tuxpaint - en to bs translation catalogue (116 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
bs: Crna!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
bs: Tamnosiva!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
bs: Svijetlosiva!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
bs: Bijela!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
bs: Crvena!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
bs: Narandžasta!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
bs: Žuta!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
bs: Svjetlozelena!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
bs: Tamnozelena!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
bs: Nebesko plava!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
bs: Plava!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
bs: Lavanda!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
bs: Ljubičasta!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
bs: Ružičasta!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
bs: Smeđa!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
bs: Tanin!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
bs: Bež!

note: Eraser tool
en: Eraser
bs: Brisač

note: Congratulations #1
en: Great!
bs: Odlično!

note: Congratulations #2
en: Cool!
bs: Super!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
bs: Samo tako!

note: Congratulations #4
en: Good job!
bs: Dobro odrađen posao!

note: Input Method: English mode
en: English
bs: Engleski

en: A drawing program for children
bs: Dječji program za crtanje

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
bs: Kvadrat

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
bs: Pravougaonik

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
bs: Krug

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
bs: Elipsa

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
bs: Trougao

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
bs: Petougao

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
bs: Romb

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
bs: Kvadrat je pravougaonik sa četiri jednake stranice.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
bs: Pravougaonik ima četiri stranice i četiri prava ugla.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
bs: Elipsa je razvučen krug.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
bs: Trougao ima tri stranice.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
bs: Petougao ima pet stranica.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
bs: Romb ima četiri jednake strane, i suprotne strane su paralelne.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
bs: Alati

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
bs: Boje

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
bs: Četke

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
bs: Brisači

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
bs: Pečati

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
bs: Oblici

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
bs: Slova

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
bs: Magija

note: Freehand painting tool
en: Paint
bs: Bojiti

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
bs: Pečat

note: Line drawing tool
en: Lines
bs: Linije

note: Text tool
en: Text
bs: Tekst

note: Fill tool
en: Fill
bs: Puniti

note: Undo last action
en: Undo
bs: Poništi

note: Redo undone action
en: Redo
bs: Ponovi

note: Start a new picture
en: New
bs: Novi

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
bs: Otvori

note: Save the current picture
en: Save
bs: Sačuvaj

note: Print the current picture
en: Print
bs: Štampaj

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
bs: Kraj

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
bs: Izaberi boju i oblik četke za crtanje.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
bs: Izaberi sliku za pečatiranje po crtežu.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
bs: Klikni da bi započeo liniju. Pusti da bi je završio.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
bs: Izaberi magični efekat za tvoj crtež!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
bs: Poništi!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
bs: Vrati!

note: Eraser tool
en: Eraser!
bs: Brisač!

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
bs: Otvori…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
bs: Tvoja slika je sačuvana!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
bs: Štampa se…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
bs: Ćao!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
bs: Pusti dugme da bi dovršio liniju.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
bs: Drži dugme da bi rastezao oblik.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
bs: Pomjeraj mišem da bi okretao oblik. Klikni za crtanje.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
bs: Dobro onda… Hajde da nastavimo sa crtanjem!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
bs: Stvarno želiš da završiš?

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
bs: Ne, vrati me nazad!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
bs: Izgubit ćeš sliku ako završiš! Da se sačuva?

en: Yes, save it!
bs: Da, sačuvaj!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
bs: Prvo da sačuvaš svoju sliku?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
bs: Ne mogu da otvorim tu sliku!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
bs: Nema sačuvanih datoteka!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
bs: Sada štampaš svoju sliku?

en: Yes, print it!
bs: Da, printaj!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
bs: Tvoje slika je odštampana!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
bs: Ne možeš još da štampaš!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
bs: Obrisati ovu sliku?

en: Yes, erase it!
bs: Izbriši

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
bs: Zapamti da koristiš lijevo dugme miša!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
bs: Izaberi slike koje želite, zatim klikni „Otvori“.

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
bs: Briši

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
bs: Slajd

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
bs: Nazad

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
bs: Igrati

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
bs: Slijedeći

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
bs: Zamjeni sliku

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
bs: Da, zamijeni staru

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
bs: Ne, sačuvaj u novu datoteku!

en: Drawing program
bs: Program za crtanje

en: Blocks
bs: Kocke

en: Chalk
bs: Kreda

en: Drip
bs: Curiti

en: Blur
bs: Zamagli

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
bs: Cigle

en: Cartoon
bs: Crtež

en: Lighten
bs: Posvijetli

en: Darken
bs: Potamni

en: Grass
bs: Trava

en: Mirror
bs: Ogledalo

en: Flip
bs: Okreni

en: Click to make a mirror image.
bs: Klikni da bi napravio sliku u ogledalu.

en: Click to flip the picture upside-down.
bs: Klikni da bi okrenuo sliku naopačke.

en: Negative
bs: Negativ

en: Rainbow
bs: Duga

en: You can draw in rainbow colors!
bs: Možeš crtati u duginim bojama!

en: Smudge
bs: Zamrljaj

en: Tint
bs: Obojiti
