tuxpaint-0.9.21 - en to vi translation catalogue (487 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
vi: Đen!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
vi: Xám tối!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
vi: Xám nhạt!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
vi: Trắng!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
vi: Đỏ!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
vi: Cam!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
vi: Vàng!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
vi: Xanh lá mạ!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
vi: Xanh lá cây thẫm!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
vi: Xanh da trời!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
vi: Xanh dương!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
vi: Hoa oải hương!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
vi: Tím!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
vi: Hồng!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
vi: Nâu!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
vi: Vỏ dà!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
vi: Be!

note: First, the blacklist. We list font families that can crash Tux Paint via bugs in the SDL_ttf library. We also test fonts to be sure that they have both uppercase and lowercase letters. Note that we do not test for "Aa", because it is OK if uppercase and lowercase are the same (but not nice -- such f
en: qx
vi: qxàảãáạăằẳẵắặâầẩẫấậèẻẽéẹêềểễếệìỉĩíịòỏõóọôồổỗốộùủũúụưừửữứựơờởỡớợỳỷỹýỵđ₫

en: QX
vi: QXÀẢÃÁẠĂẰẲẴẮẶÂẦẨẪẤẬÈẺẼÉẸÊỀỂỄẾỆÌỈĨÍỊÒỎÕÓỌÔỒỔỖỐỘÙỦŨÚỤƯỪỬỮỨỰƠỜỞỠỚỢỲỶỸÝỴĐ

note: distinct uppercase and lowercase (e.g., 'o' vs. 'O')
en: oO
vi: oOơƠôÔồổỗốộuUưƯaAăĂâÂâeEêÊyYỵỴdDđĐ₫

note: common punctuation (e.g., '?', '!', '.', ',', etc.)
en: ,.?!
vi: ,.?!«»

note: uncommon punctuation (e.g., '@', '#', '*', etc.)
en: `%_@$~#{<(^&*
vi: `\%_@$~#{<(^&*đ

note: distinct circle-like characters (e.g., 'O' (capital oh) vs. '0' (zero))
en: O0
vi: O0oôơ

note: distinct line-like characters (e.g., 'l' (lowercase elle) vs. '1' (one) vs. 'I' (capital aye))
en: 1Il|
vi: 1Il|ìỉĩíị

en: Click to fill an area with a solid color.
vi: Nhấn để tô đầy một vùng bằng một màu duy nhất.

en: Click and drag to fill an area by hand, using a brush.
vi: Nhấn để tô đầy một vùng bằng màu bằng công cụ chổi.

en: Click and drag to fill an area with a linear gradient (from the chosen color to transparent).
vi: Nhấn và kéo chuột để tô đầy một vùng bằng một dải màu (từ màu được chọn đến trong suốt).

en: Click to fill an area with a radial gradient (from the chosen color to transparent).
vi: Nhấn để tô một vùng bằng một dải màu tròn (từ màu được chọn đến trong suốt).

en: Click to fill an area with a shaped gradient (from the chosen color to transparent).
vi: Nhấn để tô một vùng bằng một dải màu theo hình (từ màu được chọn đến màu trong suốt).

en: Linear
vi: Thẳng

en: Radial
vi: Xoay

note: Eraser tool
en: Eraser
vi: Xoá

en: Click and drag to fill an area with a linear gradient (from the chosen color to transparent). (Your gradient’s angle is %.0f degrees.)
vi: Nhấn và kéo chuột để tô đầy một vùng bằng một dải màu (từ màu được chọn đến màu trong suốt). (Góc của dải màu của em là %.0f độ.)

note: Congratulations #1
en: Great!
vi: Hay quá!

note: Congratulations #2
en: Cool!
vi: Tuyệt!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
vi: Tiếp tục như thế nhé!

note: Congratulations #4
en: Good job!
vi: Tốt!

note: Input Method: English mode
en: English
vi: Tiếng Anh

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
vi: Tiếng Thái

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
vi: Tiếng Trung ở Đài Loan

note: Add menu items
en: About Tux Paint
vi: Về Tux Sơn

en: Hide Tux Paint
vi: Ẩn Tux Sơn

en: Hide Others
vi: Ẩn mục khác

en: Show All
vi: Hiện tất cả

en: Quit Tux Paint
vi: Thoát Tux Sơn

note: Put menu into the menubar
en: Window
vi: Cửa sổ

note: "Minimize" item
en: Minimize
vi: Thu nhỏ

en: Tux Paint
vi: Tux Sơn

en: A drawing program for children
vi: Một chương trình vẽ cho trẻ em

en: Tux Paint is a free, award-winning drawing program for children ages 3 to 12. Tux Paint is used in schools around the world as a computer literacy drawing activity. It combines an easy-to-use interface, fun sound effects, and an encouraging cartoon mascot who guides children as they use the program.
vi: Tux Sơn là một chương trình vẽ miễn phí đạt giải dành cho trẻ từ tuổi 3 đến 12. Tux Sơn được dùng trong trường học khắp quốc tế dưới dạng hoạt động vẽ điện tử. Chương trình kết hợp giao diện dễ hiểu, các âm thanh vui nhộn với một nhân vật đại diện để hướng dẫn các em sử dụng chương trình.

en: Kids are presented with a blank canvas and a variety of drawing tools to help them be creative.
vi: Các trẻ được hiển thị một bức tranh trắng và một loạt các công cụ để giúp các em sáng tạo.

en: Tux Paint comes with numerous pre-drawn coloring-book style images
vi: Tux Sơn đi kèm với nhiều bức phác họa đã được vẽ trước để tô màu

en: The Paint Brush tool lets you draw freehand, using various brushes and colors
vi: Công cụ chổi cho phép vẽ tự do với nhiều kiểu chổi và màu khác nhau

en: The Stamp tool is like a set of rubber stamps or stickers
vi: Công cụ đóng dấu được sử dụng để tô nhanh họa tiết hoặc sticker

en: Transparent Erasers.
vi: Các gôm tẩy trắng.

