tuxpaint - en to am translation catalogue (244 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
am: ጥቁር!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
am: ደማቅ ግራጫ!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
am: ደማቅ ግራጫ!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
am: ነጭ!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
am: ቀይ!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
am: ብርቱካናማ!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
am: ቢጫ!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
am: ነጣ ያለ አረንጓዴ!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
am: ደማቅ አረንጓዴ!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
am: ውሃ ሰማያዊ!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
am: ሰማያዊ!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
am: የወይን ጠጅ ቀለም!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
am: ሃምራዊ!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
am: ሮዝ!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
am: ቡኒ!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
am: ፈዛዛ ቡኒ!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
am: ቤዥ!

en: QX
am: qx

note: Eraser tool
en: Eraser
am: ማጥፊያ

note: Congratulations #1
en: Great!
am: እጅግ አስደሳች!

note: Congratulations #2
en: Cool!
am: በጣም ጥሩ!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
am: በዚሁ ቀጥል!

note: Congratulations #4
en: Good job!
am: ጥሩ ስራ!

note: Input Method: English mode
en: English
am: እንግሊዝኛ

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
am: ሂራጋና

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
am: ካታካና

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
am: ሃንጉል

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
am: ታይ

en: Tux Paint
am: ተክስ መሳያ

en: A drawing program for children
am: የልጆች የመሳያ ፍርግም።

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
am: ካሬ

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
am: ቀጤ ጎነ አራት

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
am: ክብ

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
am: እንቁላል ቀረፅ

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
am: ባለ ሶስት ጎን

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
am: ባለ አምስት ጎን

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
am: ባለ ስምንት ጎን

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
am: ሮምበስ

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
am: ካሬ ማለት እኩል አራት ጎኖች ያሉት ሬክታንግል ነው።

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
am: ቀጤ ጎነ አራት ጎኖችን አራት ቀጥ ያሉ አንግሎች አሉት።

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
am: ክብ  ሁሉም ነጥቦች ከመሃል እኩል ርቀት ያላቸው ጥምዝ ነው።

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
am: ኢክሊፕስ የተዘረጋ ሰርክል ነው።

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
am: ትሬያንግል ሶስት ጎኖች አሉት።

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
am: ፔንታጎን አምስት ጎኖች አሉት

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
am: ኦክታጎን ስምንት ጎኖች አሉት።

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
am: ሮምበስ አራት እኩል ጎን ያለው ሲሆን ተቃራኒ ጎኖቹ ትይዩ ናቸው።

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
am: መሳሪያዎች

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
am: ቀለሞች

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
am: ብሩሾች

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
am: ማጥፊያዎች

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
am: ማህተሞች

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
am: ቅርጾች

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
am: ፊደሎች

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
am: ማጂክ

note: Freehand painting tool
en: Paint
am: ቀለም

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
am: ማህተም

note: Line drawing tool
en: Lines
am: መስመሮች

note: Text tool
en: Text
am: ጽሁፍ

note: Label tool
en: Label
am: መሰየሚያ

note: Fill tool
en: Fill
am: መሙላት

note: Undo last action
en: Undo
am: ይቀልብሱ

note: Redo undone action
en: Redo
am: እንደገና ይመልሱ

note: Start a new picture
en: New
am: አዲስ

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
am: ክፈት

note: Save the current picture
en: Save
am: አስቀምጥ

note: Print the current picture
en: Print
am: አትም

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
am: ጨርስና አቁም

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
am: ለመሳል ቀለምና የብሩሽ ቅርጽ ምረጥ።

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
am: በስዕሎችዎ ዙሪያ ለማተም ስዕል ምረጥ

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
am: መስመር መሳል ለመጀመር ጠቅ ያድርጉ። እንዲጨርስ ይተውት።

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
am: የጽሁፉን ቅጥ ምረጥ። በስዕልህ ላይ ጠቅ አድርግና መተየብ መጀመር ትችላለህ። ጽሁፉን ለመጨረስ [Enter] ወይም [Tab] ተጫን።

