tuxpaint-stamps - en to id translation catalogue (776 entries)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog-1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/amphibians/frog.png
en: A frog.
id: Kodok.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/adelaide-rosella.png
en: An Adelaide Rosella.
id: Rosella Adelaide.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/albino_peahen.png
en: An albino peahen (a female peafowl, or peacock).
id: Burung merak betina albino (merak betina, atau merak).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/chicken_profile.png
en: A chicken.
id: Ayam.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crow.png
en: A crow.
id: Gagak.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/crowned_crane.png
en: A crowned crane.
id: Crowned crane.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cuckoo.png
en: A cuckoo.
id: Cuckoo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/drake.png
en: A drake.
id: Itik jantan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/duck.png
en: A duck.
id: Bebek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/gander.png
en: A gander.
id: Angsa jantan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/guineafowl.png
en: A guinea fowl.
id: Unggas Guinea.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/helmeted_guineafowl.png
en: A helmeted guinea fowl.
id: Unggas Guinea berhelm.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/hen.png
en: A brown hen.
id: Ayam betina berwarna coklat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/heron_greatblue_flying.png
en: A great blue heron.
id: Bangau biru besar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/lark.png
en: A lark.
id: Lark.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/little-penguin.png
en: A little penguin.
id: Penguin kecil.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magellanic_penguin.png
en: A Magellanic penguin.
id: Penguin Magellan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/magpie.png
en: A magpie.
id: Pembual.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/nandou.png
en: A rhea.
id: Seekor Rhea.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/ostrich.png
en: An ostrich.
id: Burung unta.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/owl.png
en: An owl.
id: Burung hantu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/peacock.png
en: A peacock (a male peafowl).
id: Merak (seekor merak jantan).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pelican.png
en: A pelican.
id: Pelikan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/penguin.png
en: A penguin.
id: Pinguin.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pigeon.png
en: A pigeon.
id: Merpati.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/pink_flamingo.png
en: A pink flamingo.
id: Flaminggo berwarna pink.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/quetzal.png
en: A quetzal.
id: Quetzal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rainbow-lorikeet.png
en: A rainbow lorikeet.
id: Lorikeet pelangi.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/rooster.png
en: A colorful rooster.
id: Ayam Jantan berwarna warni

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/seagull.png
en: A seagull.
id: Camar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/silver-gull.png
en: A Silver Gull.
id: Gull silver.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/swallow.svg
en: A swallow.
id: Burung layang-layang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/tucan.png
en: A toucan.
id: Burung toucan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/turkey.png
en: A turkey.
id: Kalkun.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/vulture.png
en: A vulture.
id: Burung bangkai.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/penguin_with_spider.png
en: Tux and spider - two friends.
id: Tux dan laba-laba - dua sahabat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/pengwin.png
en: Penguins are wining!
id: Penguin meminum anggur

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/birds/cartoon/tux.png
en: Tux—the Linux mascot!
id: Tux—mascot dari Linux!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/dinosaur/cartoon/dinosaurSings.png
en: A singing dinosaur!
id: Dinosaurus bernyanyi!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/bluegroper.png
en: George the blue groper.
id: George si groper biru.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/butterflyfish.png
en: A butterflyfish.
id: Ikan kupu-kupu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/clownfish.png
en: A clownfish.
id: Clownfist.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/coraltrout.png
en: A coral trout.
id: trout karang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/dolphinfish.png
en: A dolphinfish.
id: Ikan Lumba-lumba.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lionfish.png
en: A very poisonous lionfish!
id: Ikan harimau sangat beracun!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/lobster.png
en: A spiny lobster, from the Hawaiian islands.
id: Lobster berduri dari Pulau Hawai.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/moonwrasse.png
en: A moon wrasse.
id: Ikan wrasse bulan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/seahorse.png
en: A seahorse.
id: Kuda laut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/shrimp.png
en: A shrimp.
id: Udang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/fish/stripedfish.png
en: A stripey fish.
id: Ikan garis-garis.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Brown_slug.png
en: A brown slug.
id: Siput berwarna coklat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/Woodlouse.png
en: A woodlouse.
id: W.oodlouse

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/bee.svg
en: A bee.
id: Lebah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/fly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/fly.png
en: A fly.
id: Lalat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/grasshopper.png
en: A grasshopper.
id: Belalang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hornet.png
en: A hornet.
id: Lebah besar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/hoverfly.png
en: A hoverfly resembles a honeybee drone.
id: Hoverfly me

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/mantis.png
en: A mantis.
id: Belalang sembah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/xanthia.png
en: A xanthia.
id: Xanthia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ant.svg
en: An ant.
id: Semut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/butterfly.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/butterfly.png
en: A butterfly.
id: Kupu-kupu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/dragonfly.png
en: A dragonfly.
id: kupu-kupu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/ladybug.svg
en: A ladybug.
id: kumbang kecil.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/monarchbutterfly.svg
en: A monarch butterfly.
id: Kupu-kupu raja.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/snail2.png
en: A happy snail.
id: Siput yang bahagia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/spider.png
en: A spider.
id: Laba-laba.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_computer.png
en: A spider playing computer games.
id: Laba-laba bermain game komputer.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_fly.png
en: A spider dancing with a fly.
id: Laba-laba berdansa dengan lalat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/spider_football.png
en: A spider playing soccer.
id: Laba-laba bermain sepak bola.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/insects/cartoon/wings.png
en: A couple of wings.
id: Sepasang sayap.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/lizards/iguana.png
en: An iguana.
id: Iguana.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/badger.png
en: A badger.
id: Musang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/echidna.png
en: An echidna.
id: Ekhidna.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/elephant.png
en: An elephant.
id: Gajah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/ferret.png
en: A ferret.
id: Ferret.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/giraffe.png
en: A giraffe.
id: Jerapah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hedgehog.png
en: A hedgehog.
id: Landak.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/hippopotamus.png
en: An hippopotamus.
id: Kuda nil.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig.png
en: A pig.
id: Babi,

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/pig_golden2.png
en: A Tamworth pig.
id: Babi Tamworth

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rhino_black.png
en: A male black rhino.
id: Badak hitam jantan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/wildboar.png
en: Two wild boars.
id: Dua babi liar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/chimp.png
en: A chimpanzee.
id: Simpanse.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/gorilla.png
en: A gorilla.
id: Gorila.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/apes/tamarin_emperor.png
en: An emperor tamarin.
id: Tamarin kaisar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/dolphin.png
en: A dolphin.
id: Lumba-lumba.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/orca.png
en: An orca.
id: Paus pembunuh.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/otter.png
en: An otter.
id: Berang-berang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/sea_lion.png
en: A sea lion.
id: Singa laut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/aquatic/whale.png
en: A whale.
id: Ikan paus.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/bear.png
en: A bear.
id: Beruang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/european-bear.png
en: A european bear.
id: Beruang Eropa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bears/toys/edward_bear.png
en: Edward Bear.
id: Beruang Edward.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bison.png
en: A bison.
id: Bison.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/bull.png
en: A bull.
id: Banteng.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/cow_white.png
en: A cow.
id: Sapi.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby-stand.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-baby.png
en: The baby of a gnu.
id: Bayi dari gnu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-sitting.png
en: A sitting gnu.
id: Sitting GNU.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/gnu-stand.png
en: A blue gnu.
id: GNU berwarna biru

