tuxpaint-stamps - en to ja translation catalogue (806 entries)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
ja: カエル

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/adelaide-rosella.png
en: An Adelaide Rosella.
ja: キアカクサインコ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/albino_peahen.png
en: An albino peahen (a female peafowl, or peacock).
ja: しろい クジャクのメス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/blackbird.png
en: A blackbird.
ja: クロウタドリ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/chicken_profile.png
en: A chicken.
ja: ニワトリ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crow.png
en: A crow.
ja: カラス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crowned_crane.png
en: A crowned crane.
ja: カンムリヅル

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cuckoo.png
en: A cuckoo.
ja: カッコー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
ja: おすガモ.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
ja: カモ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/gander.png
en: A gander.
ja: ガン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
ja: ホロホロチョウ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/helmeted_guineafowl.png
en: A helmeted guinea fowl.
ja: ホロホロチョウ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
ja: ちゃいろの めんどり

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue_flying.png
en: A great blue heron.
ja: おおきな アオサギ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/lark.png
en: A lark.
ja: ヒバリ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/little-penguin.png
en: A little penguin.
ja: ちいさな ペンギン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magellanic_penguin.png
en: A Magellanic penguin.
ja: マゼランペンギン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
ja: カササギ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/nandou.png
en: A rhea.
ja: みなみアメリカにすむ　ダチョウのなかま　「レア」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
ja: ダチョウ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
ja: フクロウ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
ja: クジャクのオス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pelican.png
en: A pelican.
ja: ペリカン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/penguin.png
en: A penguin.
ja: ペンギン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pigeon.png
en: A pigeon.
ja: ハト

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pink_flamingo.png
en: A pink flamingo.
ja: ピンクのフラミンゴ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/quetzal.png
en: A quetzal.
ja: カザリキヌバネドリ（ケツァール）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rainbow-lorikeet.png
en: A rainbow lorikeet.
ja: ゴシキセイガイインコ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
ja: はでな おんどり

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/seagull.png
en: A seagull.
ja: カモメ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/silver-gull.png
en: A Silver Gull.
ja: ギンカモメ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/swallow.svg
en: A swallow.
ja: つばめ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/tucan.png
en: A toucan.
ja: オオハシ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
ja: シチメンチョウ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/vulture.png
en: A vulture.
ja: ハゲワシ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/penguin_with_spider.png
en: Tux and spider - two friends.
ja: タックスと クモ。 ふたりは ともだち。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/pengwin.png
en: Penguins are wining!
ja: ペンギンの かち！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/tux.png
en: Tux—the Linux mascot!
ja: リナックスのマスコット 「タックス」！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/dinosaur/cartoon/dinosaurSings.png
en: A singing dinosaur!
ja: ほえる きょうりゅう！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/bluegroper.png
en: George the blue groper.
ja: オーストラリアにすむ ベラのなかま (ブルー・グルーパー)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/butterflyfish.png
en: A butterflyfish.
ja: チョウチョウウオ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/clownfish.png
en: A clownfish.
ja: カクレクマノミ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/coraltrout.png
en: A coral trout.
ja: スジアラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/dolphinfish.png
en: A dolphinfish.
ja: シイラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lionfish.png
en: A very poisonous lionfish!
ja: もうどくの ミノカサゴ！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
ja: イセエビ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/moonwrasse.png
en: A moon wrasse.
ja: オトメベラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/seahorse.png
en: A seahorse.
ja: タツノオトシゴ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
ja: エビ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/stripedfish.png
en: A stripey fish.
ja: しましまの さかな

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Brown_slug.png
en: A brown slug.
ja: ちゃいろの ナメクジ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Woodlouse.png
en: A woodlouse.
ja: ダンゴムシ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
ja: ミツバチ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
ja: ハエ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
ja: バッタ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hornet.png
en: A hornet.
ja: スズメバチ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hoverfly.png
en: A hoverfly resembles a honeybee drone.
ja: ハナアブ。 ミツバチの オスに にています。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/mantis.png
en: A mantis.
ja: カマキリ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/xanthia.png
en: A xanthia.
ja: ガ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ant.svg
en: An ant.
ja: アリ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png
en: A butterfly.
ja: ちょうちょ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/dragonfly.png
en: A dragonfly.
ja: とんぼ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
ja: てんとうむし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/monarchbutterfly.svg
en: A monarch butterfly.
ja: オオカバマダラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail2.png
en: A happy snail.
ja: かたつむり

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png
en: A spider.
ja: くも

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_computer.png
en: A spider playing computer games.
ja: パソコンで ゲームを している クモ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_fly.png
en: A spider dancing with a fly.
ja: ハエと おどっている クモ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_football.png
en: A spider playing soccer.
ja: サッカーを している クモ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/wings.png
en: A couple of wings.
ja: ちょう の はね

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/lizards/iguana.png
en: An iguana.
ja: イグアナ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/badger.png
en: A badger.
ja: アナグマ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/echidna.png
en: An echidna.
ja: ハリモグラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/elephant.png
en: An elephant.
ja: ゾウ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/ferret.png
en: A ferret.
ja: フェレット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
ja: キリン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hedgehog.png
en: A hedgehog.
ja: ヤマアラシ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hippopotamus.png
en: An hippopotamus.
ja: カバ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
ja: ブタ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden2.png
en: A Tamworth pig.
ja: タムワースブタ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rhino_black.png
en: A male black rhino.
ja: クロサイのオス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/wildboar.png
en: Two wild boars.
ja: やせいの イノシシ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/chimp.png
en: A chimpanzee.
ja: チンパンジー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/gorilla.png
en: A gorilla.
ja: ゴリラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/tamarin_emperor.png
en: An emperor tamarin.
ja: アマゾンに すんでいる サルのなかま「エンペラータマリン」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/dolphin.png
en: A dolphin.
ja: イルカ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/orca.png
en: An orca.
ja: オルカ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
ja: カワウソ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/sea_lion.png
en: A sea lion.
ja: アシカ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/whale.png
en: A whale.
ja: クジラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
ja: クマ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/european-bear.png
en: A european bear.
ja: ヨーロッパグマ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/cartoon/teddy_bear.png
en: Teddy bear.
ja: テディ ベア

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/toys/edward_bear.png
en: Edward Bear.
ja: クマの エドワード

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
ja: バイソン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
ja: おうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png
en: A cow.
ja: めうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby-stand.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby.png
en: The baby of a gnu.
ja: ヌー の あかちゃん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-sitting.png
en: A sitting gnu.
ja: すわっている ヌー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-stand.png
en: A blue gnu.
ja: ヌー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
ja: やぎ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/indian_blackbuck.png
en: An Indian blackbuck.
ja: 「ブラックバック」　インドの そうげんに すんでいる ウシのなかま

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
ja: マウンテンゴート

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/ram.png
en: A ram.
ja: こひつじ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep.png
en: A sheep.
ja: ヒツジ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep_lamb.png
en: A baby sheep (a lamb).
ja: こひつじ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/yak.png
en: A yak.
ja: ヤク

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/zebu.png
en: A zebu.
ja: コブウシ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
ja: フタコブラクダ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/dromedary.png
en: A dromedary.
ja: ヒトコブラクダ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cheetah.svg
en: A cheetah.
ja: チーター

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/kitten.svg
en: A white kitten.
ja: しろい こねこ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion.png
en: A lion.
ja: ライオン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger.png
en: A tiger.
ja: トラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger_sumatran.png
en: A Sumatran tiger.
ja: スマトラトラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cartoon/lion.png
en: A happy lion!
ja: ハッピーライオン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/caribou.png
en: A caribou.
ja: カリブー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
ja: オジカ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/doe.png
en: A doe.
ja: メジカ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/wapiti.png
en: A wapiti.
ja: アメリカに すむ シカのなかま 「ワピチ」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dingo.png
en: A dingo.
ja: オーストラリアに すんでいる やせいの イヌ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
ja: イヌ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/fox.png
en: A fox.
ja: キツネ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey_eating.png
en: A donkey.
ja: ロバ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/horse.png
en: A horse.
ja: ウマ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
ja: しまうま