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
vi: Vuông

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
vi: Chữ nhật

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
vi: Tròn

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
vi: Bầu dục

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
vi: Tam giác

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
vi: Ngũ giác

note: Hexagon shape tool (6 sides)
en: Hexagon
vi: Lục giác

note: Heptagon (aka septagon) shape tool (7 sides)
en: Heptagon
vi: Thất giác

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
vi: Bát giác

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
vi: Thoi

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagon star (5 points star)
en: Star
vi: Sao

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
vi: Hình vuông là hình chữ nhật có bốn cạnh đều.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
vi: Hình chữ nhật có bốn cạnh và bốn góc vuông.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
vi: Hình tròn là một đường cong có mọi điểm trên đường cách đều tâm.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
vi: Hình bầu dục là hình quả trứng.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
vi: Hình tam giác có ba cạnh.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
vi: Hình ngũ giác có năm cạnh.

note: Description of a hexagon
en: A hexagon has six sides.
vi: Hình lục giác có sáu cạnh.

note: Description of a heptagon
en: A heptagon has seven sides.
vi: Hình thất giác có bảy cạnh.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
vi: Hình bát giác có tám cạnh đều.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
vi: Hình thoi có bốn cạnh đều, các cặp cạnh đối diện song song với nhau.

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
vi: Ngôi sao 3 cánh

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
vi: Ngôi sao 4 cánh

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
vi: Ngôi sao 5 cánh

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want. Move around to rotate it, and click again to draw it.
vi: Chọn một hình. Nhấn để bắt đầu vẽ, kéo, và thả nút chuột khi hình đang ở kích cỡ và hình dạng mong muốn. Di chuột xung quanh để xoay nó, và nhấn một lần nữa để hoàn tất.

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want.
vi: Chọn một hình. Nhấn để bắt đầu vẽ, kéo, và thả nút chuột khi hình đang ở kích cỡ và hình dạng mong muốn.

en: Draw shapes from the center.
vi: Vẽ hình từ tâm.

en: Draw shapes from a corner.
vi: Vẽ hình từ một góc.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
vi: Công cụ

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
vi: Màu

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
vi: Chổi

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
vi: Xoá

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
vi: Dấu

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
vi: Hình

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
vi: Chữ

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
vi: Ma thuật

note: Freehand painting tool
en: Paint
vi: Sơn

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
vi: Dấu

note: Line drawing tool
en: Lines
vi: Đường

note: Text tool
en: Text
vi: Văn bản

note: Label tool
en: Label
vi: Nhãn

note: Fill tool
en: Fill
vi: Tô đầy

note: Undo last action
en: Undo
vi: Hoàn tác

note: Redo undone action
en: Redo
vi: Làm lại

note: Start a new picture
en: New
vi: Mới

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
vi: Mở

note: Save the current picture
en: Save
vi: Lưu

note: Print the current picture
en: Print
vi: In

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
vi: Thoát

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
vi: Chọn một màu và một kiểu chổi để vẽ.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
vi: Chọn một tranh để đánh dấu vòng quanh bản vẽ của em.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
vi: Nhấn để bắt đầu vẽ một đường thẳng. Thả nút chuột để hoàn tất.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
vi: Hãy chọn một kiểu dáng văn bản. Nhấn chuột vào bản vẽ, sau đó em có thể gõ . Bấm phím [Enter] hay [Tab] để kết thúc gõ đoạn văn.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text. By using the selector button and clicking an existing label, you can move it, edit it, and change its text style.
vi: Hãy chọn một kiểu dáng văn bản. Nhấn chuột vào bản vẽ, sau đó em có thể gõ . Bấm phím [Enter] hay [Tab] để kết thúc gõ đoạn văn. Bằng cách sử dụng nút lựa chọn và nhấn vào một nhãn đã tồn tại thì em cũng có thể di chuyển nó, chỉnh sửa nó và thay đổi kiểu dáng văn bản của nó.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
vi: Chọn một phép ma thuật để dùng trên tranh của em!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
vi: Hoàn tác!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
vi: Làm lại!

note: Eraser tool
en: Eraser!
vi: Xoá!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
vi: Hãy chọn một màu hay tranh để bắt đầu một bản vẽ mới.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
vi: Mở…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
vi: Ảnh của em đã được lưu!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
vi: Dang in…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
vi: Tạm biệt!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
vi: Buông nút chuột để vẽ xong đường.

en: Let go of the button to complete the line. (Your line’s angle is %.0f degrees.)
vi: Thả nút chuột để hoàn thành vẽ đường. (Độ dốc của đường của em là %.0f độ.)

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
vi: Nhấn giữ nút chuột để kéo giãn hình.

en: Hold the button to stretch the shape. (It has an aspect ratio of "%.2g:1".)
vi: Nhấn giữ nút chuột để kéo giãn hình. (Tỉ lệ của nó là "%.2g:1".)

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
vi: Di chuột để xoay hình. Nhấn để vẽ nó.

en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
vi: Di chuột để xoay hình. Nhấn để vẽ nó. (Nó đang xoay %d độ.)

note: Instructions to show when the Label tool's selector mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose). Then, you can move it, edit it, and change its text style.
vi: Chọn một nhãn có sẵn (hoặc nhấn [Tab] để lần lượt đi qua từng nhãn và [Enter] để chọn). Sao đó, em có thể di chuyển, chỉnh sửa và đổi kiểu chữ của nó.

note: Instructions to show when a Label has been chosen with the selector
en: Click in your picture if you wish to reposition this label, type to change the text, and use the options to change its text style. Press [Enter] or [Tab] when you're finished.
vi: Nhấn vào tranh nếu em muốn thay đổi vị trí của nhãn này, gõ để thay đổichữ, và sử dụng các tùy chọn để đổi kiểu chữ. Nhấn [Enter] hoặc [Tab] để hoàntất.

note: Instructions to show when the Label tool's apply mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose) to permanently apply the text to the canvas.
vi: Chọn một nhãn có sẵn (hoặc nhấn [Tab] để lần lượt đi qua từng nhãn và [Enter] để chọn) để in chữ lên tranh.