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/goat.png
en: A goat.
id: Kambing.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/indian_blackbuck.png
en: An Indian blackbuck.
id: Indian Blackbuck.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/mountaingoat.png
en: A mountaingoat.
id: Kambing gunung.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/ram.png
en: A ram.
id: Biri-biri jantan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep.png
en: A sheep.
id: Domba.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/sheep_lamb.png
en: A baby sheep (a lamb).
id: Bayi domba (domba muda).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/yak.png
en: A yak.
id: Ketela.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/bovines/zebu.png
en: A zebu.
id: Zebu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/camel.png
en: A camel.
id: Unta.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/camel/dromedary.png
en: A dromedary.
id: Dromedaris.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cheetah.svg
en: A cheetah.
id: Cheetah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/kitten.svg
en: A white kitten.
id: Kucing putih.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion-2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/lion.png
en: A lion.
id: Singa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger.png
en: A tiger.
id: Harimau.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/tiger_sumatran.png
en: A Sumatran tiger.
id: Harimau Sumatera.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/cats/cartoon/lion.png
en: A happy lion!
id: Singa yang bahagia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/caribou.png
en: A caribou.
id: Karibu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/deer.png
en: A deer.
id: Rusa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/doe.png
en: A doe.
id: Kelinci betina.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/deer/wapiti.png
en: A wapiti.
id: Wapiti.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dingo.png
en: A dingo.
id: Dingo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/dog.png
en: A dog.
id: Anjing.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/dogs/fox.png
en: A fox.
id: Rubah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/donkey_eating.png
en: A donkey.
id: Keledai.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/horse.png
en: A horse.
id: Kuda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/equines/zebra2.svg
en: A zebra.
id: Zebra.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/lagomorphs/rabbit-2.png
en: A big eared rabbit.
id: Kelinci bertelinga besar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/lagomorphs/rabbit.png
en: A rabbit.
id: Kelinci.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/lagomorphs/rabbit_little.png
en: A little rabbit.
id: Kelinci kecil.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/beaver.png
en: A beaver.
id: Berang-berang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/capybara.png
en: A sleeping capybara.
id: Capibara tertidur.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/marmot.png
en: A marmot.
id: Marmut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/mouse.png
en: A mouse.
id: Tikus.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/rat.png
en: A rat.
id: Tikus.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/mammals/rodents/squirrel.png
en: A squirrel.
id: tupai.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/kangaroo.png
en: A red kangaroo.
id: Kangguru merah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/koala.png
en: A koala.
id: Koala.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/wombat.png
en: A wombat.
id: Wombat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/marsupials/cartoon/kangaroo-silo.png
en: A kangaroo.
id: kangguru.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/abalone.png
en: An abalone.
id: Abalon.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/animals/shellfish/murray-mussel.png
en: A freshwater mussel.
id: Remis air tawar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bellbottoms.svg
en: A pair of bell bottom pants.
id: Celana bell bottom.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bikini.svg
en: A bikini.
id: bikini.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/black_dress.svg
en: A black dress.
id: Gaun hitam.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans1.svg
en: A pair of blue jeans with patches.
id: Sepasang jeans biru dengan tambalan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bluejeans2.svg
en: A pair of blue jeans.
id: Sepasang jeans biru.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/bowtie.svg
en: A bow tie.
id: Dasi kupu-kupu

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/button.png
en: A button.
id: Tombol.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clotheshanger.svg
en: A wooden clothes hanger.
id: Gantungan baju kayu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_new.png
en: A modern clothespin.
id: Jepitan modern.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/clothespin_old.png
en: An old-fashioned clothespin.
id: Jepitan kuno.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/glasses2.svg
en: A pair of glasses.
id: Sepasang kacamata.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hikingboot.svg
en: A hiking boot.
id: Sepatu pendakian.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/jacket.svg
en: A grey jacket.
id: Jaket abu-abu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_handbag.svg
en: A red handbag.
id: Tas tangan merah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/red_highheel.svg
en: A red high-heeled shoe.
id: Sepatu hak tinggi merah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_01.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/sunglasses_02.svg
en: A pair of sunglasses.
id: Sepasang kacamata hitam.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t-shirt_01.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_tshirt.png
en: A t shirt.
id: Kemeja.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_baseballcap.png
en: A baseball cap.
id: Topi baseball.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_glove.png
en: A glove.
id: Sarung tangan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_jacket.png
en: A jacket.
id: jaket.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_pants.png
en: A pair of pants.
id: Sepasang celana.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_poloshirt.png
en: A polo shirt.
id: Kaos Polo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_scarf.png
en: A scarf.
id: Syal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_shirt.png
en: A folded shirt.
id: Lipatan kemeja.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/t_sock.png
en: A sock.
id: Kaus kaki.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/top_skirt.svg
en: A top and skirt.
id: Top dan rok.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/white_pants.svg
en: A pair of white pants.
id: Sepasang celana putih.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/armor/cartoon/knight_helmet.png
en: A knight’s helmet.
id: Helm kesatria.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/blue_fedora.svg
en: A blue fedora.
id: fedora berwarna biru.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/brownhat2.svg
en: A brown hat.
id: Topi berwarna coklat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/cowboy_hat.svg
en: A cowboy hat.
id: Tapi koboi.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/crown2.svg
en: A crown.
id: Mahkota.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/elfhat.svg
en: A green hat.
id: Topi hijau.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/feathered_hat.svg
en: A feathered hat.
id: Topi berbulu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/green_fedora.svg
en: A green fedora.
id: Fedora hijau.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/greenhat.svg
en: A green Irish hat.
id: Topi irlandia hijau.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/hardhat.svg
en: A yellow hard hat.
id: Topi keras kuning.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/mortarboard.svg
en: A hat worn by a university student.
id: Topi yang dipakai oleh mahasiswa universitas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/propeller_hat.svg
en: A propeller hat.
id: Topi baling-baling.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/purplehat.svg
en: A purple hat.
id: Topi

