tuxpaint-stamps - en to pt translation catalogue (802 entries)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
pt: Um sapo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/adelaide-rosella.png
en: An Adelaide Rosella.
pt: Um adelaide rosella.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/albino_peahen.png
en: An albino peahen (a female peafowl, or peacock).
pt: Um pavão albino (uma fêmea pavão ou pavão)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/blackbird.png
en: A blackbird.
pt: Um melro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/chicken_profile.png
en: A chicken.
pt: Uma galinha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crow.png
en: A crow.
pt: Um corvo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crowned_crane.png
en: A crowned crane.
pt: Uma garça.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cuckoo.png
en: A cuckoo.
pt: Um cuco.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
pt: Um pato.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
pt: Um pato.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/gander.png
en: A gander.
pt: Um ganso.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
pt: Uma galinha de Angola.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/helmeted_guineafowl.png
en: A helmeted guinea fowl.
pt: Uma galinha de Angola cabeçuda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
pt: Uma galinha castanha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue_flying.png
en: A great blue heron.
pt: Uma garça azul.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/lark.png
en: A lark.
pt: Uma cotovia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/little-penguin.png
en: A little penguin.
pt: Um pinguim pequeno.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magellanic_penguin.png
en: A Magellanic penguin.
pt: Um pinguim magalânico.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
pt: Uma pega.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/nandou.png
en: A rhea.
pt: Uma ema.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
pt: Uma avestruz.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
pt: Uma coruja.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
pt: Um pavão macho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pelican.png
en: A pelican.
pt: Um pelicano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/penguin.png
en: A penguin.
pt: Um pinguim.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pigeon.png
en: A pigeon.
pt: Um pombo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pink_flamingo.png
en: A pink flamingo.
pt: Um flamingo rosa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/quetzal.png
en: A quetzal.
pt: Um quetzal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rainbow-lorikeet.png
en: A rainbow lorikeet.
pt: Um periquito arco íris.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
pt: Um galo colorido.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/seagull.png
en: A seagull.
pt: Uma gaivota do mar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/silver-gull.png
en: A Silver Gull.
pt: Uma gaivota prateada.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/swallow.svg
en: A swallow.
pt: Uma andorinha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/tucan.png
en: A toucan.
pt: Um tucano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
pt: Um perú.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/vulture.png
en: A vulture.
pt: Um abutre.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/penguin_with_spider.png
en: Tux and spider - two friends.
pt: Tux e a aranha, grandes amigos.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/pengwin.png
en: Penguins are wining!
pt: Os pinguins estão a ganhar!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/tux.png
en: Tux—the Linux mascot!
pt: Tux, a mascote do Linux!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/dinosaur/cartoon/dinosaurSings.png
en: A singing dinosaur!
pt: Um dinossauro cantor!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/bluegroper.png
en: George the blue groper.
pt: Jorge, o groper azul.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/butterflyfish.png
en: A butterflyfish.
pt: Um peixe borboleta.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/clownfish.png
en: A clownfish.
pt: Um peixe palhaço.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/coraltrout.png
en: A coral trout.
pt: Uma truta de coral.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/dolphinfish.png
en: A dolphinfish.
pt: Um peixe golfinho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lionfish.png
en: A very poisonous lionfish!
pt: Um peixe leão muito venenoso!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
pt: Uma lagosta com espinhos, das ilhas Havaianas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/moonwrasse.png
en: A moon wrasse.
pt: Um labro luar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/seahorse.png
en: A seahorse.
pt: Um cavalo marinho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
pt: Um camarão.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/stripedfish.png
en: A stripey fish.
pt: Um peixe com riscas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Brown_slug.png
en: A brown slug.
pt: Uma lesma castanha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Woodlouse.png
en: A woodlouse.
pt: Um bicho de contas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
pt: Uma abelha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
pt: Uma mosca.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
pt: Um gafanhoto.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hornet.png
en: A hornet.
pt: Um vespão.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hoverfly.png
en: A hoverfly resembles a honeybee drone.
pt: Uma vespa é parecida com a abelha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/mantis.png
en: A mantis.
pt: Um louva a deus.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/xanthia.png
en: A xanthia.
pt: Um xanthia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ant.svg
en: An ant.
pt: Uma formiga.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png
en: A butterfly.
pt: Uma borboleta.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/dragonfly.png
en: A dragonfly.
pt: Uma libélula.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
pt: Uma joaninha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/monarchbutterfly.svg
en: A monarch butterfly.
pt: Uma borboleta imperador.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail2.png
en: A happy snail.
pt: Um caracol feliz da vida.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png
en: A spider.
pt: Uma aranha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_computer.png
en: A spider playing computer games.
pt: Uma aranha a jogar computador.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_fly.png
en: A spider dancing with a fly.
pt: Uma aranha a dançar com uma mosca.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_football.png
en: A spider playing soccer.
pt: Uma aranha a jogar futebol.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/wings.png
en: A couple of wings.
pt: Um par de asas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/lizards/iguana.png
en: An iguana.
pt: Uma iguana.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/badger.png
en: A badger.
pt: Um texugo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/echidna.png
en: An echidna.
pt: Uma équidana.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/elephant.png
en: An elephant.
pt: Um elefante.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/ferret.png
en: A ferret.
pt: Uma doninha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
pt: Uma girafa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hedgehog.png
en: A hedgehog.
pt: Um ouriço caixeiro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hippopotamus.png
en: An hippopotamus.
pt: Um hipopótamo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
pt: Um porco.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden2.png
en: A Tamworth pig.
pt: Um porco Tamworth.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rhino_black.png
en: A male black rhino.
pt: Um rinoceronte macho preto.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/wildboar.png
en: Two wild boars.
pt: Dois javalis furiosos.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/chimp.png
en: A chimpanzee.
pt: Um chimpanzé.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/gorilla.png
en: A gorilla.
pt: Um gorila.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/tamarin_emperor.png
en: An emperor tamarin.
pt: Um tamarim imperador.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/dolphin.png
en: A dolphin.
pt: Um golfinho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/orca.png
en: An orca.
pt: Uma orca.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
pt: Uma lontra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/sea_lion.png
en: A sea lion.
pt: Um leão marinho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/whale.png
en: A whale.
pt: Uma baleia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
pt: Um urso.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/european-bear.png
en: A european bear.
pt: Um urso europeu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/cartoon/teddy_bear.png
en: Teddy bear.
pt: Um peluche.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/toys/edward_bear.png
en: Edward Bear.
pt: O urso Eduardo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
pt: Um bisonte.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
pt: Um touro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png
en: A cow.
pt: Uma vaca.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby-stand.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby.png
en: The baby of a gnu.
pt: Um gnu bebé.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-sitting.png
en: A sitting gnu.
pt: Um gnu sentado.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-stand.png
en: A blue gnu.
pt: Um gnu azul.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
pt: Uma cabra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/indian_blackbuck.png
en: An Indian blackbuck.
pt: Um veado indiano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
pt: Uma cabra do monte.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/ram.png
en: A ram.
pt: Um carneiro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep.png
en: A sheep.
pt: Uma ovelha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep_lamb.png
en: A baby sheep (a lamb).
pt: Uma ovelha bebé (cordeiro).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/yak.png
en: A yak.
pt: Um iaque.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/zebu.png
en: A zebu.
pt: Um zebu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
pt: Um camelo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/dromedary.png
en: A dromedary.
pt: Um dromedário.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cheetah.svg
en: A cheetah.
pt: Uma chita.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/kitten.svg
en: A white kitten.
pt: Um gatinho branco.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion.png
en: A lion.
pt: Um leão.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger.png
en: A tiger.
pt: Um tigre.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger_sumatran.png
en: A Sumatran tiger.
pt: Um tigre de Sumatra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cartoon/lion.png
en: A happy lion!
pt: Um leão contente!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/caribou.png
en: A caribou.
