tuxpaint - en to sq translation catalogue (519 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
sq: E zezë!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
sq: E hirtë e errët!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
sq: E hirtë e çelët!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
sq: E bardhë!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
sq: E kuqe!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
sq: Portokalli!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
sq: E verdhë!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
sq: E gjelbër e çelët!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
sq: E gjelbër e errët!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
sq: E kaltër!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
sq: Blu!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
sq: E purpur e çelët!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
sq: E purpur!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
sq: Rozë!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
sq: Bojëkafe!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
sq: Kafe e çelët!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
sq: Bezhë!

note: If neccessary, translate any of following strings using at least two locale specific characters required to render your language. Then, the scores for those fonts having such characters will increase. You can use two different weight for scoring, 1 or 9, according to the importance.
en: <1>spare-1a
sq: <1>rezervë-1a

en: <1>spare-1b
sq: <1>rezervë-1b

en: <9>spare-9a
sq: <9>rezervë-9a

en: <9>spare-9b
sq: <9>rezervë-9b

en: Click to fill an area with a solid color.
sq: Klikoni që të mbushet një zonë me një ngjyrë të vetme.

en: Click and drag to fill an area by hand, using a brush.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni, që të mbushni një zonë me dorë, duke përdorur një penel.

en: Click and drag to fill an area with a linear gradient (from the chosen color to transparent).
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që një fushë të mbushet me një gradient linear (nga ngjyra e zgjedhur deri në tejdukshmëri).

en: Click to fill an area with a radial gradient (from the chosen color to transparent).
sq: Klikoni që një fushë të mbushet me një gradient radial (nga ngjyra e zgjedhur deri në tejdukshmëri).

en: Click to fill an area with a shaped gradient (from the chosen color to transparent).
sq: Klikoni që një fushë të mbushet me një gradient me formë (nga ngjyra e zgjedhur deri në tejdukshmëri).

en: Solid
sq: E plotë

en: Brush
sq: Penel

en: Shaped
sq: Me formë

note: Eraser tool
en: Eraser
sq: Gomë

en: Click and drag to fill an area with a linear gradient (from the chosen color to transparent). (Your gradient’s angle is %.0f degrees.)
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që një fushë të mbushet me një gradient linear (nga ngjyra e zgjedhur deri në tejdukshmëri). (Këndi për gradientin tuaj është %.0f gradë.)

note: Congratulations #1
en: Great!
sq: Bukur!

note: Congratulations #2
en: Cool!
sq: Ka lezet!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
sq: Vazhdoni kështu!

note: Congratulations #4
en: Good job!
sq: Punë e mbarë!

note: Input Method: English mode
en: English
sq: Anglisht

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
sq: Tajlandisht

note: Add menu items
en: About Tux Paint
sq: Mbi Tux Paint-in

en: Hide Tux Paint
sq: Fshihe Tux Paint-in

en: Hide Others
sq: Fshihi të Tjerat

en: Show All
sq: Shfaqi Krejt

en: Quit Tux Paint
sq: Mbylle Tux Paint-in

note: Put menu into the menubar
en: Window
sq: Dritare

note: "Minimize" item
en: Minimize
sq: Minimizoje

en: A drawing program for children
sq: Program vizatimi për fëmijë

en: Tux Paint is a free, award-winning drawing program for children ages 3 to 12. Tux Paint is used in schools around the world as a computer literacy drawing activity. It combines an easy-to-use interface, fun sound effects, and an encouraging cartoon mascot who guides children as they use the program.
sq: Tux Paint-i është një program i lirë, i vlerësuar me çmime, për fëmijë të moshave 3 deri në 12 vjeç. Tux Paint-i përdoret në shkolla anembanë botës në veprimtari vizatimi në kuadër të njohjes me kompjuterat. Ndërthur një ndërfaqe të lehtë për t’u përdorur, efekte zanore zbavitëse dhe një simbol karikaturë inkurajuese i cili i udhëheq fëmijët teksa këta përdorin programin.

en: Kids are presented with a blank canvas and a variety of drawing tools to help them be creative.
sq: Fëmijëve u tregohet një kanavacë e zbrazët dhe një larmi mjetesh vizatimi, për t’i ndihmuar të jenë krijues.

en: Tux Paint comes with numerous pre-drawn coloring-book style images
sq: Tux Paint-i vjen me figura të shumta në stil modelesh paraprake si nga një libër ngjyrosjesh

en: The Paint Brush tool lets you draw freehand, using various brushes and colors
sq: Mjeti Penel Ngjyrosjeje ju lejon të vizatoni me dorë të lirë, duke përdorur penela dhe ngjyra të ndryshme

en: The Stamp tool is like a set of rubber stamps or stickers
sq: Mjeti Stampë është si një grup stampash gome, ose ngjitësish

en: New Magic tools: 1-, 2-, and 3-Point Perspective line-drawing tools (and corresponding vanishing point editors).
sq: Mjete Magjike të reja: mjete vizatimi vijash në Perspektivë me 1, 2 dhe 3 Qendra Projeksioni (dhe përpunues qendrash përkatëse projeksioni).

en: New Magic tools: Isometric, Dimetric, Trimetric, and Oblique line-drawing tools (and corresponding angle editors).
sq: Mjete të reja Magjike: mjete vizatimi vijash Izometrike, Dimetrike, Trimetrike dhe Me Pjerrësi (dhe përpunues përkatës këndesh).

en: New Magic tools: Epitrochoid and Hypotrochoid generators.
sq: Mjeti i ri Magjik: Prodhues vizatimesh Epitrohoide dhe Hipotrohoide.

en: New configuration option, "complexity", which affects the behavior (or availability) of some Magic tools.
sq: Mundësi e re formësimi, “kompleksitet”, që prek sjelljen (ose pasjen) e disa mjeteve Magjike.

en: Magic tools reorganized (previously ordered alphabetically by localized name).
sq: Risistemim mjetesh magjike (më parë të renditura alfabetikisht sipas emrave në përkthim)

en: Font name and size shown when selecting fonts in Text and Label tools.
sq: Shfaqje emri dhe madhësie shkronjash, kur përzgjidhen shkronja në mjetet Tekst dhe Etiketë.

en: Bug-fixes and localization updates.
sq: Ndreqje të metash dhe përditësime përkthimesh.

en: New Magic tools: Loops, Ribbon, Smooth, and Squiggles.
sq: Mjete të reja Magjike: Qerthuj, Shirit, Lëmim dhe Shkarravina.

en: Eraser tool now offers fuzzy (soft-edged) erasers.
sq: Mjeti Gomë tani ofron goma të turbullta (anë të buta).

en: Turn saved drawings into Templates (found in the New dialog) from within Tux Paint itself (via the Open dialog). (They may subsequently be deleted from the New dialog.)
sq: Shndërroni në Gjedhe vizatime të ruajtur (gjendet te dialogu “I ri”) që nga brenda vetë Tux Paint-it (përmes dialogut Hap). (Mundet më pas të fshihen që nga dialogu “I ri”.)

en: "Erase" option to remove saved drawings from the Open dialog and exported templates from the New dialog may be disabled, via "noerase" configuration option.
sq: Mundësi “Fshije” për të hequr vizatime të ruajtura, që nga dialogu Hap dhe gjedhe të eksportuara nga dialogu “I ri” mund të çaktivizohen, përmes mundësisë “noerase” të formësimit.

en: Specify the user interface font, via "uifont" configuration option. (List available fonts with "--listfonts" on the command-line.)
sq: Përcaktoni shkronjat e ndërfaqes së përdoruesit, përmes mundësisë “uifont” të formësimit. (Shfaqni shkronja të mundshme me “--listfonts” te rreshti i urdhrave.)

en: Different (default) user interface fonts are once again used for under different locales.
sq: Shkronja të ndryshme (parazgjedhje) ndërfaqeje përdoruesi përdoren edhe një herë, nën vendore të ndryshme.

en: Minor improvements to the selection buttons for the 'special' colors (pipette, HSV picker, and color mixer).
sq: Përmirësime të vockla te butonat e përzgjedhjes për ngjyrat “speciale” (pipetë, zgjedhës HSV dhe përzierës ngjyrash).

en: Many Magic tools now offer size settings.
sq: Mjaft mjete Magjike tanimë ofrojnë rregullime madhësish.