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/sombrero.svg
en: A sombrero.
id: Sombrero.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/tophat.svg
en: A top hat.
id: Topi.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/clothes/hats/wizardhat.svg
en: A wizard's hat.
id: Topi penyihir.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/bread.svg
en: Eat your bread!
id: Makan rotimu!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/cheese.svg
en: Say cheese!
id: Katakan cheese!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/loaf_of_bread.svg
en: Bread, sliced, and shared by everyone.
id: Roti dipotong dan dibagi untuk semuanya.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/pizza.png
en: A quarter of pizza.
id: Seperampat pizza.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/birthday_cake.svg
en: A birthday cake.
id: Kue ulang tahun.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/dessert/cartoon/pink_cake.svg
en: A pink cake.
id: Kue berwarna pink.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Apricot_whole.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apricot.png
en: An apricot.
id: Aprikot.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Cherry_Stella.png
en: A pair of cherries.
id: Sepasang ceri.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/Strawberry2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/strawberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/strawberry.svg
en: A strawberry.
id: Strawberri.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_fuji.png
en: A “Fuji” apple.
id: Apel “Fuji”.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_granny_smith.png
en: A “Granny Smith” apple.
id: Apel “Granny Smith”.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_green.png
en: A green apple.
id: Apel hijau.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_red.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple.svg
en: A red apple.
id: Apel merah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/apple_sierra_beauty.png
en: A “Sierra Beauty” apple.
id: Apel “Sierra Beauty”.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/avocado.png
en: An avocado fruit.
id: Buah alpukat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/banana.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/banana.svg
en: A banana.
id: Pisang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cherimoya.png
en: A cherimoya fruit.
id: Buah cherimoya.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/grapes.png
en: A bunch of grapes.
id: Setangkai anggur.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/kiwi.png
en: A kiwifruit.
id: Buah kiwi.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/lemon.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon.svg
en: A yellow lemon.
id: Lemon kuning.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mandarine.png
en: A mandarin orange.
id: Jeruk mandarin.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/mango.png
en: A mango.
id: Mangga,

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/orange.svg
en: An orange.
id: Jeruk.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/orange_seville.png
en: A Seville orange, also called a bitter orange.
id: Jeruk Sevilla, juga disebut jeruk pahit.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pear.png
en: A yellow pear.
id: Pir kuning.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pineapple.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pineapple.svg
en: A pineapple.
id: Nenas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/pomegranate.png
en: A pomegranate.
id: Buah delima.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/raspberry.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/raspberry.svg
en: A raspberry.
id: Rasberri.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_lime.png
en: A sliced lime.
id: Sepotong jeruk limau.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/sliced_orange.png
en: A sliced orange.
id: Sepotong jeruk.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/apple_core_01.svg
en: An apple core.
id: Inti apel.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/blueberry.svg
en: Some blueberries.
id: Beberapa blueberri.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/cherries2.svg
en: Some cherries.
id: Beberapa ceri.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/grapes.svg
en: A cluster of grapes.
id: Sekelompok anggur.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/lemon_slice.svg
en: A lemon slice.
id: Sepotong lemon.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/peach.svg
en: A peach.
id: Persik.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/pear.svg
en: A pear.
id: Sebuah pir.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/prune.svg
en: A prune.
id: Buah prun

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/fruit/cartoon/watermelon.svg
en: A watermelon.
id: Semangka.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/almond.png
en: An almond.
id: Almond.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/pecan.png
en: A pecan.
id: Kacang pikan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut.png
en: A walnut.
id: Walnut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/nuts/walnut_shelled.png
en: A walnut in its shell.
id: Walnut dalam cangkang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/spices/ginger.png
en: A ginger 'root'.
id: Akar jahe.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/broccoli.png
en: Eat your broccoli!
id: Makan brokolimu!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/carrot.png
en: A carrot.
id: Wortel.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/chilepepper.png
en: A chile pepper.
id: Lada Chili.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/corn.png
en: Sweet yellow corn.
id: Jagung kuning manis.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/eggplant.png
en: An eggplant.
id: Terong.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlic.png
en: A garlic bulb.
id: Umbi bawang putih.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/garlics.png
en: A string of garlic.
id: Raikaian bawang putih.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/lettuce.png
en: A head of lettuce.
id: Kepala selada.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/mushroom.png
en: A mushroom.
id: Jamur.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/onion.png
en: An onion.
id: Bawang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pattypan_squash.png
en: A “pattypan” squash.
id: Labu “pattypan”.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pepper.png
en: A green pepper.
id: Lada hijau.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/potato.png
en: A brown potato.
id: Kentang berwarna coklat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/pumpkin_small.png
en: A very small pumpkin.
id: Labu sangat kecil.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/redlettuce.png
en: A head of red lettuce.
id: Kepala dari selada merah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/tomato.png
en: A ripe, red tomato!
id: Tomat merah masak!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yam.png
en: A yam.
id: Ketela.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/food/vegetables/yellowpepper.png
en: A yellow pepper.
id: Lada kuning.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/binoculars.png
en: A pair of binoculars.
id: Sepasang teropong.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/camera_35mm.png
en: A camera.
id: Kamera.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/kite.svg
en: A kite.
id: Layang-layang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/knitting.svg
en: Knitting.
id: Merajut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/brass/trumpet.png
en: A trumpet.
id: Terompet.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/cymbal_crash.png
en: A crash cymbal.
id: Dentaman simbal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drum_tomtom_floor.png
en: A floor tom drum.
id: Lantai drum tom.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/percussion/drumkit.png
en: A drum kit.
id: Drum kit.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/cello.png
en: A cello.
id: Cello.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric.png
en: An electric guitar.
id: Gitar elektrik.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_classical.png
en: A classical guitar.
id: Gitar klasik.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass.png
en: An electric bass guitar.
id: Gitar bass elektrik.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/guitar_electric_bass2.svg
en: A bass guitar.
id: Gitar bass

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/string/violin2.svg
en: A violin.
id: Biola.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/hobbies/music/wind/bassoon.png
en: A bassoon.
id: bassoon.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Lightbulb.png
en: A lightbulb.
id: Bola lampu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/Washing-machine.svg
en: A washing machine.
id: Mesin Cuci.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/clothes_iron.svg
en: An iron for ironing clothes.
id: Setrika untuk menyetrika baju.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/cylinder.png
en: A gas cylinder.
id: Tabung gas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/fridge.svg
en: A fridge.
id: Kulkas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/garbagecan.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/trash_can.svg
en: A silver garbage can.
id: Tempat sampah silver.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/globe.svg
en: A model of the earth.
id: Model dari bumi.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/home_compost_bin.png
en: A home compost bin.
id: Tempat kompos rumahan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/kettle.png
en: An electric kettle.
id: Ketel listrik.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/key.png
en: A key.
id: Kunci.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/microwave.svg
en: A microwave oven.
id: Oven microwave.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_closed.svg
en: A closed padlock.
id: Gembok terkunci.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/padlock_open.svg
en: An open padlock.
id: Gembok terbuka.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/recyclingbox2.svg
en: A box for trash that can be recycled.
id: Kotak untuk sampah yang bisa didaur ulang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/rubberduck.png
en: A rubber duck.
id: Bebek karet.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tealight.svg
en: A tealight candle.
id: Lilin tealight.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/toilet.png
en: Remember to flush the toilet and wash your hands with soap!
id: Jangan lupa menyiram toilet dan cuci tanganmu dengan sabun!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/umbrella.svg
en: A red umbrella.
id: Payung merah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/vacuum_cleaner.svg
en: A vacuum cleaner.
id: Va