note: Instructions to show when choosing brushes, depending on the brush's feature (if there are none, show_brush_tip() will show the current tool's tip)
en: This brush is animated; its shape changes as you draw!
vi: Kiểu chổi này có thể cử động; nó thay đổi hình dáng khi em vẽ!

en: This brush changes depending on the angle.
vi: Kiểu chổi này thay đổi dựa trên góc.

en: This brush changes depending on the angle, and is animated; its shape changes as you draw!
vi: Kiểu chổi này thay đổi dựa trên góc, và nó có thể cử động; nó thay đổi hình dáng khi em vẽ!

en: This brush's spacing is now 1 pixel!
vi: Khoảng cách giữa các lần tô của chổi giờ là 1 điểm ảnh!

en: This brush's spacing is now about %1$d/%2$d the size of the brush shape.
vi: Khoảng cách giữa các lần tô của chổi này là %1$d/%2$d lần độ lớn của chổi.

en: This brush's spacing is now about the size of the brush shape.
vi: Khoảng cách giữa các lần tô của chổi này là độ lớn của chổi.

en: This brush's spacing is now about %d times as big as the brush shape.
vi: Khoảng cách giữa các lần tô của chổi này là %d lần độ lớn của chổi.

en: This brush's spacing is now about %1$d %2$d/%3$d times as big as the brush shape.
vi: Khoảng cách giữa các lần tô của chổi này là %1$d %2$d/%3$d lần độ lớn của chổi.

note: Instructions to show when rotating stamps
en: Drag the mouse to rotate the stamp. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
vi: Di chuột để xoay hình. Nhấn để vẽ nó. (Độ xoay là %d độ.)

note: Text tool instructions after changing font
en: The font is "%1$s (%2$s)", %3$d pixels tall. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
vi: Phông chữ này là "%1$s (%2$s)", cao %3$d điểm ảnh.Chọn một kiểu dáng văn bản. Nhấn chuột vào bản vẽ, sau đó em có thể gõ chữ. Bấm phím [Enter] hay [Tab] để kết thúc gõ đoạn văn.

note: Label tool instructions after changing font
en: The font is "%1$s (%2$s)", %3$d pixels tall. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text. By using the selector button and clicking an existing label, you can move it, edit it, and change its text style.
vi: Phông chữ này là "%1$s (%2$s)", cao %3$d điểm ảnh. Chọn một kiểu dáng văn bản. Nhấn chuột vào bản vẽ, sau đó em có thể gõ chữ. Bấm phím [Enter] hay [Tab] để kết thúc gõ đoạn văn. Bằng cách sử dụng nút lựa chọn và nhấn vào một nhãn đã tồn tại thì em cũng có thể di chuyển nó, chỉnh sửa nó và thay đổi kiểu dáng văn bản của nó.

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
vi: Em có thực sự muốn thoát không?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
vi: Có, em đã xong!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
vi: Không, cho em quay lại!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
vi: Nếu thoát thì tranh của em sẽ bị mất! Em có muốn lưu không?

en: Yes, save it!
vi: Có, hãy lưu!

en: No, don’t bother saving!
vi: Không, đừng lưu!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
vi: Trước tiên có nên lưu tranh này không?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
vi: Không mở được tranh đó!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
vi: Chưa có tranh nào được lưu!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
vi: In tranh này ngay bây giờ?

en: Yes, print it!
vi: In đi!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
vi: Ảnh của em đã được in!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
vi: Xin lỗi! Không thể in được tranh!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
vi: Em chưa có thể in được!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
vi: Xoá tranh này?

en: Erase this template?
vi: Xoá mẫu này?

en: Yes, erase it!
vi: Có, hãy xoá đi!

en: No, don’t erase it!
vi: Không, đừng xoá!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
vi: Hãy nhớ dùng nút bên trái của chuột!

note: Confirmation of successful (we hope) image export
en: Your picture has been exported to "%s"!
vi: Ảnh của em đã được in ra!

en: Your slideshow GIF has been exported to "%s"!
vi: Ảnh GIF của em đã được in vào "%s"!

note: We got an error exporting
en: Sorry! Your picture could not be exported!
vi: Xin lỗi! Không thể xuất được tranh này!

en: Sorry! Your slideshow GIF could not be exported!
vi: Xin lỗi! Không thể xuất được ảnh GIF này!

note: Confirmation of successful (we hope) image-to-template conversion
en: Your picture is now available as a template in the “New“ dialog!
vi: Tranh của em đã được hiện dưới dạng mẫu trong hộp thoại “Mới“ (New)!

note: We got an error doing image-to-template conversion
en: You already turned this picture into a template. Look for it in the “New“ dialog!
vi: Em đã chuyển tranh này thành mẫu rồi. Tìm nó ở trong hộp thoại “Mới“ (New)!

en: Sorry! Your picture could not turned into a template!
vi: Xin lỗi! Không thể chuyển tranh của em thành mẫu!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
vi: Chọn những tranh em muốn, sau đó bấm nút “Chạy”.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
vi: Âm thanh đã bị tắt.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
vi: Âm thanh đã được mở.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
vi: Hãy đợi…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
vi: Xoá

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
vi: Trình chiếu

note: Open dialog: 'Template' button, to make a template out of a drawing
en: Template
vi: Mẫu

note: Open dialog: 'Export' button, to copy an image to an easily-accessible location
en: Export
vi: Xuất

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
vi: Lùi

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
vi: Chạy

note: Slideshow: 'GIF Export' button, to create an animated GIF
en: GIF Export
vi: Xuất ảnh GIF

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
vi: Tiếp

note: Color mixer dialog: 'Clear' button, to reset the mixed color
en: Clear
vi: Xóa màu

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
vi: Thay tranh bằng các thay đổi của em không?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
vi: Có, hãy thay thế cái cũ!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
vi: Không, hãy lưu một tập tin mới!

en: Choose a picture and then click “Open”, “Export”, “Template“, or “Erase”. Click “Slides” to create a slideshow animation or “Back“ to return to your current picture.
vi: Chọn một tranh và nhấn “Mở”, “Xuất”, “Mẫu“, hoặc “Xóa”. Chọn “Trình chiếu” để tạo một trình chiếu hoặc “Lùi” để trở về tranh hiện tại của em.