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
am: በስዕልህ  ላይ ምትሃታዊ ተጽዕኖ ለመጠቀም ምረጥ!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
am: መቀልብውስ

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
am: እንደገና መመለስ

note: Eraser tool
en: Eraser!
am: ማጥፊያ!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
am: አዲስ ስዕል ለመሳል ለመጀመር ቀለም ወይም ስዕል ምረጥ።

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
am: መክፈት ...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
am: ምስልህ  ተቀምጧል!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
am: በህትመት ላይ...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
am: ባይ ባይ!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
am: መስመሩን ለመጨረስ አዝራሩን ተወው።

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
am: ቅርጹን ለመዘርጋት አዝራሩን ያዝ።

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
am: ቅርጹን ለማሽከርከር አዝራሩን አንቀሳቅስ። ለመሳል ጠቅ አድርግ።

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
am: እሺ አሁን... ይህንን መሳል እንቀጥል!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
am: ጨርሶ ለማቆም በርግጠኝነት ፈልገሃል?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
am: አዎ ጨርሻለሁ!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
am: አይ እንደገና መልሰኝ!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
am: ጨርስህ ከወጣህ ስዕልህን ታጣለህ! ይቀመጥ?

en: Yes, save it!
am: አዎ አስቀምጠው!

en: No, don’t bother saving!
am: አይ ለማስቀመጥ አትጨነቅ!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
am: መጀመሪያ ስዕልህን አሰቀምጥ?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
am: ያንን ስዕል መክፈት አይቻልም!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
am: እሺ

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
am: የተቀመጡ ስዕሎች የሉም!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
am: ስዕልህ አሁን ይታተም?

en: Yes, print it!
am: አዎ ይታተም!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
am: ስዕልህ ታትሞዋል!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
am: እናዝናለን ስዕልህ ሊታተም አልቻለም!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
am: አሁንም ማተም አትችልም!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
am: ይህ ስዕል ይጥፋ?

en: Yes, erase it!
am: አዎ አጥፋው!

en: No, don’t erase it!
am: አይ አታጥፋው!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
am: የግራ መዳፊት አዝራር መጠቀም አስታውስ!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
am: የምትፈልገውን ስዕል ምረጥና “ማጫወት” የሚለውን  ጠቅ አድርግ።

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
am: ድምጹ የጠፋ።

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
am: ድምጹ የሚሰማ።

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
am: እባክዎ ይጠብቁ...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
am: ማጥፉት

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
am: ስላይዶች

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
am: ወደኋላ

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
am: ማጫወት

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
am: ቀጥል

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
am: አዎ

en: No
am: አይደለም

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
am: ከለውጥህ  ጋር ስዕሉ ይተካ?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
am: አዎ የድሮውን ተካ!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
am: አይ አዲስ ፋይል አስቀምጥ!

en: Drawing program
am: የመሳያ ፍርግም።

en: Color Shift
am: ቀለም መቀየሪያ

en: Click to change the colors in your entire picture.
am: የስዕልህን ሁሉንም ክፍል ቀለም ለመቀየር ጠቅ አድርግ።

en: Blind
am: ስውር

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
am: መስኮት ስዕልህ ላይ ለመሸፈን  የስዕልህን ጫፍ ጠቅ አድርግ። ሽፋኑን ለመክፈት ወይም ለመዝጋት ቀጥ ባለ ሁኔታ አንቀሳቅስ

en: Blocks
am: ካሬዎች

en: Chalk
am: ጠመኔ

en: Drip
am: ጠብታ

en: Blur
am:  ደብዛዛ

en: Click to blur the entire image.
am: ሁሉንም ምስል ለማደብዘዝ ጠቅ አድርግ።

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
am: ጡብ

en: Calligraphy
am: የአጅ ጽሁፍ

en: Cartoon
am: ካርቱን

en: Confetti
am: የሚበተን አበባ

en: Click to throw confetti!
am: አበባ ለመበተን ጠቅ አድርግ!