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/wheelie_bin.png
en: A wheelie bin! Give me your trash!
id: Gerobak sampah! Berikan sampahmu padaku.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/Pencil.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pencil2.svg
en: A pencil.
id: Pensil.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/ballpointpen.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/biro.svg
en: A ball point pen.
id: Pulpen.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/highlighter.png
en: A highlighting pen.
id: Pena penyorot.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/painttube.svg
en: A tube of paint.
id: Tabung cat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/pen_dryerase.png
en: A dry erase marker.
id: Penghapus penanda kering.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_closed.png
en: A pair of closed scissors.
id: Sepsang gunting tertutup.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/arttools/scissors_small_open.png
en: A pair of open scissors.
id: Sepasang gunting terbuka.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/bottle.svg
en: A bottle.
id: Botol

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/coffeecup.svg
en: A cup of coffee.
id: Secangkir kopi.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/expresso.svg
en: A cup of espresso coffee.
id: Secangkir kopi espresso.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/fork.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/fork.svg
en: A fork.
id: Garpu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/glass.png
en: A glass of water.
id: Segelas Air.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/knife.svg
en: A knife.
id: Pisau.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/mug.png
en: A mug.
id: Mangkuk.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/pitcher_small.png
en: A very small pitcher.
id: Kendi sangat kecil.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/spoon.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/spoon.svg
en: A spoon.
id: Sendok.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/teapot.png
en: A teapot.
id: Teko teh.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pasta_pot.png
en: A large pot for pasta and soup.
id: Panci besar untuk pasta dan sup.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/cartoon/pressure_cooker.png
en: A pressure cooker.
id: Panci bertekanan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/nutcracker.png
en: A nutcracker.
id: Pemecah kacang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/dishes/utensils/pepper_grinder.png
en: A pepper grinder.
id: Penggilingan merica.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/DSLR_Camera.svg
en: A big digital camera.
id: Kamera digital besar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/calculator.svg
en: A calculator.  6x7=42
id: Kalkulator, 6x7=42.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/camera.svg
en: A camera.  Say Cheese!
id: Kamera, Katakan Cheese!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/compact_disc.svg
en: A compact disc for music, movies, or data!
id: Compact disc untuk music, film, atau data!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/digitalcamera.svg
en: A digital camera.
id: Kamera digital.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/inkjet_printer.svg
en: Inkjet Printer.  Print this picture, please!
id: Printer inkjet. Tolong cetak gambar ini!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laptop.svg
en: A laptop computer.  Tap. Tap. Tap.
id: Komputer laptop. Tap. Tap. Tap.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/laser_printer.svg
en: Laser Printer.  Zip, zap, wow!
id: Printer Laser. Zip, zap, wow!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mobile.svg
en: A mobile telephone.  Do you hear what I hear?
id: Telepon seluler. Apakah kamu mendengar apa yang aku dengar?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/monitor.svg
en: A computer monitor. Do you see what I see?
id: Monitor komputer. Apakah kamu melihat apa yang aku lihat?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/mouse.svg
en: A computer mouse. Squeak!
id: Komputer mouse. Mencicit!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/electronics/phone.svg
en: A telephone.  Hello? Hello?
id: Telepon. Halo? halo?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/cementmixer.png
en: A cement mixer.
id: Mixer semen.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/hammer2.svg
en: A hammer.
id: Palu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/mallet_metal.png
en: A large metal mallet.
id: Palu logam besar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/measuring_tape.png
en: Measuring tape.
id: Pita pengukur.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/paintbrush_large.png
en: A large paintbrush.
id: Kuas besar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/plyers.png
en: A pair of pliers.
id: Sepasang tang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/saw.png
en: A saw.
id: Gergaji.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/screwdriver.svg
en: A screwdriver.
id: Obeng.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/spade.png
en: A garden spade.
id: Sekop taman.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/toolbox.png
en: A toolbox.
id: Box perlengkapan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench.png
en: A wrench.
id: Kunci pas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_adjustable.png
en: An adjustable wrench.
id: Kunci pas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/household/tools/wrench_plumbers.png
en: A plumber’s wrench.
id: Kunci inggris tukang ledeng.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/bandage_adhesive.png
en: An adhesive bandage.
id: Perekat perban.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/digitalthermometer.svg
en: A digital thermometer for taking your temperature.
id: Digital termometer untuk mengukur suhu anda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/mercurythermometer.png
en: A mercury thermometer.
id: Termometer merkuri.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/stethoscope.png
en: A stethoscope lets your doctor listen to your heart and lungs.
id: Stetoskop membantu dokter untuk mendengar detak jantung dan pernapasan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/syringe.png
en: A syringe.
id: Jarum suntik.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/medical/tooth.png
en: A tooth.
id: Gigi.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/final-roll-call.png
en: We remember those who have died.
id: Kita ingat mereka yang telah meninggal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/fireman240a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman200b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/fireman240a.png
en: A fireman.
id: Pemadam Kebakaran.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/longsword.svg
en: A long sword.
id: Pedang panjang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/paratrooper.png
en: A paratrooper.
id: Penerjun payung.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/bullet.svg
en: A bullet.
id: Peluru.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/ammunition/old_naval_shell.png
en: This shell is hundreds of years old!
id: Tempurung ini berusia 100 tahun!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/bradley.png
en: A tough APC like this M-3 Bradley Fighting Vehicle gets you to battle, and then it joins the action!
id: APC tangguh seperti kendaraan tempur M-3 Bradley yang siap untuk bergabung dalam pertempuran.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/f22_raptor.png
en: An F-22 Raptor.
id: F-22 Raptor.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/infantry-stryker.png
en: With a fast APC like this Stryker, you can surprise the enemy.
id: Dengan APC cepat sepeti Stryket ini, kamu dapat mengejutkan musuh.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/mustang.svg
en: A mustang airplane.
id: Pesawang mustang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/military/vehicles/ww2_german_gun.png
en: This gun last saw service during World War 2.
id: Layanan untuk senjata terakhir terlihat saat perang dunia kedua.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/fire.png
en: Fire! Fire! Fire!
id: Tembak! Tembak! Tembak!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/naturalforces/lightningbolt.png
en: A lightning bolt.
id: Cahaya petir.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye2_drawing.svg
en: An eye.
id: Mata.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_blue_left.svg
en: A blue eye.
id: Mata berwarna biru.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_brown_left.svg
en: A brown eye.
id: mata berwarna coklat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_green_left.svg
en: A green eye.
id: Mata hijau.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/eye_yellow.svg
en: A yellow eye.
id: Mata biru.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/girlface.svg
en: A female head.
id: Kepala wanita.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga.svg
en: Silver pig tails.
id: Kuncir perak.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/hair_manga_2.svg
en: Brown hair.
id: Rambut coklat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/head_female.svg
en: A head.
id: Kepala.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_left.svg
en: Left eye.
id: Mata kiri.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/manga_eye_right.svg
en: Right eye.
id: Mata kanan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/moustache.svg
en: A moustache.
id: Kumis.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/body_parts/wig3.svg
en: Hair.
id: Rambut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/girl_in_wheelchair.svg
en: A girl in a wheelchair.
id: Gadis di kursi roda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/man_in_suit.svg
en: A man in a suit.
id: Pria berjas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/mermaid.png
en: A mermaid.
id: Putri duyung.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/scarecrow.svg
en: A scarecrow.
id: Orang-orangan sawah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/snowman.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowman2.svg
en: A snowman.
id: Manusia salju.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_chemist.svg
en: A scientist.
id: Ilmuwan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_dancing.svg
en: A woman dancing in a ball gown.
id: Wanita menari dengan gaun bola.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_doctor.svg
en: A doctor.
id: Dokter.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_nurse.svg
en: A nurse.
id: Perawat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/cartoon/woman_police_officer_2.svg
en: A police officer.
id: Petugas Polisi.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/people/toys/grannysmith.png
en: Grandma’s old rag doll.
id: Boneka kain tua nenek.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/eggplant.png
en: An eggplant with fruit.
id: Terong dengan buah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lavender.png
en: A plant of common lavender.
id: Tanaman lavender.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/lettuce_bolted.png
en: A bolted lettuce.
id: Selada petir.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/thyme.png
en: A thyme plant.
id: Tumbuhan time.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/toadstool.svg
en: A toadstool.
id: Jamur payung.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/adeenia.png
en: Adenium (Desert Rose)
id: Adenium (Mawar gurun.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anemone_red.png
en: A red and white anemone flower.
id: Bunga anemon merah dan putih.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/anthoorium.png
en: Anthurium
id: Anthurium.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/bolsom.png
en: Balsam.
id: Balsem.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/chemparathi.png
en: Hibiscus
id: Bunga kembang sepatu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/daffodil.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/daffodil.png
en: A daffodil.
id: Bakung.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower3.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower5.png View at https://tuxp
en: A flower.
id: Bunga.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower10.png
en: A hibiscus flower.
id: Bunga kembang sepatu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower4.png
en: Two flowers.
id: Dua bunga.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower7.png
en: Some flowers.
id: Beberapa bunga.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/flower9.png
en: A flower covered in dew drops.
id: Bunga diselimuti embun.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/iris.png
en: An iris.
id: Bunga iris