pt: Um caribou.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
pt: Um cervo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/doe.png
en: A doe.
pt: Uma lebre.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/wapiti.png
en: A wapiti.
pt: Um veado americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dingo.png
en: A dingo.
pt: Um dingo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
pt: Um cão.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/fox.png
en: A fox.
pt: Uma raposa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey_eating.png
en: A donkey.
pt: Um burro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/horse.png
en: A horse.
pt: Um cavalo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
pt: Uma zebra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/lagomorphs/rabbit-2.png
en: A big eared rabbit.
pt: Um coelho de orelhas grandes.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/lagomorphs/rabbit.png
en: A rabbit.
pt: Um coelho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/lagomorphs/rabbit_little.png
en: A little rabbit.
pt: Um coelho pequeno.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
pt: Um castor.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/capybara.png
en: A sleeping capybara.
pt: Uma capivara dorminhoca.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/marmot.png
en: A marmot.
pt: Uma marmota.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
pt: Um rato.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rat.png
en: A rat.
pt: Uma ratazana.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
pt: Um esquilo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
pt: Um canguru vermelho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/koala.png
en: A koala.
pt: Um koala.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/wombat.png
en: A wombat.
pt: Um marsupial.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/cartoon/kangaroo-silo.png
en: A kangaroo.
pt: Um canguru.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/abalone.png
en: An abalone.
pt: Uma madre pérola.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/murray-mussel.png
en: A freshwater mussel.
pt: Um mexilhão.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bellbottoms.svg
en: A pair of bell bottom pants.
pt: Umas calças boca de sino.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bikini.svg
en: A bikini.
pt: Um biquini.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/black_dress.svg
en: A black dress.
pt: Um vestido preto.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans1.svg
en: A pair of blue jeans with patches.
pt: Umas calças de ganga com desenhos.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans2.svg
en: A pair of blue jeans.
pt: Umas calças de ganga azuis.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bowtie.svg
en: A bow tie.
pt: Um laço.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/button.png
en: A button.
pt: Um botão.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clotheshanger.svg
en: A wooden clothes hanger.
pt: Um cabide.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
pt: Uma mola das modernas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_old.png
en: An old-fashioned clothespin.
pt: Uma mola das antigas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses2.svg
en: A pair of glasses.
pt: Um par de óculos.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hikingboot.svg
en: A hiking boot.
pt: Uma bota de caminhadas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/jacket.svg
en: A grey jacket.
pt: Um casaco cinzento.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_handbag.svg
en: A red handbag.
pt: Uma mala de mão vermelha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_highheel.svg
en: A red high-heeled shoe.
pt: Um sapato de salto alto vermelho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_01.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_02.svg
en: A pair of sunglasses.
pt: Um par de óculos de sol.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t-shirt_01.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_tshirt.png
en: A t shirt.
pt: Uma t-shirt.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_baseballcap.png
en: A baseball cap.
pt: Um chapéu de basebol.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_glove.png
en: A glove.
pt: Uma luva.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_jacket.png
en: A jacket.
pt: Um casaco.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_pants.png
en: A pair of pants.
pt: Um par de calças.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_poloshirt.png
en: A polo shirt.
pt: Um polo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_scarf.png
en: A scarf.
pt: Um cachecol.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_shirt.png
en: A folded shirt.
pt: Uma camisa dobrada.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_sock.png
en: A sock.
pt: Uma meia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/top_skirt.svg
en: A top and skirt.
pt: Um top e uma saia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/white_pants.svg
en: A pair of white pants.
pt: Um par de calças brancas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/armor/cartoon/knight_helmet.png
en: A knight’s helmet.
pt: Um capacete de cavaleiro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
pt: Um fedora azul.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat2.svg
en: A brown hat.
pt: Um chapéu castanho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/cowboy_hat.svg
en: A cowboy hat.
pt: Um chapéu de vaqueiro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown2.svg
en: A crown.
pt: Uma coroa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/elfhat.svg
en: A green hat.
pt: Um chapéu de bobo verde.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
pt: Um chapéu com pena.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
pt: Um fedora verde.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/greenhat.svg
en: A green Irish hat.
pt: Um chapéu irlandês.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/hardhat.svg
en: A yellow hard hat.
pt: Uma chapéu duro amarelo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/mortarboard.svg
en: A hat worn by a university student.
pt: Um chapéu de finalista.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/propeller_hat.svg
en: A propeller hat.
pt: Um chapéu com hélice.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/purplehat.svg
en: A purple hat.
pt: Um chapéu roxo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
pt: Um sombrero.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
pt: Um chapéu de gente fina.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/wizardhat.svg
en: A wizard's hat.
pt: Um chapéu de feiticeiro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/bread.svg
en: Eat your bread!
pt: Uma carcaça!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/cheese.svg
en: Say cheese!
pt: Um queijo!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/loaf_of_bread.svg
en: Bread, sliced, and shared by everyone.
pt: Um pão, fatiado e para partilhar por todos.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/pizza.png
en: A quarter of pizza.
pt: Um quarto de pizza.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/smallcake.svg
en: A cupcake.
pt: Um queque.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
pt: Um bolo de aniversário.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/pink_cake.svg
en: A pink cake.
pt: Um bolo rosa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Apricot_whole.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apricot.png
en: An apricot.
pt: Um damasco.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Cherry_Stella.png
en: A pair of cherries.
pt: Um par de amoras.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
pt: Um morango.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_fuji.png
en: A “Fuji” apple.
pt: Uma maçã "Fuji".

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_granny_smith.png
en: A “Granny Smith” apple.
pt: Uma maçã "Granny Smith".

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
pt: Uma maçã verde.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
pt: Uma maçã vermelha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_sierra_beauty.png
en: A “Sierra Beauty” apple.
pt: Uma maçã "Sierra Beauty".

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/avocado.png
en: An avocado fruit.
pt: Um abacate.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
pt: Uma banana.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cherimoya.png
en: A cherimoya fruit.
pt: Uma fruta cherimoia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/grapes.png
en: A bunch of grapes.
pt: Um cacho de uvas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/kiwi.png
en: A kiwifruit.
pt: Um kiwi.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
pt: Um limão amarelo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mandarine.png
en: A mandarin orange.
pt: Uma toranja.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
pt: Uma manga.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
pt: Uma laranja.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange_seville.png
en: A Seville orange, also called a bitter orange.
pt: Uma laranja sevilhana, também chamada de toranja.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
pt: Uma pera amarela.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
pt: Um ananás.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
pt: Uma romã.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
pt: Uma framboesa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
pt: Uma lima fatiada.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
pt: Uma laranja fatiada.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
pt: Um caroço de maçã.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/blueberry.svg
en: Some blueberries.
pt: Alguns mirtilos.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
pt: Algumas cerejas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
pt: Outro cacho de uvas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
pt: Um limão cortado.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/peach.svg
en: A peach.
pt: Um pêssego.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
pt: Uma pera.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
pt: Uma ameixa seca.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/watermelon.svg
en: A watermelon.
pt: Um melão de água.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
pt: Uma amêndoa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/pecan.png
en: A pecan.
pt: Uma noz pecã.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
pt: Uma noz.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
pt: Uma noz com casca.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/spices/ginger.png
en: A ginger 'root'.
pt: Uma raiz de gengibre.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/broccoli.png
en: Eat your broccoli!
pt: Brócolos!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
pt: Uma cenoura.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
pt: Uma malagueta.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/corn.png
en: Sweet yellow corn.
pt: Pipocas doces.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
pt: Uma beringela.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
pt: Uma cabeça de alho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlics.png
en: A string of garlic.
pt: Um dente de alho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/lettuce.png
en: A head of lettuce.
pt: Uma cabeça de alface.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
pt: Um cogumelo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
pt: Uma cebola.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pattypan_squash.png
en: A “pattypan” squash.