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/lagomorphs/rabbit-2.png
en: A big eared rabbit.
ja: おおきな　みみの　ウサギ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/lagomorphs/rabbit.png
en: A rabbit.
ja: ウサギ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/lagomorphs/rabbit_little.png
en: A little rabbit.
ja: ちいさな　ウサギ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
ja: ビーバー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/capybara.png
en: A sleeping capybara.
ja: ねているカピバラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/marmot.png
en: A marmot.
ja: モルモット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
ja: ネズミ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rat.png
en: A rat.
ja: ネズミ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
ja: リス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
ja: アカカンガルー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/koala.png
en: A koala.
ja: コアラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/wombat.png
en: A wombat.
ja: ウォンバット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/cartoon/kangaroo-silo.png
en: A kangaroo.
ja: カンガルー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/abalone.png
en: An abalone.
ja: アワビ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/murray-mussel.png
en: A freshwater mussel.
ja: 「イケチョウガイ」 まみずのなかに すんでいる しんじゅがいの なかま

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bellbottoms.svg
en: A pair of bell bottom pants.
ja: ベルボトムの ズボン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bikini.svg
en: A bikini.
ja: ビキニ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/black_dress.svg
en: A black dress.
ja: くろい ドレス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans1.svg
en: A pair of blue jeans with patches.
ja: パッチがついた ブルージーンズ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans2.svg
en: A pair of blue jeans.
ja: ブルージーンズ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bowtie.svg
en: A bow tie.
ja: ちょうネクタイ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/button.png
en: A button.
ja: ボタン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clotheshanger.svg
en: A wooden clothes hanger.
ja: きの ハンガー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
ja: さいきんの せんたくばさみ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_old.png
en: An old-fashioned clothespin.
ja: むかしの せんたくばさみ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses2.svg
en: A pair of glasses.
ja: メガネ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hikingboot.svg
en: A hiking boot.
ja: ハイキング ブーツ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/jacket.svg
en: A grey jacket.
ja: グレーの ジャケット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_handbag.svg
en: A red handbag.
ja: あかい ハンドバッグ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_highheel.svg
en: A red high-heeled shoe.
ja: あかい ハイヒール

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_01.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_02.svg
en: A pair of sunglasses.
ja: サングラス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t-shirt_01.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_tshirt.png
en: A t shirt.
ja: Ｔシャツ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_baseballcap.png
en: A baseball cap.
ja: やきゅうぼう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_glove.png
en: A glove.
ja: てぶくろ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_jacket.png
en: A jacket.
ja: ジャケット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_pants.png
en: A pair of pants.
ja: ズボン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_poloshirt.png
en: A polo shirt.
ja: ポロシャツ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_scarf.png
en: A scarf.
ja: スカーフ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_shirt.png
en: A folded shirt.
ja: たたんだ シャツ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_sock.png
en: A sock.
ja: くつした

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/top_skirt.svg
en: A top and skirt.
ja: トップと スカート

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/white_pants.svg
en: A pair of white pants.
ja: しろい ズボン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/armor/cartoon/knight_helmet.png
en: A knight’s helmet.
ja: ヨーロッパの きし（ナイト）が かぶっていた 「かぶと」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
ja: あおい なかおれぼうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat2.svg
en: A brown hat.
ja: ちゃいろの ぼうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/cowboy_hat.svg
en: A cowboy hat.
ja: カウボーイ ハット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown2.svg
en: A crown.
ja: おうかん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/elfhat.svg
en: A green hat.
ja: みどりの ぼうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
ja: はねかざりの ぼうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
ja: みどりの なかおれぼうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/greenhat.svg
en: A green Irish hat.
ja: みどりの アイリッシュぼう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/hardhat.svg
en: A yellow hard hat.
ja: きいろの ヘルメット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/mortarboard.svg
en: A hat worn by a university student.
ja: がくせいぼう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/propeller_hat.svg
en: A propeller hat.
ja: プロペラの ぼうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/purplehat.svg
en: A purple hat.
ja: むらさきいろの ぼうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
ja: メキシコのぼうし「ソンブレロ」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
ja: やまたかぼう（シルクハット）− えんびふくをきるときに かぶる ぼうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/wizardhat.svg
en: A wizard's hat.
ja: まほうつかいの ぼうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/bread.svg
en: Eat your bread!
ja: パンを たべよう！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/cheese.svg
en: Say cheese!
ja: ハイ チーズ！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/loaf_of_bread.svg
en: Bread, sliced, and shared by everyone.
ja: みんなに きりわけられた パン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/pizza.png
en: A quarter of pizza.
ja: ピッツァ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/smallcake.svg
en: A cupcake.
ja: カップケーキ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
ja: バースデーケーキ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/pink_cake.svg
en: A pink cake.
ja: ピンクのケーキ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Apricot_whole.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apricot.png
en: An apricot.
ja: アプリコット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Cherry_Stella.png
en: A pair of cherries.
ja: さくらんぼ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
ja: いちご

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_fuji.png
en: A “Fuji” apple.
ja: りんご(ふじ)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_granny_smith.png
en: A “Granny Smith” apple.
ja: りんご(グラニー・スミス)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
ja: みどりいろの りんご！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
ja: あかい りんご！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_sierra_beauty.png
en: A “Sierra Beauty” apple.
ja: りんご(Sierra Beauty)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/avocado.png
en: An avocado fruit.
ja: くだもの 「アボカド」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
ja: バナナ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cherimoya.png
en: A cherimoya fruit.
ja: くだもの 「チェリモヤ」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/grapes.png
en: A bunch of grapes.
ja: ぶどうの　ふさ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/kiwi.png
en: A kiwifruit.
ja: キウイフルーツ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
ja: きいろい レモン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mandarine.png
en: A mandarin orange.
ja: マンダリン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
ja: マンゴー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
ja: オレンジ！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange_seville.png
en: A Seville orange, also called a bitter orange.
ja: みかんの なかま 「ダイダイ」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
ja: ようなし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
ja: パイナップル

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
ja: ざくろのみ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
ja: ラズベリー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
ja: はんぶんに きった ライム

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
ja: はんぶんに きった オレンジ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
ja: りんごの しん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/blueberry.svg
en: Some blueberries.
ja: ブルーベリー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
ja: さくらんぼ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
ja: ぶどう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
ja: レモンスライス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/peach.svg
en: A peach.
ja: もも

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
ja: なし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
ja: プルーン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/watermelon.svg
en: A watermelon.
ja: スイカ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
ja: アーモンド

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/pecan.png
en: A pecan.
ja: ペカン（くるみの なかま）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
ja: くるみ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
ja: からに はいった くるみ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/spices/ginger.png
en: A ginger 'root'.
ja: ショウガ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/broccoli.png
en: Eat your broccoli!
ja: ブロッコリーをたべよう！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
ja: にんじん！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
ja: チリペッパー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/corn.png
en: Sweet yellow corn.
ja: あまい　トウモロコシ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
ja: なすび

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
ja: にんにくの きゅうこん！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlics.png
en: A string of garlic.
ja: にんにくの　たば

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/lettuce.png
en: A head of lettuce.
ja: レタス！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
ja: マッシュルーム！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
ja: たまねぎ！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pattypan_squash.png
en: A “pattypan” squash.
ja: パティパン スクアッシュ(かぼちゃの なかま)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
ja: ピーマン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
ja: じゃがいも