en: Distortion
am: ማጣመም

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
am: ስዕልህን ለማጣመም አዝራሩን ጠቅ አድርገህ ጎትት።

en: Emboss
am: ማስጌጥ

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
am: ስአሉን ለማስጌጥ  አዝራሩን ጠቅ አድርገህ ጎትት።

en: Lighten
am: ማንጻት

en: Darken
am: ማጥቆር

en: Click to lighten your entire picture.
am: የስዕሎችህን ሁሉንም ክፍል ለማንጻት ጠቅ አድርግ።

en: Click to darken your entire picture.
am: የስዕሎችህን ሁሉንም ክፍል ለማጥቆር ጠቅ አድርግ።

en: Fisheye
am: የጎንዮሽ እይታ

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
am:  የጎንዮሽ እይታ ለመፍጠር የስእሉን ክፍል  ጠቅ አድርግና ጎትት።

en: Flower
am: አበባ

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
am: የአበባ አገዳ ለመሳል ጠቅ አድርግና ጎትት። አበባውን ለመጨረስ ልቀቀው።

en: Foam
am: አረፋ

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
am: አንድን ቦታ በአረፋ ለመሸፈን አዝራሩን ጠቅ አድርገውና ጎትት።

en: Fold
am: ማጠፍ

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
am: የዳራውን ቀለም ምረጥና የገጹን ጥግ ለማዞር ጠቅ አድርግ።

en: Fretwork
am: ቅርጻ ቅርጽ

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
am: ተደጋጋሚ ስርአተ ጥለት ምስልህን ለመክበብ አዝራሩን ጠቅ አድርግ።

en: Glass Tile
am: የመስታወት ንጣፍ

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
am: በስዕሎት ላይ የመስታወት ንጣፍ ለመጨመር አዝራሩን ጠቅ አድርግና ጎትት።

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
am: አጠቃላይ ስዕልህን በመስታወት ንጣፎች ለመሸፈን ጠቅ አድርግ።

en: Grass
am: ሳር

en: Halftone
am: የፎቶ ቅጂ

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
am: ምስልህን ወደ ጋዜጣ ለመቀየር አዝራሩን ጠቅ አድርግ እና ጎትት።

en: Symmetric Left/Right
am: እኩል ግራ/ቀኝ

en: Symmetric Up/Down
am: እኩል ላይ/ታች

en: Pattern
am: ስርዓተ ጥለት

en: Tiles
am: የተሰደረ

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
am: አብረቅራቂ

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
am: በስዕልህ ግራና ቀኝ እኩል በሆኑ ሁለት ብሩሾች ለመሳል አዝራሩን ጠቅ አድርገውና ጎትት።

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
am: በስዕልህ ላይና ታች እኩል በሆኑ ሁለት ብሩሾች ለመሳል አዝራሩን ጠቅ አድርገውና ጎትት።

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
am: በምስልህ ላይ ስርአተ ጥለት ለመሳል መዳፊትን ጠቅ አድርግ እና ጎትት።

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
am: እኩል በሆኑ ሁለት ብሩሾች ለመሳል (አብረቅራቂ) አዝራሩን ጠቅ አድርገውና ጎትት።

en: Light
am: ብርሃናማ

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
am: በስዕሎት ላይ የብርሃን ጨረር ለመሳል ጠቅ አድርገውና ጎትት።

en: Metal Paint
am: የብረት ቀለም

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
am: በብረታማ ቀለም ለመቀባት አዝራሩን ጠቅ አድርገውና ጎትት።

en: Mirror
am: ግልባጭ

en: Flip
am: ያዙሩ

en: Click to make a mirror image.
am: የምስል ግልባጭ ለመስራት ጠቅ ያድርግ

en: Click to flip the picture upside-down.
am: ስዕሉን ከላይ ወደታች ለማዞር ጠቅ ያድርግ።

en: Mosaic
am: ውሁድ ስዕል

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
am: የስዕሎትሁሉም ክፍል ላይ  ውሁድ ስዕል ለመጨመር ጠቅ ያድርግ።

en: Square Mosaic
am: ካሬ ውሁድ ስዕል

en: Hexagon Mosaic
am: ባለ ስድስት ጎን ውሁድ ስዕል

en: Irregular Mosaic
am: ያልተስተካከለ ውሁድ ስዕል

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
am: የስዕልህ ሁሉም ክፍል ላይ  ካሬ ውሁድ ስዕል ለመጨመር ጠቅ አድርግ።

