tuxpaint - en to lv translation catalogue (240 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
lv: Melns!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
lv: Tumši pelēks!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
lv: Gaiši pelēks!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
lv: Balts!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
lv: Sarkans!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
lv: Oranžs!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
lv: Dzeltens!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
lv: Gaiši zaļš!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
lv: Tumši zaļš!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
lv: Debesu zils!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
lv: Zils!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
lv: Lavandas  krāsa!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
lv: Violets!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
lv: Rozā!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
lv: Brūns!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
lv: Dzeltenbrūns!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
lv: Smilškrāsa!

note: Eraser tool
en: Eraser
lv: Dzēšgumija

note: Congratulations #1
en: Great!
lv: Lieliski!

note: Congratulations #2
en: Cool!
lv: Kruti!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
lv: Tā tik turpini!

note: Congratulations #4
en: Good job!
lv: Labs darbiņš!

note: Input Method: English mode
en: English
lv: Angļu

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
lv: Taivāniski

en: Tux Paint
lv: Tux Zīmēšana

en: A drawing program for children
lv: Zīmēšanas programma bērniem

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
lv: Kvadrāts

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
lv: Taisnstūris

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
lv: Riņķis

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
lv: Elipse

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
lv: Trīsstūris

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
lv: Pentagons

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
lv: Astoņstūris

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
lv: Rombs

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
lv: Kvadrāts ir figūra ar četrām vienādām malām.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
lv: Taisnstūrim visi četri leņķi ir taisni.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
lv: Riņķis ir aplis kuram visi punkti atrodas vienādā attālumā no centra.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
lv: Elipse ir izstiepts riņķis.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
lv: Trīsstūrim ir trīs malas.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
lv: Pentagonam ir piecas malas.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
lv: Astoņstūrim ir astoņas vienādas malas.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
lv: Rombam ir četras vienādas malas un pretējās malas ir paralēlas.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
lv: Rīki

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
lv: krāsas

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
lv: Otas

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
lv: Dzēšgumija

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
lv: Uzlīmes

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
lv: Formas

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
lv: Burti

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
lv: Maģija

note: Freehand painting tool
en: Paint
lv: Krāsas

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
lv: Uzlīmes

note: Line drawing tool
en: Lines
lv: Līnijas

note: Text tool
en: Text
lv: Teksts

note: Label tool
en: Label
lv: Etiķete

note: Fill tool
en: Fill
lv: Piepildi

note: Undo last action
en: Undo
lv: Atsaukt

note: Redo undone action
en: Redo
lv: Atcelt atsaukšanu

note: Start a new picture
en: New
lv: Jauns

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
lv: Atvērt

note: Save the current picture
en: Save
lv: Saglabāt

note: Print the current picture
en: Print
lv: Printēt

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
lv: Iziet

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
lv: Paņem krāsu un otas formu, lai zīmētu.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
lv: Izvēlies uzlīmi ar ko aplīmēsi savu zīmējumu.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
lv: Nospied peli lai sāktu zīmēt līniju. Atlaid vaļā lai, to pabeigtu

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
lv: Izvēlies teksta stilu. Klikšķini uz savu zīmējumu un sāc rakstīt. Nospied [Enter] vai [Tab] taustiņu, lai pabeigtu tekstu.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
lv: Paņem maģisko efektu, lai tu vari burties!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
lv: Atpakaļ!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
lv: Uz priekšu!

note: Eraser tool
en: Eraser!
lv: Dzēšgumija!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
lv: Izvēlies krāsu vai bildu ar kuru sāksi zīmēt.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
lv: Atvērt…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
lv: Tava bilde tika saglabāta!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
lv: Printēju…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
lv: Atā, atā!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
lv: Atlaid peles pogu, lai beigtu zīmēt līniju.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
lv: Pieturi peles pogu, lai izstieptu formu.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
lv: Kustini peli, lai zīmējumu pagrieztu. Nospied peles pogu, lai uzzīmētu.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
lv: Labi tad… turpinām zīmēt šo zīmējumu!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
lv: Vai tu tiešām gribi iziet :( ?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
lv: Jā, pabeidzu!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
lv: Nē, es gribu atpakaļ!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
lv: Ja tu izies, un nesaglabāsi zīmējumu tu zaudēsi to! Vai saglabāt?

