tuxpaint-stamps - en to ku translation catalogue (64 entries)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
ku: Stêrkek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
ku: Dîkekî rengîn.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png
en: A butterfly.
ku: Pinpinîkek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png
en: A spider.
ku: Pîrêyek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
ku: Diyariyek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
ku: Zebrayek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
ku: Sêveke kesk.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
ku: Sêveke sor.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
ku: Lîmoneke zer.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
ku: Pirteqalek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
ku: Hirmiyeke zer.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
ku: Hinarek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
ku: Qeresî.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
ku: Gulşiyek tirî.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
ku: Behîvek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
ku: Gûzek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
ku: Gêzerek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
ku: Îsoteke sor.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
ku: Behcanek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
ku: Kuvarkek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
ku: Pîvazek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
ku: Îsoteke kesk.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
ku: Îsoteke zer.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
ku: Kamerayek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
ku: Meqeseke girtî.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
ku: Çaydankek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
ku: Birekek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
ku: Agir! Agir! Agir!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png
en: A daffodil.
ku: Nêrgizek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
ku: Gulek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
ku: Diyariyek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
ku: s

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
ku: Stêrkek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
ku: Kîvroşkek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
ku: Ç

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
ku: Di hundirê hêkê de çûçikek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
ku: Çûçikek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
ku: Baçimêlkek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
ku: Pisîngeke reş.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
ku: Xeyaletek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
ku: Çenteyekî aletan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
ku: Qoqek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
ku: Mûmek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
ku: Şad!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
ku: Hêrs!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
ku: Xemgîn!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
ku: Sifir.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
ku: Yek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
ku: Du.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
ku: Sê.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
ku: Çar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
ku: Pênc.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
ku: Şeş.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
ku: Heft.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
ku: Heyşt.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
ku: Neh.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op0_plus.png
en: Plus.
ku: Zêdek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
ku: Destek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
ku: Dilek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
ku: Alayeke şîn û kesk.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
ku: Alayeke kesk.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
ku: Alayeke sor.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
ku: Alayeke spî.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
ku: Alayeke zer.