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/marigold.png
en: A marigold.
id: Marigold.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/pigface.png
en: A purple pigface flower.
id: Bunga pigface ungu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/red-gazania.png
en: A Red Gazania.
id: Gazania Merah

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/rose.png
en: A rose.
id: Bunga mawar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/whitestar-petunia.png
en: A White Star Petunia.
id: Bintang Putih Petunia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/yellow-flower.png
en: A yellow flower.
id: Bunga kuning.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/flowers/plastic/chuvanna_plastic_poo.png
en: Red plastic flower.
id: Bunga plastik merah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-1.png
en: A cep.
id: Cep.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep-2.png
en: It's a cep, or they are two ceps?
id: Ini cep, atau mereka dua cep?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/mushrooms/cep.png
en: A red headed cep.
id: Jamur cep merah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/birch.png
en: A birch at winter.
id: Birch pada musim dingin.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holly_leaves.png
en: Holly leaves are shiny and have prickles!
id: Daun Holly yang mengkilap dan mempunyai duri.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/holm_oak.png
en: A holm oak.
id: Oak holm.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/liberia-palm.png
en: A palm tree.
id: Pohon kelapa sawit.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/pinecone.png
en: A pinecone.
id: Biji pinus.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/rambutan.png
en: An alien tree!
id: Pohon alien!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/plants/trees/tree336.png
en: A pili nut tree.
id: Pohon kacang pili.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/balloon.svg
en: A balloon!
id: Balon!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/candle.png
en: A lit candle.
id: Lilin menyala.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/clover.svg
en: A four leaf clover is said to bring good luck!
id: Daun semangi empat tangkai dikatakan dapat membawa keberuntungan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/leafrake.svg
en: A rake for sweeping leaves.
id: Penyapu untuk menyapu daun.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/shamrock.svg
en: A shamrock is a symbol of St Patrick's Day.
id: Shamrock merupakn simbol dari hati St Patrick.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_1.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Candy_cane_photo_2.png
en: A candy cane is a traditional Christmas treat in the United States.
id: Permen tongkat adalah perayaan tradisional di Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_Tree_photo.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/tree.png
en: A Christmas tree.
id: Pohon natal

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Christmas_pudding.png
en: A christmas pudding is eaten on Christmas Day in England.
id: Pudding nakal dimakan saat hari natal di Inggris.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/German_Christmas_toy.png
en: A wooden toy from Germany called a "Räuchermännchen".
id: Sebuah mainan kayu dari Jerman disebut "Räuchermännchen".

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/Roast_turkey.png
en: Roast turkey is traditionally eaten on Thanksgiving in the United States, and on Christmas Day in the UK.
id: Kalkun panggang secara tradisional dimakan ketika Thanksgiving di Amerika Serikat, dan hari natal di Inggris.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/bow.png
en: A colorful bow.
id: Busur berwarna warni.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/candy_cane.svg
en: A candy cane.
id: Permen tongkat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/elfhat.svg
en: An elf's hat.
id: Topi elf.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/gift2.png
en: A gift.
id: Hadiah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/hard_candy.png
en: Hard candy—yum!
id: Permen keras—nyam!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/lamp.png
en: A Christmas light.
id: Lampu natal

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/rudolf_reindeer.svg
en: A red-nosed reindeer.
id: Rusa hidung merah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/santahat2.svg
en: A Christmas hat.
id: Topi natal

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/star.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/star.png
en: A star.
id: Bintang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/stocking.png
en: A Christmas stocking.
id: Kaos kaki natal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmas_tp_bulb.png
en: A bulb ornament.
id: Ornamen bola.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/christmas/xmaswreath.png
en: A pine wreath.
id: Karangan bunga pinus.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bluebird.png
en: A bluebird.
id: Bluebird