en: Yes, save it!
lv: Jā, saglabā!

en: No, don’t bother saving!
lv: Nē, nesaglabāšu!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
lv: Vai vispirms saglabāt tavu bildi?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
lv: Nu nevaru es to bildi atvērt!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
lv: Labi

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
lv: Tev nav neviena saglabāta zīmējuma!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
lv: Printēt tavu bildi?

en: Yes, print it!
lv: Jā, printē!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
lv: Tava bilde ir izprintēta!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
lv: Atvaino! Nevarēju izprintēt tavu bildi!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
lv: Tu vēl nevari izprintēt!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
lv: Dzēst šo zīmējumu?

en: Yes, erase it!
lv: Jā, dzēs to!

en: No, don’t erase it!
lv: Nē, nedzēs!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
lv: Atceries, lieto kreiso peles pogu!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
lv: Izvēlies bildi kuru tu gribi un spied pogu “Spēlēt”.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
lv: Skaņa izslēgta

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
lv: Skaņa ieslēgta

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
lv: Lūdzu uzgaidi...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
lv: Dzēst

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
lv: Slaids

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
lv: Atpakaļ

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
lv: Spēlēt

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
lv: Tālāk

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
lv: Jā

en: No
lv: Nē

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
lv: Aizstāt zīmejumu ar tavām izmaiņām?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
lv: Jā, aizstāt veco zīmējumu!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
lv: Nē, glabāt jaunā failā!

en: Drawing program
lv: Zīmēšanas programma

en: Color Shift
lv: Krāsu maiņa

en: Click to change the colors in your entire picture.
lv: Nospied peli, lai mainītu krāsu visai bildei.

en: Blind
lv: Akls

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
lv: Klikšķini savas bildes stūrī, lai ievietotu loga žalūzijas.Kustini peli perpendikulāri lai atvērt vai aizvērtu žalūzijas.

en: Blocks
lv: Kluči

en: Chalk
lv: Krīts

en: Drip
lv: Pilēšana

en: Blur
lv: Migla

en: Click to blur the entire image.
lv: Nospied peles pogu lai visu bildi padaritu miglaināku.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
lv: Ķieģeļi

en: Calligraphy
lv: Glītrakstīšana

en: Cartoon
lv: Multene

en: Confetti
lv: Konfeti

en: Click to throw confetti!
lv: Klikšķini lai mestu konfeti!

en: Distortion
lv: Izkropļošana

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
lv: Nospied, pieturi peles pogu un velc peli lai izkropļotu bildi!

en: Emboss
lv: Izkalt

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
lv: Nospied, pieturi peles pogu un velc peli lai gofrētu bildi.

en: Lighten
lv: gaišāk

en: Darken
lv: Tumšāk

en: Click to lighten your entire picture.
lv: Noklikšķini peli, lai visu bildi padarītu gaišāku.

en: Click to darken your entire picture.
lv: Noklikšķini peli, lai visu bildi padarītu tumšāku.

en: Fisheye
lv: Zivs acs

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
lv: Noklikšķini kaut kur uz bildes lai izveidotu zivs acs efektu.

en: Flower
lv: Puķe

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
lv: Nospied peli un velc to, lai uzzīmētu puķes. Atlaid peli, lai beigtu zīmēt puķes.

en: Foam
lv: Putas

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
lv: Nospied, pieturi peles pogu un velc peli, lai bildi pārklātu ar putojošiem burbuļiem.

en: Fold
lv: Locīt

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
lv: Izvēlies fona krāsu un nospied peles pogu, lai lapas stūri apmest otrādi.

en: Fretwork
lv: Griezts rotājums

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
lv: Noklikšķini, lai aptvertu tavu zīmējumu ar atkārtojošu rakstu.