en: Button labels word-wrap when possible (improves legibility).
sq: Mbështjellje fjalësh te etiketa butonash, kur është e mundur (përmirëson leximin e tyre).

en: Fifteen new magic tools have been added: Maze, Googly Eyes, Fur, Circles, Rays, 3D Glasses, Color Sep., Saturate, Desaturate, Remove Color, Keep Color, Kaleido-4, Kaleido-6, Kaleido-8, and Bloom.
sq: Janë shtuar pesëmbëdhjetë mjete të reja magjike: Labirint, Sy të Zgurdulluar, Gëzof, Rrathë, Rreze, Syze 3D, Ndarje Ngjyrash., Ngopje, Çngopje, Heqje Ngjyre, Mbaje Ngjyrën, Kaleido-4, Kaleido-6, Kaleido-8 dhe Çelje.

en: Stamps may be rotated before being applied to the canvas.
sq: Stampat mund të rrotullohen, para se të aplikohen te kanavaca.

en: Shapes tool, in drag-from-corner mode, has been improved.
sq: Mjeti forma, nën mënyrën tërhiqeni-nga-cepi, është përmirësuar.

en: Fill tool now offers a shaped gradient (bevel) mode.
sq: Mjeti i mbushjes me ngjyrë tani ofron një mënyrë gradienti me formë (bevel).

en: A quick Eraser mode can be accessed via keyboard shortcut.
sq: Një mënyrë Gomë e shpejtë mund të përdoret përmes shkurtoreje tastiere.

en: The rainbow palette (HSV color picker) can now load the built-in color, or the colors from the pipette tool or color mixer.
sq: Paleta e ylberit (zgjedhës ngjyrash HSV) tanimë mund të ngarkojë ngjyrën e brendshme, ose ngjyrat nga mjeti pipetë ose ai përzierës ngjyrash.

en: Starter and Template images can specify how they should stretch, to avoid smearing when the canvas aspect ratio differs from that of the image.
sq: Figurat për Nisës dhe Gjedhe mund të specifikojnë se si mund të tkurren, për të shmangur njollosje, kur përpjesëtimet e kanavacës janë ndryshe nga ato të figurës.

en: The "buttonsize" configuration option now offers an "auto" setting.
sq: Mundësia “buttonsize” e formësimit tani ofron një rregullim “auto”.

en: A quick start guide has been added.
sq: Është shtuar një udhërrëfyes për nisje të shpejtë.

en: Tux Paint's Color palette includes a new Color Mixer option, which allows users to combine different proportions of primary colors (red, yellow, and blue) and shades (white, grey, and black) to create new colors, similar to mixing paints.
sq: Paleta e Ngjyrave të Tux Paint-it përfshin një mundësi të re Përzierës Ngjyrash, e cila u lejon përdoruesve të ndërthurin përpjesëtime të ndryshme ngjyrash parësore (e kuqe, e gjelbër dhe blu) dhe hije (të bardhë, gri dhe të zezë) për të krijuar ngjyra të reja, e ngjashme me përzierje bojërash.

en: The Color Picker option, which previously offered a static palette of around sixty-five thousand color choices, now supports separate hue, saturation, and value settings, allowing users to choose from over sixteen million colors.
sq: Mundësia Zgjedhës Ngjyrash, e cila më parë ofronte një paletë statike prej afërisht gjashtëdhjetepesë mijë zgjedhje ngjyrash, tani mbulon rregullime ngjyrimi, ngopjeje dhe vlere, duke i lejuar përdoruesit të zgjedhin nga mbi gjashtëmbëdhjetë milionë ngjyra.

en: Also, a keyboard shortcut is now available for quick access to the Color Selector — the "pipette" tool used for picking colors from the current drawing.
sq: Gjithashtu, tani ka një shkurtore tastiere për hyrje të shpejtë te Përzgjedhësi i Ngjyrave — mjeti “pipetë”, i përdorur për të zgjedhur ngjyra nga vizatimi i çastit.

en: The Paint and Lines tools now provide a way to adjust the spacing of brushes, allowing dotted lines or smearing effects to be made. Many brushes have been given better default spacing values, as well.
sq: Mjetet Ngjyrosje dhe Vija tani ofrojnë një rrugë për të rregulluar hapësirë penelash, duke lejuar të krijohen vija me pika, apo efekte njollosjeje. Gjithashtu, mjaft penelave u janë dhënë vlera parazgjedhje hapësire më të mira.

en: Two new variations of the Zoom Magic Tool, Tile Zoom and Rush, have been added. When shrinking a drawing with Tile Zoom, it replicates the drawing across the canvas in tiles, rather than filling the canvas with a solid background color. The Rush tool blurs the results.
sq: Janë shtuar dy variante të reja të Mjetit Magjik Zmadhim/Zvogëlim, Zvogëlim Me Kuadrate dhe Ngutje. Kur tkurret një vizatim me Zvogëlim Me Kuadrate, vizatimi riprodhohet në kanavacë në kuadrate, në vend se të mbushet kanavacë me një ngjyrë të plotë sfond. Mjeti Ngutje i turbullon figurat.

en: Tux Paint's Shapes tool now offers hexagon (6-sided) and heptagon (7-sided) polygons. For shapes which can be stretched (rectangle, oval, etc.), the aspect ratio of the shape is displayed at the bottom while you make your adjustments. Instructional information shown while using some other tools has also been expanded.
sq: Mjeti Forma i Tux Paint-it tani ofron shumëkëndësha gjashtëkëndësh (6 brinjë) dhe shtatëkëndësh (7 brinjë). Për forma që mund të shformohen (drejtkëndësh, ovale, etj.), përpjesëtimi i formës shfaqet në fund, teksa bëni ndryshime. Është zgjeruar gjithashtu informacion udhëzues i shfaqur teksa përdoren mjete të tjera.

en: Keyboard shortcuts, such as [Control]+[S] to save a drawing, are now accessed with the more traditional [⌘ Command] key when using Tux Paint on macOS. Sizing of Tux Paint's built-in on-screen keyboard has been improved. The look and feel of the user documentation has been improved.
sq: Shkurtoret e tastierës, bie fjala, [Control]+[S] për të ruajtur një vizatim, tani mund të përdoren me tastin më tradicional [⌘ Command], kur Tux Paint-i përdoret në macOS. Është përmirësuar edhe përdorimi i madhësisë së tastierës së brendshme në ekran e Tux Paint-it. Pamja dhe ndjesitë që jep dokumentimi për përdoruesit është përmirësuar.

en: Tux Paint's Paint and Line tools now support brushes that rotate based on the angle of the stroke. This new rotation feature, as well as the older directional and animated brush features, are now visually indicated by the brush shape selector. Additionally, the Fill tool now offers a freehand painting mode for interactively coloring within a confined area.
sq: Mjetet e Tux Paint-it “Ngjyrosni” dhe “Vijë” tani mbulojnë penela që rrotullohen bazuar në këndin e të vizatuarit. Kjo veçori e re e rrotullimit, si dhe veçoritë e vjetra të kahut dhe animacionit për penelat, tani tregohen në mënyrë pamore nga përzgjedhësi i formës së penelit. Veç kësaj, mjeti “Mbushe” tani ofron një mënyrë vizatimi me dorë të lirë, për ngjyrosje me ndërveprim brenda një zone të caktuar.

en: Six new Magic tools have been added to Tux Paint. Panels shrinks and duplicates the drawing into a 2-by-2 grid, which is useful for making four-panel comics. Opposite produces complementary colors. Lightning interactively draws a lightning bolt. Reflection creates a lake-like reflection on the drawing. Stretch stretches and squashes the picture like a fun-house mirror. Lastly, Smooth Rainbow provides a more gradual variation of Tux Paint's classic Rainbow tool.
sq: Te Tux Paint-i janë shtuar gjashtë mjete të reja Magjike. “Panelet” e tkurrin dhe përsëdytin vizatimin si një rrjetë 2-me-2, gjë e dobishme për krijim tregime vizatimore me katër panele. “E kundërta” prodhon ngjyra komplementare. “Rrufeja” vizaton në mënyrë ndërvepruese një rrufe. “Pasqyrimi” krijon te vizatimi një pasqyrim si nga një liqen. “Tërheqje” e tërheq dhe shtyp vizatimin si një pasqyrë shformuese. E fundit, “Ylber i Butë” jep një variant më gradual të mjetit klasik të Tux Paint-it “Ylber”.

