tuxpaint-stamps - en to shs translation catalogue (61 entries)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
shs: Slleq̓wqín̓.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
shs: S7ést̓cwem

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
shs: Seng̓án̓se

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
shs: Sníne

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
shs: LLepllp̓éqs

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
shs: Xgéyeqen̓.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
shs: Cméye

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
shs: Skelkléts

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png
en: A butterfly.
shs: tsuts'wéy̓e

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png
en: A spider.
shs: Skék̓i7.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
shs: Kóso.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
shs: Lehéts'

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
shs: Kenkéknem.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
shs: Qwisp

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
shs: Stsúllem

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png
en: A cow.
shs: St̓amált

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
shs: Sxwet̓éy

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
shs: Sxwet̓éy

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
shs: Tsectselts'lílken.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
shs: Tsí7

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
shs: Sqéxe

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
shs: Sqlu7úl̓i

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
shs: Kwék̓wtne

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rabbit.png
en: A rabbit.
shs: Sqwyits.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
shs: Estsék̓

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
shs: Tsiqw te kangaroo

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
shs: Kíp̓ke7

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
shs: Ketqítqe

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
shs: Kwalt te ápels

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
shs: Tsiqw te ápels

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
shs: Geyú7

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
shs: Smet̓qín̓

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
shs: Megmet te peták.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
shs: Pumín

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin2.svg
en: A violin.
shs: Tyegínekten.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
shs: Celtí7ten.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
shs: Sekúsen̓t

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
shs: Sqwyits

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
shs: St̓en̓wéye.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
shs: Qwiq̓wíyt te pus.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
shs: Q̓úmken

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
shs: Megcen

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/planets/0_sun.png
en: The Sun.
shs: Skwék̓w7es.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
shs: Ts7ecw!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
shs: Gyep!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
shs: Necwéyt

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
shs: Nek̓ú7

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
shs: Seséle.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
shs: Kellés.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
shs: Mus.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
shs: Tsilkst.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
shs: Teq̓mekst

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
shs: Tsútsllke7.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
shs: Nek̓7ú7ps.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
shs: Temllenkúk̓we7

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
shs: Kelc.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
shs: P̓úsmen.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
shs: Tsiqw te flag

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
shs: Piq te flag

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
shs: Spets'néllcw.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
shs: Sts'elcwéllcw