en: Choose a picture and then click “Open”, “Export”, or “Erase”. Click “Slides” to create a slideshow animation or “Back“ to return to your current picture.
vi: Chọn một tranh và nhấn “Mở”, “Xuất”, hoặc “Xóa”. Chọn “Trình chiếu” để tạo một trình chiếu hoặc “Lùi” để trở về tranh hiện tại của em.

note: None selected? Too dangerous to automatically select all (like we do for slideshow playback). Only 1 selected?  No point in saving as GIF.
en: Select 2 or more drawings to turn into an animated GIF.
vi: Chọn từ 2 tranh trở lên để tạo một ảnh GIF.

note: Descriptions (names) of the color mixer tool's primary colors and shades
en: red
vi: đỏ

en: yellow
vi: vàng

en: blue
vi: xanh da trời

en: white
vi: trắng

en: grey
vi: xám

en: black
vi: đen

note: Tool tip text describing a mixed color (e.g., "1/3 red and 1/2 yellow", or "1/3 blue and 2/3 white", etc.)
en: Your color is %1$s %2$s.
vi: Màu của em là %1$s %2$s.

en: Your color is %1$s %2$s and %3$s %4$s.
vi: Màu của em là %1$s %2$s và %3$s %4$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, and %5$s %6$s.
vi: Màu của em là %1$s %2$s, %3$s %4$s và %5$s %6$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, and %7$s %8$s.
vi: Màu của em là %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, và %7$s %8$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, and %9$s %10$s.
vi: Màu của em là %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, và %9$s %10$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s, and %11$s %12$s.
vi: Màu của em là %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s, và %11$s %12$s.

note: Color mixer; e.g., "Your color is entirely grey."
en: entirely
vi: toàn là

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
vi: Chọn một màu từ tranh của em.

en: Pick a color. Hues go top to bottom. Saturation/intensity goes left (pale) to right (pure). Value (lightness/darkness): grey bar.
vi: Chọn một màu. Sắc đi từ trên xuống. Độ nhạt/đậm đi từ trái (nhạt) sang phải (đậm). Độ sáng (sáng/tối): thanh xám.

en: Click the primary colors (red, yellow, and blue), white (to tint), grey (to tone), and black (to shade), to mix together a new color.
vi: Nhấn các màu cơ bản (đỏ, vàng, xanh), trắng (để làm sáng), xám (để hạ màu), , và đem (để làm tối), để trộn thành màu mới.

en: Drawing program
vi: Chương trình vẽ

en: Tux Paint (Fullscreen)
vi: Tux Sơn (Toàn màn hình)

en: Color Shift
vi: Dịch chuyển Màu

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để thay đổi màu sắc trong một phần của tranh của em.

en: Click to change the colors in your entire picture.
vi: Nhấn chuột để thay đổi màu sắc trong toàn bộ tranh của em.

en: Blind
vi: Rèm cửa sổ

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
vi: Nhấn chuột gần cạnh của tranh để kéo rèm cửa sổ qua nó. Di chuyển theo hướng vuông góc để mở hoặc đóng cái rèm.

en: Blocks
vi: Khối

en: Chalk
vi: Phấn

en: Drip
vi: Nhỏ giọt

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
vi: Nhấn và kéo chuột để làm cho tranh có hiệu ứng khối.

en: Click to make the entire picture blocky.
vi: Nhấn để toàn bộ tranh có hiệu ứng khối.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
vi: Nhấn và kéo chuột để biến tranh thành tranh phấn.

en: Click to turn the entire picture into a chalk drawing.
vi: Nhấn chuột để biến toàn bộ tranh thành tranh phấn.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
vi: Nhấn và kéo chuột để làm cho tranh nhỏ giọt.

en: Click to make the entire picture drip.
vi: Nhấn để làm sắc toàn bộ tranh.

en: Bloom
vi: Phát sáng

en: Click and drag to apply a glowing "bloom" effect to parts of your image.
vi: Nhấn và kéo chuột để thêm hiệu ứng phát sáng vào phần của tranh.

en: Click to apply a glowing "bloom" effect to your entire image.
vi: Nhấn để thêm hiệu ứng phát sáng vào toàn bộ tranh.

en: Blur
vi: Mờ

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
vi: Nhấn và kéo chuột để làm mờ tranh.

en: Click to blur the entire image.
vi: Nhấn để làm mờ toàn bộ tranh.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
vi: Gạch

en: Click and drag to draw large bricks.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ nhiều gạch lớn.

en: Click and drag to draw small bricks.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ nhiều gạch nhỏ.

en: Click and drag to draw bricks.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ nhiều gạch lớn.

en: Calligraphy
vi: Chữ viết đẹp

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ theo kiểu dáng chữ viết đẹp.

en: Cartoon
vi: Hoạt hình

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
vi: Nhấn và kéo chuột để biến tranh thành tranh hoạt hình.

en: Click to turn the entire picture into a cartoon.
vi: Nhấn để biến toàn bộ tranh thành tranh hoạt hình.

en: Checkerboard
vi: Bàn cờ

en: Click and drag to fill the canvas with a checkerboard pattern.
vi: Nhấn và kéo chuột để tô tranh bằng họa tiết bàn cờ.

en: Clone
vi: Sao chép

en: Click once to pick a spot to begin cloning. Click again and drag to clone that part of the picture.
vi: Nhấn lần đầu để chọn phần để sao chép. Nhấn lần nữa và kéo để sao chép phần đó lên chỗ khác của tranh.

en: 3D Glasses
vi: Gạch thủy tinh

en: Color Sep.
vi: Tách Màu

en: Double Vision
vi: Tầm nhìn đôi

en: Click and drag left and right to separate your picture's red and cyan, to make anaglyphs you can view with 3D glasses! Use the size option to choose different types.
vi: Nhấn và kéo sang trái và phải để tách tranh thành phần xanh và đỏ, để em có thể xem bằng kính 3D! Sử dụng tùy chọn kích cỡ để chọn nhiều kiểu khác nhau.