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
ja: とってもちいさい かぼちゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/redlettuce.png
en: A head of red lettuce.
ja: あかレタス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
ja: うれた あかい トマト！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
ja: さつまいも！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
ja: きいろい ピーマン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
ja: そうがんきょう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
ja: カメラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/kite.svg
en: A kite.
ja: たこ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/knitting.svg
en: Knitting.
ja: あみもの

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/brass/trumpet.png
en: A trumpet.
ja: トランペット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/cymbal_crash.png
en: A crash cymbal.
ja: シンバル

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drum_tomtom_floor.png
en: A floor tom drum.
ja: フロアタム

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
ja: ドラム　セット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/cello.png
en: A cello.
ja: チェロ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric.png
en: An electric guitar.
ja: エレキギター

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_classical.png
en: A classical guitar.
ja: クラシック　ギター

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass.png
en: An electric bass guitar.
ja: エレキベース

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass2.svg
en: A bass guitar.
ja: ベースギター

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin2.svg
en: A violin.
ja: バイオリン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/wind/bassoon.png
en: A bassoon.
ja: バスーン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Lightbulb.png
en: A lightbulb.
ja: でんきゅう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Washing-machine.svg
en: A washing machine.
ja: せんたくき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/clothes_iron.svg
en: An iron for ironing clothes.
ja: アイロン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/cylinder.png
en: A gas cylinder.
ja: ガスボンベ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/fridge.svg
en: A fridge.
ja: れいぞうこ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
ja: ぎんいろの ごみばこ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/globe.svg
en: A model of the earth.
ja: ちきゅうぎ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/home_compost_bin.png
en: A home compost bin.
ja: かていようの　たいひ　ポスト

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/kettle.png
en: An electric kettle.
ja: でんきポット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
ja: かぎ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/microwave.svg
en: A microwave oven.
ja: でんしレンジ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_closed.svg
en: A closed padlock.
ja: なんきんじょう を しめたところ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_open.svg
en: An open padlock.
ja: なんきんじょう を あけたところ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox2.svg
en: A box for trash that can be recycled.
ja: リサイクル ひんの ごみばこ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
ja: ゴムのアヒル

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tealight.svg
en: A tealight candle.
ja: ティーライト キャンドル

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/toilet.png
en: Remember to flush the toilet and wash your hands with soap!
ja: トイレがおわったら みずをながして せっけんで てを あらおうね

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/umbrella.svg
en: A red umbrella.
ja: あかい かさ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/vacuum_cleaner.svg
en: A vacuum cleaner.
ja: そうじき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/wheelie_bin.png
en: A wheelie bin! Give me your trash!
ja: しゃりんがついた ごみばこ。ゴミをすててね！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/Pencil.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pencil2.svg
en: A pencil.
ja: えんぴつ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/ballpointpen.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/biro.svg
en: A ball point pen.
ja: ボールペン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/highlighter.png
en: A highlighting pen.
ja: けいこうペン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/painttube.svg
en: A tube of paint.
ja: えのぐ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pen_dryerase.png
en: A dry erase marker.
ja: しゅうせいペン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
ja: とじた はさみ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
ja: ひらいた はさみ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/bottle.svg
en: A bottle.
ja: ボトル

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/coffeecup.svg
en: A cup of coffee.
ja: コーヒー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/expresso.svg
en: A cup of espresso coffee.
ja: エスプレッソ　コーヒー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/fork.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/fork.svg
en: A fork.
ja: フォーク

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
ja: コップにはいった みず

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/knife.svg
en: A knife.
ja: ナイフ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/mug.png
en: A mug.
ja: マグカップ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/pitcher_small.png
en: A very small pitcher.
ja: ちいさなみずさし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/spoon.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/spoon.svg
en: A spoon.
ja: スプーン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
ja: ティーポット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pasta_pot.png
en: A large pot for pasta and soup.
ja: スパゲッティーや スープを つくる おおきな なべ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pressure_cooker.png
en: A pressure cooker.
ja: あつりょくなべ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/nutcracker.png
en: A nutcracker.
ja: くるみわりき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/pepper_grinder.png
en: A pepper grinder.
ja: こしょうひき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/DSLR_Camera.svg
en: A big digital camera.
ja: おおきな デジタルカメラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/calculator.svg
en: A calculator.  6x7=42
ja: でんたく。 ６×７＝４２

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/camera.svg
en: A camera.  Say Cheese!
ja: カメラ。 ハイ チーズ！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/compact_disc.svg
en: A compact disc for music, movies, or data!
ja: コンパクト ディスク。 おんがく、えいぞう、データを きろく します。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/digitalcamera.svg
en: A digital camera.
ja: デジタルカメラ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/inkjet_printer.svg
en: Inkjet Printer.  Print this picture, please!
ja: インクジェット プリンター。 この えを いんさつしてよ！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laptop.svg
en: A laptop computer.  Tap. Tap. Tap.
ja: ノートパソコン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laser_printer.svg
en: Laser Printer.  Zip, zap, wow!
ja: レーザープリンター

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mobile.svg
en: A mobile telephone.  Do you hear what I hear?
ja: けいたいでんわ。 きこえますか？

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/monitor.svg
en: A computer monitor. Do you see what I see?
ja: パソコンの モニター

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mouse.svg
en: A computer mouse. Squeak!
ja: マウス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/phone.svg
en: A telephone.  Hello? Hello?
ja: でんわ。　もしもし？

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/cementmixer.png
en: A cement mixer.
ja: セメント ミキサー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg
en: A hammer.
ja: かなづち

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/mallet_metal.png
en: A large metal mallet.
ja: おおきな かなづち

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/measuring_tape.png
en: Measuring tape.
ja: まきじゃく

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
ja: おおきな ペンキの はけ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/plyers.png
en: A pair of pliers.
ja: ペンチ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
ja: のこぎり

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/screwdriver.svg
en: A screwdriver.
ja: ねじまわし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/spade.png
en: A garden spade.
ja: えんげいようの すき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
ja: どうぐばこ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
ja: レンチ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_adjustable.png
en: An adjustable wrench.
ja: アジャスタブルレンチ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
ja: パイプレンチ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/bandage_adhesive.png
en: An adhesive bandage.
ja: バンドエイド

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/digitalthermometer.svg
en: A digital thermometer for taking your temperature.
ja: でんし たいおんけい。 ねつを はかります。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/mercurythermometer.png
en: A mercury thermometer.
ja: すいぎん たいおんけい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/stethoscope.png
en: A stethoscope lets your doctor listen to your heart and lungs.
ja: ちょうしんきを つかえば おいしゃさんが しんぞうや はいの おとを きくことが できます

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/syringe.png
en: A syringe.
ja: ちゅうしゃき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/tooth.png
en: A tooth.
ja: は

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/final-roll-call.png
en: We remember those who have died.
ja: せんそうで しんだ ひとを おもいだします

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png
en: A fireman.
ja: しょうぼうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/longsword.svg
en: A long sword.
ja: ながい けん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
ja: パラグライダー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/bullet.svg
en: A bullet.
ja: だんがん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/old_naval_shell.png
en: This shell is hundreds of years old!
ja: この　ほうだんは　なんびゃくねんも　むかしの　ものです。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/bradley.png
en: A tough APC like this M-3 Bradley Fighting Vehicle gets you to battle, and then it joins the action!
ja: せんしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/f22_raptor.png
en: An F-22 Raptor.
ja: アメリカの せんとうき 「F-22 ラプトル」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/infantry-stryker.png
en: With a fast APC like this Stryker, you can surprise the enemy.
ja: せんしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/mustang.svg
en: A mustang airplane.
ja: ひこうき「ムスタング」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/ww2_german_gun.png
en: This gun last saw service during World War 2.
ja: せんそう （だいにじ　せかいたいせん） でつかわれた　ほうだい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/explosion.png
en: Boom!!!
ja: どっか～ん！！！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
ja: たいへん！ かじだ！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lens_flare.png
en: Lens flare!
ja: レンズフレア