pt: Um "pattypan" esmagado.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
pt: Um pimento verde.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
pt: Uma batata castanha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
pt: Uma abóbora pequenina.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/redlettuce.png
en: A head of red lettuce.
pt: Uma alface roxa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
pt: Um tomate vermelho, maduro!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
pt: Um inhame.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
pt: Um pimento amarelo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
pt: Uns binóculos.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
pt: Uma câmara.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/kite.svg
en: A kite.
pt: Um papagaio de papel.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/knitting.svg
en: Knitting.
pt: Uma malha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/brass/trumpet.png
en: A trumpet.
pt: Um trompete.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/cymbal_crash.png
en: A crash cymbal.
pt: Um prato de bateria.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drum_tomtom_floor.png
en: A floor tom drum.
pt: Uma bateria de chão.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
pt: Um tambor.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/cello.png
en: A cello.
pt: Um violoncelo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric.png
en: An electric guitar.
pt: Uma guitarra elétrica.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_classical.png
en: A classical guitar.
pt: Uma guitarra clássica.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass.png
en: An electric bass guitar.
pt: Uma guitarra baixo elétrica.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass2.svg
en: A bass guitar.
pt: Uma guitarra baixo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin2.svg
en: A violin.
pt: Um violino.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/wind/bassoon.png
en: A bassoon.
pt: Um fagote.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Lightbulb.png
en: A lightbulb.
pt: Uma lâmpada eléctrica.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Washing-machine.svg
en: A washing machine.
pt: Uma máquina de lavar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/clothes_iron.svg
en: An iron for ironing clothes.
pt: Um ferro de engomar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/cylinder.png
en: A gas cylinder.
pt: Uma bilha de gás.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/fridge.svg
en: A fridge.
pt: Um frigorífico.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
pt: Um caixote do lixo prateado.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/globe.svg
en: A model of the earth.
pt: Um modelo da Terra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/home_compost_bin.png
en: A home compost bin.
pt: Uma caixa de composto caseiro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/kettle.png
en: An electric kettle.
pt: Uma chaleira elétrica.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
pt: Uma chave.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/microwave.svg
en: A microwave oven.
pt: Um micro-ondas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_closed.svg
en: A closed padlock.
pt: Um cadeado fechado.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_open.svg
en: An open padlock.
pt: Um cadeado aberto.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox2.svg
en: A box for trash that can be recycled.
pt: Uma caixa para lixo reciclável.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
pt: Um pato de borracha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tealight.svg
en: A tealight candle.
pt: Uma vela pequena.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/toilet.png
en: Remember to flush the toilet and wash your hands with soap!
pt: Lembra-te de puxar o autoclismo e lavar as mãos com sabonete!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/umbrella.svg
en: A red umbrella.
pt: Uma chapéu de chuva vermelho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/vacuum_cleaner.svg
en: A vacuum cleaner.
pt: Um aspirador.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/wheelie_bin.png
en: A wheelie bin! Give me your trash!
pt: Um caixote de lixo com rodas! Dê-me seu lixo!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/Pencil.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pencil2.svg
en: A pencil.
pt: Um lápis.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/ballpointpen.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/biro.svg
en: A ball point pen.
pt: Uma esferográfica.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/highlighter.png
en: A highlighting pen.
pt: Um marcador.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/painttube.svg
en: A tube of paint.
pt: Um tubo de tinta.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pen_dryerase.png
en: A dry erase marker.
pt: Um corretor em forma de caneta.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
pt: Uma tesoura fechada.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
pt: Uma tesoura abertas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/bottle.svg
en: A bottle.
pt: Uma garrafa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/coffeecup.svg
en: A cup of coffee.
pt: Uma chávena de café.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/expresso.svg
en: A cup of espresso coffee.
pt: Uma chávena de café expresso.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/fork.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/fork.svg
en: A fork.
pt: Um garfo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
pt: Um copo de água.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/knife.svg
en: A knife.
pt: Uma faca.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/mug.png
en: A mug.
pt: Uma caneca.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/pitcher_small.png
en: A very small pitcher.
pt: Uma pequena jarra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/spoon.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/spoon.svg
en: A spoon.
pt: Uma colher.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
pt: Um bule de chá.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pasta_pot.png
en: A large pot for pasta and soup.
pt: Uma tigela para massas e sopa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pressure_cooker.png
en: A pressure cooker.
pt: Uma panela de pressão.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/nutcracker.png
en: A nutcracker.
pt: Um quebrador de nozes.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/pepper_grinder.png
en: A pepper grinder.
pt: Um moedor de pimenta.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/DSLR_Camera.svg
en: A big digital camera.
pt: Uma câmara digital grande.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/calculator.svg
en: A calculator.  6x7=42
pt: Uma calculadora.  6x7=42

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/camera.svg
en: A camera.  Say Cheese!
pt: Uma câmara. Sorria!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/compact_disc.svg
en: A compact disc for music, movies, or data!
pt: Um CD para música, vídeos ou dados!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/digitalcamera.svg
en: A digital camera.
pt: Uma câmara digital.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/inkjet_printer.svg
en: Inkjet Printer.  Print this picture, please!
pt: Impressora de jato de tinta.  Imprima esta foto, por favor!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laptop.svg
en: A laptop computer.  Tap. Tap. Tap.
pt: Um computador portátil.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laser_printer.svg
en: Laser Printer.  Zip, zap, wow!
pt: Impressora a laser.  Zip, zap, uau!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mobile.svg
en: A mobile telephone.  Do you hear what I hear?
pt: Um telemóvel.  Está a ouvir o que ouço?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/monitor.svg
en: A computer monitor. Do you see what I see?
pt: Um monitor de computador. Vê o que vejo?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mouse.svg
en: A computer mouse. Squeak!
pt: Um rato de computador. Guincha!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/phone.svg
en: A telephone.  Hello? Hello?
pt: Um telefone fixo.  Olá? Olá?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/cementmixer.png
en: A cement mixer.
pt: Uma betoneira.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg
en: A hammer.
pt: Um martelo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/mallet_metal.png
en: A large metal mallet.
pt: Uma marreta metálica.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/measuring_tape.png
en: Measuring tape.
pt: Fita métrica.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
pt: Um grande pincel.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/plyers.png
en: A pair of pliers.
pt: Um par de alicates.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
pt: Uma serra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/screwdriver.svg
en: A screwdriver.
pt: Uma chave de fendas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/spade.png
en: A garden spade.
pt: Uma pá de jardim.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
pt: Uma caixa de ferramentas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
pt: Uma chave.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_adjustable.png
en: An adjustable wrench.
pt: Uma chave ajustável.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
pt: Uma chave de canalizador.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/bandage_adhesive.png
en: An adhesive bandage.
pt: Um penso rápido.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/digitalthermometer.svg
en: A digital thermometer for taking your temperature.
pt: Um termómetro digital para tirar a temperatura.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/mercurythermometer.png
en: A mercury thermometer.
pt: Um termómetro de mercúrio.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/stethoscope.png
en: A stethoscope lets your doctor listen to your heart and lungs.
pt: Um estetoscópio serve para o médico escutar o teu coração e pulmões.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/syringe.png
en: A syringe.
pt: Uma seringa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/tooth.png
en: A tooth.
pt: Um dente.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/final-roll-call.png
en: We remember those who have died.
pt: Lembramos todos os que morreram.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png
en: A fireman.
pt: Um bombeiro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/longsword.svg
en: A long sword.
pt: Uma espada comprida.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
pt: Um paraquedista.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/bullet.svg
en: A bullet.
pt: Uma bala.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/old_naval_shell.png
en: This shell is hundreds of years old!
pt: Esta cápsula tem centenas de anos!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/bradley.png
en: A tough APC like this M-3 Bradley Fighting Vehicle gets you to battle, and then it joins the action!
pt: Um veículo de guerra M-3 Bradley, leva-te até à batalha e entra em ação !