en: Click and drag to separate your picture's colors.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ tách màu khỏi tranh.

en: Click and drag to simulate double vision.
vi: Nhấn và kéo chuột để mô phỏng tầm nhìn đôi.

en: Click and drag left and right to separate your picture's red and cyan, to make anaglyphs you can view with 3D glasses!
vi: Nhấn và kéo chuột sang trái và phải để tách tranh thành phần xanh và đỏ, để em có thểxem bằng kính 3D!

en: Confetti
vi: Hoa giấy

en: Click to throw confetti!
vi: Nhấn để ném hoa giấy !

en: Distortion
vi: Méo mó

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để làm méo mó tranh.

en: Dither
vi: Màu rải hạt

en: Dither (Keep Color)
vi: Màu rải hạt (Giữ lại màu)

en: Click and drag to replace parts of your image with a dithered pattern of dots in your chosen color.
vi: Nhấn và kéo chuột để đổi một phần của tranh thành họa tiết màu rải hạt theo màu em đã chọn.

en: Click to replace your entire image with a dithered pattern of dots in your chosen color.
vi: Nhấn để đổi toàn tranh thành họa tiết màu rải hạt theo màu em đã chọn.

en: Click and drag to replace parts of your image with a dithered pattern of dots using the picture's original colors.
vi: Nhấn và kéo chuột để đổi một phần của tranh thành họa tiết màu rải hạt theo màu của tranh.

en: Click to replace your entire image with a dithered pattern of dots using the picture's original colors.
vi: Nhấn để đổi toàn bộ tranh thành họa tiết màu rải hạt theo màu của tranh.

en: Emboss
vi: Làm nổi

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để làm nổi tranh.

en: Click to emboss the entire picture.
vi: Nhấn để làm nổi toàn bộ tranh.

en: Lighten
vi: Làm sáng

en: Darken
vi: Làm tối

en: Desaturate
vi: Làm nhạt

en: Saturate
vi: Làm đậm

en: Remove Color
vi: Xóa màu

en: Keep Color
vi: Giữ màu

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
vi: Nhấn chuột và di chuyển nó để làm sáng một phần của tranh.

en: Click to lighten your entire picture.
vi: Nhấn để làm sáng toàn bộ tranh.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
vi: Nhấn chuột và di chuyển nó để làm tối một phần của tranh.

en: Click to darken your entire picture.
vi: Nhấn để làm tối toàn bộ tranh.

en: Click and drag the mouse to desaturate parts of your picture.
vi: Nhấn chuột và di chuyển nó để làm nhạt một phần của tranh.

en: Click to desaturate your entire picture.
vi: Nhấn để làm nhạt toàn bộ tranh.

en: Click and drag the mouse to saturate parts of your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để làm đậm một phần của tranh.

en: Click to saturate your entire picture.
vi: Nhấn để làm đậm toàn bộ tranh.

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that match the chosen color.
vi: Nhấn và kéo chuột để làm đậm phần màu của tranh khớp với màu đã chọn.

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that match the chosen color.
vi: Nhấn để làm nhạt phần màu của tranh khớp với màu đã chọn.

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that don't match the chosen color.
vi: Nhấn và kéo chuột xung quanh để làm nhạt phần màu của tranh KHÔNG khớp với màu đã chọn.

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that don't match the chosen color.
vi: Nhấn để làm nhạt phần màu của tranh KHÔNG khớp với màu đã chọn.

en: Fisheye
vi: Mắt cá

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
vi: Nhấn vào phần của tranh để tạo hiệu ứng mắt cá.

en: Flower
vi: Hoa

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ một cuống hoa. Buông chuột để hoàn thành hoa.

en: Foam
vi: Bọt

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
vi: Nhấn và kéo chuột để trải ra một vùng bằng bong bóng sủi bọt.

en: Fold
vi: Gấp

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
vi: Chọn một màu nền, sau đó Nhấn chuột để gấp góc của trang.

en: Fretwork
vi: Làm gỗ

en: Click and drag to draw repetitive patterns.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ các hoạ tiết lặp lại.

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
vi: Nhấn để tạo họa tiết lặp lại xung quanh tranh.

en: Glass Tile
vi: Gạch thủy tinh

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để lát gạch thủy tinh trên tranh.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
vi: Nhấn để trải ra toàn bộ tranh dùng gạch thủy tinh.

en: Click to place a large googly eye, then drag and release to make it look that direction.
vi: Nhấn để đặt một con mắt ngốc nghếch lớn, sau đó kéo và thả để làm cho con mắt nhìn theo hướng đó.

en: Click to place a small googly eye, then drag and release to make it look that direction.
vi: Nhấn để đặt một con mắt ngốc nghếch nhỏ, sau đó kéo và thả để làm cho con mắt nhìn theo hướng đó.

en: Googly Eyes
vi: Con mắt ngốc nghếch

en: Click to place a googly eye, then drag and release to make it look that direction.
vi: Nhấn để đặt một con mắt ngốc nghếch, sau đó kéo và thả để làm cho con mắt nhìn theo hướng đó.

en: Grass
vi: Cỏ

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ cỏ. Đừng quên vẽ đất!

en: Halftone
vi: Dải chấm tròn

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
vi: Nhấn và kéo chuột để chuyển đổi tranh sang giấy báo.

en: Click to turn your drawing into a newspaper.
vi: Nhấn để chuyển đổi tranh sang giấy báo.

en: Kaleido-4
vi: Kính vạn hoa-4

en: Kaleido-6
vi: Kính vạn hoa-6

en: Kaleido-8
vi: Kính vạn hoa-8

en: Click and drag around your picture to look through it with a kaleidoscope!
vi: Nhấn và kéo chuột để làm biến tranh thành Trình chiếu qua kính vạn hoa.