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
ja: いなずま

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye2_drawing.svg
en: An eye.
ja: め

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_blue_left.svg
en: A blue eye.
ja: あおい め

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_brown_left.svg
en: A brown eye.
ja: ちゃいろの め

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_green_left.svg
en: A green eye.
ja: みどりの め

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_yellow.svg
en: A yellow eye.
ja: きいろの め

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/girlface.svg
en: A female head.
ja: おんなの ひとの あたま

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga.svg
en: Silver pig tails.
ja: ぎんぱつの おさげ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga_2.svg
en: Brown hair.
ja: ちゃいろの かみ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/head_female.svg
en: A head.
ja: あたま

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_left.svg
en: Left eye.
ja: ひだりめ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_right.svg
en: Right eye.
ja: みぎめ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/moustache.svg
en: A moustache.
ja: くちひげ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig3.svg
en: Hair.
ja: かみのけ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/girl_in_wheelchair.svg
en: A girl in a wheelchair.
ja: くるまいすの おんなのこ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/man_in_suit.svg
en: A man in a suit.
ja: スーツを きた おとこのひと

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/mermaid.png
en: A mermaid.
ja: にんぎょ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/scarecrow.svg
en: A scarecrow.
ja: かかし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/snowman.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman2.svg
en: A snowman.
ja: ゆきだるま

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_chemist.svg
en: A scientist.
ja: かがくしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_dancing.svg
en: A woman dancing in a ball gown.
ja: やかいふくを　きて おどる おんなの ひと

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_doctor.svg
en: A doctor.
ja: おいしゃさん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_nurse.svg
en: A nurse.
ja: かんごふさん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_2.svg
en: A police officer.
ja: おまわりさん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/toys/grannysmith.png
en: Grandma’s old rag doll.
ja: おばあちゃんの ふるい ぬのにんぎょう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/eggplant.png
en: An eggplant with fruit.
ja: ナスが みのった ところ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lavender.png
en: A plant of common lavender.
ja: ラベンダー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lettuce_bolted.png
en: A bolted lettuce.
ja: レタスの なかま

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/thyme.png
en: A thyme plant.
ja: タイム　（スパイスの げんりょうになる しょくぶつ）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/toadstool.svg
en: A toadstool.
ja: どくキノコ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/adeenia.png
en: Adenium (Desert Rose)
ja: アデニウム

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anemone_red.png
en: A red and white anemone flower.
ja: あかと しろの アネモネの はな

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anthoorium.png
en: Anthurium
ja: アンスリウム

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/appooppanthady.png
en: Appooppan Thaadi (Indian Milkweed)
ja: インディアン ミルクウィード

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/bolsom.png
en: Balsam.
ja: バルサム

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/chemparathi.png
en: Hibiscus
ja: ハイビスカス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png
en: A daffodil.
ja: ラッパスイセン

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower3.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower5.png View at https://tuxp
en: A flower.
ja: はな

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower10.png
en: A hibiscus flower.
ja: ハイビスカス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower4.png
en: Two flowers.
ja: ２りん の はな

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower7.png
en: Some flowers.
ja: はな

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower9.png
en: A flower covered in dew drops.
ja: つゆに おおわれた はな

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/iris.png
en: An iris.
ja: アイリスの はな

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/marigold.png
en: A marigold.
ja: マリーゴールド

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/pigface.png
en: A purple pigface flower.
ja: むらさきいろの マツバギクの はな

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/red-gazania.png
en: A Red Gazania.
ja: あかい ガザニアのはな

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
ja: バラのはな！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/whitestar-petunia.png
en: A White Star Petunia.
ja: しろい スターペチュニア の はな

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/yellow-flower.png
en: A yellow flower.
ja: きいろい はな

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/plastic/chuvanna_plastic_poo.png
en: Red plastic flower.
ja: あかい プラスチックの ぞうか

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-1.png
en: A cep.
ja: キノコのなかま 「ヤマドリタケ」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-2.png
en: It's a cep, or they are two ceps?
ja: キノコが １ぽん。それとも２ほん？

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep.png
en: A red headed cep.
ja: あかい かさの キノコ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/birch.png
en: A birch at winter.
ja: ふゆの カバのき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holly_leaves.png
en: Holly leaves are shiny and have prickles!
ja: ヒイラギの　はっぱ。ピカピカしていて とげが あるよ！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holm_oak.png
en: A holm oak.
ja: セイヨウヒイラギガシ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
ja: やしのき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
ja: まつぼっくり

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/rambutan.png
en: An alien tree!
ja: ランブータンのき．おばけみたいだね！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/tree336.png
en: A pili nut tree.
ja: ピリまめのき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/balloon.svg
en: A balloon!
ja: ふうせん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/candle.png
en: A lit candle.
ja: ひが ついた ろうそく!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/clover.svg
en: A four leaf clover is said to bring good luck!
ja: よつばのクローバーは しあわせを　よびます！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/leafrake.svg
en: A rake for sweeping leaves.
ja: くまで

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/shamrock.svg
en: A shamrock is a symbol of St Patrick's Day.
ja: クローバー　セント・パトリック・デーの おまつりの シンボル

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_2.png
en: A candy cane is a traditional Christmas treat in the United States.
ja: 「キャンディケーン」 （つえのかたちの あめ） これは アメリカで むかしからの クリスマスの ごちそうです

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png
en: A Christmas tree.
ja: クリスマスツリー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_pudding.png
en: A christmas pudding is eaten on Christmas Day in England.
ja: 「クリスマス プディング」 イギリスで クリスマスのひに たべます

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/German_Christmas_toy.png
en: A wooden toy from Germany called a "Räuchermännchen".
ja: ドイツから きた きの おもちゃ　「ライヒェルにんぎょう」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Mince_Pie.png
en: A mince pie is a traditional Christmas food in the UK. It contains of dried fruit and spices.
ja: イギリスで むかしからの クリスマスの たべもの 「ミンス パイ」。 おにくの かわりに ほした くだものが はいっていて あまい。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Roast_turkey.png
en: Roast turkey is traditionally eaten on Thanksgiving in the United States, and on Christmas Day in the UK.
ja: しちめんちょう の まるやき。 アメリカでは かんしゃさい の ひに たべて、イギリスでは クリスマス の ひに たべます。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Santa.png
en: Santa Claus.
ja: サンタクロース

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/bow.png
en: A colorful bow.
ja: カラフルなちょうネクタイ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/candy_cane.svg
en: A candy cane.
ja: ステッキキャンディー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/elfhat.svg
en: An elf's hat.
ja: エルフの ぼうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
ja: クリスマスプレゼント

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/hard_candy.png
en: Hard candy—yum!
ja: あまーい ドロップス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
ja: クリスマスのろうそく!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/present.svg
en: A wrapped gift.
ja: クリスマスプレゼント

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/rudolf_reindeer.svg
en: A red-nosed reindeer.
ja: あかはなの トナカイ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
ja: サンタさんのぼうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
ja: ほし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
ja: クリスマスのくつした

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmas_tp_bulb.png
en: A bulb ornament.
ja: ツリーのかざりもの！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
ja: クリスマスのリースかざり

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bluebird.png
en: A bluebird.
ja: あおい とり

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
ja: イースターエッグ と うさぎ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
ja: うさぎ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny.png
en: A floppy-eared bunny.
ja: たれみみ うさぎ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
ja: たまごから かえった ひよこ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
ja: たまごの なかの ひよこ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
ja: ひよこ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg_2.png
en: A chocolate easter egg. Yum!
ja: チョコでできた　イースターのたまご。おいしい！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
ja: こうもり