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/f22_raptor.png
en: An F-22 Raptor.
pt: Um Raptor F22.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/infantry-stryker.png
en: With a fast APC like this Stryker, you can surprise the enemy.
pt: Com um blindado destes, podes surpreender o teu inimigo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/mustang.svg
en: A mustang airplane.
pt: Um avião mustang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/ww2_german_gun.png
en: This gun last saw service during World War 2.
pt: Esta arma foi utilizada pela última vez na 2.ª Grande Guerra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/explosion.png
en: Boom!!!
pt: Explosão!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
pt: Fogo! Fogo! Fogo!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lens_flare.png
en: Lens flare!
pt: Reflexo de lente!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
pt: Um relâmpago.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye2_drawing.svg
en: An eye.
pt: Um olho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_blue_left.svg
en: A blue eye.
pt: Um olho azul.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_brown_left.svg
en: A brown eye.
pt: Um olho castanho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_green_left.svg
en: A green eye.
pt: Um olho verde.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_yellow.svg
en: A yellow eye.
pt: Um olho amarelo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/girlface.svg
en: A female head.
pt: Um cabeça de senhora.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga.svg
en: Silver pig tails.
pt: Cauda de porco cinzento.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga_2.svg
en: Brown hair.
pt: Cabelo castanho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/head_female.svg
en: A head.
pt: Uma cabeça.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_left.svg
en: Left eye.
pt: Olho esquerdo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_right.svg
en: Right eye.
pt: Olho direito.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/moustache.svg
en: A moustache.
pt: Um bigode.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig3.svg
en: Hair.
pt: Cabelo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/girl_in_wheelchair.svg
en: A girl in a wheelchair.
pt: Uma rapariga numa cadeira de rodas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/man_in_suit.svg
en: A man in a suit.
pt: Um homem com um fato.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/mermaid.png
en: A mermaid.
pt: Uma sereia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/scarecrow.svg
en: A scarecrow.
pt: Um espantalho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/snowman.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman2.svg
en: A snowman.
pt: Um boneco de neve.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_chemist.svg
en: A scientist.
pt: Um cientista.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_dancing.svg
en: A woman dancing in a ball gown.
pt: Uma senhora a dançar no salão.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_doctor.svg
en: A doctor.
pt: Uma médica.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_nurse.svg
en: A nurse.
pt: Uma enfermeira.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_2.svg
en: A police officer.
pt: Um polícia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/toys/grannysmith.png
en: Grandma’s old rag doll.
pt: Boneca de trapos da avó.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/eggplant.png
en: An eggplant with fruit.
pt: Uma beringela com fruto.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lavender.png
en: A plant of common lavender.
pt: Uma planta de lavanda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lettuce_bolted.png
en: A bolted lettuce.
pt: Uma alface escura.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/thyme.png
en: A thyme plant.
pt: Uma planta de tomilho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/toadstool.svg
en: A toadstool.
pt: Um cogumelo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/adeenia.png
en: Adenium (Desert Rose)
pt: Adenium (Rosa do Deserto)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anemone_red.png
en: A red and white anemone flower.
pt: Uma anémona vermelha e branca.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/appooppanthady.png
en: Appooppan Thaadi (Indian Milkweed)
pt: Appooppan Thaadi (Flor Indiana)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/chemparathi.png
en: Hibiscus
pt: Hibisco

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png
en: A daffodil.
pt: Um narciso.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower3.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower5.png View at https://tuxp
en: A flower.
pt: Uma flor.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower10.png
en: A hibiscus flower.
pt: Uma flor hibisco.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower4.png
en: Two flowers.
pt: 2 flores.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower7.png
en: Some flowers.
pt: Algumas flores.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower9.png
en: A flower covered in dew drops.
pt: Uma flor coberta de orvalho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/iris.png
en: An iris.
pt: Uma íris.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/marigold.png
en: A marigold.
pt: Um cravo de defunto.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/pigface.png
en: A purple pigface flower.
pt: Uma flor roxa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/red-gazania.png
en: A Red Gazania.
pt: Uma gazânia vermelha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
pt: Uma rosa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/whitestar-petunia.png
en: A White Star Petunia.
pt: Uma petúnia estrela branca.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/yellow-flower.png
en: A yellow flower.
pt: Uma flor amarela.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/plastic/chuvanna_plastic_poo.png
en: Red plastic flower.
pt: Uma flor de plástico.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-1.png
en: A cep.
pt: Um cepo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-2.png
en: It's a cep, or they are two ceps?
pt: É um ou dois cepos?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep.png
en: A red headed cep.
pt: Um cepo de cabeça vermelha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/birch.png
en: A birch at winter.
pt: Um vidoeiro no Inverno.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holly_leaves.png
en: Holly leaves are shiny and have prickles!
pt: As folhas do azevinho são brilhantes e têm espinhos!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holm_oak.png
en: A holm oak.
pt: Um azinheiro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
pt: Uma palmeira.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
pt: Uma pinha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/rambutan.png
en: An alien tree!
pt: Uma árvore assustadora!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/tree336.png
en: A pili nut tree.
pt: Uma nogueira.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/balloon.svg
en: A balloon!
pt: Um balão!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/candle.png
en: A lit candle.
pt: Uma vela acesa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/clover.svg
en: A four leaf clover is said to bring good luck!
pt: Dizem que um trevo de quatro folhas traz boa sorte!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/leafrake.svg
en: A rake for sweeping leaves.
pt: Um ancinho para varrer folhas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/shamrock.svg
en: A shamrock is a symbol of St Patrick's Day.
pt: Um trevo que é um símbolo do dia de St Patrick's.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_2.png
en: A candy cane is a traditional Christmas treat in the United States.
pt: Um "candy cane", doce tradicional de Natal nos Estados Unidos.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png
en: A Christmas tree.
pt: Uma árvore de Natal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_pudding.png
en: A christmas pudding is eaten on Christmas Day in England.
pt: Um pudim de que se come no dia de Natal na Inglaterra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/German_Christmas_toy.png
en: A wooden toy from Germany called a "Räuchermännchen".
pt: Um brinquedo de madeira na Alemanha, chamado de "Räuchermännchen".

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Mince_Pie.png
en: A mince pie is a traditional Christmas food in the UK. It contains of dried fruit and spices.
pt: Uma tarte de fruta seca é uma comida tradicional de Natal no Reino Unido. Contém fruta seca e especiarias.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Roast_turkey.png
en: Roast turkey is traditionally eaten on Thanksgiving in the United States, and on Christmas Day in the UK.
pt: O peru assado é tradicionalmente comido no Dia de Aação de Graças nos Estados Unidos e no dia de Natal no Reino Unido.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Santa.png
en: Santa Claus.
pt: Pai Natal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/bow.png
en: A colorful bow.
pt: Um laço de Natal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/candy_cane.svg
en: A candy cane.
pt: Um "candy cane".

