Tuxpaint 0.9.2pre - en to ro translation catalogue (211 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ro: Negru!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ro: Alb!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ro: Roşu!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ro: Portocaliu!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ro: Galben!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ro: Verde deschis!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ro: Verde închis!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ro: Albastru ceruleum!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ro: Albastru!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ro: Levănţică!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ro: Violet!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ro: Roz!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ro: Maro!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
ro: Gălbui!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
ro: Bej!

note: Eraser tool
en: Eraser
ro: Radieră

note: Congratulations #1
en: Great!
ro: Grozav!

note: Congratulations #2
en: Cool!
ro: Fantastic!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ro: Ţine-o tot aşa!

note: Congratulations #4
en: Good job!
ro: Bună treabă!

note: Input Method: English mode
en: English
ro: Engleză

en: Tux Paint
ro: Pictează cu Tux

en: A drawing program for children
ro: Un program de desenat pentru copii

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
ro: Pătrat

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ro: Dreptunghi

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ro: Cerc

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
ro: Elipsă

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
ro: Triunghi

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
ro: Romb

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ro: Un pătrat este un dreptunghi cu patru laturi egale.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ro: Un dreptunghi are patru laturi şi patru unghiuri drepte.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ro: Cercul este o linie curbă ale cărei puncte sunt egal depărtate de centru.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ro: O elipsă este un cerc întins.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ro: Un triunghi are trei laturi.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ro: Un pentagon are cinci laturi.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ro: Un octogon are opt laturi egale.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ro: Un romb are patru laturi egale, iar laturile opuse sunt paralele.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
ro: Unelte

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ro: Culori

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ro: Pensule

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ro: Radiere

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ro: Ştampile

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ro: Forme

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ro: Litere

note: Freehand painting tool
en: Paint
ro: Pictură

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ro: Ştampilă

note: Line drawing tool
en: Lines
ro: Linii

note: Label tool
en: Label
ro: Etichetă

note: Fill tool
en: Fill
ro: Umple

note: Undo last action
en: Undo
ro: Înapoi

note: Redo undone action
en: Redo
ro: Refă

note: Start a new picture
en: New
ro: Nou

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
ro: Deschide

note: Save the current picture
en: Save
ro: Salvează

note: Print the current picture
en: Print
ro: Imprimă

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
ro: Închide

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ro: Alege culoarea şi forma pensulei cu care doreşti să desenezi.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ro: Alege o imagine pe care să o ştampilezi în jurul desenului.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ro: Fă Click să începi trasarea liniei. Dă drumul pentru a o termina.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
ro: Alege un stil de text. Fă Click pe desen apoi începe să tastezi.Apasă [Enter] sau [Tab] pentru a completa textul.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ro: Alege un efect magic pe care vrei să-l foloseşti în desen!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ro: Înapoi!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ro: Refă!

note: Eraser tool
en: Eraser!
ro: Radieră!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ro: Alege o culoare sau o imagine cu care să începi un desen nou.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ro: Deschide…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ro: Imaginea ta a fost salvată!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ro: Imprim…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ro: La revedere!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ro: Ridică mâna de pe buton pentru a termina linia.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ro: Ţine apăsat butonul pentru a întinde forma.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ro: Mişcă mouse-ul pentru a roti forma. Fă Click pentru a o desena.

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ro: Eşti sigur că vrei să părăseşti programul?

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ro: Nu, du-mă înapoi!

en: Yes, save it!
ro: Da, salveaz-o!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ro: Salvezi pictura mai întâi?

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ro: Nu sunt fişiere salvate!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ro: Imprimi pictura acum?

en: Yes, print it!
ro: Da, imprim-o!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ro: Pictura ta a fost tipărită!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
ro: Imi pare rau! Pictura nu a putut fi imprimată!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
ro: Ştergi pictura?

en: Yes, erase it!
ro: Da, şterege-o!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ro: Nu uita să foloseşti butonul din stânga al mouse-ului!