en: A number of existing Magic tools have been updated, as well. Improvements were made to Halftone, which simulates photographs on newsprint; Cartoon, which makes an image look like a cartoon drawing; and TV, which simulates a television screen. Additionally, Cartoon and Halftone, along with Blocks, Chalk, and Emboss, now offer the ability to alter the entire image at once!
sq: Janë përditësuar gjithashtu një numër mjetesh ekzistuese Magjike. Përmirësime u bënë dhe te Halftone, që simulon fotografi gazetash; Karikaturë, që e bën një figurë të duket si një karikaturë dhe *TV*, që simulon një ekran televizori. Veç këtyre, Karikaturë dhe Halftone, tok me Blloqe, Shkumës dhe Me reliev, tani ofrojmë aftësinë të ndryshohen njëherësh krejt figura!

en: Finally, Magic tools are now grouped into collections of similar effects — painting, distorts, color filters, picture warps, pattern painting, artistic, and picture decorations — making it easier to find the tool you need.
sq: Më në fund, mjetet Magjike tani gjenden të grupuara në koleksione efektesh të ngjashme — vizatim, shformime, filtra ngjyrash, shformime vizatimi, vizatim rregullsish, artistike dhe zbukurime vizatimesh — duke e bërë të lehtë të gjendet mjeti që ju duhet.

en: Tux Paint's Fill tool now offers options to fill an area with color gradients. The "Radial" fill creates a circular gradient centered around the mouse click, while the "Linear" fill allows the interactive creation of gradients at different angles and sizes.
sq: Mjeti Mbushje i Tux Paint-it tani ofron mundësi për të mbushur një fushë me gradientë ngjyrash. Mbushja “Radiale” krijon një gradient rrethor me qendër rreth pikës së klikimit të miut, ndërsa mbushja “Lineare” lejon krijimin me ndërveprim gradientësh me kënde dhe madhësi të ndryshme.

en: New Magic tools have been added to Tux Paint: "Pixels" makes it easier to create retro-gaming style pixel art, "Checkerboard" fills the entire canvas with a check pattern, and "Clone" allows duplicating parts of the picture via brush strokes.
sq: Te Tux Paint-i është shtuar një mjet i ri Magjik: “Piksela” e bën më të lehtë të krijohet art pikselash në stil lojërash kompjuteri të dikurshme, “Fushë shahu” e mbush krejt kanavacën me katrorë si fushë shahu dhe “Klon” lejon përsëdytje pjesësh të figurës përmes penelatash.

en: Tux Paint's user documentation has been overhauled, making localization easier. Parties interested in helping with localization are encouraged to contact the Tux Paint team.
sq: Dokumentimi i Tux Paint-it për përdoruesit është ripunuar, duke e bërë më të lehtë përkthimin. Të interesuarit për të ndihmuar në përkthim nxiten të lidhen me ekipin e Tux Paint-it.

en: Finally, a new pair of accessibility options have been added. The entire user interface can now be enlarged benefiting users with impaired vision, and making the program more suitable to very high density displays. This feature, along with a new option to re-organize the color palette, can also be helpful to users of coarse input devices, such as eye-gaze tracking systems.
sq: Dhe së fundi, është shtuar një dyshe e re mundësish përdorimi nga persona me aftësi të kufizuara. Krejt ndërfaqja e përdoruesit tanimë mund të zmadhohet, për hir të përdoruesve me probleme të pari dhe për ta bërë programin më të përshtatshëm për ekrane me dendësi shumë të madhe pikselash. Kjo veçori, tok me një mundësi të re për të risistemuar paletën e ngjyrave, mundet të jenë gjithashtu të dobishme për përdorues me pajisje input-i jo të imët, bie fjala, sisteme ndjekjeje vështrimi.

en: A major improvement has been made to the Shapes tool, which now provides options to choose whether shapes are drawn from the center or a corner, making it easier to use in any situation.
sq: Një përmirësim i rëndësishëm është bërë te mjeti Forma, i cili tani jep mundësi të zgjidhet nëse format vizatohen që nga qendra apo që nga një cep, duke e bërë të lehtë të përdoret në çfarëdo rasti.

en: The on-screen keyboard, an accessibility feature optionally available when using the Text and Label tools, now appears larger on bigger displays; helpful for users of coarser input devices, such as eye-tracking systems.
sq: Tastiera në ekran, një veçori përdorimi nga persona me aftësi të kufizuara, që mund të kihet kur përdoren mjetet Tekst dhe Etiketë, tani shfaqet më e madhe në ekrane më të mëdhenj; e dobishme për përdorues me pajisje input-i jo të imët, bie fjala, sisteme ndjekjeje vështrimi.

en: The Eraser tool adds new, smaller eraser sizes, and applies smoother, contiguous strokes when the pointer is moved quickly.
sq: Mjeti Gomë shton madhësi të reja, më të vogla gomash dhe aplikon penelata më të buta, të vazhdueshme, kur kursori lëvizet shpejt.

en: Finally, this newest version adds options to export individual drawings and GIF animations, making it easy to share pictures, cartoons, and slideshows with others.
sq: Për në fund, ky version i ri shton mundësi për të eksportuar vizatime dhe animacione GIF individuale, duke lehtësuar ndarjen me të tjerë të vizatimeve, karikaturave dhe diapozitivave tuaja.

en: The latest version has promoted the "Fill" tool, previously found under the "Magic" section of Tux Paint, to the main toolbar, where it's easier to find. It also includes some performance improvements during start-up and when bringing up the "New" drawing dialog. The solid background colors can also be placed at the end of that dialog, allowing emphasis of template images.
sq: Versioni më i ri ka promovuar mjetin “Mbushje”, që dikur gjendej nën ndarjen “Magjike” të Tux Paint-it, te paneli kryesor, ku është më e lehtë të gjendet. Përmban gjithashtu disa përmirësime funksionimi gjatë nisjes dhe kur hapet dialogu vizatim “I ri”. Ngjyrat e plota për sfond mundet të vendosen në fund të atij dialogu, duke lejuar të theksohen figura gjedhesh.

en: Tux Paint also now makes it possible to disable stereo sound, which can benefit users with a hearing impairment, or in situations where only one speaker is available.
sq: Tux Paint-i tani bën të mundur të çaktivizohen tingujt stereo, prej të cilës mund të përfitojnë përdorues me probleme dëgjimi, ose në raste kur ka vetëm një altoparlant.

en: New in this version are a "color picker", which allows any color within a drawing to be chosen using the pointer, and a set of three-, four-, and five-pointed star shapes.
sq: Të reja në këtë version janë një “zgjedhës ngjyrash”, i cili lejon të zgjidhet çfarëdo ngjyre brenda një vizatimi duke përdorur treguesin e miut, si dhe një grup formash yje me tre, katër dhe pesë cepa.

en: The latest version also incorporates a number of new translations, bringing the number of supported languages up to nearly 130: Bengali, Bodo, Dogri, Kabyle, Urdu, and Devanagari and Perso-Arabic variations of Kashmiri and Sindhi. Thirty other translations have been updated, as well.
sq: Versioni i ri trupëzon gjithashtu një numër përkthimesh të reja, duke e shpënë numrin e gjuhëve të mbuluara në gati 130: bengalisht, bodo, dogri, kabilisht, urdu dhe devanagari, si dhe variante perso-arabisht për kashmiri dhe sindi. Janë përditësuar gjithashtu tridhjetë përkthime të tjera.

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
sq: Katror

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
sq: Drejtkëndësh

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
sq: Rreth

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
sq: Elips

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
sq: Trekëndësh

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
sq: Pesëkëndësh

note: Hexagon shape tool (6 sides)
en: Hexagon
sq: Gjashtëkëndësh

note: Heptagon (aka septagon) shape tool (7 sides)
en: Heptagon
sq: Shtatëkëndësh

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
sq: Tetëkëndësh

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
sq: Romb

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagon star (5 points star)
en: Star
sq: Yll

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
sq: Katrori është drejtkëndësh me katër brinjë të barabarta .