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/elfhat.svg
en: An elf's hat.
pt: Um chapéu de duende.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
pt: Uma prenda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/hard_candy.png
en: Hard candy—yum!
pt: Um rebuçado!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
pt: Uma luz de Natal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/present.svg
en: A wrapped gift.
pt: Uma prenda embrulhada.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/rudolf_reindeer.svg
en: A red-nosed reindeer.
pt: Uma rena com nariz vermelho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
pt: Um chapéu de Natal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
pt: Uma estrela.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
pt: Uma peúga de Natal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmas_tp_bulb.png
en: A bulb ornament.
pt: Uma lâmpada de enfeite.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
pt: Um enfeite.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bluebird.png
en: A bluebird.
pt: Um azulão americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
pt: Um coelho com um ovo de Páscoa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
pt: Um coelho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny.png
en: A floppy-eared bunny.
pt: Um coelho com as orelhas caídas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
pt: Um pintainho acabado de sair do ovo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
pt: Um pintainho dentro de um ovo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
pt: Um pintainho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg_2.png
en: A chocolate easter egg. Yum!
pt: Um ovo de chocolate. Delicioso!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
pt: Um morcego.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
pt: Um gato preto.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
pt: Um fantasma.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-j.png
en: A gravestone.
pt: Uma cripta de cemitério.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-i.png
en: A headstone.
pt: Um marco de pedra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-c.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-g.png
en: A grave marker.
pt: Uma sepultura.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
pt: Uma inscrição numa lápide.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-e.png
en: A cemetery marker.
pt: Um marcador de cemitério.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
pt: Um monumento de pedra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-h.png
en: Another tombstone.
pt: Outra pedra de túmulo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
pt: Uma abóbora do dia das bruxas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
pt: Um caveira.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-gimmel.png
en: "Gimel" stands for "gants" or "all." If the dreidel lands on "gimel," take everything in the middle.
pt: "Gimel" quer dizer "gants" ou "tudo". Se o dreidel aterrar no "gimel", pega-se em tudo o que estiver no meio.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-hay.png
en: "Hei" stands for "halb" or "half." If the dreidel lands on "hei," take half of what’s in the middle, plus one if there’s an odd number of objects.
pt: "Hei" quer dizer "halb" ou "metade". Se o dreidel aterrar no "hei", pega-se em metade do que estiver no meio. Caso haja um número ímpar de objetos, pega-se em mais um.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-nun.png
en: "Nun" stands for "nisht," or "nothing." If the dreidel lands on "nun," you do nothing.
pt: "Nun" quer dizer "nisht" ou "nada". Se o dreidel aterrar no "nun", nada se faz.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl-shin.png
en: "Shin" stands for "shtel arayn," or "put in." If the dreidel lands on "shin," put an object into the middle.
pt: "Shin" quer dizer "shtel arayn" ou "pôr dentro". Se o dreidel aterrar no "shin", coloca-se um objeto no meio.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl.png
en: A dreidel.
pt: Um dreidel.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
pt: Uma vela.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/menorah.png
en: An important part of Hanukkah is the menorah—a candleholder with eight candles and a shammash, or servant candle. One candle is lit by the shammash for each of night of Hanukkah.
pt: Uma parte importante do Hanukkah é o menorah—um candelabro com oito velas e um shammash, ou vela servant. Uma vela por dia é acesa pelo shammash durante o Hanukkah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/confetti.png
en: Confetti.
pt: Um conféti.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png
en: Big fireworks.
pt: Fogo de artificio.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
pt: Um chapéu de festa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-in.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-out.png
en: A party horn.
pt: Uma corneta de festa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/sledge.svg
en: A sledge.
pt: Um trenó.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowflake.svg
en: A snowflake.
pt: Um floco de neve.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/apollo_lander.png
en: The Apollo lunar lander module.
pt: O aparelho de aterragem lunar, Apollo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket3.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket4.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket5
en: A rocket.
pt: Um foguetão.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/satellite.svg
en: A satellite.
pt: Um satélite.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/spacewalk.png
en: An astronaut making a spacewalk!
pt: Um astronauta a passear na lua!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/toyrocket.svg
en: A toy rocket.
pt: Um foguetão de brincar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/voyager2.png
en: The Voyager-2 deep-space probe.
pt: A sonda espacial Voyager-2.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/0_sun.png
en: The Sun. The center of our solar system!
pt: O Sol. O centro do nosso sistema solar!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/1_mercury.png
en: Mercury—the planet closest to the Sun, and the smallest. It has almost no atmosphere.
pt: Mercúrio, o planeta mais próximo do Sol e o mais pequeno. Quase não tem atmosfera.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/2_venus.png
en: Venus—the second planet in the solar system—and the most inhospitable! One day on Venus takes 117 Earth days!
pt: Vénus, o segundo planeta do sistema solar e o mais inóspito! Um dia em Vénus demora 117 dias terrestres!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
pt: A Terra. O nosso planeta!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/4_mars.png
en: Mars—the red planet. It’s just beyond Earth.
pt: Marte, o planeta vermelho. Fica mesmo para lá da Terra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/5_jupiter.png
en: Jupiter—the largest planet in our solar system! It's a gas giant.
pt: Júpiter, o maior planeta do nosso sistema solar! É um gigante gasoso.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/6_saturn.png
en: Saturn—the second largest planet in our solar system—and the one with the most rings. It's a gas giant.
pt: Saturno, o segundo maior planeta do nosso sistema solar e o que tem mais anéis. É um gigante gasoso.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/7_uranus.png
en: Uranus—one of the ice giants in our solar system. It's tilted almost sideways!
pt: Úrano, um dos gigantes de gelo do nosso sistema solar. Está inclinado quase para o lado!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/8_neptune.png
en: Neptune—one of the ice giants in our solar system.
pt: Neptuno, um dos gigantes de gelo do nosso sistema solar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/9_pluto.png
en: Pluto and Charon. Until recently, Pluto was considered the 9th planet in our solar system. They are a double dwarf planet system.
pt: Plutão e Caronte, até há pouco tempo, Plutão era considerado o 9.º planeta do sistema solar. São um sistema duplo de planetas anões.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
pt: A lua.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/moon/moon_crescent.png
en: Our moon as a crescent.
pt: A lua crescente.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/moon/moon_full.png
en: The full moon.
pt: A lua cheia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/australian_rules_football.png
en: A football used in Australian Rules.
pt: Uma bola de râguebi australiana.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/basketball.png
en: A basketball.
pt: Um bola de basquetebol.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cricketball.png
en: A cricket ball.
pt: Uma bola de críquete.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/football.png
en: An American football.
pt: Um bola de futebol americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/rugby_goal_posts.png
en: Rugby goal posts.
pt: Postes da baliza de râguebi.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
pt: Uma bola de futebol.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/stopwatch.svg
en: A stopwatch.
pt: Um cronómetro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_ball.png
en: A tennis ball.
pt: Uma bola de ténis.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_racket.png
en: A tennis racket.
pt: Uma raquete de ténis.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
pt: Uma taça de competição.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_front.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/football_helmet_side.png
en: – Because a brain is a terrible thing to waste…
pt: – Porque um cérebro é uma coisa terrível de desperdiçar…

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/volleyball.png
en: A volleyball.
pt: Uma bola de voleibol.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clock.svg
en: A clock.
pt: Um relógio.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clockface.png
en: A clock face.
pt: Uma face do relógio.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/recycle.png
en: This means something can be recycled. Don’t stick it with the regular trash!
pt: Isto significa algo que pode ser reciclado. Não o deites no lixo normal!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_a.png
en: The sign for the letter A in American Sign Language.
pt: A marca para a letra A no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_b.png
en: The sign for the letter B in American Sign Language.
pt: A marca para a letra B no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_c.png
en: The sign for the letter C in American Sign Language.
pt: A marca para a letra C no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_d.png
en: The sign for the letter D in American Sign Language.
pt: A marca para a letra D no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_e.png
en: The sign for the letter E in American Sign Language.
pt: A marca para a letra E no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_f.png
en: The sign for the letter F in American Sign Language.
pt: A marca para a letra F no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_g.png
en: The sign for the letter G in American Sign Language.
pt: A marca para a letra G no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_h.png
en: The sign for the letter H in American Sign Language.
pt: A marca para a letra H no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_i.png
en: The sign for the letter I in American Sign Language.
pt: A marca para a letra I no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_j.png
en: The sign for the letter J in American Sign Language.
pt: A marca para a letra J no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_k.png
en: The sign for the letter K in American Sign Language.
pt: A marca para a letra K no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_l.png
en: The sign for the letter L in American Sign Language.