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
ja: くろねこ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
ja: おばけ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-j.png
en: A gravestone.
ja: はかいし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-i.png
en: A headstone.
ja: はかいし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-c.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-g.png
en: A grave marker.
ja: ぼひょう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
ja: はかいし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-e.png
en: A cemetery marker.
ja: ぼひょう（おはかに ある しんだ ひとの なまえを きざんだ いし）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
ja: きねんひ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-h.png
en: Another tombstone.
ja: はかいし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
ja: ハロウィンでつかう かぼちゃのランタン「ジャコランタン」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
ja: がいこつのあたま

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-gimmel.png
en: "Gimel" stands for "gants" or "all." If the dreidel lands on "gimel," take everything in the middle.
ja: ユダヤきょうの おまつり 「ハヌーカ」のひの あそびで つかう コマ 「ドレイドル」　コマを まわして この「ギーメル」が でたら チップを ぜんぶ とれます。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-hay.png
en: "Hei" stands for "halb" or "half." If the dreidel lands on "hei," take half of what’s in the middle, plus one if there’s an odd number of objects.
ja: ユダヤきょうの おまつり 「ハヌーカ」のひの あそびで つかう コマ 「ドレイドル」　コマを まわして この「ヘー」が でたら チップを はんぶん とれます。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-nun.png
en: "Nun" stands for "nisht," or "nothing." If the dreidel lands on "nun," you do nothing.
ja: ユダヤきょうの おまつり 「ハヌーカ」のひの あそびで つかう コマ 「ドレイドル」　コマを まわして この「ヌン」が でたら なにも しません。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-shin.png
en: "Shin" stands for "shtel arayn," or "put in." If the dreidel lands on "shin," put an object into the middle.
ja: ユダヤきょうの おまつり 「ハヌーカ」のひの あそびで つかう コマ 「ドレイドル」　コマを まわして この「シン」が でたら チップを おきます。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl.png
en: A dreidel.
ja: ハヌカのこまあそび(ドレイドル)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
ja: ろうそく!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/menorah.png
en: An important part of Hanukkah is the menorah—a candleholder with eight candles and a shammash, or servant candle. One candle is lit by the shammash for each of night of Hanukkah.
ja: ハヌカのおまつりで つかう しょくだい (ハヌキア)。 8ほんの ろうそくを たてます。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/confetti.png
en: Confetti.
ja: かみふぶき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png
en: Big fireworks.
ja: おおきな はなび

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
ja: パーティーのぼうし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-in.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-out.png
en: A party horn.
ja: パーティーのふえ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/sledge.svg
en: A sledge.
ja: そり

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowflake.svg
en: A snowflake.
ja: ゆきの かけら

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/apollo_lander.png
en: The Apollo lunar lander module.
ja: アポロの つき ちゃくりくせん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket3.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket4.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket5
en: A rocket.
ja: ロケット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/satellite.svg
en: A satellite.
ja: じんこうえいせい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/spacewalk.png
en: An astronaut making a spacewalk!
ja: うちゅうゆうえいをしている うちゅうひこうし！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/toyrocket.svg
en: A toy rocket.
ja: おもちゃの ロケット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/voyager2.png
en: The Voyager-2 deep-space probe.
ja: うちゅうたんさき ボイジャー２ごう！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/0_sun.png
en: The Sun. The center of our solar system!
ja: たいよう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/1_mercury.png
en: Mercury—the planet closest to the Sun, and the smallest. It has almost no atmosphere.
ja: 「すいせい」 たいように いちばん ちかくて いちばん ちいさい わくせいです。 たいきは ほとんど ありません。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/2_venus.png
en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable! One day on Venus takes 117 Earth days!
ja: 「きんせい」 たいようけいの ２ばんめの わくせい いちばん すみにくい ほしです！ きんせいの いちにちは ちきゅうの 117にちです。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
ja: 「ちきゅう」ぼくたちが すんでいる わくせい！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/4_mars.png
en: Mars—the red planet. It’s just beyond Earth.
ja: あかい わくせい「かせい」 ちきゅうの すぐそとがわに あります

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/5_jupiter.png
en: Jupiter—the largest planet in our solar system! It's a gas giant.
ja: 「もくせい」 たいようけいで いちばん おおきな わくせい！ ガスで できています。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/6_saturn.png
en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings. It's a gas giant.
ja: 「どせい」 たいようけいで ２ばんめにおおきなわくせいで、いちばん おおきな わが あり、ガスで できています。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/7_uranus.png
en: Uranus—one of the ice giants in our solar system. It's tilted almost sideways!
ja: 「てんのうせい」たいようけいにある おおきな こおりの わくせいの ひとつです。 ほとんど よこだおしで まわっています。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/8_neptune.png
en: Neptune—one of the ice giants in our solar system.
ja: 「かいおうせい」 たいようけいにある おおきな こおりの わくせいの ひとつです

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/9_pluto.png
en: Pluto and Charon. Until recently, Pluto was considered the 9th planet in our solar system. They are a double dwarf planet system.
ja: じゅんわくせいの れんせい 「めいおうせい」 と「カロン」。めいおうせいは いぜんは たいようけいの ９ばんめの わくせいだと かんがえられて いました。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
ja: おつきさま

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/moon/moon_crescent.png
en: Our moon as a crescent.
ja: みかづき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/moon/moon_full.png
en: The full moon.
ja: まんげつ！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/australian_rules_football.png
en: A football used in Australian Rules.
ja: オーストラリアのフットボールでつかうボール

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/basketball.png
en: A basketball.
ja: バスケットボール

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cricketball.png
en: A cricket ball.
ja: クリケットのボール

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/football.png
en: An American football.
ja: アメリカン フットボール の ボール

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/rugby_goal_posts.png
en: Rugby goal posts.
ja: ラグビーのゴール

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
ja: サッカーボール

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/stopwatch.svg
en: A stopwatch.
ja: ストップウォッチ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_ball.png
en: A tennis ball.
ja: テニスボール

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_racket.png
en: A tennis racket.
ja: テニスラケット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
ja: トロフィー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_front.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_side.png
en: – Because a brain is a terrible thing to waste…
ja: フットボールの ヘルメット。 とっても だいじな のう を まもります

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/volleyball.png
en: A volleyball.
ja: バレーボールの ボール