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
sq: Një drejtkëndësh ka katër anë dhe katër kënde të drejtë.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
sq: Rrethi është vijë e lakuar dhe e mbyllur, pikat e së cilës kanë të njëjtën largësi nga qendra.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
sq: Elipsi është një rreth i shformuar.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
sq: Një trekëndësh ka tre brinjë.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
sq: Një pesëkëndësh ka pesë brinjë.

note: Description of a hexagon
en: A hexagon has six sides.
sq: Një gjashtëkëndësh ka gjashtë brinjë.

note: Description of a heptagon
en: A heptagon has seven sides.
sq: Një shtatëkëndësh ka shtatë brinjë.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
sq: Një tetëkëndësh ka tetë brinjë të barabarta.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
sq: Një romb ka katër brinjë të barabarta, dhe brinjët e përkundërta janë paralele.

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
sq: Yll me 3 cepa.

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
sq: Yll me 4 cepa.

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
sq: Yll me 5 cepa.

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want. Move around to rotate it, and click again to draw it.
sq: Zgjidhni një formë. Klikoni që të fillohet të vizatohet, tërhiqeni dhe lëreni, kur është në madhësinë dhe formën që dëshironi. Lëvizeni përqark, për ta rrotulluar, dhe klikoni sërish mbi të që të vizatohet.

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want.
sq: Zgjidhni një formë. Klikoni që të fillohet të vizatohet, tërhiqeni dhe lëreni, kur është në madhësinë dhe formën që dëshironi.

en: Draw shapes from the center.
sq: Vizatoni forma që nga qendra.

en: Draw shapes from a corner.
sq: Vizatoni forma që nga cepi.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
sq: Mjete

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
sq: Ngjyra

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
sq: Penela

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
sq: Goma

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
sq: Stampa

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
sq: Forma

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
sq: Shkronja

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
sq: Magjik

note: Title of fill selector (buttons down the right for fill tool)
en: Fills
sq: Mbushje

note: Freehand painting tool
en: Paint
sq: Bojë

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
sq: Stamponi

note: Line drawing tool
en: Lines
sq: Vija

note: Text tool
en: Text
sq: Tekst

note: Label tool
en: Label
sq: Etiketë

note: Fill tool
en: Fill
sq: Mbushje

note: Undo last action
en: Undo
sq: Anuloje

note: Redo undone action
en: Redo
sq: Ribëje

note: Start a new picture
en: New
sq: I ri

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
sq: Hap

note: Save the current picture
en: Save
sq: Ruaje

note: Print the current picture
en: Print
sq: Shtypje

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
sq: Dil

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
sq: Zgjidhni një ngjyrë dhe një formë peneli me të cilat të vizatohet.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
sq: Zgjidhni një figurë e cilat të stampohet përqark vizatimit tuaj.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
sq: Klikoni për të filluar vizatimin e një vije. Lëshojeni për ta plotësuar.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
sq: Zgjidhni një stil teksti. Klikoni mbi vizatimin tuaj dhe filloni të shtypni. Për vetëplotësim teksti shtypni tastin [Enter] ose tastin [Tab].

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text. By using the selector button and clicking an existing label, you can move it, edit it, and change its text style.
sq: Zgjidhni një stil teksti. Klikoni mbi vizatimin tuaj dhe filloni të shtypni. Për vetëplotësim teksti shtypni tastin [Enter] ose tastin [Tab]. Duke përdorur butonin përzgjedhës dhe duke klikuar mbi një etiketë ekzistuese, mund ta lëvizni, përpunoni dhe ndryshoni stilin e tekstit të saj.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
sq: Zgjidhni një efekt magjik për t’u përdorur tek vizatimi juaj!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
sq: Zhbëje!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
sq: Ribëje!

note: Eraser tool
en: Eraser!
sq: Gomë!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
sq: Zgjidhni një ngjyrë ose një vizatim me të cilin të fillohet një vizatim i ri.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
sq: Hapni…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
sq: Figura juaj u ruajt!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
sq: Po shtypet…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
sq: Mirupafshim!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
sq: Që të plotësohet vija, lëshojeni butonin.

en: Let go of the button to complete the line. (Your line’s angle is %.0f degrees.)
sq: Që të plotësohet vija, lëshojeni butonin. (Këndi i vijës tuaj është %.0f gradë.)

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
sq: Që të shformoni formën, mbajeni të shtypur butonin.

en: Hold the button to stretch the shape. (It has an aspect ratio of "%.2g:1".)
sq: Që të shformoni formën, mbajeni të shtypur butonin. (Ka një përpjesëtim “%.2g:1”.)

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
sq: Që forma të rrotullohet, lëvizni miun. Për ta vizatuar, klikoni.

en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
sq: Që forma të rrotullohet, lëvizni miun. Për ta vizatuar, klikoni. (Rrotullohet me %d gradë.)

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
sq: Në rregull… Le të vizatojmë këtë!

note: Instructions to show when the Label tool's selector mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose). Then, you can move it, edit it, and change its text style.
sq: Klikim mbi një etiketë ekzistuese (ose shtypni tastin [Tab] për të kaluar nëpër ta dhe tastin [Enter] për zgjedhje). Mandej, mund ta lëvizni, përpunoni dhe ndryshoni stilin e tekstit për të.

note: Instructions to show when a Label has been chosen with the selector
en: Click in your picture if you wish to reposition this label, type to change the text, and use the options to change its text style. Press [Enter] or [Tab] when you're finished.
sq: Klikoni mbi figurën tuaj, nëse doni ta vendosni diku tjetër këtë etiketë, shtypni, që të ndryshoni tekstin dhe përdorni mundësitë për të ndryshuar stil teksti të saj. Kur të keni përfunduar, shtypni tastin [Enter], ose [Tab].

note: Instructions to show when the Label tool's apply mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose) to permanently apply the text to the canvas.
sq: Klikim mbi një etiketë ekzistuese (ose shtypni tastin [Tab] për të kaluar nëpër ta dhe tastin [Enter] për zgjedhje), për të aplikuar përfundimisht tekstin te kanavaca.

note: Instructions to show when choosing brushes, depending on the brush's feature (if there are none, show_brush_tip() will show the current tool's tip)
en: This brush is animated; its shape changes as you draw!
sq: Ky penel është i animuar; forma e tij ndryshon dora-dorës që vizatoni!

en: This brush changes depending on the angle.
sq: Ky penel ndryshon në varësi të këndit.

en: This brush changes depending on the angle, and is animated; its shape changes as you draw!
sq: Ky penel ndryshon në varësi të këndit dhe është i animuar; forma e tij ndryshon dora-dorës që vizatoni!

en: This brush's spacing is now 1 pixel!
sq: Madhësia e këtij peneli tani është 1 piksel!

en: This brush's spacing is now about %1$d/%2$d the size of the brush shape.
sq: Madhësia e këtij peneli tani është afërsisht %1$d/%2$d e madhësisë së formës së penelit.

en: This brush's spacing is now about the size of the brush shape.
sq: Madhësia e këtij peneli tani është afërsisht sa madhësia e formës së penelit.

en: This brush's spacing is now about %d times as big as the brush shape.
sq: Madhësia e këtij peneli tani është afërsisht %d herë më e madhe se sa forma e penelit.

en: This brush's spacing is now about %1$d %2$d/%3$d times as big as the brush shape.
sq: Madhësia e këtij peneli tani është afërsisht %1$d %2$d/%3$d herë sa forma e penelit.

note: Instructions to show when rotating stamps
en: Drag the mouse to rotate the stamp. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
sq: Që stampa të rrotullohet, tërhiqni miun. Për ta vizatuar, klikoni. (Rrotullohet me %d gradë.)

note: Text tool instructions after changing font
en: The font is "%1$s (%2$s)", %3$d pixels tall. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
sq: Lloji i shkronjave është “%1$s (%2$s)”, %3$d piksela të larta. Klikoni mbi vizatimin tuaj dhe filloni të shtypni. Për vetëplotësim teksti shtypni tastin [Enter] ose tastin [Tab].

note: Label tool instructions after changing font
en: The font is "%1$s (%2$s)", %3$d pixels tall. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text. By using the selector button and clicking an existing label, you can move it, edit it, and change its text style.
sq: Lloji i shkronjave është “%1$s (%2$s)”, %3$d piksela të larta. Klikoni mbi vizatimin tuaj dhe filloni të shtypni. Për vetëplotësim teksti shtypni tastin [Enter] ose tastin [Tab]. Duke përdorur butonin përzgjedhës dhe duke klikuar mbi një etiketë ekzistuese, mund ta lëvizni, përpunoni dhe ndryshoni stilin e tekstit të saj.