pt: A marca para a letra L no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_m.png
en: The sign for the letter M in American Sign Language.
pt: A marca para a letra M no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_n.png
en: The sign for the letter N in American Sign Language.
pt: A marca para a letra N no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_o.png
en: The sign for the letter O in American Sign Language.
pt: A marca para a letra O no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_p.png
en: The sign for the letter P in American Sign Language.
pt: A marca para a letra P no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_q.png
en: The sign for the letter Q in American Sign Language.
pt: A marca para a letra Q no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_r.png
en: The sign for the letter R in American Sign Language.
pt: A marca para a letra R no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_s.png
en: The sign for the letter S in American Sign Language.
pt: A marca para a letra S no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_t.png
en: The sign for the letter T in American Sign Language.
pt: A marca para a letra T no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_u.png
en: The sign for the letter U in American Sign Language.
pt: A marca para a letra U no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_v.png
en: The sign for the letter V in American Sign Language.
pt: A marca para a letra V no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_w.png
en: The sign for the letter W in American Sign Language.
pt: A marca para a letra W no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_x.png
en: The sign for the letter X in American Sign Language.
pt: A marca para a letra X no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_y.png
en: The sign for the letter Y in American Sign Language.
pt: A marca para a letra Y no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_z.png
en: The sign for the letter Z in American Sign Language.
pt: A marca para a letra Z no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_0.png
en: The sign for the number 0 in American Sign Language.
pt: A marca para o número 0 no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_1.png
en: The sign for the number 1 in American Sign Language.
pt: A marca para o número 1 no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_2.png
en: The sign for the number 2 in American Sign Language.
pt: A marca para o número 2 no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_3.png
en: The sign for the number 3 in American Sign Language.
pt: A marca para o número 3 no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_4.png
en: The sign for the number 4 in American Sign Language.
pt: A marca para o número 4 no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_5.png
en: The sign for the number 5 in American Sign Language.
pt: A marca para o número 5 no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_6.png
en: The sign for the number 6 in American Sign Language.
pt: A marca para o número 6 no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_7.png
en: The sign for the number 7 in American Sign Language.
pt: A marca para o número 7 no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_8.png
en: The sign for the number 8 in American Sign Language.
pt: A marca para o número 8 no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_9.png
en: The sign for the number 9 in American Sign Language.
pt: A marca para o número 9 no idioma americano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/a_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/a_outline.png
en: The letter a.
pt: A letra a.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/b_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/b_outline.png
en: The letter b.
pt: A letra b.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/c_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/c_outline.png
en: The letter c.
pt: A letra c.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/d_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/d_outline.png
en: The letter d.
pt: A letra d.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/e_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/e_outline.png
en: The letter e.
pt: A letra e.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/f_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/f_outline.png
en: The letter f.
pt: A letra f.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/g_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/g_outline.png
en: The letter g.
pt: A letra g.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/h_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/h_outline.png
en: The letter h.
pt: A letra h.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/i_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/i_outline.png
en: The letter i.
pt: A letra i.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/j_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/j_outline.png
en: The letter j.
pt: A letra j.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/k_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/k_outline.png
en: The letter k.
pt: A letra k.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/l_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/l_outline.png
en: The letter l.
pt: A letra l.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/m_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/m_outline.png
en: The letter m.
pt: A letra m.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/n_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/n_outline.png
en: The letter n.
pt: A letra n.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/o_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/o_outline.png
en: The letter o.
pt: A letra o.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/p_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/p_outline.png
en: The letter p.
pt: A letra p.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/q_outline.png
en: The letter q.
pt: A letra q.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/r_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/r_outline.png
en: The letter r.
pt: A letra r.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/s_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/s_outline.png
en: The letter s.
pt: A letra s.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/t_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/t_outline.png
en: The letter t.
pt: A letra t.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/u_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/u_outline.png
en: The letter u.
pt: A letra u.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/v_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/v_outline.png
en: The letter v.
pt: A letra v.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/w_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/w_outline.png
en: The letter w.
pt: A letra w.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/x_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/x_outline.png
en: The letter x.
pt: A letra x.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/y_outline.png
en: The letter y.
pt: A letra y.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/z_outline.png
en: The letter z.
pt: A letra z.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/A_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/A_outline.png
en: The letter A.
pt: A letra A.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/B_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/B_outline.png
en: The letter B.
pt: A letra B.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/C_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/C_outline.png
en: The letter C.
pt: A letra C.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/D_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/D_outline.png
en: The letter D.
pt: A letra D.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/E_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/E_outline.png
en: The letter E.
pt: A letra E.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/F_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/F_outline.png
en: The letter F.
pt: A letra F.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/G_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/G_outline.png
en: The letter G.
pt: A letra G.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/H_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/H_outline.png
en: The letter H.
pt: A letra H.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/I_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/I_outline.png
en: The letter I.
pt: A letra I.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/J_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/J_outline.png
en: The letter J.
pt: A letra J.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/K_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/K_outline.png
en: The letter K.
pt: A letra K.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/L_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/L_outline.png
en: The letter L.
pt: A letra L.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/M_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/M_outline.png
en: The letter M.
pt: A letra M.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/N_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/N_outline.png
en: The letter N.
pt: A letra N.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/O_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/O_outline.png
en: The letter O.
pt: A letra O.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/P_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/P_outline.png
en: The letter P.
pt: A letra P.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Q_outline.png
en: The letter Q.
pt: A letra Q.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/R_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/R_outline.png
en: The letter R.
pt: A letra R.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/S_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/S_outline.png
en: The letter S.
pt: A letra S.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/T_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/T_outline.png
en: The letter T.
pt: A letra T.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/U_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/U_outline.png
en: The letter U.
pt: A letra U.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/V_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/V_outline.png
en: The letter V.
pt: A letra V.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/W_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/W_outline.png
en: The letter W.
pt: A letra W.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/X_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/X_outline.png
en: The letter X.
pt: A letra X.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Y_outline.png
en: The letter Y.
pt: A letra Y.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Z_outline.png
en: The letter Z.
pt: A letra Z.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/a_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/a_with_umlaut_outline.png
en: The letter a with an umlaut.
pt: A letra a com trema.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/o_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/o_with_umlaut_outline.png
en: The letter o with an umlaut.
pt: A letra o com trema.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/ss_eszett_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/ss_eszett_outline.png
en: The German letter sz or sharp s.
pt: A letra Alemã sz.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/u_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/u_with_umlaut_outline.png
en: The letter u with an umlaut.
pt: A letra u com trema.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/A_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/A_with_umlaut_outline.png
en: The letter A with an umlaut.
pt: A letra A com trema.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/O_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/O_with_umlaut_outline.png
en: The letter O with an umlaut.
pt: A letra O com trema.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/U_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/U_with_umlaut_outline.png
en: The letter U with an umlaut.
pt: A letra U com trema.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/lowercase/n_with_tilda_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/lowercase/n_with_tilda_outline.png
en: The Spanish letter n with a tilde.
pt: A letra espanhola n com til.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/uppercase/N_with_tilda_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/uppercase/N_with_tilda_outline.png
en: The Spanish letter N with a tilde.
pt: A letra espanhola N com til.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_1_king.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_1_king.png
en: King. Can move one step in any direction. Protect him!
pt: Rei. Pode mover-se uma casa em qualquer direção. Protege-o!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_2_queen.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_2_queen.png
en: Queen. Can move in any direction.
pt: Rainha. Pode mover-se em qualquer direção.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_3_bishop.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_3_bishop.png
en: Bishop. Can only move diagonally, staying on the same colored squares.
pt: Bispo. Move-se diagonalmente, para a frente e para trás, mas só nas casas da mesma cor.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_4_knight.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_4_knight.png
en: Knight. The only piece that can jump over others. Move forward or back two, then left or right one—or move left or right two, and forward or back one.