en: Glass Tile
lv: Stikla rūtis

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
lv: Nospied, pieturi peles pogu un velc peli, lai bildi pārklātu ar stikla mozaīku.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
lv: Noklikšķini peli, lai visu bildi pārklātu ar mozaīku.

en: Grass
lv: Zāle

en: Halftone
lv: Pustonis

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
lv: Nospied peles pogu un velc, lai pārveidotu tavu zīmējumu avīzē

en: Symmetric Left/Right
lv: Simetrija pa kreisi/pa labi

en: Symmetric Up/Down
lv: Simetrija Augšup/Lejup

en: Pattern
lv: Raksts

en: Tiles
lv: Flīzes

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
lv: Kaleidoskops

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
lv: Nospied un velc peli, lai zīmētu ar divām otām simetriski gan kreisajā, gan labajā zīmējuma pusē.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
lv: Nospied un velc peli, lai zīmētu ar divām otām simetriski gan zīmējuma augšpusē, gan zīmējuma apakšā.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
lv: Nopsied un velc peli, lai zīmētu rakstu pāri zīmējumam.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
lv: Nospied, pieturi peles pogu un velc peli lai zīmētu četras simetriskas bildes vienlaikus (kaleidoskops).

en: Light
lv: Gaisma

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
lv: Nospied, pieturi peles pogu un velc peli, lai uzzīmētu gaismas staru.

en: Metal Paint
lv: Metāla krāsa

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
lv: Nospied, pieturi peles pogu un velc peli, lai krāsotu ar metālisku krāsu.

en: Mirror
lv: Spogulis

en: Flip
lv: Apgriezt riņķī

en: Click to make a mirror image.
lv: Nospied peli uz zīmējumu, lai to pārvērstu spoguļskatā.

en: Click to flip the picture upside-down.
lv: Nospied peli uz zīmējuma, lai to apgrieztu riņķī.

en: Mosaic
lv: Mozaīka

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
lv: Nospied peli uz zīmējumu, lai visu bildi pārklātu ar mozaīku.

en: Square Mosaic
lv: Kvadrāta Mozaīka

en: Hexagon Mosaic
lv: Sešstūra mozaīka

en: Irregular Mosaic
lv: Neregulāra mozaīka

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
lv: Nospied peli, lai visu bildi pārklātu ar kvadrāta mozaīku.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
lv: Nospied peli, lai visu bildi pārklātu ar sešstūra mozaīku.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
lv: Nospied peli, lai visu bildi pārklātu ar neregulāru mozaīku.

en: Negative
lv: Negatīvs

en: Click to turn your painting into its negative.
lv: Nospied peli uz zīmējuma, lai visu bildi pārkrāsotu pretējās krāsās.

en: Noise
lv: Kņada

en: Click to add noise to your entire picture.
lv: Nospied peli uz zīmējumu, lai visu bildi pārklātu ar troksni.

en: Perspective
lv: Perspektīvs

en: Zoom
lv: Palielināt

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
lv: Noklikšķini uz bildes stūriem un velc peli uz to virzienu, uz kuru gribi izstiept bildi.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
lv: Noklikšķini un velc peli uz augšu, lai tuvinātu vai velc uz leju, lai tālinātu bildi.

en: Puzzle
lv: Puzle

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
lv: Noklikšķini uz bildes daļas, kuru gribi pārveidot par puzli.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
lv: Noklikšķini lai izvediotu puzli pa visu ekrānu.

en: Rails
lv: Sliedes

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
lv: Noklikšķini un velc peli lai zīmētu vilciena sliedes savā bildē.

en: Rainbow
lv: Varavīksne

en: You can draw in rainbow colors!
lv: Tu vari zīmēt varavīksnes krāsās!

en: Rain
lv: Lietus

en: Click to place a rain drop onto your picture.
lv: Noklikšķini uz bildes, lai ievietotu lietus pilienu.

en: Click to cover your picture with rain drops.
lv: Noklikšķini, lai pārklātu visu bildi ar lietus pilieniem.