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
am: የስዕልህ ሁሉም ክፍል ላይ ባለ ስድስት ጎናዊ ውሁድ ስዕል ለመጨመር ጠቅ አድርግ።

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
am: የስዕልህ ሁሉም ክፍል ላይ  ያልተስተካከለ ውሁድ ስዕል ለመጨመር ጠቅ አድርግ።

en: Negative
am: ቅንስ

en: Click to turn your painting into its negative.
am: ስእሉን ወደ ጠቆረ ፊልም ለመለወጥ አዝራሩን ጠቅ አድርገው።

en: Noise
am: ጫጫታ

en: Click to add noise to your entire picture.
am: የስዕልህን  ሁሉም ክፍል ላይ  የተረባብርሸ ነገረ ለመጨመር ጠቅ አድርግ።

en: Perspective
am: የንድፍ ስራ

en: Zoom
am: አጉላ

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
am: ወደምትፈልገው ስዕሉን ለመዘርጋት በየጥጎቹ ጠቅ አድርግና ጎትት።

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
am: ስእሉን ለማጉላት አዝራሩን ጠቅ አድርገውና  ወደ ላይና ወደ ታች አንቀሳቅስ።

en: Puzzle
am: እንቆቅልሽ

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
am: እንቆቅልሹን ለማግኘት የስእሉን የፈለግህበት ስፍራ አዝራሩን ጠቅ አድርገው።

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
am: እንቆቅልሹን  ሙሉ ማያ ለማድረግ አዝራሩን ጠቅ አድርገው

en: Rails
am: አጥር

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
am: በስእሉ ላይ የባቡር ሃዲድ ለመሳል አዝራሩን ጠቅ አድርጉና ጎትት።

en: Rainbow
am: ቀስተደመና

en: You can draw in rainbow colors!
am: በቀስተደመና ቀለሞች መሳል ትችላለህ!

en: Rain
am: ዝናብ

en: Click to place a rain drop onto your picture.
am: በስዕልህ ላይ የዝናብ ጠብታ ለማድረግ ጠቅ አድርግ።

en: Click to cover your picture with rain drops.
am: ስዕልህን በዝናብ ጠብታ ለመሸፈን ጠቅ አድርግ።

en: Real Rainbow
am: ትክክለኛ ቀስተደመና

en: ROYGBIV Rainbow
am: ቀብቢአሰጥ-ሰ ቀስተዳመና

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
am: ቀስተደመናው እንዲጀምር የምትፈልግበት ቦታ ጠቅ አድርግ፤ እንዲያልቅ ወደምትፈልግበት ቦታ ድረስ ጎትት ከዚያ ቀስተደመና ለመሳል ልቀቀው።

en: Ripples
am: ሞገድ

en: Click to make ripples appear over your picture.
am: በስዕል ላይ ሞገድ እንዲታይ ለማድረግ ጠቅ አድርግ።

en: Rosette
am: የጽጌሬዳ ሪባን

en: Picasso
am: ፒካሶ

en: Click and start drawing your rosette.
am: ጠቅ አድርግና የጽጌሬዳ ሪባንህን መሳል ጀምር፡፡

en: You can draw just like Picasso!
am: ልክ እንደ ፒካሶ መሳል ትችላለህ!