pt: Cavalo. A única peça que pode saltar por cima de outras. Move-se duas casas para a frente ou para trás e uma para a esquerda ou direita ou vice versa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_5_rook.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_5_rook.png
en: Rook. Can only move forward, back, left or right, but not diagonally.
pt: Torre. Pode mover-se em qualquer direção, exceto na diagonal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_6_pawn.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_6_pawn.png
en: Pawn. Can only move forward, unless capturing. Can move two squares on the first move, but later only one. Captures diagonally one square.
pt: Peão. Move-se para a frente, exceto para capturar. No 1.º movimento pode mover-se duas casas e após esse só uma. A captura é feita na diagonal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
pt: Excitado!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
pt: Feliz!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
pt: Louco!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
pt: Triste!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
pt: Um.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
pt: Dois.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
pt: Três.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
pt: Quatro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
pt: Cinco.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
pt: Seis.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
pt: Sete.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
pt: Oito.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
pt: Nove.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
pt: O símbolo de mais.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op1_minus.png
en: Minus.
pt: O símbolo de menos.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
pt: Horas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
pt: Um sinal de divisão.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
pt: O símbolo de igualdade.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
pt: O simbolo de diferente.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
pt: O símbolo de menor que.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
pt: O símbolo de maior.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
pt: O símbolo de menor ou igual.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
pt: O símbolo de maior ou igual.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_1_dollar.svg
en: Dollar sign.
pt: O símbolo do dólar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_2_cent.svg
en: Cent sign. 100 cents make 1 dollar.
pt: Um símbolo de cêntimo. 100 cêntimos fazem 1 dólar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_1_euro.svg
en: Euro sign.
pt: O símbolo do Euro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_2_cent.svg
en: Euro cent sign. 100 Euro cents make 1 Euro.
pt: O símbolo do cêntimo. 100 cêntimos fazem 1 Euro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_1_pound.svg
en: Pound sign.
pt: O símbolo da Libra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_2_penny.svg
en: Penny sign. 100 pence make 1 pound sterling.
pt: O símbolo do penny. 100 pennys fazem 1 Libra esterlina.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/yen_1_yen.svg
en: Japanese Yen sign.
pt: O símbolo do yene japonês.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
pt: 1 cêntimo ($0,01) canadiano chamado de penny.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
pt: 5 cêntimos ($0,05) canadianos chamados de nickel.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
pt: 10 cêntimos ($0,10) canadianos chamados de dime.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
pt: 25 cêntimos ($0,25) canadianos chamados de quarter.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
pt: Um dólar ($1,00) canadiano chamado de loonie. É chamado assim devido ao pássaro na moeda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
pt: 2 dólares ($2,00) canadianos chamados de toonie. (O nome deve-se à mistura do nome da moeda de um dólar “loonie”  e o número 2.)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
pt: Uma moeda europeia de 1 cêntimo (0,01 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
pt: Uma moeda europeia de 2 cêntimos (0,02 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
pt: Uma moeda europeia de 5 cêntimos (0,05 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
pt: Uma moeda europeia de 10 cêntimos (0,10 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
pt: Uma moeda europeia de 20 cêntimos (0,20 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
pt: Uma moeda europeia de 50 cêntimos (0,50 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
pt: Uma moeda europeia de 1 euro (1,00 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
pt: Uma moeda europeia de 2 euros (2 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
pt: 1 yene japonês.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
pt: 5 yenes japoneses.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
pt: 10 yenes japoneses.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
pt: 50 yenes japoneses.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
pt: 100 yenes japoneses.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
pt: 500 yenes japoneses.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/001penny.png
en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
pt: 1 cêntimo ($ 0,01) americano chamado de penny.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/005nickel.png
en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
pt: 5 cêntimos ($ 0,05) americanos chamados de nickel.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/010dime.png
en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
pt: 10 cêntimos ($ 0,10) americanos chamados de dime.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/025quarter.png
en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
pt: 25 cêntimos ($ 0,25) americanos chamados de quarter.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/050kennedy-halfdollar.png
en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
pt: 50 cêntimos ($ 0,50) americanos chamados de "Kennedy Half Dollar".

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/100sacagawea.png
en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
pt: 1 dólar ($ 1,00) americano chamado de "Sacagawea".

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef0_treble.png
en: The treble clef.
pt: Clave aguda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef1_bass.png
en: The bass clef.
pt: Clave baixa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_flat.png
en: Flat.
pt: Bemol.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_sharp.png
en: Sharp.
pt: Sustenido.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_b.png
en: Eighth note.
pt: 8.ª nota.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_b.png
en: Quarter note.
pt: 4.ª Nota.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png
en: Half note.
pt: Meia nota.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
pt: Semibreve.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/rest_025.png
en: Quarter rest.
pt: Semínima fusa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
pt: Uma mão.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
pt: Um coração.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
pt: Uma impressão duma pata.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/scream_balloon.svg
en: A scream balloon.
pt: Um balão gritante.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/speech_balloon.svg
en: A speech balloon.
pt: Um balão discursista.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/thought_balloon.svg
en: A thought balloon.
pt: Um balão pensador.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/uk_post_box.png
en: A UK post box. Put your letter in here!
pt: Uma caixa de correio do Reino Unido. Coloca a tua carta aqui!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
pt: Uma caixa de correio.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/docks.svg
en: Down at the docks.
pt: Nas docas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/fountain.svg
en: The fountain of youth.
pt: A fonte da juventude.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/gate.svg
en: A gate.
pt: Um portão.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/mine.svg
en: A mine.
pt: Uma mina.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/ruins.svg
en: A castle in ruins.
pt: Um castelo em ruínas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/shipwreck.svg
en: A shipwreck.
pt: Um navio destruído.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/watch_tower.svg
en: A watch tower.
pt: Uma torre de vigia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/wishing_well.svg
en: A wishing well.
pt: Uma fonte de desejos.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
pt: Uma bandeira azul e amarela.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/checkeredflag.png
en: A checkered flag.
pt: Uma bandeira em xadrez.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
pt: Uma bandeira verde.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
pt: Uma bandeira vermelha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
pt: Uma bandeira branca.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
pt: Uma bandeira amarela.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/blacksmith.svg
en: The blacksmith shop.
pt: A loja blacksmith.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cathedral.svg
en: Cathedral.
pt: Catedral.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cave_entrance.svg
en: Enter the cave.
pt: Entra na caverna.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/circus.svg
en: Circus tent.
pt: Uma tenda de circo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/city.svg
en: A medieval city.
pt: Uma cidade medieval.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cityhouse.svg
en: Two city houses.
pt: Duas casas de cidade.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
pt: Um castelo de conto de fadas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/farm.svg
en: A farm.
pt: Uma quinta.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fishery.svg
en: A fishery.
pt: Uma peixaria.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fort.svg
en: A fort.
pt: Um forte.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fortress.svg
en: A fortress.
pt: Uma fortaleza.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/hunter.svg
en: The house of the hunter.
pt: A casa do caçador.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
pt: Um iglô.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/inn.svg
en: An inn.
pt: Uma pousada.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/jailhouse.svg
en: A jailhouse.
pt: Uma cadeia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/lighthouse.svg
en: A lighthouse.
pt: Um farol.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/medieval_tent.svg
en: A medieval tent.
pt: Uma tenda medieval.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/monastery.svg
en: A monastery.
pt: Um mosteiro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
pt: Uma casa rosa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/stables.svg
en: A stable.
pt: Um estábulo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
pt: Uma casa suíça.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tavern.svg
en: A tavern.
pt: Uma taberna.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
pt: Uma tenda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
pt: Uma tenda de índio.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_flag_red.svg
en: A tower with a red flag.
pt: Uma torre com bandeira vermelha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round.svg
en: A round tower.
pt: Uma torre circular.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round_flag.svg
en: A round tower with a pink flag.
pt: Uma torre circular com uma bandeira rosa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_square.svg
en: A square tower.