en: Real Rainbow
lv: Īsta Varavīksne

en: ROYGBIV Rainbow
lv: SODZZIV Varavīksne

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
lv: Noklikšķini kur gribi sākt zīmēt varavīksni, un velc peli līdz vietai kur gribi, lai varavīksne beidzas, un beigās atlaid peles pogu!

en: Ripples
lv: Ūdens vilnīši

en: Click to make ripples appear over your picture.
lv: Noklikšķini uz bildes, lai to pārklātu ar ūdens viļniem.

en: Rosette
lv: Rozete

en: Picasso
lv: Pikaso

en: Click and start drawing your rosette.
lv: Noklikšķini un sāc zīmēt savu rozeti.

en: You can draw just like Picasso!
lv: Tu vari zīmēt gluži kā Pikaso!

en: Edges
lv: Malas

en: Sharpen
lv: Saasināt

en: Silhouette
lv: Siluets

en: Click to trace edges in your entire picture.
lv: Noklikšķini, lai sekotu bildes stūriem.

en: Click to sharpen the entire picture.
lv: Noklikšķini, lai saasinātu visu bildi.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
lv: Noklikšķini, lai radītu melnbaltu siluetu visai bildei.

en: Shift
lv: Pārbīdīt

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
lv: Noklikšķini un velc peli, lai pārvietotu visu bildi.

en: Smudge
lv: Smēre

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
lv: Slapja krāsa

en: Snow Ball
lv: Sniega pika

en: Snow Flake
lv: Sniega pārsla

en: Click to add snow balls to your picture.
lv: Noklikšķini, lai bildi pārklātu ar sniegapiku.

en: Click to add snow flakes to your picture.
lv: Noklikšķini, lai bildi pārklātu ar sniegpārslām.

en: String edges
lv: Auklas mala

en: String corner
lv: Auklas stūris

en: String 'V'
lv: Aukla 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
lv: Nospied un velc peli, lai zīmētu auklas mākslu. Velc no augšas līdz lejai lai zīmētu mazāk vai vairāk līnijas, pa labi, pa kreisi lai būtu lielāki caurumi!

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
lv: Noklikšķini un velc peli, lai zīmētu bultas, kuras ir no auklas mākslas.

en: Draw string art arrows with free angles.
lv: Zīmē auklas mākslas bultas ar brīviem leņķiem!

en: Tint
lv: Tinte

en: Color & White
lv: Krāsa & Balta

en: Click to change the color of your entire picture.
lv: Noklikšķini, lai mainītu krāsu visai bildei.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
lv: Noklikšķini, lai daļu no bildes pārvērstu baltā un citā krāsā, kuru tu izvēlies.

en: Toothpaste
lv: Zobu pasta

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
lv: Noklikšķini un velc peli, lai apšļāktu bildi ar zobu pastu.

en: Tornado
lv: Viesulis

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
lv: Noklikšķini un velc peli, lai zīmētu tornado uz tavas bildes.

en: TV
lv: Televizors

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
lv: Noklikšķini un velc peli, lai daļa tavas bildes, iszskatītos it kā būtu televizorā.

en: Click to make your picture look like it's on television.
lv: Noklikšķini,  lai visa bilde, iszskatītos it kā būtu televizorā.

en: Waves
lv: Viļņi

en: Wavelets
lv: Viļņains

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
lv: Nospied peles pogu, lai horizontāli bildi padarītu viļņaināku. Klikšķini vairāk bildes augšā, lai viļņi būtu īsāki, bildes apakšā, lai būtu garāki viļņi, kreisajā pusē, lai butu mazāki viļņi un labajā pusē lielākiem viļņiem!

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
lv: Nospied peles pogu, lai vertikāli bildi padarītu viļnaināku. Klikšķini vairāk bildes augšā, lai viļņi būtu īsāki, bildes apakšā, lai būtu garāki viļņi, kreisajā pusē, lai butu mazāki viļņi un labajā pusē lielākiem viļņiem!

en: Xor Colors
lv: Xor Krāsas