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
sq: Doni vërtet të dilet?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
sq: Po, mbarova!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
sq: Jo, kthemëni mbrapsht!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
sq: Nëse dilet, do të humbni vizatimin tuaj! Të ruhet?

en: Yes, save it!
sq: Po, ruaje!

en: No, don’t bother saving!
sq: Jo, mos e vra mendjen për ta ruajtur!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
sq: Të ruhet vizatimi juaj së pari?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
sq: S’hapet dot ai vizatim!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
sq: S’ka kartela të ruajtura!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
sq: Të shtypet vizatimi juaj tani?

en: Yes, print it!
sq: Po, shtype!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
sq: Vizatimi juaj u shtyp!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
sq: Na ndjeni! Vizatimi juaj s’u shtyp dot!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
sq: S’mundeni ende të shtypni!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
sq: Të fshihet ky vizatim?

en: Erase this template?
sq: Të fshihet kjo gjedhe?

en: Yes, erase it!
sq: Po, fshije!

en: No, don’t erase it!
sq: Jo, mos e fshi!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
sq: Mos harroni të përdorni butonin e majtë të miut!

note: We got an error exporting
en: Sorry! Your picture could not be exported!
sq: Na ndjeni! Vizatimi juaj s’u eksportua dot!

en: Sorry! Your slideshow GIF could not be exported!
sq: Na ndjeni! GIF-i juaj për diapozitiva s’u eksportua dot!

note: Confirmation of successful (we hope) image-to-template conversion
en: Your picture is now available as a template in the “New“ dialog!
sq: Figura juaj tani gjendet si gjedhe te dialogu “I ri”!

note: We got an error doing image-to-template conversion
en: You already turned this picture into a template. Look for it in the “New“ dialog!
sq: E keni shndërruar tashmë këtë figurë në një gjedhe. Kërkoni për të te dialogu “I ri”!

en: Sorry! Your picture could not turned into a template!
sq: Na ndjeni! Vizatimi juaj s’u shndërrua dot në një gjedhe!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
sq: Zgjidhni vizatimin që doni, mandej klikoni mbi “Luaje”.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
sq: U mbyll zëri.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
sq: U hap zëri.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
sq: Ju lutemi, pritni…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
sq: Fshije

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
sq: Diapozitiva

note: Open dialog: 'Template' button, to make a template out of a drawing
en: Template
sq: Gjedhe

note: Open dialog: 'Export' button, to copy an image to an easily-accessible location
en: Export
sq: Eksportim

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
sq: Mbrapsht

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
sq: Luaje

note: Slideshow: 'GIF Export' button, to create an animated GIF
en: GIF Export
sq: Eksportim si GIF

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
sq: Pasuesi

note: Color mixer dialog: 'Clear' button, to reset the mixed color
en: Clear
sq: Spastroje

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
sq: Po

en: No
sq: Jo

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
sq: Të zëvendësohet vizatimi me ndryshimet tuaja?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
sq: Po, zëvendësoje të vjetrin!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
sq: Jo, ruaje në kartelë të re!

en: Choose a picture and then click “Open”, “Export”, “Template“, or “Erase”. Click “Slides” to create a slideshow animation or “Back“ to return to your current picture.
sq: Zgjidhni një figurë dhe mandej klikoni mbi “Hape”, “Eksportoje”, “Gjedhe“, ose “Fshije”. Klikoni mbi “Diapozitiva” për të krijuar një animacion diapozitivash, ose “Mbrapsht” për t’u kthyer te figura juaj aktuale.

en: Choose a picture and then click “Open”, “Export”, or “Erase”. Click “Slides” to create a slideshow animation or “Back“ to return to your current picture.
sq: Zgjidhni një figurë dhe mandej klikoni mbi “Hape”, “Eksportoje”, ose “Fshije”. Klikoni mbi “Diapozitiva” për të krijuar një animacion diapozitivash, ose “Mbrapsht” për t’u kthyer te figura juaj aktuale.

note: None selected? Too dangerous to automatically select all (like we do for slideshow playback). Only 1 selected?  No point in saving as GIF.
en: Select 2 or more drawings to turn into an animated GIF.
sq: Përzgjidhni 2 ose më tepër vizatime, për t’i shndërruar në një GIF të animuar.

note: Descriptions (names) of the color mixer tool's primary colors and shades
en: red
sq: e kuqe

en: yellow
sq: e verdhë

en: blue
sq: blu

en: white
sq: e bardhë

en: grey
sq: gri

en: black
sq: e zezë

note: Tool tip text describing a mixed color (e.g., "1/3 red and 1/2 yellow", or "1/3 blue and 2/3 white", etc.)
en: Your color is %1$s %2$s.
sq: Ngjyra juaj është %1$s %2$s.

en: Your color is %1$s %2$s and %3$s %4$s.
sq: Ngjyra juaj është %1$s %2$s dhe %3$s %4$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, and %5$s %6$s.
sq: Ngjyra juaj është %1$s %2$s, %3$s %4$s dhe %5$s %6$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, and %7$s %8$s.
sq: Ngjyra juaj është %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s dhe %7$s %8$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, and %9$s %10$s.
sq: Ngjyra juaj është %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s dhe %9$s %10$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s, and %11$s %12$s.
sq: Ngjyra juaj është %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s dhe %11$s %12$s.

note: Color mixer; e.g., "Your color is entirely grey."
en: entirely
sq: tërësisht

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
sq: Përzgjidhni një ngjyrë prej vizatimit tuaj.

en: Pick a color. Hues go top to bottom. Saturation/intensity goes left (pale) to right (pure). Value (lightness/darkness): grey bar.
sq: Zgjidhni një ngjyrë. Ngjyrimet shfaqen të radhitura nga sipër poshtë. Ngopja/intensiteti kalon nga majtas (e zbehtë) në të djathtë (e pastër). Vlera (dritë/errësirë): shtylla gri.

en: Drawing program
sq: Program për vizatim

en: Tux Paint (Fullscreen)
sq: Tux Paint (Sa krejt ekrani)

en: Color Shift
sq: Këmbim Ngjyrash

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të ndryshohen ngjyrat në pjesë të vizatimit tuaj.

en: Click to change the colors in your entire picture.
sq: Klikoni që të ndryshohen ngjyrat në krejt vizatimin tuaj.

en: Blind
sq: Grila

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
sq: Klikoni afër skajit të vizatimit tuaj për të ulur grila dritareje përmbi të. Lëvizni pingulthi për të hapur ose mbyllur grilat.

en: Blocks
sq: Blloqe

en: Chalk
sq: Shkumës

en: Drip
sq: Pikim

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përqark, për ta bërë vizatimin si me kuadrate.

en: Click to make the entire picture blocky.
sq: Klikoni për ta bërë krejt vizatimin me blloqe.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth për ta kthyer vizatimin si të ishte bërë me shkumës.

en: Click to turn the entire picture into a chalk drawing.
sq: Klikoni për ta kthyer vizatimin si të ishte bërë me shkumës.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth që të prodhohet efekti i pikimit.

en: Click to make the entire picture drip.
sq: Klikoni që të prodhohet efekti i pikimit në krejt vizatimin.

en: Bloom
sq: Çelje

en: Click and drag to apply a glowing "bloom" effect to parts of your image.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të shtohet një efekt rrezatues “çeljeje” në pjesë të vizatimit tuaj.

en: Click to apply a glowing "bloom" effect to your entire image.
sq: Klikoni që të aplikohet një efekt rrezatues “çeljeje” në tërë figurën tuaj.

en: Blur
sq: Turbulloje

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth që të turbullohet figura.

en: Click to blur the entire image.
sq: Klikoni që të turbullohet krejt figura.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
sq: Tulla

en: Click and drag to draw large bricks.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të vizatohen tulla të mëdha.

en: Click and drag to draw small bricks.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të vizatohen tulla të vogla.

en: Click and drag to draw bricks.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të vizatohen tulla.

en: Calligraphy
sq: Bukurshkrim

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth që të vizatohet me bukurshkrim.

en: Cartoon
sq: Vizatimor

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth që të vizatohet brenda një karikature.

en: Click to turn the entire picture into a cartoon.
sq: Klikoni për ta kthyer tërë vizatimin në një karikaturë.

en: Checkerboard
sq: Fushë shahu

en: Click and drag to fill the canvas with a checkerboard pattern.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që kanavaca të mbushet me katrorë shahu.