en: Symmetric Left/Right
vi: Đối xứng Trái/Phải

en: Symmetric Up/Down
vi: Đối xứng Trên/Dưới

en: Pattern
vi: Hoạ tiết

en: Tiles
vi: Lát

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
vi: Kính vạn hoa

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ bằng 2 chổi đối xứng qua phía bên trái vàphải của tranh.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ bằng 2 chổi đối xứng qua phía trên vàdưới của tranh.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ lên tranh bằng họa tiết

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ lên tranh bằng họa tiết đối xứng.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ bằng các bút đối xứng (kính vạn hoa).

en: Light
vi: Ánh sáng

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ một tia ánh sáng trên tranh.

en: Lightning
vi: Tia chớp

en: Click, drag, and release to draw a lightning bolt between two points.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ một tia chớp giữa 2 điểm trên tranh.

en: Maze
vi: Mê cung

en: Click and drag to paint a maze on your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ một mê cung trên tranh.

en: Click to turn your entire picture into a maze.
vi: Nhấn chuột để biến tranh thành mê cung.

en: Metal Paint
vi: Sơn kim

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
vi: Nhấn và kéo chuột để sơn bằng một màu kim loại.

en: Mirror
vi: Gương

en: Flip
vi: Lật

en: Click to make a mirror image.
vi: Nhấn để tạo một hình phản chiếu.

en: Click to flip the picture upside-down.
vi: Nhấn để quay hình lộn ngược.

en: Mosaic
vi: Khảm

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để thêm hiệu ứng khảm vào phần của tranh.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
vi: Nhấn để thêm hiệu ứng khảm vào toàn bộ tranh.

en: Square Mosaic
vi: Khảm vuông

en: Hexagon Mosaic
vi: Khảm lục giác

en: Irregular Mosaic
vi: Khảm không đều

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để thêm một mẫu khảm hình vuông vào phần của tranh.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
vi: Nhấn để thêm một mẫu khảm hình vuông vào toàn bộ tranh.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để thêm một mẫu khảm hình sáu cạnh vào phần của tranh.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
vi: Nhấn để thêm một mẫu khảm hình sáu cạnh vào toàn bộ tranh.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để thêm một mẫu khảm không đều vào phần của tranh.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
vi: Nhấn để thêm một mẫu khảm không đều vào toàn bộ tranh.

en: Negative
vi: Âm

en: Opposite
vi: Đối ngược

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
vi: Nhấn và kéo chuột xung quanh để làm cho tranh có hiệu ứng bản âm.

en: Click to turn your painting into its negative.
vi: Nhấn để chuyển đổi tranh sang bản âm.

en: Click and drag the mouse around to change colors to their opposites -- their complementary colors.
vi: Nhấn và kéo chuột xung quanh để thay đổi màu của phần của tranh thành màu bổ sung của nhau.

en: Click to turn all colors in your painting into their opposites -- their complementary colors.
vi: Nhấn và kéo chuột xung quanh để thay đổi toàn bộ màu của tranh thành màu bổ sung của nhau.

en: Noise
vi: Nhiễu

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để thêm nhiễu trên phần của tranh.

en: Click to add noise to your entire picture.
vi: Nhấn để thêm nhiễu trên toàn bộ tranh.

note: 1-point perspective
en: 1-Point Select
vi: 1-Điểm Chọn

en: 1-Point Draw
vi: 1-Điểm Vẽ

note: 2-point perspective
en: 2-Point Select
vi: 2-Điểm Chọn

en: 2-Point Draw
vi: 2-Điểm Vẽ

note: 3-point perspective
en: 3-Point Select
vi: 3-Điểm Chọn

en: 3-Point Draw
vi: 3-Điểm Vẽ

en: 3-Point Draw Down
vi: 3-Điểm Vẽ Xuống

en: Isometric Lines
vi: Đường Đẳng Cự

note: Dimetric
en: Dimetric Select
vi: Chọn Dimetric

en: Dimetric Draw
vi: Vẽ Dimetric

note: Trimetric
en: Trimetric Select
vi: Chọn Trimetric

en: Trimetric Draw
vi: Vẽ Trimetric

note: Oblique
en: Oblique Select
vi: Chọn Oblique

en: Oblique Draw
vi: Vẽ Oblique

en: Oblique Draw Left
vi: Vẽ Oblique Trái

note: 1-point perspective
en: Click in your drawing to pick a vanishing point for the 1-point perspective painting tool.
vi: Nhấn tranh để chọn một điểm biến mất cho công cụ vẽ phối cảnh 1-điểm.

en: Click and drag to draw lines with your 1-point perspective vanishing point.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ đường thẳng bằng công cụ vẽ phối cảnh 1-điểm.

note: 2-point perspective
en: Click two places in your drawing to pick vanishing points for the 2-point perspective painting tool.
vi: Chọn 2 điểm trong tranh để chọn 2 điểm biến mất cho công cụ vẽ phối cảnh 2-điểm.

en: Click and drag to draw lines with your 2-point perspective vanishing points.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ đường thẳng bằng công cụ vẽ phối cảnh 2-điểm.

en: Click three places in your drawing to pick vanishing points for the 3-point perspective painting tool.
vi: Chọn 3 điểm trong tranh để chọn 3 điểm biến mất cho công cụ vẽ phối cảnh 3-điểm.

en: Click and drag to draw lines with your 3-point perspective vanishing points.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ đường thẳng bằng công cụ vẽ phối cảnh 3-điểm.

en: Click and drag to draw lines with your 3-point perspective vanishing points (downward perspective).
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ đường thẳng bằng công cụ vẽ phối cảnh 3-điểm (nhìn từ trên xuống).

en: Click and drag to draw lines with an isometric projection.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ đường thằng theo phép chiếu isometric.

note: Dimetric
en: Click in your drawing to adjust the angle used by the dimetric projection painting tool.
vi: Nhấn vào tranh để chỉnh sửa góc của công cụ vẽ phép chiếu dimetric.

en: Click and drag to draw lines with dimetric projection.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ đường thẳng theo phép chiếu dimetric.

note: Trimetric
en: Click in your drawing to adjust the angles used by the trimetric projection painting tool.
vi: Nhấn vào tranh để chỉnh sửa góc của công cụ vẽ phép chiếu trimetric.