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ro: Sunet oprit.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ro: Sunet pornit.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ro: Aşteaptă, te rog…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
ro: Şterge

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ro: Diapozitive

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
ro: Înapoi

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ro: Rulează

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
ro: Următoroul

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ro: Înlocuieşti pictura cu modificările tale?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ro: Da, înlocuieşte-o pe cea veche!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ro: Nu, salveaz-o ca fişier nou!

en: Drawing program
ro: Program de desenat

en: Color Shift
ro: Schimbarea culorii

en: Click to change the colors in your entire picture.
ro: Click pentru a schimba culorile în toată pictura.

en: Blind
ro: Jaluzea

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
ro: Click spre marginea imaginii pentru a trage jaluzele peste ea. Mişcă perpendicular mouse-ul pentru a inchide sau deschide jaluzelele.

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Chalk
ro: Cretă

en: Drip
ro: Picătură

en: Blur
ro: Estompare

en: Click to blur the entire image.
ro: Click pentru a face întreaga imagine neclară.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ro: Blocuri

en: Calligraphy
ro: Caligrafie

en: Cartoon
ro: Desen animat

en: Click to throw confetti!
ro: Click pentru a împrăştia confetti!

en: Distortion
ro: Distorsiune

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ro: Click şi trage mouse-ul pentru a distorsiona pictura.

en: Emboss
ro: Gravaj

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ro: Click şi trage mouse-ul pentru a grava pictura.

en: Lighten
ro: Deschide culoarea

en: Darken
ro: Închide culoarea

en: Click to lighten your entire picture.
ro: Click pentru a deschide culoarea întregii picturi.

en: Click to darken your entire picture.
ro: Click pentru a închide culoarea întregii picturi.

en: Fisheye
ro: Ochi de peşte

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ro: Click pe o porţiune din desen pentru a crea un efect de 'ochi de peşte'.

en: Flower
ro: Floare

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ro: Click şi trage pentru a desena tulpina unei flori. Dă drumul pentru a finaliza floarea.

en: Foam
ro: Spumă

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ro: Click şi trage mouse-ul pentru a acoperi suprafaţa cu balonaşe de săpun.

en: Fold
ro: Pliază

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ro: Alege o culoare de fundal şi click pentru a întoarce colţul paginii.

en: Glass Tile
ro: Placă de sticlă

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ro: Click şi trage mouse-ul pentru a pune ţigle de sticlă peste pictură.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ro: Click pentru a acoperi toată pictura cu ţigle de sticlă.

en: Grass
ro: Iarbă

en: Symmetric Left/Right
ro: Simetric Stânga/Dreapta

en: Symmetric Up/Down
ro: Simetric Sus/Jos

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
ro: Caleidoscop

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
ro: Click şi trage mouse-ul pentru a desena cu doua pensule care simetrice peste stânga şi dreapta picturii tale.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
ro: Click şi trage mouse-ul pentru a desena cu doua pensule simetrice pestesusul şi josul picturii tale.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ro: Click şi trage mouse-ul pentru a desena cu pensule simetrice (caleidoscop).

en: Light
ro: Lumină

en: Metal Paint
ro: Vopsea metalică

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ro: Click şi trage mouse-ul pentru a picta cu o culoare metalică.

en: Mirror
ro: Oglindă

en: Flip
ro: Întoarce

en: Click to make a mirror image.
ro: Click pentru a face o imagine în oglindă.

en: Click to flip the picture upside-down.
ro: Click pentru a întoarce imaginea cu susul în jos.

en: Mosaic
ro: Mozaic

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ro: Click pentru a adăuga efect de mozaic întregii picturi.

en: Square Mosaic
ro: Mozaic Pătrat

en: Hexagon Mosaic
ro: Mozaic Hexagonal

en: Irregular Mosaic
ro: Mozaic Neregulat

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
ro: Click pentru a adăuga efect de mozaic întregii picturi.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
ro: Click pentru a adăuga efect de mozaic hexagonal întregii picturi.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
ro: Click pentru a adăuga efect de mozaic neregulat întregii picturi.

en: Negative
ro: Negativ

en: Click to turn your painting into its negative.
ro: Click pentru a transforma imaginea ta în negativul ei.

en: Noise
ro: Tumult

en: Click to add noise to your entire picture.
ro: Click pentru a adăuga efect de tumult întregii picturi.

en: Perspective
ro: Perspectivă

en: Zoom
ro: Apropiere

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
ro: Click pe colţuri şi trage mouse-ul unde doreşti să întinzi pictura.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
ro: Faceţi clic şi glisaţi în sus pentru a mări sau trageţi în jos pentru a micşora imaginea.