en: Clone
sq: Klonoje

en: Click once to pick a spot to begin cloning. Click again and drag to clone that part of the picture.
sq: Klikoni një herë që të zgjidhni një vend për të filluar klikimin. Klikoni sërish dhe tërhiqeni, që të klonohet ajo pjesë e vizatimit.

en: 3D Glasses
sq: Syze 3D

en: Color Sep.
sq: Ndarje Ngjyrash

en: Double Vision
sq: Pamje e dyfishtë

en: Click and drag to separate your picture's colors.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni, për të veçuar ngjyrat e vizatimit tuaj nga njëra tjetra.

en: Click and drag to simulate double vision.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të simulohet pamje e dyfishtë.

en: Click and drag left and right to separate your picture's red and cyan, to make anaglyphs you can view with 3D glasses!
sq: Klikojeni dhe tërhiqeni majtas dhe djathtas që të veçoni në figurën tuaj të kuqen nga ciani, për të krijuar relieve që mund t’i shihni me syza 3D!

en: Confetti
sq: Bonbone

en: Click to throw confetti!
sq: Klikoni që të hidhen sheqerka!

en: Distortion
sq: Shformim

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth që të shkaktohet shformim te vizatimi juaj.

en: Emboss
sq: Me reliev

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth që të krijohet te vizatimi efekti i relievit.

en: Click to emboss the entire picture.
sq: Klikoni që të krijohet te vizatimi efekti i relievit.

en: Lighten
sq: Ndriçoje

en: Darken
sq: Errësoje

en: Desaturate
sq: Çngope

en: Saturate
sq: Ngope

en: Remove Color
sq: Hiqe Ngjyrën

en: Keep Color
sq: Mbaje Ngjyrën

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth që të bëhen më të ndritshme pjesë të vizatimit tuaj.

en: Click to lighten your entire picture.
sq: Klikoni që të bëhet më i ndritshëm krejt vizatimi juaj.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të bëhen më të errëta pjesë të vizatimit tuaj.

en: Click to darken your entire picture.
sq: Klikoni që të bëhet më i errët krejt vizatimi juaj.

en: Click and drag the mouse to desaturate parts of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të hiqet ngopje prej pjesësh të vizatimit tuaj.

en: Click to desaturate your entire picture.
sq: Klikoni që të hiqet ngopje në krejt figurën tuaj.

en: Click and drag the mouse to saturate parts of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të ngopen pjesë të vizatimit tuaj.

en: Click to saturate your entire picture.
sq: Klikoni që të ngopet krejt figura juaj.

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that match the chosen color.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të çngopen pjesë të vizatimit tuaj që përputhen me ngjyrën e zgjedhur.

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that match the chosen color.
sq: Klikoni që të bëhet çngopje tërësisht për pjesët e figurës tuaj që kanë përputhje me ngjyrën e zgjedhur.

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that don't match the chosen color.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përqark që të bëhet çngopje tërësisht për pjesë të figurës tuaj që s’kanë përputhje me ngjyrën e zgjedhur.

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that don't match the chosen color.
sq: Klikoni që të bëhet çngopje tërësisht për pjesët e figurës tuaj që s’kanë përputhje me ngjyrën e zgjedhur.

en: Fisheye
sq: Sy peshku

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
sq: Klikoni mbi një pjesë të vizatimit tuaj që të krijohet një efekt sy peshku.

en: Flower
sq: Lule

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të vizatohet kërcelli i një luleje. Mandej lëreni, që të përfundohet lulja.

en: Foam
sq: Shkumë

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që një pjesë të mbulohet me flluska shkume.

en: Fold
sq: Kthim Faqeje

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
sq: Zgjidhni një ngjyrë sfondi dhe klikoni që të kthehet cepi i fletës.

en: Fretwork
sq: Gdhendje

en: Click and drag to draw repetitive patterns.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të vizatohen rregullsi të përsëritura.

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
sq: Klikoni që vizatimi juaj të rrethohet me rregullsi të përsëritura.

en: Glass Tile
sq: Pllakë Xhami

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të vendoset një pllakë xhami mbi vizatimin tuaj.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
sq: Klikoni që të mbulohet krejt vizatimi juaj me pllaka xhami.

en: Click to place a large googly eye, then drag and release to make it look that direction.
sq: Klikoni që të vendosen një palë sy të mëdhenj të zgurdulluar, mandej tërhiqeni dhe lëreni për t’i bërë të shohin në atë drejtim.

en: Click to place a small googly eye, then drag and release to make it look that direction.
sq: Klikoni që të vendosen një palë sy të vegjël të zgurdulluar, mandej tërhiqeni dhe lëreni për t’i bërë të shohin në atë drejtim.

en: Googly Eyes
sq: Sy të Zgurdulluar

en: Click to place a googly eye, then drag and release to make it look that direction.
sq: Klikoni që të vendosen një palë sy të zgurdulluar, mandej tërhiqeni dhe lëreni për t’i bërë të shohin në atë drejtim.

en: Grass
sq: Bar

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të vizatohet bar. Mos harroni dheun!

en: Halftone
sq: Gjysmë-ton

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që vizatimi juaj të shndërrohet në një gazetë.

en: Click to turn your drawing into a newspaper.
sq: Klikoni që vizatimi juaj të shndërrohet në një gazetë.

en: Click and drag around your picture to look through it with a kaleidoscope!
sq: Klikoni dhe tërhiqeni përreth vizatimit tuaj për ta bërë të duket si përmes kaleidoskopi!

en: Symmetric Left/Right
sq: Simetri Majtas/Djathtas

en: Symmetric Up/Down
sq: Simetri Lart/Poshtë

en: Pattern
sq: Rregullsi

en: Tiles
sq: Kuadrate

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
sq: Kaleidoskop

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të vizatohet me dy penela të cilët janë simetrikë përgjatë të majtës dhe të djathtës së vizatimit tuaj.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të vizatohet me dy penela të cilët janë simetrikë përgjatë kreut dhe fundit të vizatimit tuaj.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të vizatohet një rregullsi nëpër vizatim.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të vizatohet një rregullsi e cila është simetrike nëpër vizatim.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të vizatohet me penela simetrikë (kaleidoskop).

en: Light
sq: Dritë

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të vizatohet një tufë drite në vizatimin tuaj.

en: Lightning
sq: Rrufe

en: Click, drag, and release to draw a lightning bolt between two points.
sq: Klikoni, tërhiqeni dhe lëshojeni miun që të vizatohet një rrufe mes dy pikash.

en: Maze
sq: Labirint

en: Click and drag to paint a maze on your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që në vizatimit tuaj të vizatohet një labirint.

en: Click to turn your entire picture into a maze.
sq: Klikoni për ta kthyer tërë vizatimin në një labirint.

en: Metal Paint
sq: Bojë Metalike

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të vizatohet me ngjyrë metalike.

en: Mirror
sq: Pasqyroje

en: Flip
sq: Ktheje në anë tjetër

en: Click to make a mirror image.
sq: Klikoni që të bëhet një figurë e pasqyruar.

en: Click to flip the picture upside-down.
sq: Klikoni që vizatimi të kthehet me kokë poshtë.

en: Mosaic
sq: Mozaik

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të shtohet një efekt mozaiku në pjesë të vizatimit tuaj.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
sq: Klikoni që të shtohet një efekt mozaiku në krejt vizatimin tuaj.

en: Square Mosaic
sq: Mozaik Katror

en: Hexagon Mosaic
sq: Mozaik Gjashtëkëndor

en: Irregular Mosaic
sq: Mozaik i parregullt

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të shtohet një mozaik katërkëndësh në pjesë të vizatimit tuaj.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
sq: Klikoni që të shtohet një mozaik katërkëndësh në krejt vizatimin tuaj.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të shtohet një mozaik gjashtëkëndësh në pjesë të vizatimit tuaj.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
sq: Klikoni që të shtohet një mozaik gjashtëkëndësh në krejt vizatimin tuaj.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të shtohet një mozaik i parregullt në pjesë të vizatimit tuaj.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
sq: Klikoni që të shtohet një mozaik i parregullt në krejt vizatimin tuaj.

en: Negative
sq: Negativ

en: Opposite
sq: E kundërta

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth që të shndërrohet vizatimi juaj në negativ.

en: Click to turn your painting into its negative.
sq: Klikoni që të shndërrohet vizatimi juaj në negativ.