en: Click and drag to draw lines with trimetric projection.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ đường thẳng theo phép chiếu trimetric.

note: Oblique
en: Click in your drawing to adjust the angle used by the oblique projection painting tool.
vi: Nhấn vào tranh để chỉnh sửa góc của công cụ vẽ phép chiếu oblique.

en: Click and drag to draw lines with oblique projection.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ đường thẳng theo phép chiếu oblique.

en: Click and drag to draw lines with oblique projection (right-facing).
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ đường thẳng theo phép chiếu oblique (nhìn sang phải).

en: Perspective
vi: Phối cảnh

en: Panels
vi: Khung

en: Tile Zoom
vi: Thu phóng theo kiểu lát

en: Zoom
vi: Thu phóng

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
vi: Nhấn vào góc và kéo để kéo giãn tranh ở nơi đó.

en: Click to turn your picture into 2-by-2 panels.
vi: Nhấn để biến tranh thành dạng tranh 4 khung.

en: Click and drag up to zoom in the picture. Drag down to zoom out and tile the picture.
vi: Nhấn và kéo chuột lên để phóng to, hoặc kéo xuống để thu nhỏ và lát tranh.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
vi: Nhấn và kéo chuột lên để phóng to, hoặc kéo xuống để thu nhỏ tranh.

en: Click and drag up to rush in or drag down to rush out the picture.
vi: Nhấn và kéo chuột lên để cho tranh chạy đến, hoặc kéo xuống để cho tranh chạy đi.

en: Pixels
vi: Điểm ảnh

en: Click and drag to draw large pixels.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ các điểm ảnh lớn.

en: Filled Polygon
vi: Đa giác chứa màu

en: Click multiple times in your picture to create a filled polygon. You may drag points to alter the shape. Drag adjacent points together to merge them. Connect the first and last points to complete the shape.
vi: Nhấn vào tranh nhiều lần để tạo một đa giác chứa màu. Em có thể di  chuyển các điểm để thay đổi hình dạng. Kéo 2 điểm kề lại với nhau để kết hợp chúng. Nối điểm đầu và điểm cuối để hoàn thành hình đa giác.

en: Puzzle
vi: Hình ghép

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
vi: Nhấn vào phần của tranh mà em muốn thấy hình ghép.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
vi: Nhấn để tạo hình ghép ở chế độ toàn màn hình.

en: Rails
vi: Xe lửa

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ đường xe lửa trên tranh.

en: Rainbow
vi: Cầu vồng

en: Smooth Rainbow
vi: Cầu vồng trơn

en: Rainbow Cycle
vi: Cầu vồng đổi màu

en: You can draw in rainbow colors!
vi: Em có thể vẽ bằng các màu cầu vồng!

en: Rain
vi: Mưa

en: Click to place a rain drop onto your picture.
vi: Nhấn để đặt một giọt mưa vào tranh.

en: Click to cover your picture with rain drops.
vi: Nhấn để trải ra tranh bằng giọt mưa.

en: Real Rainbow
vi: Cầu vồng thật

en: ROYGBIV Rainbow
vi: Cầu vồng theo phổ

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
vi: Nhấn vào vị trí cần bắt đầu cầu vồng, kéo đến vị trí kết thúc, sau đó thả nút để vẽ một cầu vồng.

en: Reflection
vi: Ảnh phản xạ

en: Click and drag the mouse around to add a reflection to your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để thêm hiệu ứng phản xạ vào phần của tranh.

en: Ribbon
vi: Ruy-băng

en: Add a flowing ribbon to your picture.
vi: Nhấn để thêm một ruy-băng vào tranh.

en: Ripples
vi: Gợn

en: Click to make ripples appear over your picture.
vi: Nhấn để làm cho gợn sóng xuất hiện trên tranh.

en: Rosette
vi: Hoa thị

en: Click and start drawing your rosette.
vi: Nhấn để bắt đầu vẽ một hình hoa thị.

en: You can draw just like Picasso!
vi: Giờ em có thể vẽ như Picasso!

en: Edges
vi: Cạnh

en: Sharpen
vi: Làm sắc

en: Silhouette
vi: Hình bóng

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để đồ lại các cạnh của phần của tranh.

en: Click to trace edges in your entire picture.
vi: Nhấn để đồ lại các cạnh của toàn bộ tranh.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để làm sắc phần của tranh.

en: Click to sharpen the entire picture.
vi: Nhấn để làm sắc toàn bộ tranh.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
vi: Nhấn và kéo chuột để tạo một hình bóng đen trắng.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
vi: Nhấn để chuyển đổi toàn bộ tranh sang hình bóng đen trắng.

en: Shift
vi: Dịch

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
vi: Nhấn và kéo chuột để dịch tranh xung quanh vùng vẽ.

en: Smooth
vi: Cầu vồng

en: Squiggles
vi: Đường ngoằn ngoèo

en: Loops
vi: Vòng

en: Click and drag the mouse around to draw in freehand; it will be smoothed when you let go.
vi: Nhấn và kéo chuột. Khi em thả nút chuột, nó sẽ làm trơn tranh.

en: Click and drag the mouse around to draw squiggles.
vi: Nhấn và kéo chuột vẽ các đường ngoằn ngoèo.

en: Click and drag the mouse around to draw loop-the-loops.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ các đường lò xo.

en: Smudge
vi: Nhoè

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
vi: Sơn ướt

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
vi: Nhấn và kéo chuột xung quanh để làm nhoè tranh.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ bằng sơn ướt làm nhoè.

en: Snow Ball
vi: Hòn tuyết

en: Snow Flake
vi: Bông tuyết

en: Click to add snow balls to your picture.
vi: Nhấn để thêm các hòn tuyết vào tranh.

en: Click to add snow flakes to your picture.
vi: Nhấn để thêm các bông tuyết vào tranh.

en: Stretch
vi: Giãn

en: Click and drag to stretch part of your picture vertically or horizontally.
vi: Nhấn và kéo chuột để làm giãn tranh theo hướng dọc hoặc hướng ngang.