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-egg.png
en: A bunny with an Easter egg.
id: Kelinci dengan telur paskah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny-head.png
en: A bunny.
id: Kelinci.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/bunny.png
en: A floppy-eared bunny.
id: Kelinci bertelinga tidak kaku.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-hatched.png
en: A chick hatched from an egg.
id: Anak ayam menetas dari telur.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick-in-egg.png
en: A chick inside an egg.
id: Anak ayam di dalam telur.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/chick.png
en: A chick.
id: Anak ayam.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/easter/wrapped_chocolate_easter_egg_2.png
en: A chocolate easter egg. Yum!
id: Coklat paskah. Yum!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/bat_left.png
en: A bat.
id: Kelelawar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/blackcat.png
en: A black cat.
id: Kucing hitam.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/ghost.png
en: A ghost.
id: Hantu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-j.png
en: A gravestone.
id: Batu nisan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-b.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-i.png
en: A headstone.
id: Batu nisan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-c.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-g.png
en: A grave marker.
id: Penanda kuburan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-d.png
en: A tombstone.
id: Batu nisan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-f.png
en: A monument stone.
id: Monumen batu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/grave-h.png
en: Another tombstone.
id: Batu nisan yang lain.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/jackolantern_mean.svg
en: A Jack-o’-lantern.
id: Jack-o’-lantern.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/halloween/skull.png
en: A skull.
id: Tengkorak.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/dreydl.png
en: A dreidel.
id: Dreidel.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/holiday_candle.png
en: A candle.
id: Lilin.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/hanukkah/menorah.png
en: An important part of Hanukkah is the menorah—a candleholder with eight candles and a shammash, or servant candle. One candle is lit by the shammash for each of night of Hanukkah.
id: Bagian terpenting dari Hanukkah adalah menorah - sebuah tempat lilin dengan delapan lilin dan shammash, atau pembantu lilin. Satu lilin dinyalakan oleh shammash untuk setiap malam Hanukkah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/confetti.png
en: Confetti.
id: Konfeti.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/fireworks2.png
en: Big fireworks.
id: Kembang api besar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-hat.png
en: A party hat.
id: Topi pesta.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-in.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/newyears/party-horn-out.png
en: A party horn.
id: Terompet pesta.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/sledge.svg
en: A sledge.
id: Kereta luncur.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/seasonal/winter/snowflake.svg
en: A snowflake.
id: Serpihan salju.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/apollo_lander.png
en: The Apollo lunar lander module.
id: Modul Apollo mendarat di bulan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket2.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket3.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket4.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/rocket5
en: A rocket.
id: Roket.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/satellite.svg
en: A satellite.
id: Satelit.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/spacewalk.png
en: An astronaut making a spacewalk!
id: Astronot berjalan di luar angkasa!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/toyrocket.svg
en: A toy rocket.
id: Roket mainan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/voyager2.png
en: The Voyager-2 deep-space probe.
id: Voyager-2 roket jarak jauh.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/3_earth.png
en: The Earth. Our planet!
id: Bumi. Planet kita!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/moon/moon_3qt.png
en: Our moon.
id: Bulan kita.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/moon/moon_crescent.png
en: Our moon as a crescent.
id: Bulan kita sebagai bulan sabit.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/space/solarsystem/moon/moon_full.png
en: The full moon.
id: Bulan purnama.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/australian_rules_football.png
en: A football used in Australian Rules.
id: Sepak bola yang digunakan dalam aturan Australia.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/basketball.png
en: A basketball.
id: Bola basket