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clock.svg
en: A clock.
ja: とけい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clockface.png
en: A clock face.
ja: とけいの　もじばん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/recycle.png
en: This means something can be recycled. Don’t stick it with the regular trash!
ja: このマークは リサイクルが できるもの という いみだよ。ふつうの ごみばこに すてないこと！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_a.png
en: The sign for the letter A in American Sign Language.
ja: 「A」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_b.png
en: The sign for the letter B in American Sign Language.
ja: 「B」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_c.png
en: The sign for the letter C in American Sign Language.
ja: 「C」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_d.png
en: The sign for the letter D in American Sign Language.
ja: 「D」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_e.png
en: The sign for the letter E in American Sign Language.
ja: 「E」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_f.png
en: The sign for the letter F in American Sign Language.
ja: 「F」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_g.png
en: The sign for the letter G in American Sign Language.
ja: 「G」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_h.png
en: The sign for the letter H in American Sign Language.
ja: 「H」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_i.png
en: The sign for the letter I in American Sign Language.
ja: 「I」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_j.png
en: The sign for the letter J in American Sign Language.
ja: 「J」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_k.png
en: The sign for the letter K in American Sign Language.
ja: 「K」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_l.png
en: The sign for the letter L in American Sign Language.
ja: 「L」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_m.png
en: The sign for the letter M in American Sign Language.
ja: 「M」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_n.png
en: The sign for the letter N in American Sign Language.
ja: 「N」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_o.png
en: The sign for the letter O in American Sign Language.
ja: 「O」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_p.png
en: The sign for the letter P in American Sign Language.
ja: 「P」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_q.png
en: The sign for the letter Q in American Sign Language.
ja: 「Q」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_r.png
en: The sign for the letter R in American Sign Language.
ja: 「R」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_s.png
en: The sign for the letter S in American Sign Language.
ja: 「S」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_t.png
en: The sign for the letter T in American Sign Language.
ja: 「T」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_u.png
en: The sign for the letter U in American Sign Language.
ja: 「U」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_v.png
en: The sign for the letter V in American Sign Language.
ja: 「V」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_w.png
en: The sign for the letter W in American Sign Language.
ja: 「W」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_x.png
en: The sign for the letter X in American Sign Language.
ja: 「X」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_y.png
en: The sign for the letter Y in American Sign Language.
ja: 「Y」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_z.png
en: The sign for the letter Z in American Sign Language.
ja: 「Z」の もじを あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_0.png
en: The sign for the number 0 in American Sign Language.
ja: すうじの「0」を あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_1.png
en: The sign for the number 1 in American Sign Language.
ja: すうじの「1」を あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_2.png
en: The sign for the number 2 in American Sign Language.
ja: すうじの「2」を あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_3.png
en: The sign for the number 3 in American Sign Language.
ja: すうじの「3」を あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_4.png
en: The sign for the number 4 in American Sign Language.
ja: すうじの「4」を あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_5.png
en: The sign for the number 5 in American Sign Language.
ja: すうじの「5」を あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_6.png
en: The sign for the number 6 in American Sign Language.
ja: すうじの「6」を あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_7.png
en: The sign for the number 7 in American Sign Language.
ja: すうじの「7」を あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_8.png
en: The sign for the number 8 in American Sign Language.
ja: すうじの「8」を あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_9.png
en: The sign for the number 9 in American Sign Language.
ja: すうじの「9」を あらわす アメリカの しゅわ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/a_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/a_outline.png
en: The letter a.
ja: アルファベットの "a"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/b_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/b_outline.png
en: The letter b.
ja: アルファベットの "b"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/c_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/c_outline.png
en: The letter c.
ja: アルファベットの "c"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/d_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/d_outline.png
en: The letter d.
ja: アルファベットの "d"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/e_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/e_outline.png
en: The letter e.
ja: アルファベットの "e"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/f_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/f_outline.png
en: The letter f.
ja: アルファベットの "f"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/g_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/g_outline.png
en: The letter g.
ja: アルファベットの "g"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/h_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/h_outline.png
en: The letter h.
ja: アルファベットの "h"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/i_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/i_outline.png
en: The letter i.
ja: アルファベットの "i"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/j_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/j_outline.png
en: The letter j.
ja: アルファベットの "j"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/k_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/k_outline.png
en: The letter k.
ja: アルファベットの "k"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/l_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/l_outline.png
en: The letter l.
ja: アルファベットの "l"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/m_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/m_outline.png
en: The letter m.
ja: アルファベットの "m"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/n_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/n_outline.png
en: The letter n.
ja: アルファベットの "n"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/o_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/o_outline.png
en: The letter o.
ja: アルファベットの "o"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/p_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/p_outline.png
en: The letter p.
ja: アルファベットの "p"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/q_outline.png
en: The letter q.
ja: アルファベットの "q"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/r_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/r_outline.png
en: The letter r.
ja: アルファベットの "r"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/s_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/s_outline.png
en: The letter s.
ja: アルファベットの "s"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/t_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/t_outline.png
en: The letter t.
ja: アルファベットの "t"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/u_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/u_outline.png
en: The letter u.
ja: アルファベットの "u"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/v_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/v_outline.png
en: The letter v.
ja: アルファベットの "v"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/w_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/w_outline.png
en: The letter w.
ja: アルファベットの "w"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/x_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/x_outline.png
en: The letter x.
ja: アルファベットの "x"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/y_outline.png
en: The letter y.
ja: アルファベットの "y"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/z_outline.png
en: The letter z.
ja: アルファベットの "z"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/A_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/A_outline.png
en: The letter A.
ja: アルファベットの "A"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/B_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/B_outline.png
en: The letter B.
ja: アルファベットの "B"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/C_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/C_outline.png
en: The letter C.
ja: アルファベットの "C"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/D_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/D_outline.png
en: The letter D.
ja: アルファベットの "D"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/E_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/E_outline.png
en: The letter E.
ja: アルファベットの "E"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/F_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/F_outline.png
en: The letter F.
ja: アルファベットの "F"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/G_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/G_outline.png
en: The letter G.
ja: アルファベットの "G"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/H_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/H_outline.png
en: The letter H.
ja: アルファベットの "H"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/I_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/I_outline.png
en: The letter I.
ja: アルファベットの "I"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/J_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/J_outline.png
en: The letter J.
ja: アルファベットの "J"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/K_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/K_outline.png
en: The letter K.
ja: アルファベットの "K"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/L_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/L_outline.png
en: The letter L.
ja: アルファベットの "L"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/M_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/M_outline.png
en: The letter M.
ja: アルファベットの "M"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/N_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/N_outline.png
en: The letter N.
ja: アルファベットの "N"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/O_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/O_outline.png
en: The letter O.
ja: アルファベットの "O"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/P_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/P_outline.png
en: The letter P.
ja: アルファベットの "P"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Q_outline.png
en: The letter Q.
ja: アルファベットの "Q"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/R_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/R_outline.png
en: The letter R.
ja: アルファベットの "R"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/S_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/S_outline.png
en: The letter S.
ja: アルファベットの "S"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/T_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/T_outline.png
en: The letter T.
ja: アルファベットの "T"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/U_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/U_outline.png
en: The letter U.
ja: アルファベットの "U"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/V_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/V_outline.png
en: The letter V.
ja: アルファベットの "V"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/W_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/W_outline.png
en: The letter W.
ja: アルファベットの "W"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/X_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/X_outline.png
en: The letter X.
ja: アルファベットの "X"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Y_outline.png
en: The letter Y.
ja: アルファベットの "Y"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Z_outline.png
en: The letter Z.
ja: アルファベットの "Z"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/a_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/a_with_umlaut_outline.png
en: The letter a with an umlaut.
ja: ウムラウトがついた アルファベットの "a"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/o_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/o_with_umlaut_outline.png
en: The letter o with an umlaut.
ja: ウムラウトがついた アルファベットの "o"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/ss_eszett_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/ss_eszett_outline.png
en: The German letter sz or sharp s.
ja: ドイツごの もじ。 「エスツェット（SZ)」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/u_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/u_with_umlaut_outline.png
en: The letter u with an umlaut.
ja: ウムラウトがついた アルファベットの "u"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/A_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/A_with_umlaut_outline.png
en: The letter A with an umlaut.
ja: ウムラウトが ついた アルファベットの"A"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/O_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/O_with_umlaut_outline.png
en: The letter O with an umlaut.
ja: ウムラウトが ついた アルファベットの "O"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/U_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/U_with_umlaut_outline.png
en: The letter U with an umlaut.
ja: ウムラウトが ついた アルファベットの "U"

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/lowercase/n_with_tilda_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/lowercase/n_with_tilda_outline.png
en: The Spanish letter n with a tilde.
ja: スペインごの もじ。チルダ「~」がついた n。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/uppercase/N_with_tilda_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/uppercase/N_with_tilda_outline.png
en: The Spanish letter N with a tilde.
ja: スペインごの もじ。チルダ「~」がついた N。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_1_king.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_1_king.png
en: King. Can move one step in any direction. Protect him!
ja: チェスの こま「キング」 - どの ほうこうにも ひとこま すすめます． かれを まもろう！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_2_queen.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_2_queen.png
en: Queen. Can move in any direction.
ja: チェスの こま「クィーン」 - どんな ほうこうにも うごけます．

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_3_bishop.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_3_bishop.png
en: Bishop. Can only move diagonally, staying on the same colored squares.
ja: チェスの こま「ビショップ」 - ななめにしか すすめないので いつも おなじいろの ますに あります

