tuxpaint - en to mk translation catalogue (106 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
mk: Црно!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
mk: Темно сиво!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
mk: Светло сиво!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
mk: Бело!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
mk: Црвено!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
mk: Портокалово!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
mk: Жолто!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
mk: Светло зелено!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
mk: Темно зелено!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
mk: Небесно плаво!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
mk: Плаво!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
mk: Светло виолетово!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
mk: Виолетово!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
mk: Розово!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
mk: Кафеаво!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
mk: Цијан!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
mk: Беж!

note: Eraser tool
en: Eraser
mk: Гума

note: Congratulations #1
en: Great!
mk: Прекрасно!

note: Congratulations #2
en: Cool!
mk: Чудесно!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
mk: Продолжете така!

note: Congratulations #4
en: Good job!
mk: Добро направено!

en: Tux Paint
mk: Tux Боенка

en: A drawing program for children
mk: Програм за цртање за деца

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
mk: Квадрат

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
mk: Правоаголник

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
mk: Круг

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
mk: Елипса

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
mk: Триаголник

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
mk: Петоаголник

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
mk: Ромб

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
mk: Квадратот е правоаголник со четири еднакви страни.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
mk: Правоаголникот има четири страни  и четири прави агли.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
mk: Елипсата е развлечен круг.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
mk: Триаголникот има три страни.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
mk: Петоаголникот има пет страни.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
mk: Ромбот има четири еднакви страни, и спротивните страни се паралелни.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
mk: Алатки

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
mk: Бои

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
mk: Четки

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
mk: Гумички

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
mk: Печати

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
mk: Форми

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
mk: Букви

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
mk: Магија

note: Freehand painting tool
en: Paint
mk: Цртање

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
mk: Маркичка

note: Line drawing tool
en: Lines
mk: Линии

note: Text tool
en: Text
mk: Текст

note: Fill tool
en: Fill
mk: Пополни

note: Undo last action
en: Undo
mk: Врати на предходно

note: Redo undone action
en: Redo
mk: Повтори

note: Start a new picture
en: New
mk: Нов

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
mk: Отвори

note: Save the current picture
en: Save
mk: Зачувај

note: Print the current picture
en: Print
mk: Печати

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
mk: Откажи

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
mk: Избери боја и форма на четката за цртање.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
mk: Избери слика за печат на цртежот.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
mk: Кликнете на глувчето за да почнете линија. Поместете се до некоја крајна точка и кликнете за да ја завршите линијата.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
mk: Изберете магичен ефект за својата слика!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
mk: Врати на предходно!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
mk: Повтори!

note: Eraser tool
en: Eraser!
mk: Гума за бришење!

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
mk: Отвори...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
mk: Твојата слика е зачувана!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
mk: Печатење...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
mk: Догледање!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
mk: Отпуштете го копчето на глувчето за да ја завршите линијата.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
mk: Задржете го копчето за да ја растегнете формата.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
mk: Движете го глувчето за да ротирате формата. Кликнете да ја нацртате.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
mk: Добро тогаш... Да продолжиме со цртањето на оваа слика!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
mk: Навистина ли сакате да ја прекинете со работа?

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
mk: Ако ја прекинете со работа, ќе ја загубите сликата! Да се зачува ли?

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
mk: Да се зачува ли предходно сликата?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
mk: Таа слика не може да биде отворена!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
mk: Во ред

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
mk: Нема зачувани датотеки!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
mk: Да се печати ли сликата сега?

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
mk: Вашата слика е испечатена!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
mk: Се уште не можете да печатите!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
mk: Да се избриша ли сликата?

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
mk: Не заборавајте да го користите левото копче на глувчето!

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
mk: Бришење

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
mk: Назад

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
mk: Да

en: No
mk: Не

en: Drawing program
mk: Програм за цртање

en: Blocks
mk: Блокови

en: Chalk
mk: Креда

en: Drip
mk: Протекување

en: Blur
mk: Замати

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
mk: Цигли

en: Cartoon
mk: Цртани

en: Lighten
mk: Осветлување

en: Darken
mk: Затемнување

en: Grass
mk: Трева

en: Mirror
mk: Огледало

en: Flip
mk: Преврти

en: Click to make a mirror image.
mk: Кликнете за да направите огледална слика.

en: Click to flip the picture upside-down.
mk: Кликнете за да ја превртите сликата наопаку.

en: Negative
mk: Негатив

en: Rainbow
mk: Виножито

en: You can draw in rainbow colors!
mk: Можете да цртате со боите на виножитото!

en: Smudge
mk: Флека

en: Tint
mk: Боење