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cricketball.png
en: A cricket ball.
id: Bola kriket.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/rugby_goal_posts.png
en: Rugby goal posts.
id: Tiang gawang Rugby.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/soccer.png
en: A soccer ball.
id: Bola sepak bola.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/stopwatch.svg
en: A stopwatch.
id: Stopwatch.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_ball.png
en: A tennis ball.
id: Bola tenis.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/tennis_racket.png
en: A tennis racket.
id: Raket tenis.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/trophy_cup.png
en: A trophy cup.
id: Piala.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/sports/cartoon/volleyball.png
en: A volleyball.
id: Bola voli.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clock.svg
en: A clock.
id: Jam.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/clockface.png
en: A clock face.
id: Wajah jam.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/recycle.png
en: This means something can be recycled. Don’t stick it with the regular trash!
id: Ini berarti sesuatu yang dapat didaur ulang. Jangan buang di tong sampah biasa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_a.png
en: The sign for the letter A in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf A dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_b.png
en: The sign for the letter B in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf B dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_c.png
en: The sign for the letter C in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf C dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_d.png
en: The sign for the letter D in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf D dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_e.png
en: The sign for the letter E in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf E dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_f.png
en: The sign for the letter F in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf F dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_g.png
en: The sign for the letter G in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf G dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_h.png
en: The sign for the letter H in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf H dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_i.png
en: The sign for the letter I in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf I dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_j.png
en: The sign for the letter J in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf J dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_k.png
en: The sign for the letter K in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf K dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_l.png
en: The sign for the letter L in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf L dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_m.png
en: The sign for the letter M in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf M dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_n.png
en: The sign for the letter N in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf N dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_o.png
en: The sign for the letter O in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf O dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_p.png
en: The sign for the letter P in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf P dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_q.png
en: The sign for the letter Q in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf Q dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_r.png
en: The sign for the letter R in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf R dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_s.png
en: The sign for the letter S in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf S dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_t.png
en: The sign for the letter T in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf T dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_u.png
en: The sign for the letter U in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf U dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_v.png
en: The sign for the letter V in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf V dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_w.png
en: The sign for the letter W in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf W dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_x.png
en: The sign for the letter X in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf X dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_y.png
en: The sign for the letter Y in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf Y dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_z.png
en: The sign for the letter Z in American Sign Language.
id: Tanda untuk huruf Z dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_0.png
en: The sign for the number 0 in American Sign Language.
id: Tanda untuk nomor 0 dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_1.png
en: The sign for the number 1 in American Sign Language.
id: Tanda untuk nomor 1 dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_2.png
en: The sign for the number 2 in American Sign Language.
id: Tanda untuk nomor 2 dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_3.png
en: The sign for the number 3 in American Sign Language.
id: Tanda untuk nomor 3 dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_4.png
en: The sign for the number 4 in American Sign Language.
id: Tanda untuk nomor 4 dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_5.png
en: The sign for the number 5 in American Sign Language.
id: Tanda untuk nomor 5 dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_6.png
en: The sign for the number 6 in American Sign Language.
id: Tanda untuk nomor 6 dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_7.png
en: The sign for the number 7 in American Sign Language.
id: Tanda untuk nomor 7 dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_8.png
en: The sign for the number 8 in American Sign Language.
id: Tanda untuk nomor 8 dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/asl/asl_zzz_9.png
en: The sign for the number 9 in American Sign Language.
id: Tanda untuk nomor 9 dalam Tanda Bahasa Amerika Serikat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/a_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/a_outline.png
en: The letter a.
id: Huruf a.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/b_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/b_outline.png
en: The letter b.
id: Huruf b.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/c_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/c_outline.png
en: The letter c.
id: Huruf c.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/d_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/d_outline.png
en: The letter d.
id: Huruf d.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/e_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/e_outline.png
en: The letter e.
id: Huruf e.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/f_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/f_outline.png
en: The letter f.
id: Huruf f.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/g_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/g_outline.png
en: The letter g.
id: Huruf g.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/h_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/h_outline.png
en: The letter h.
id: Huruf h.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/i_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/i_outline.png
en: The letter i.
id: Huruf I.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/j_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/j_outline.png
en: The letter j.
id: Huruf j.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/k_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/k_outline.png
en: The letter k.
id: Huruf k.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/l_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/l_outline.png
en: The letter l.
id: Huruf l.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/m_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/m_outline.png
en: The letter m.
id: Huruf m.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/n_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/n_outline.png
en: The letter n.
id: Huruf n.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/o_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/o_outline.png
en: The letter o.
id: Huruf o.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/p_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/p_outline.png
en: The letter p.
id: Huruf p.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/q_outline.png
en: The letter q.
id: Huruf Q.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/r_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/r_outline.png
en: The letter r.
id: Huruf r.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/s_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/s_outline.png
en: The letter s.
id: Huruf s.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/t_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/t_outline.png
en: The letter t.
id: Huruf t.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/u_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/u_outline.png
en: The letter u.
id: Huruf u.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/v_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/v_outline.png
en: The letter v.
id: Huruf v.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/w_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/w_outline.png
en: The letter w.
id: Huruf w.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/x_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/x_outline.png
en: The letter x.
id: Huruf x.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/y_outline.png
en: The letter y.
id: Huruf y.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/lowercase/z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/lowercase/z_outline.png
en: The letter z.
id: Huruf z.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/A_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/A_outline.png
en: The letter A.
id: Huruf A.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/B_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/B_outline.png
en: The letter B.
id: Huruf B.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/C_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/C_outline.png
en: The letter C.
id: Huruf C.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/D_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/D_outline.png
en: The letter D.
id: Huruf D.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/E_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/E_outline.png
en: The letter E.
id: Huruf E.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/F_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/F_outline.png
en: The letter F.
id: Huruf F.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/G_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/G_outline.png
en: The letter G.
id: Huruf G.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/H_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/H_outline.png
en: The letter H.
id: Huruf H.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/I_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/I_outline.png
en: The letter I.
id: Huruf I.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/J_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/J_outline.png
en: The letter J.
id: Huruf J.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/K_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/K_outline.png
en: The letter K.
id: Huruf K.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/L_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/L_outline.png
en: The letter L.
id: Huruf L.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/M_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/M_outline.png
en: The letter M.
id: Huruf M.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/N_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/N_outline.png
en: The letter N.
id: Huruf N.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/O_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/O_outline.png
en: The letter O.
id: Huruf O.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/P_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/P_outline.png
en: The letter P.
id: Huruf P.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Q_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Q_outline.png
en: The letter Q.
id: Huruf Q.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/R_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/R_outline.png
en: The letter R.
id: Huruf R.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/S_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/S_outline.png
en: The letter S.
id: Huruf S.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/T_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/T_outline.png
en: The letter T.
id: Huruf T.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/U_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/U_outline.png
en: The letter U.
id: Huruf U.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/V_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/V_outline.png
en: The letter V.
id: Huruf V.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/W_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/W_outline.png
en: The letter W.
id: Huruf W.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/X_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/X_outline.png
en: The letter X.
id: Huruf X.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Y_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Y_outline.png
en: The letter Y.
id: Huruf Y.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/filled/uppercase/Z_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/english/outlined/uppercase/Z_outline.png
en: The letter Z.
id: Huruf Z.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/a_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/a_with_umlaut_outline.png
en: The letter a with an umlaut.
id: Huruf a dengan umlaut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/o_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/o_with_umlaut_outline.png
en: The letter o with an umlaut.
id: Huruf o dengan umlaut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/ss_eszett_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/ss_eszett_outline.png
en: The German letter sz or sharp s.
id: Huruf Jerman sz atau tepatnya s.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/lowercase/u_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/lowercase/u_with_umlaut_outline.png
en: The letter u with an umlaut.
id: Huruf u dengan umlaut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/A_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/A_with_umlaut_outline.png
en: The letter A with an umlaut.
id: Huruf A dengan umlaut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/O_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/O_with_umlaut_outline.png
en: The letter O with an umlaut.
id: Huruf O dengan umlaut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/filled/uppercase/U_with_umlaut_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/german/outlined/uppercase/U_with_umlaut_outline.png
en: The letter U with an umlaut.
id: Huruf U dengan umlaut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/lowercase/n_with_tilda_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/lowercase/n_with_tilda_outline.png
en: The Spanish letter n with a tilde.
id: Huruf Spanyol n dengan tilde

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/filled/uppercase/N_with_tilda_filled.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/alphabets/spanish/outlined/uppercase/N_with_tilda_outline.png
en: The Spanish letter N with a tilde.
id: Huruf Spanyol N dengan tilde

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_1_king.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_1_king.png
en: King. Can move one step in any direction. Protect him!
id: Raja. Dapat bergerak satu langkah ke semua arah. Jaga dia!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_2_queen.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_2_queen.png
en: Queen. Can move in any direction.
id: Ratu. Dapat bergerak kesegala arah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_3_bishop.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_3_bishop.png
en: Bishop. Can only move diagonally, staying on the same colored squares.
id: Bishop. Hanya bisa bergerak secara diagonal, pada kotak yang sama warnanya.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_4_knight.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_4_knight.png
en: Knight. The only piece that can jump over others. Move forward or back two, then left or right one—or move left or right two, and forward or back one.
id: Kesatria. Satu-satunya bidak yang dapat melompat diatas bidak lain. Maju kedepan atau mundur dua langkah, lalu ke kiri atau kekanan satu langkah—Maju kekiri atau kekanan dua langkah, lalu ke depan atau ke belakang satu langkah

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_5_rook.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_5_rook.png
en: Rook. Can only move forward, back, left or right, but not diagonally.
id: Benteng. Hanya dapat maju ke depan, kebelakang, kiri atau kanan, tetapi tidak diagonal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/b_6_pawn.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/chess/w_6_pawn.png
en: Pawn. Can only move forward, unless capturing. Can move two squares on the first move, but later only one. Captures diagonally one square.
id: Pion. Bidak yang hanya bergerak kedepan, kecuali ketiak menangkap. Dapat maju dua kotak pada langkah pertama, tetapi setelahnya hanya satu langkah. Menangkap secara diagonal satu kotak.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/excited.png
en: Excited!
id: Menarik!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/happy.png
en: Happy!
id: Senang!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/mad.png
en: Mad!
id: Marah!.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/faces/sad.png
en: Sad!
id: Sedih.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/0.png
en: Zero.
id: Nol.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/1.png
en: One.
id: Satu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/2.png
en: Two.
id: Dua.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/3.png
en: Three.
id: Tiga.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/4.png
en: Four.
id: Empat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/5.png
en: Five.
id: Lima.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/6.png
en: Six.
id: Enam.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/7.png
en: Seven.
id: Tujuh.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/8.png
en: Eight.
id: Delapan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/9.png
en: Nine.
id: Sembilan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op2_multiply.png
en: Times.
id: Perkalian.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op3_divide.png
en: Divided by.
id: Dibagi dengan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op4_equals.png
en: Equals.
id: Setara.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op5_notequals.png
en: Not equal to.
id: Tidak sama dengan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op6_lessthan.png
en: Less than.
id: Kurang dari.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op7_greaterthan.png
en: Greater than.
id: Lebih besar dari.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op8_lessthanequal.png
en: Less than or equal to.
id: Kurang dari atau sama dengan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/math/operators/op9_greaterthanequal.png
en: Greater than or equal to.
id: Lebih besar dari atau sama dengan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_1_dollar.svg
en: Dollar sign.
id: Tanda dollar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/dollars_2_cent.svg
en: Cent sign. 100 cents make 1 dollar.
id: Tanda sen. 100 sen sama dengan 1 dollar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_1_euro.svg
en: Euro sign.
id: Tanda Euro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/euro_2_cent.svg
en: Euro cent sign. 100 Euro cents make 1 Euro.
id: Tanda sen Euro. 100 sen Euro sama dengan 1 Euro.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_1_pound.svg
en: Pound sign.
id: Tanda Pound.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/gbp_2_penny.svg
en: Penny sign. 100 pence make 1 pound sterling.
id: Tanda penny. 100 pence sama dengan 1 poundsterling.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/00_symbols/yen_1_yen.svg
en: Japanese Yen sign.
id: Tanda Yen Jepang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/001penny.png
en: A Canadian 1 cent piece ($.01) called a penny.
id: Sebuah koin 1 sen mata uang Kanada ($.01) disebut penny