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_4_knight.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_4_knight.png
en: Knight. The only piece that can jump over others. Move forward or back two, then left or right one—or move left or right two, and forward or back one.
ja: チェスの こま「ナイト」 - このこまだけが ほかの こまを とびこせます． まえかうしろに ２こま うごいたあと みぎかひだりに１こま うごけます． また、みぎかひだりに ２こま うごいたあと まえかうしろに １こま うごくことも できます．

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_5_rook.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_5_rook.png
en: Rook. Can only move forward, back, left or right, but not diagonally.
ja: チェスの こま 「ルーク」 - まえ、うしろ、ひだり、みぎにうごけます． ななめには うごけません．

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_6_pawn.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_6_pawn.png
en: Pawn. Can only move forward, unless capturing. Can move two squares on the first move, but later only one. Captures diagonally one square.
ja: チェスの こま「ポーン」 - ほかの こまを とるときの ほかは まえに しか すすめません． さいしょだけ ２こま うごけますが あとは １こましか うごけません． ほかの こまを とるときは ななめに １こますすみます．

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
ja: びっくり

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
ja: たのしい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
ja: おこった

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
ja: かなしい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
ja: ぜろ！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
ja: いち！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
ja: に！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
ja: さん！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
ja: よん！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
ja: ご！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
ja: ろく！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
ja: なな！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
ja: はち！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
ja: きゅう！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
ja: たす

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op1_minus.png
en: Minus.
ja: ひく

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
ja: かける

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
ja: わる

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
ja: ひとしい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
ja: ひとしくない

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
ja: ちいさい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
ja: おおきい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
ja: ちいさい または ひとしい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
ja: おおきい または ひとしい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_1_dollar.svg
en: Dollar sign.
ja: ドルきごう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_2_cent.svg
en: Cent sign. 100 cents make 1 dollar.
ja: セントきごう。 １００セントで １ドル。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_1_euro.svg
en: Euro sign.
ja: ユーロ記号

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_2_cent.svg
en: Euro cent sign. 100 Euro cents make 1 Euro.
ja: セントユーロきごう。 １００セントユーロで １ユーロ。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_1_pound.svg
en: Pound sign.
ja: ポンドきごう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_2_penny.svg
en: Penny sign. 100 pence make 1 pound sterling.
ja: ペニーきごう。 １００ペンスで １ポンド。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/yen_1_yen.svg
en: Japanese Yen sign.
ja: にほんの えんきごう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
ja: カナダの １セント こうか。（ペニー）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
ja: カナダの ５セント こうか。（ニッケル）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
ja: カナダの １０セント こうか。（ダイム）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
ja: カナダの ２５セント こうか。（クォーター）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
ja: カナダの１ドル。（ルーニー）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
ja: カナダの２ドル。（トゥーニー）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
ja: ヨーロッパのコイン（１セントユーロ）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
ja: ヨーロッパのコイン（２セントユーロ）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
ja: ヨーロッパのコイン（５セントユーロ）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
ja: ヨーロッパのコイン（１０セントユーロ）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
ja: ヨーロッパのコイン（２０セントユーロ）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
ja: ヨーロッパのコイン（５０セントユーロ）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
ja: ヨーロッパのコイン（１ユーロ）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
ja: ヨーロッパのコイン（２ユーロ）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
ja: １えん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
ja: ５えん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
ja: １０えん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
ja: ５０えん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
ja: １００えん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
ja: ５００えん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/001penny.png
en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
ja: アメリカの１セント（ペニー）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/005nickel.png
en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
ja: アメリカの５セント（ニッケル）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/010dime.png
en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
ja: アメリカの１０セント（ダイム）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/025quarter.png
en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
ja: アメリカの２５セント（クォーター）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/050kennedy-halfdollar.png
en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
ja: アメリカの５０セント（ケネディハーフドル）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/100sacagawea.png
en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
ja: アメリカの１ドルコイン（サカジャウェア）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef0_treble.png
en: The treble clef.
ja: ごぜんふ（トおんきごう）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef1_bass.png
en: The bass clef.
ja: ごぜんふ（ヘおんきごう）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_flat.png
en: Flat.
ja: フラット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_sharp.png
en: Sharp.
ja: シャープ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_b.png
en: Eighth note.
ja: はちぶおんぷ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_b.png
en: Quarter note.
ja: しぶおんぷ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png
en: Half note.
ja: にぶおんぷ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
ja: ぜんおんぷ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/rest_025.png
en: Quarter rest.
ja: しぶんきゅうふ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
ja: てがた

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
ja: ハート

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
ja: どうぶつの あしあと

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/scream_balloon.svg
en: A scream balloon.
ja: ふきだし（さけびごえ）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/speech_balloon.svg
en: A speech balloon.
ja: ふきだし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/thought_balloon.svg
en: A thought balloon.
ja: ふきだし（かんがえ）

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/uk_post_box.png
en: A UK post box. Put your letter in here!
ja: イギリスの　ゆうびんポスト。ここにてがみをいれます！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
ja: ゆうびんばこ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/docks.svg
en: Down at the docks.
ja: ふなつきば

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/fountain.svg
en: The fountain of youth.
ja: わかさの いずみ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/gate.svg
en: A gate.
ja: おしろの もん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/mine.svg
en: A mine.
ja: こうざん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/ruins.svg
en: A castle in ruins.
ja: しろあと

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/shipwreck.svg
en: A shipwreck.
ja: なんぱせん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/watch_tower.svg
en: A watch tower.
ja: みはりだい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/wishing_well.svg
en: A wishing well.
ja: ねがいごとの いど

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
ja: あおに きいろの せんの はた

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/checkeredflag.png
en: A checkered flag.
ja: いちまつもようの はた

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
ja: みどりいろの はた

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
ja: あかい はた

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
ja: しろい はた

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
ja: きいろい はた

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/blacksmith.svg
en: The blacksmith shop.
ja: かじやさん の おみせ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cathedral.svg
en: Cathedral.
ja: だいせいどう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cave_entrance.svg
en: Enter the cave.
ja: ほらあなだ　はいってみよう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/circus.svg
en: Circus tent.
ja: サーカス の テント

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/city.svg
en: A medieval city.
ja: ヨーロッパの むかしの まち

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cityhouse.svg
en: Two city houses.
ja: ならんだ シティハウス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
ja: おとぎばなしの おしろ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/farm.svg
en: A farm.
ja: のうか

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fishery.svg
en: A fishery.
ja: さかなつりのばしょ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fort.svg
en: A fort.
ja: とりで

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fortress.svg
en: A fortress.
ja: ようさい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/hunter.svg
en: The house of the hunter.
ja: りょうし の こや

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
ja: エスキモーがすむ こおりのおうち「イグルー」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/inn.svg
en: An inn.
ja: やどや

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/jailhouse.svg
en: A jailhouse.
ja: ろうや

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/lighthouse.svg
en: A lighthouse.
ja: とうだい

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/medieval_tent.svg
en: A medieval tent.
ja: ヨーロッパの むかしの テント

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/monastery.svg
en: A monastery.
ja: しゅうどういん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
ja: ゆめみたいな ピンクのおうち

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/stables.svg
en: A stable.
ja: うまごや

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
ja: スイスのおうち

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tavern.svg
en: A tavern.
ja: さかば

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
ja: テント

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
ja: インディアンがすむ テントのおうち「ティーピー」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_flag_red.svg
en: A tower with a red flag.
ja: あかい はた の とう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round.svg
en: A round tower.
ja: まるい とう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round_flag.svg
en: A round tower with a pink flag.
ja: ピンクの はた の まるい とう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_square.svg
en: A square tower.
ja: しかくい とう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/townhall.svg
en: The town hall.
ja: まちやくば