en: Click and drag the mouse around to change colors to their opposites -- their complementary colors.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përqark që të ndryshohen ngjyrat e kundërta -- ngjyrat e tyre komplementare.

en: Click to turn all colors in your painting into their opposites -- their complementary colors.
sq: Klikoni për t’i kthyer krejt ngjyrat në vizatimin tuaj në të kundërtat e tyre --ngjyrat e tyre komplementare.

en: Noise
sq: Zhurmë

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth që të shtohet zhurmë te pjesë të vizatimit tuaj.

en: Click to add noise to your entire picture.
sq: Klikoni që të shtohet zhurmë te krejt vizatimi juaj.

note: 1-point perspective
en: 1-Point Select
sq: Përzgjedhje e 1 Qendre

en: 1-Point Draw
sq: Vizatim me 1 Qendër

note: 2-point perspective
en: 2-Point Select
sq: Përzgjedhje e 2 Qendrash

en: 2-Point Draw
sq: Vizatim me 2 Qendra

note: 3-point perspective
en: 3-Point Select
sq: Përzgjedhje e 3 Qendrash

en: 3-Point Draw
sq: Vizatim me 3 Qendra

en: 3-Point Draw Down
sq: Vizatim Për Poshtë me 3 Qendra

en: Isometric Lines
sq: Vija Izometrike

note: Dimetric
en: Dimetric Select
sq: Përzgjedhje Dimetrike

en: Dimetric Draw
sq: Vizatim Dimetrik

note: Trimetric
en: Trimetric Select
sq: Përzgjedhje Trimetrike

en: Trimetric Draw
sq: Vizatim Trimetrik

note: Oblique
en: Oblique Select
sq: Përzgjidhni të Pjerrët

en: Oblique Draw
sq: Vizatoni të Pjerrët

en: Oblique Draw Left
sq: Vizatoni të Pjerrët Majtas

note: 1-point perspective
en: Click in your drawing to pick a vanishing point for the 1-point perspective painting tool.
sq: Klikoni mbi vizatimin tuaj, që të zgjidhni një qendër projeksioni për mjetin vizatim perspektive me 1 qendër.

en: Click and drag to draw lines with your 1-point perspective vanishing point.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të vizatohen vija me qendrën tuaj të projeksionit në perspektivë me 1 qendër projeksioni.

note: 2-point perspective
en: Click two places in your drawing to pick vanishing points for the 2-point perspective painting tool.
sq: Klikoni në vizatimin tuaj mbi dy vende, që të zgjidhni qendra projeksioni për mjetin vizatim perspektive me 2 qendra.

en: Click and drag to draw lines with your 2-point perspective vanishing points.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni, që të vizatohen vija me qendrat tuaja të projeksionit të perspektivës me 2 qendra.

en: Click three places in your drawing to pick vanishing points for the 3-point perspective painting tool.
sq: Klikoni në vizatimin tuaj mbi tre vende, që të zgjidhni qendra projeksioni për mjetin vizatim perspektive me 3 qendra.

en: Click and drag to draw lines with your 3-point perspective vanishing points.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni, që të vizatohen vija me qendrat tuaja të projeksionit të perspektivës me 3 qendra.

en: Click and drag to draw lines with your 3-point perspective vanishing points (downward perspective).
sq: Klikoni dhe tërhiqeni, që të vizatohen vija me qendrat tuaja të projeksionit të perspektivës me 3 qendra (perspektivë për poshtë).

en: Click and drag to draw lines with an isometric projection.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të vizatohen vija në projeksion izometrik.

note: Dimetric
en: Click in your drawing to adjust the angle used by the dimetric projection painting tool.
sq: Klikoni mbi vizatimin tuaj, që të përimtoni këndin e përdorur nga mjeti i vizatimit të projeksionit dimetrik.

en: Click and drag to draw lines with dimetric projection.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të vizatohen vija me projeksion dimetrik.

note: Trimetric
en: Click in your drawing to adjust the angles used by the trimetric projection painting tool.
sq: Klikoni mbi vizatimin tuaj, që të përimtoni këndet e përdorur nga mjeti i vizatimit të projeksioneve trimetrike.

en: Click and drag to draw lines with trimetric projection.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të vizatohen vija me projeksion trimetrik.

note: Oblique
en: Click in your drawing to adjust the angle used by the oblique projection painting tool.
sq: Klikoni mbi vizatimin tuaj, që të përimtoni këndet e përdorur nga mjeti i vizatimeve të projeksioneve të pjerrëta.

en: Click and drag to draw lines with oblique projection.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni, që të vizatohen vija me projeksion të pjerrët.

en: Click and drag to draw lines with oblique projection (right-facing).
sq: Klikoni dhe tërhiqeni, që të vizatohen vija me projeksion të pjerrët (të pjerrëta për djathtas).

en: Perspective
sq: Perspektivë

en: Panels
sq: Panele

en: Tile Zoom
sq: Zvogëlim Me Kuadrate

en: Rush
sq: Ngut

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
sq: Klikoni te cepat dhe tërhiqeni deri ku doni të shformohet vizatimi.

en: Click to turn your picture into 2-by-2 panels.
sq: Klikoni për ta kthyer vizatimin tuaj panele 2 x 2.

en: Click and drag up to zoom in the picture. Drag down to zoom out and tile the picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni sipër për zmadhim. Tërhiqeni poshtë për zvogëlim të vizatimit dhe riprodhim të tij në kuadrate.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni sipër për zmadhim, ose tërhiqeni poshtë për zvogëlim të vizatimit.

en: Click and drag up to rush in or drag down to rush out the picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni sipër për efekt ngutjeje për brenda, ose tërhiqeni poshtë për efekt ngutjeje për jashtë.

en: Pixels
sq: Piksel

en: Click and drag to draw large pixels.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të vizatohet piksel të mëdhenj.

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
sq: Klikoni te pjesa e vizatimit tuaj ku do të donit një “puzzle”.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
sq: Klikoni për ta parë puzzle-in në madhësi sa krejt ekrani.

en: Rails
sq: Shina

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të vizatohen shina te vizatimi juaj.

en: Rainbow
sq: Ylber

en: Smooth Rainbow
sq: Ylber i Butë

en: Rainbow Cycle
sq: Cikël Ylberi

en: You can draw in rainbow colors!
sq: Mund të vizatoni me ngjyrat e ylberit!

en: Rain
sq: Shi

en: Click to place a rain drop onto your picture.
sq: Klikoni që në vizatimin tuaj të vendoset një pikë shiu.

en: Click to cover your picture with rain drops.
sq: Klikoni që vizatimi juaj të mbulohet me pika shiu.

en: Real Rainbow
sq: Ylber i Njëmendtë

en: ROYGBIV Rainbow
sq: Ylber ROYGBIV

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
sq: Klikoni ku doni të fillojë ylberi juaj, tërhiqeni deri atje ku doni të përfundojë, dhe mandej lëshojeni butonin, që të vizatohet një ylber.

en: Reflection
sq: Pasqyrim

en: Click and drag the mouse around to add a reflection to your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që te vizatimi juaj të shtohet një pasqyrim.

en: Ribbon
sq: Shirit

en: Add a flowing ribbon to your picture.
sq: Shtoni te postimi juaj një shirit fluturues.

en: Ripples
sq: Valëzim

en: Click to make ripples appear over your picture.
sq: Klikoni që të bëni të shfaqen valëzime nëpër vizatimin tuaj.

en: Rosette
sq: Rozetë

en: Picasso
sq: Pikaso

en: Click and start drawing your rosette.
sq: Klikoni dhe filloni të vizatoni rozetën tuaj.

en: You can draw just like Picasso!
sq: Mund të vizatoni mu si Pikasoja!

en: Edges
sq: Skaje

en: Sharpen
sq: Mprehe

en: Silhouette
sq: Siluetë

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të përvijohen skaje në pjesë të vizatimit tuaj.

en: Click to trace edges in your entire picture.
sq: Klikoni që të përvijohen skaje në krejt vizatimin tuaj.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të bëhen më të mprehta pjesë të vizatimit tuaj.

en: Click to sharpen the entire picture.
sq: Klikoni që të bëhen më i mprehtë krejt vizatimi.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun që të krijohet një siluetë bardhë e zi.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
sq: Klikoni që të krijohet një siluetë bardhezi e krejt vizatimit tuaj.