pt: Uma torre quadrada.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/townhall.svg
en: The town hall.
pt: O átrio da cidade.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/university.svg
en: A university.
pt: Uma universidade.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/warehouse.svg
en: A warehouse.
pt: Um armazém.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/windmill.svg
en: A windmill.
pt: Um cata vento.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/wooden_cottage.svg
en: A wooden cottage.
pt: Uma cabana de madeira.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-outline.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-photo.png
en: An inukshuk (or inuksuk), a landmark made of stones. It was used as a milestone or directional marker by the Inuit of the Canadian Artic.
pt: Um inukshuk (or inuksuk), uma marca feita de pedras. Foi usado como marcador de quilómetros ou de indicação no Ártico canadiano.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/eiffel_tower.png
en: The Eiffel tower in Paris.
pt: A torre Eiffel.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/graveyard.svg
en: A graveyard.
pt: Um cemitério.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/magic_stones.svg
en: Magic stones.
pt: Pedras mágicas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/obelisk.svg
en: An obelisk.
pt: Um obelisco.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/pyramid.svg
en: A pyramid.
pt: Uma pirâmide.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/statue.svg
en: A statue.
pt: Uma estátua.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/sword_in_the_stone.svg
en: A sword in the stone.
pt: Uma espada numa pedra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/totem.svg
en: A totem pole.
pt: Uma vara totem.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/arrow.png
en: “Arrow”.
pt: "Seta".

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/blankroadsign.svg
en: An empty roadsign to draw on!
pt: Um sinal de trânsito vazio!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/crossroads.png
en: “Crossroads”.
pt: "Encruzilhada".

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/dead_end_sign.png
en: Dead end ahead!
pt: Estrada sem saída!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/give_way_sign.png
en: “Give Way” means you have to let other people go first.
pt: "Aguarde" significa que tens de deixar outras pessoas irem primeiro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/hospital.png
en: “Hospital”.
pt: Hospital.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_entry_sign.png
en: No entry!
pt: Sentido proibido!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_uturn.png
en: “No U-Turn”.
pt: Proibido inverter a marcha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
pt: Um sinal de cruzamento de carris de comboio.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/roundabout.png
en: Roundabout ahead! Which way will you go?
pt: Rotunda já em frente. Qual o lado que queres ir?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/school_sign.png
en: School ahead! Drive slowly!
pt: Aproxima-se de uma escola. Conduza devagar!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stop.png
en: A “Stop” sign. Stop here, then go when it’s your turn.
pt: Um sinal STOP. Tens que parar. Só depois é que podes curvar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
pt: A luz vermelha significa que tens que parar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_02_yellow.png
en: The yellow light means you should stop if it is safe to do so.
pt: A luz amarela significa que deves parar, se for seguro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_03_green.png
en: The green light means you can go if it is safe to do so.
pt: A luz verde significa que podes avançar se for seguro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/t-junction.png
en: “T-intersection”.
pt: “Interseção”.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/toilets.png
en: “Toilets”.
pt: Casa de banho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/traffic_cone.png
en: A traffic cone.
pt: Um pino de trânsito.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_ped.png
en: Pedestrian Crossing (“PED XING”).
pt: Passadeira.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_school.png
en: “School Crossing”.
pt: Escola.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/yield.png
en: “Yield” means you have to let other people go first.
pt: "Aguarde" significa que tens de deixar outras pessoas irem primeiro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/7spoke256.png
en: A wheel! Put the brake calipers toward the rear.
pt: Uma roda! Coloque as pinças do travão na retaguarda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/bikewheel.svg
en: A bicycle wheel.
pt: Uma roda de bicicleta.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/blue_truck.svg
en: A blue truck.
pt: Um camião azul.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/garbagetruck.png
en: A garbage truck.
pt: Um camião do lixo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_bus.svg
en: A bus.
pt: Um autocarro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_fireengine.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/firetruck.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/cartoon/fire_engine.png
en: A fire truck.
pt: Um camião de bombeiros.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry1.svg
en: A logging truck.
pt: Um camião de corte e transporte de madeira.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry2.svg
en: A tanker truck.
pt: Um tanque.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry3.svg
en: A container truck.
pt: Um camião contentor.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry4.svg
en: A small dump truck.
pt: Um dumper pequeno.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/toy_truck.svg
en: A toy truck.
pt: Um camião de brincar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/tyre_with_rim.svg
en: A tire.
pt: Um pneu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/wheel_tractor.png
en: A tractor wheel.
pt: Uma roda de trator.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/beetle.png
en: A VW Beetle.
pt: Um VW Beetle.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sedan.png
en: A sedan car.
pt: Um carro sedan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar3.svg
en: A sports car.
pt: Um carro desportivo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/truck.png
en: A pickup truck.
pt: Um jipe.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/dumper.png
en: A dumper. It carries its load in the front.
pt: Um dumper. Carrega a carga na frente.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/bulldozer.svg
en: A bulldozer. It pushes dirt with a big shovel.
pt: Um bulldozer. Arrasta terra com a pá.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/cementMixer.png
en: A colorful toy cement truck.
pt: Um camião de cimento colorido.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift2.svg
en: A forklift truck.
pt: Um camião com forquilha.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/terex.png
en: A huge dump truck.
pt: Um dumper monstruoso.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/towTruck.png
en: A colorful toy tow truck.
pt: Um camião de brinquedo com guincho.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/bluebike.svg
en: A blue bicycle.
pt: Uma bicicleta azul.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/motorbike.svg
en: A motor bike.
pt: Uma motocicleta.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/pink_tricycle.png
en: A pink tricycle.
pt: Um triciclo rosa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/sedan_police.png
en: Police car emblems to put on the sedan.
pt: Emblemas de policia para colar no sedan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tractor.svg
en: A tractor.
pt: Um trator.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tux_tractor.png
en: Tux the penguin in a farm tractor!
pt: O pinguim Tux num trator!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
pt: Um balão de ar quente.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/cartoon/eddieCopter.png
en: Eddie the Helicopter.
pt: O helicóptero Eddie.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg
en: An airplane.
pt: Um avião.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/white_train.svg
en: A white locomotive.
pt: Uma locomotiva branca.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/boxcar.png
en: A boxcar is used to carry livestock.
pt: Um vagão é usado para carregar gado.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/caboose.png
en: The caboose—a carriage for the guard.
pt: Um caboose- uma carruagem para os guardas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/carriage.png
en: A passenger carriage.
pt: Uma carruagem de passageiros.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tanker.png
en: Tankers carry bulk liquids.
pt: Os petroleiros transportam carregamentos líquidos.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tender.png
en: The tender carries water and coal for the engine.
pt: O encarregado leva água e carvão para a máquina.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/toy_train.png
en: A steam locomotive.
pt: Uma locomotiva a motor.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/trainSign.png
en: A train sign.
pt: Um sinal de comboio.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/green_korean_bus.png
en: A green bus.
pt: Um autocarro verde.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/double_decker_bus.png
en: A double decker bus.
pt: Um autocarro de dois pisos.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/schoolbus.svg
en: A yellow school bus.
pt: Um autocarro escolar amarelo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/f1_car.svg
en: A formula one race car.
pt: Um carro de fórmula 1.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/indycar.png
en: A race car.
pt: Um carro de corrida.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/chineseJunk.png
en: An old Chinese sailing ship.
pt: Um antigo navio de vela chinês.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat2.svg
en: A sail boat.
pt: Um barco de recreio.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/walnutBoat.png
en: A walnut sailboat.
pt: Um barco de madeira.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/bathyscape.png
en: UB2006 “Penguin II” deep sea research vessel.
pt: O navio de pesquisa marítima UB2006 "Penguin II".

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/tugboat.png
en: A colorful toy tugboat.
pt: Um rebocador colorido de brinquedo.