en: String edges
vi: Cạnh dây

en: String corner
vi: Góc dây

en: String 'V'
vi: Dây 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ theo kiểu dây. Kéo từ trên xuống dưới để vẽ nhiều hoặc ít đường hơn, kéo từ trái qua phải để tạo một hố lớn hơn.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ mũi tên kiểu dây.

en: Draw string art arrows with free angles.
vi: Vẽ mũi tên kiểu dây với góc tự do.

en: Circles
vi: Hình tròn

en: Rays
vi: Tia

en: Fur
vi: Lông

en: Click and drag to transform parts of your picture to circular brushstrokes.
vi: Nhấn và kéo chuột để biến phần của tranh thành các nét cọ tròn.

en: Click to turn your entire picture into circular brushstrokes.
vi: Nhấn chuột để biến toàn bộ tranh thành các nét vẽ cọ tròn.

en: Click and drag to transform parts of your picture to brushstroke rays.
vi: Nhấn và kéo chuột để biến phần của tranh thành các nét cọ tia.

en: Click to turn your entire picture into brushstroke rays.
vi: Nhấn chuột để biến toàn bộ tranh thành các nét cọ tia.

en: Click and drag to add fur to your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ lông lên tranh.

en: Tint
vi: Nhuốm

en: Color & White
vi: Màu sắc và Trắng

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột xung quanh để thay đổi màu của phần của tranh.

en: Click to change the color of your entire picture.
vi: Nhấn để thay đổi màu của toàn bộ tranh.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
vi: Nhấn và kéo chuột xung quanh để chuyển đổi đổi phần của tranh sang một màu được chọn.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
vi: Nhấn để chuyển đổi toàn bộ tranh sang màu trắng và một màu được chọn.

en: Toothpaste
vi: Kem đánh răng

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để làm kem đánh răng vọt ra lên tranh.

en: Tornado
vi: Bão

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ một cái phễu bão trên tranh.

en: Epitrochoid Inside
vi: Epitrochoid Bên trong

en: Epitrochoid Edge
vi: Epitrochoid Cạnh

en: Epitrochoid Outside
vi: Epitrochoid Bên ngoài

en: Hypotrochoid Inside
vi: Hypotrochoid Bên trong

en: Hypotrochoid Edge
vi: Hypotrochoid Cạnh

en: Hypotrochoid Outside
vi: Hypotrochoid Bên ngoài

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Use the size option to change where the pen is.
vi: Nhấn để vẽ một epitrochoid. Kéo sang trái/phải để đổi cỡ của hình tròn đứng yên, và lên/xuống để đổi cỡ của hình tròn lăn. Sử dụng tùy chọn kích cỡ để thay đổi vị trí của bút.

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Then pen is within the rolling circle.
vi: Nhấn để vẽ một epitrochoid. Kéo sang trái/phải để đổi cỡ của hình tròn đứng yên, và lên/xuống để đổi cỡ của hình tròn lăn. Bút vẽ nằm trong hình tròn lăn.

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Then pen is on the edge of the rolling circle.
vi: Nhấn để vẽ một epitrochoid. Kéo sang trái/phải để đổi cỡ của hình tròn đứng yên, và lên/xuống để đổi cỡ của hình tròn lăn. Bút vẽ nằm trên cạnh hình tròn lăn.

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Then pen is outside the rolling circle.
vi: Nhấn để vẽ một epitrochoid. Kéo sang trái/phải để đổi cỡ của hình tròn đứng yên, và lên/xuống để đổi cỡ của hình tròn lăn. Bút vẽ nằm ngoài hình tròn lăn.

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Use the size option to change where the pen is.
vi: Nhấn để vẽ một hypotrochoid. Kéo sang trái/phải để đổi cỡ của hình tròn đứng yên, và lên/xuống để đổi cỡ của hình tròn lăn. Sử dụng tùy chọn kích cỡ để thay đổi vị trí của bút.

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Then pen is within the rolling circle.
vi: Nhấn để vẽ một hypotrochoid. Kéo sang trái/phải để đổi cỡ của hình tròn đứng yên, và lên/xuống để đổi cỡ của hình tròn lăn. Bút vẽ nằm trong hình tròn lăn.

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Then pen is on the edge of the rolling circle.
vi: Nhấn để vẽ một hypotrochoid. Kéo sang trái/phải để đổi cỡ của hình tròn đứng yên, và lên/xuống để đổi cỡ của hình tròn lăn. Bút vẽ nằm trên cạnh hình tròn lăn.

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Then pen is outside the rolling circle.
vi: Nhấn để vẽ một hypotrochoid. Kéo sang trái/phải để đổi cỡ của hình tròn đứng yên, và lên/xuống để đổi cỡ của hình tròn lăn. Bút vẽ nằm ngoài hình tròn lăn.

en: TV (Bright)
vi: TV (Sáng)

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
vi: Nhấn và kéo chuột để làm cho phần của tranh nhìn như trên TV.

en: Click to make your picture look like it's on television.
vi: Nhấn để làm cho toàn bộ tranh nhìn như trên TV.

en: Waves
vi: Sóng

en: Wavelets
vi: Sóng gợn

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
vi: Nhấn để làm cho tranh gợn sóng theo chiều ngang. Nhấn chuột gần trên để tạo sóng ngắn hơn, gần dưới cho sóng cao hơn, gần bên trái cho sóng nhỏ, và gần bên phải cho sóng dài.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
vi: Nhấn để làm cho tranh gợn sóng theo chiều dọc. Nhấn chuột gần trên để tạo sóng ngắn hơn, gần dưới cho sóng cao hơn, gần bên trái cho sóng nhỏ, và gần bên phải cho sóng dài.

en: Xor Colors
vi: Màu

en: Click and drag to draw an "Exclusive Or" (XOR) effect
vi: Nhấn và kéo chuột để vẽ hiệu ứng "Exclusive Or" (XOR)

en: Click to apply an "Exclusive Or" (XOR) effect on the whole picture
vi: Nhấn để vẽ hiệu ứng "Exclusive Or" (XOR) lên toàn bộ tranh.