en: Edges
am: ጠርዞች

en: Sharpen
am: መቅረጽ

en: Silhouette
am: የተቀረጸ ምስል

en: Click to trace edges in your entire picture.
am: በስዕልህ አጠቃላይ ላይ ጠርዞችን ለመፈለግ ጠቅ አድርግ።

en: Click to sharpen the entire picture.
am: አጠቃላይ ስዕሉን ለመቅረጽ ጠቅ አድርግ።

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
am: የአጠቃላይ ስዕሎህን ነጭና ጥቁር የተቀረጸ ምስል ለመፍጠር ጠቅ አድርግ።

en: Shift
am: መቀያየር

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
am: ስዕልህን በተወጠረው ሸራ ዙሪያ ለመቀያየር ጠቅ አድርግና ጎትት።

en: Smudge
am: የተጨማለቀ

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
am: እርጥብ ቅብ

en: Snow Ball
am: የበረዶ ኳስ

en: Snow Flake
am: የበረዶ ካፊያ

en: Click to add snow balls to your picture.
am: በስዕልህ ላይ የበረዶ ኳስ ለመጨመር ጠቅ አድር።

en: Click to add snow flakes to your picture.
am: በስዕልህ ላይ የበረዶ ካፊያ ለመጨመር ጠቅ አድርግ።

en: String edges
am: ሕብረቁምፊ ጫፍ

en: String corner
am: ሕብረቁምፊ ጥግ

en: String 'V'
am: ሕብረቁምፊ 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
am: ጥበባዊ ሕብረቁምፊ ለመሳል አዝራሩን ጠቅ አድርግና ጎትት።ብዙ ወይም ትንሽ መስመሮች ለመሳል ከላይ ወደ ታች ጎትት፤ ሰፊ ቀዳዳ ለመፍጠር አዝራሩን ከግራ ወደ ቀኝ ጎትት

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
am: ቅስቶች በጥበባዊ ሕብረቁምፊ ለመሳል አዝራሩን ጠቅ አድርግና ጎትት።

en: Draw string art arrows with free angles.
am: ጥበባዊ ሕብረቁምፊ ቀስቶች በነፃ  ማእዘን ሳል ።

en: Tint
am: ቅልም

en: Color & White
am: ባለቀለምና ነጭ

en: Click to change the color of your entire picture.
am: የሙሉ ስዕልህን ቀለም ለመለወጥ ጠቅ አድርግ።

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
am: ሙሉ ስዕልህን ወደ ነጭና የመረጥከው ቀለም ለመለወጥ ጠቅ አድርግ።

en: Toothpaste
am: የጥርስ ሳሙና

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
am: ስዕልህ ላይ የጥርስ ሳሙና ፍጭጭ ለማድረግ ጠቅ አድርገውና ጎትት።

en: Tornado
am: ሀይለኛ ንፋስ

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
am: በስዕልህ ላይ የሀይለኛ ንፋስ መንቆርቆሪያ ለመሳል ጠቅ አድርገውና ጎትት።

en: TV
am: ቲቪ

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
am: የስዕልህ የተለያየ ክፍሎች በቴሌቪዥን ላይ ያሉ ለማስመሰል ጠቅ አድርገውና ጎትት።

en: Click to make your picture look like it's on television.
am: ስዕልህ በቴሌቪዥን ላይ የሚታይ ለማስመሰል ጠቅ አድርግ።

en: Waves
am: ማዕበሎች

en: Wavelets
am: ትንንሽ ማዕበሎች

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
am: ስዕሉን  የአግድሞሽ ማዕበል መሰል ለማድረግ ጠቅ አድርግ። ለአጭር ማዕበሎች ወደ ላዩ፤ ለረጅም ቁመት ማዕበሎች ወደታቹ፤ ለትንሽ ማዕበሎች ወደ ግራው እና ለረጅም ማዕበሎች ወደ ቀኙ ጠቅ አድርግ።

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
am: ስዕሉን አቀባዊ ማዕበል መሰል ለማድረግ ጠቅ አድርግ። ለአጭር ማዕበሎች ወደ ላዩ፤ ለረጅም ቁመት ማዕበሎች ወደታቹ፤ ለትንሽ ማዕበሎች ወደ ግራው እና ለረጅም ማዕበሎች ወደ ቀኙ ጠቅ አድርግ።

en: Xor Colors
am: ወይም ቀለሞች