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
ro: Click pe acea parte a picturii care ai dori să arate ca un puzzle.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
ro: Click pentru a face un puzzle pe tot ecranul.

en: Rails
ro: Şine

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ro: Click şi trage ouse-ul pentru a desena şine pe pictura ta.

en: Rainbow
ro: Curcubeu

en: You can draw in rainbow colors!
ro: Poţi desena în culorile curcubeului!

en: Rain
ro: Ploaie

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ro: Click pentru a adăuga o picătură de ploaie pe pictura ta.

en: Click to cover your picture with rain drops.
ro: Click pentru a presăra picături de ploaie peste întreaga pictură!

en: Real Rainbow
ro: Curcubeu

en: ROYGBIV Rainbow
ro: Curcubeu ROGVAIV

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
ro: Click unde vrei să înceapa curcubeul, trage până unde vrei să se termine, şi dă drumul mouse-ului pentru a desena curcubeul.

en: Ripples
ro: Onduleuri

en: Click to make ripples appear over your picture.
ro: Click pentru a crea onduleuri peste pictură.

en: Rosette
ro: Rozetă

en: Click and start drawing your rosette.
ro: Click pentru a începe să desenezi o rozetă.

en: You can draw just like Picasso!
ro: Poţi desena precum Picasso!

en: Edges
ro: Muchii

en: Sharpen
ro: Ascute

en: Silhouette
ro: Siluetă

en: Click to trace edges in your entire picture.
ro: Click și mișcă mausul pentru a trasa margini în toată pictura.

en: Click to sharpen the entire picture.
ro: Click pentru a ascuţi întreaga pictură.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ro: Click pentru a crea o siluetă în alb-negru a întregii picturi.

en: Shift
ro: Schimbă

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ro: Click şi trage mouse-ul pentru a sălta pictura pe pânză.

en: Smudge
ro: Mâzgâleşte

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
ro: Vopsea umedă

en: Snow Ball
ro: Bulgăre de zăpadă

en: Snow Flake
ro: Fulg de zăpadă

en: Click to add snow balls to your picture.
ro: Click pentru a adăuga bulgări de zăpadă.

en: Click to add snow flakes to your picture.
ro: Click pentru a adăuga fulgi de zăpadă pe pictura ta.

en: String edges
ro: Margini stridente

en: String corner
ro: Colţ strident

en: String 'V'
ro: 'V' strident

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
ro: Faceţi clic şi glisaţi pentru a desena artă stridentă. Trageţi sus-jos pentru a desena mai puţine sau mai multe linii, stânga-dreapta pentru a face o gaură mai mare.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
ro: Click şi trage mouse-ul pentru a trasa săgeţi de artă stridentă.

en: Draw string art arrows with free angles.
ro: Desenează săgeţi de artă stridentă cu unghiuri libere.

en: Tint
ro: Tentă

en: Color & White
ro: Culoare şi alb

en: Click to change the color of your entire picture.
ro: Click și mișcă mausul pentru a schimba culoarea întregii picturi

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ro: Click şi mişcă mouse-ul pentru a transforma întreaga pictură în alb şi într-o culoare la alegere.

en: Toothpaste
ro: Pastă de dinţi

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ro: Click şi trage mouse-ul pentru a stropi cu pastă de dinţi.

en: Tornado
ro: Tornadă

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
ro: Click şi trage mouse-ul pentru a desena o tornada pe pictura ta.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
ro: Click şi trage mouse-ul pentru a face unele părţi din pictură să arate ca la televizor.

en: Click to make your picture look like it's on television.
ro: Click pentru a face pictura să arate ca la televizor

en: Waves
ro: Valuri

en: Wavelets
ro: Vălurele

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ro: Click pentru a face pictura pe orizontală ondulat. Click spre partea de sus pentru valuri mai scurte, spre partea de jos pentru valuri înalte, spre partea stângă pentru valuri mici, precum şi în partea dreaptă pentru valuri lungi.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ro: Click pentru a face pictura pe orizontală ondulat. Click spre partea de sus pentru valuri mai scurte, spre partea de jos pentru valuri înalte, spre partea stângă pentru valuri mici, precum şi în partea dreaptă pentru valuri lungi.