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/university.svg
en: A university.
ja: だいがく

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/warehouse.svg
en: A warehouse.
ja: そうこ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/windmill.svg
en: A windmill.
ja: ふうしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/wooden_cottage.svg
en: A wooden cottage.
ja: きでつくった こや

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-outline.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-photo.png
en: An inukshuk (or inuksuk), a landmark made of stones. It was used as a milestone or directional marker by the Inuit of the Canadian Artic.
ja: カナダの いちばんきたに すんでいる イヌイットの いしでつくった みちしるべ。「イヌクシュク」と よばれて います。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/eiffel_tower.png
en: The Eiffel tower in Paris.
ja: パリに ある エッフェル とう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/graveyard.svg
en: A graveyard.
ja: はかば

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/magic_stones.svg
en: Magic stones.
ja: まほうの いし

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/obelisk.svg
en: An obelisk.
ja: 「オベリスク」　さきが とがった しかくい いしの はしら

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/pyramid.svg
en: A pyramid.
ja: ピラミッド

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/statue.svg
en: A statue.
ja: ぞう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/sword_in_the_stone.svg
en: A sword in the stone.
ja: いしに ささった つるぎ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/totem.svg
en: A totem pole.
ja: トーテムポール

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/arrow.png
en: “Arrow”.
ja: 「いっぽう つうこう」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/blankroadsign.svg
en: An empty roadsign to draw on!
ja: からっぽの どうろ ひょうしき。すきな ひょうしきを かこう！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/crossroads.png
en: “Crossroads”.
ja: 「こうさてん」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/dead_end_sign.png
en: Dead end ahead!
ja: 「このさき いきどまり！」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/give_way_sign.png
en: “Give Way” means you have to let other people go first.
ja: この ひょうしきがあるところでは みちを ゆずりましょう。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/hospital.png
en: “Hospital”.
ja: 「びょういん」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_entry_sign.png
en: No entry!
ja: 「しんにゅう きんし」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_uturn.png
en: “No U-Turn”.
ja: 「Uターン きんし」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
ja: ふみきり

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/roundabout.png
en: Roundabout ahead! Which way will you go?
ja: 「このさき まわりみち」 どっちにいく？

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/school_sign.png
en: School ahead! Drive slowly!
ja: 「このさき つうがくろ」 ゆっくり うんてんすること！

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stop.png
en: A “Stop” sign. Stop here, then go when it’s your turn.
ja: 「とまれ」の ひょうしき。いったん とまって、よくみて すすもう。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
ja: あかになったら すぐに とまりましょう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_02_yellow.png
en: The yellow light means you should stop if it is safe to do so.
ja: きいろのときは なるべく とまりましょう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_03_green.png
en: The green light means you can go if it is safe to do so.
ja: あおになったら すすんでいいよ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/t-junction.png
en: “T-intersection”.
ja: 「さんさろ」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/toilets.png
en: “Toilets”.
ja: 「トイレ」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/traffic_cone.png
en: A traffic cone.
ja: カラーコーン（パイロン）。どうろに おく めじるし。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_ped.png
en: Pedestrian Crossing (“PED XING”).
ja: おうだんほどう あり

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_school.png
en: “School Crossing”.
ja: つうがくろ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/yield.png
en: “Yield” means you have to let other people go first.
ja: この ひょうしきがあるところでは みちを ゆずりましょう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/7spoke256.png
en: A wheel! Put the brake calipers toward the rear.
ja: タイヤ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/bikewheel.svg
en: A bicycle wheel.
ja: じてんしゃの しゃりん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/blue_truck.svg
en: A blue truck.
ja: あおい トラック

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/garbagetruck.png
en: A garbage truck.
ja: ごみ しゅうしゅうしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_bus.svg
en: A bus.
ja: バス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_fireengine.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/firetruck.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/cartoon/fire_engine.png
en: A fire truck.
ja: しょうぼうしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry1.svg
en: A logging truck.
ja: ざいもく トラック

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry2.svg
en: A tanker truck.
ja: タンクローリー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry3.svg
en: A container truck.
ja: コンテナ トラック

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry4.svg
en: A small dump truck.
ja: ちいさな ダンプ トラック

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/toy_truck.svg
en: A toy truck.
ja: おもちゃの トラック

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/tyre_with_rim.svg
en: A tire.
ja: タイヤ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/wheel_tractor.png
en: A tractor wheel.
ja: トラクターの しゃりん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/beetle.png
en: A VW Beetle.
ja: フォルクス ワーゲン ビートル

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sedan.png
en: A sedan car.
ja: セダンしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar3.svg
en: A sports car.
ja: スポーツ カー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/truck.png
en: A pickup truck.
ja: けいトラック

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/dumper.png
en: A dumper. It carries its load in the front.
ja: にもつを　もちあげる　くるま　「ショベルカー」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/bulldozer.svg
en: A bulldozer. It pushes dirt with a big shovel.
ja: ブルドーザー。 おおきな シャベルで つちを うごかす。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/cementMixer.png
en: A colorful toy cement truck.
ja: おもちゃの コンクリートミキサーしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift2.svg
en: A forklift truck.
ja: フォークリフト

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/terex.png
en: A huge dump truck.
ja: おおがた ダンプトラック

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/towTruck.png
en: A colorful toy tow truck.
ja: おもちゃの けんいんしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/bluebike.svg
en: A blue bicycle.
ja: あおい じてんしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/motorbike.svg
en: A motor bike.
ja: バイク

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/pink_tricycle.png
en: A pink tricycle.
ja: ピンクいろの さんりんしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/sedan_police.png
en: Police car emblems to put on the sedan.
ja: けいさつの くるまの しるし。セダンしゃに かさねて みよう。

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tractor.svg
en: A tractor.
ja: トラクター

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tux_tractor.png
en: Tux the penguin in a farm tractor!
ja: ペンギンの タックスが トラクターに のっているよ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
ja: ねつききゅう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/cartoon/eddieCopter.png
en: Eddie the Helicopter.
ja: ヘリコプター

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg
en: An airplane.
ja: ひこうき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/cartoon/plane.png
en: Tux Airways.
ja: ひこうき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/white_train.svg
en: A white locomotive.
ja: しろい れっしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/boxcar.png
en: A boxcar is used to carry livestock.
ja: うしや うまを　はこぶ 「ボックスカー」

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/caboose.png
en: The caboose—a carriage for the guard.
ja: れっしゃの いちばんうしろの しゃしょうしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/carriage.png
en: A passenger carriage.
ja: きゃくしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tanker.png
en: Tankers carry bulk liquids.
ja: たくさんの えきたいを はこぶ たんかーしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tender.png
en: The tender carries water and coal for the engine.
ja: じょうききかんしゃの みずや せきたんを つんでいる たんすいしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/toy_train.png
en: A steam locomotive.
ja: じょうき きかんしゃ

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/trainSign.png
en: A train sign.
ja: れっしゃの ひょうしき

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/green_korean_bus.png
en: A green bus.
ja: みどりいろの バス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/double_decker_bus.png
en: A double decker bus.
ja: ２かいだてバス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/schoolbus.svg
en: A yellow school bus.
ja: きいろい スクールバス

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/f1_car.svg
en: A formula one race car.
ja: Ｆ１ レーシングカー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/indycar.png
en: A race car.
ja: レーシングカー

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/chineseJunk.png
en: An old Chinese sailing ship.
ja: むかしの はんせん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat2.svg
en: A sail boat.
ja: はんせん

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/walnutBoat.png
en: A walnut sailboat.
ja: くるみで つくった ヨット

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/bathyscape.png
en: UB2006 “Penguin II” deep sea research vessel.
ja: Uボート2006 「ベンギン ２ごう」 で うみの そこを たんけんしよう

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/tugboat.png
en: A colorful toy tugboat.
ja: おもちゃの タグボート