en: Shift
sq: Zhvendoseni

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të zhvendoset vizatimi juaj nëpër kanavacë.

en: Smooth
sq: Lëmim

en: Squiggles
sq: Shkarravina

en: Loops
sq: Qerthuj

en: Click and drag the mouse around to draw in freehand; it will be smoothed when you let go.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth, që të vizatohet me dorë të lirë; do të lëmohet, kur ta lini.

en: Click and drag the mouse around to draw squiggles.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth që të vizatohen shkarravina.

en: Click and drag the mouse around to draw loop-the-loops.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth që të vizatohet qerthull.

en: Smudge
sq: Njollose

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
sq: Bojëra Uji

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përqark që të turbullohet vizatimi.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përreth, që të vizatohet me bojë të lagët, të turbullt.

en: Snow Ball
sq: Top Dëbore

en: Snow Flake
sq: Flokë Bore

en: Click to add snow balls to your picture.
sq: Klikoni që në vizatimin tuaj të shtohen topa dëbore.

en: Click to add snow flakes to your picture.
sq: Klikoni që në vizatimin tuaj të shtohen flokë dëbore.

en: Stretch
sq: Tërheqje

en: Click and drag to stretch part of your picture vertically or horizontally.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni për ta tërhequr vizatimin tuaj vertikalisht ose horizontalisht.

en: String edges
sq: Skaje me thurje

en: String corner
sq: Cep me thurje

en: String 'V'
sq: “V” me thurje

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni, që të vizatohet thurje. Tërhiqeni nga sipër poshtë, për të vizatuar më pak ose më shumë vija, majtas ose djathtas për të krijuar një vrimë më të madhe.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni, që të vizatohen shigjeta të krijuara nga thurje.

en: Draw string art arrows with free angles.
sq: Vizatohen shigjeta të krijuara nga thurje, me kënde sa doni.

en: Circles
sq: Rrathë

en: Rays
sq: Rreze

en: Fur
sq: Gëzof

en: Click and drag to transform parts of your picture to circular brushstrokes.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni për të shndërruar pjesë të figurës tuaj në penelata rrethore.

en: Click to turn your entire picture into circular brushstrokes.
sq: Klikoni që krejt figura juaj të shndërrohet në penelata rrethore.

en: Click and drag to transform parts of your picture to brushstroke rays.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni për të shndërruar pjesë të figurës tuaj në rreze penelatash

en: Click to turn your entire picture into brushstroke rays.
sq: Klikoni që krejt figura juaj të shndërrohet në rreze penelatash.

en: Click and drag to add fur to your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që të shtohet gëzof te vizatimi juaj.

en: Tint
sq: Ngjyrosje

en: Color & White
sq: Ngjyrë & E bardhë

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përqark që të ndryshohet ngjyra e pjesësh të vizatimit tuaj.

en: Click to change the color of your entire picture.
sq: Klikoni që të ndryshohet ngjyra e krejt vizatimit tuaj.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni miun përqark që pjesë të vizatimit tuaj të shndërrohen në të bardhë dhe një ngjyrë tjetër që e zgjidhni ju.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
sq: Klikoni që krejt vizatimi juaj të shndërrohet në të bardhë dhe një ngjyrë tjetër që e zgjidhni ju.

en: Toothpaste
sq: Pastë dhëmbësh

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që mbi vizatimin tuaj të shtihet pastë dhëmbësh.

en: Tornado
sq: Shtjellë

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni që në vizatimin tuaj të krijohet një hinkë shtjelle.

en: Epitrochoid
sq: Epitrohoid

en: Epitrochoid Inside
sq: Epitrohoid Brenda

en: Epitrochoid Edge
sq: Epitrohoid Anash

en: Epitrochoid Outside
sq: Epitrohoid Jashtë

en: Hypotrochoid
sq: Hipotrohoid

en: Hypotrochoid Inside
sq: Hipotrohoid Brenda

en: Hypotrochoid Edge
sq: Hipotrohoid Anash

en: Hypotrochoid Outside
sq: Hipotrohoid Jashtë

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Use the size option to change where the pen is.
sq: Klikoni që të fillojë të vizatohet një epitrohoid. Tërhiqeni majtas/djathtas që të ndryshohet madhësia e rrethit të fiksuar dhe sipër/poshtë që të ndryshohet madhësia e rrethit që rrotullohet jashtë tij. Që të ndryshoni anën se ku gjendet lapsi, përdorni mundësinë madhësi .

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Then pen is within the rolling circle.
sq: Klikoni që të fillojë të vizatohet një epitrohoid. Tërhiqeni majtas/djathtas që të ndryshohet madhësia e rrethit të fiksuar dhe sipër/poshtë që të ndryshohet madhësia e rrethit që rrotullohet jashtë tij. Lapsi gjenden brenda rrethit rrotullues.

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Then pen is on the edge of the rolling circle.
sq: Klikoni që të fillojë të vizatohet një epitrohoid. Tërhiqeni majtas/djathtas që të ndryshohet madhësia e rrethit të fiksuar dhe sipër/poshtë që të ndryshohet madhësia e rrethit që rrotullohet jashtë tij. Lapsi gjendet në skaj të rrethit rrotullues.

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Then pen is outside the rolling circle.
sq: Klikoni që të fillojë të vizatohet një epitrohoid. Tërhiqeni majtas/djathtas që të ndryshohet madhësia e rrethit të fiksuar dhe sipër/poshtë që të ndryshohet madhësia e rrethit që rrotullohet jashtë tij. Lapsi gjendet jashtë rrethit rrotullues.

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Use the size option to change where the pen is.
sq: Klikoni që të fillojë të vizatohet një hipotrohoid. Tërhiqeni majtas/djathtas që të ndryshohet madhësia e rrethit të fiksuar dhe sipër/poshtë që të ndryshohet madhësia e rrethit që rrotullohet brenda tij. Që të ndryshoni anën se ku gjendet lapsi, përdorni mundësinë madhësi .

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Then pen is within the rolling circle.
sq: Klikoni që të fillojë të vizatohet një hipotrohoid. Tërhiqeni majtas/djathtas që të ndryshohet madhësia e rrethit të fiksuar dhe sipër/poshtë që të ndryshohet madhësia e rrethit që rrotullohet brenda tij. Lapsi gjendet brenda rrethit rrotullues.

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Then pen is on the edge of the rolling circle.
sq: Klikoni që të fillojë të vizatohet një hipotrohoid. Tërhiqeni majtas/djathtas që të ndryshohet madhësia e rrethit të fiksuar dhe sipër/poshtë që të ndryshohet madhësia e rrethit që rrotullohet brenda tij. Lapsi gjendet në skaj të rrethit rrotullues.

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Then pen is outside the rolling circle.
sq: Klikoni që të fillojë të vizatohet një hipotrohoid. Tërhiqeni majtas/djathtas që të ndryshohet madhësia e rrethit të fiksuar dhe sipër/poshtë që të ndryshohet madhësia e rrethit që brenda tij. Lapsi gjendet jashtë rrethit rrotullues.

en: TV (Bright)
sq: TV (I ndriçuar)

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
sq: Klikoni dhe tërhiqeni për t’i bërë pjesë të vizatimit tuaj të duken si të ishte në televizor.

en: Click to make your picture look like it's on television.
sq: Klikoni për ta bërë vizatimin të duket si të ishte në televizor.

en: Waves
sq: Valë

en: Wavelets
sq: Valëza

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
sq: Klikoni për ta bërë figurën të valëzuar horizontalisht. Për valë më të shkurtra, klikoni drejt kreut, drejt fundit për valë më të larta, majtas për valë të vogla, dhe djathtas për valë të gjata.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
sq: Klikoni për ta bërë figurën të valëzuar vertikalisht. Për valë më të shkurtra, klikoni drejt kreut, drejt fundit për valë më të larta, majtas për valë të vogla, dhe djathtas për valë të gjata.

en: Xor Colors
sq: Ngjyra Xor

en: Click and drag to draw an "Exclusive Or" (XOR) effect
sq: Klikoni dhe tërhiqeni, që të vizatohet një efekt “Exclusive Or” (XOR)

en: Click to apply an "Exclusive Or" (XOR) effect on the whole picture
sq: Klikoni që të aplikohet një efekt “Exclusive Or” (XOR) në krejt vizatimin