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/005nickel.png
en: A Canadian 5 cent piece ($.05) called a nickel.
id: Sebuah koin 5 sen mata uang Kanada disebut nickel.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/010dime.png
en: A Canadian 10 cent piece ($.10) called a dime.
id: Sebuah koin 10 sen mata uang Kanada ($.10) disebut dime.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/025quarter.png
en: A Canadian 25 cent piece ($.25) called a quarter.
id: Sebuah koin 25 sen mata uang Kanada ($.25) disebut quarter

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/100loonie.png
en: A Canadian dollar ($1.00) called a loonie. It’s named after the bird on the coin—a loon.
id: Sebuah koin Satu Dolar Kanana ($1.00) disebut loonie. Nama ini diambil dari nama burung pada koin tersebut—loon.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/canadian/coins/200toonie.png
en: A Canadian two dollar coin ($2.00) called a toonie. (Its name is a play on the name of the one dollar “loonie” coin and the number two.)
id: Dua dolar Kanada ($2.00) disebut toonie. (toonie berasal dari plesetan koin satu dollar "loonie" dan nomor dua.)

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/001.png
en: A European coin of 1 cent (0.01 €).
id: Sebuah Koin 1 sen Eropa (0,01 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/002.png
en: A European coin of 2 cents (0.02 €).
id: Sebuah A European coin of 2 cents (0.02 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/005.png
en: A European coin of 5 cents (0.05 €).
id: Sebuah koin 5 sen Eropa (0.05 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/010.png
en: A European coin of 10 cents (0.10 €).
id: Sebuah Koin 10 sen Eropa (0.10 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/020.png
en: A European coin of 20 cents (0.20 €).
id: Sebuah koin 20 sen Eropa (0.20 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/050.png
en: A European coin of 50 cents (0.50 €).
id: Sebuah koin 50 sen Eropa (0.50 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/100.png
en: A European coin of 1 euro (1 €).
id: Sebuah Koin 1 euro Eropa  (1 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/euro/coins/200.png
en: A European coin of 2 euros (2 €).
id: Sebuah koin 2 euro Eropa (2 €).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen001.png
en: 1 Japanese yen.
id: 1 yen jepang

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen005.png
en: 5 Japanese yen.
id: 5 yen jepang

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen010.png
en: 10 Japanese yen.
id: 10 yen jepang

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen050.png
en: 50 Japanese yen.
id: 50 yen jepang

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen100.png
en: 100 Japanese yen.
id: 100 yen jepang

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/japanese/yen500.png
en: 500 Japanese yen.
id: 500 yen jepang

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/001penny.png
en: A US 1 cent piece ($.01) called a penny.
id: Sebuah koin 1 sen Amerika ($.01) disebut penny.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/005nickel.png
en: A US 5 cent piece ($.05) called a nickel.
id: Sebuah koin 5 sen Amerika ($.05) disebut nickel.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/010dime.png
en: A US 10 cent piece ($.10) called a dime.
id: Sebuah koin 10 sen Amerika ($.10) disebut dime.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/025quarter.png
en: A US 25 cent piece ($.25) called a quarter.
id: Sebuah koin 25 sen Amerika ($.25) disebut quarter.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/050kennedy-halfdollar.png
en: A US 50 cent piece ($.50) called a “Kennedy Half Dollar.”
id: Sebuah koin 50 sen Amerika ($.50) disebut “Kennedy Half Dollar.”.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/money/us/coins/100sacagawea.png
en: A US “Sacagawea” dollar ($1.00).
id: “Sacagawea” dolar Amerika ($1.00).

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef0_treble.png
en: The treble clef.
id: Clef treble.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/clef1_bass.png
en: The bass clef.
id: Bass clef.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/key_sharp.png
en: Sharp.
id: Tajam.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_012_b.png
en: Eighth note.
id: Catatan kedelapan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_025_b.png
en: Quarter note.
id: Seperempat catatan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_a.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_050_b.png
en: Half note.
id: Setangah Catatan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/note_100.png
en: Whole note.
id: Seluruh catatan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/music/rest_025.png
en: Quarter rest.
id: Seperempat sisa.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/hand.png
en: A hand.
id: Tangan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/heart.svg
en: A heart.
id: Hati.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/pawprint.png
en: A paw print.
id: Cetak kaki.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/scream_balloon.svg
en: A scream balloon.
id: Balon menjerit.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/speech_balloon.svg
en: A speech balloon.
id: Balon berbicara.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/symbols/shapes/thought_balloon.svg
en: A thought balloon.
id: Balon pikiran.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/uk_post_box.png
en: A UK post box. Put your letter in here!
id: Kotak surat Inggris. Masukkan Surat anda disini!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/usps_mailbox.png
en: A mailbox.
id: Kotak Surat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/docks.svg
en: Down at the docks.
id: Turun di dermaga.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/fountain.svg
en: The fountain of youth.
id: Semangat Pemuda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/gate.svg
en: A gate.
id: Gerbang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/mine.svg
en: A mine.
id: Tambang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/ruins.svg
en: A castle in ruins.
id: Kastil di reruntuhan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/shipwreck.svg
en: A shipwreck.
id: Kapal karam.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/watch_tower.svg
en: A watch tower.
id: Menara pegawas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/cartoon/wishing_well.svg
en: A wishing well.
id: Sumur ajaib.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/blue-and-yellowflag.png
en: A blue and yellow flag.
id: Bendera biru dan kuning.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/checkeredflag.png
en: A checkered flag.
id: Bendara kotak-kotak.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/greenflag.png
en: A green flag.
id: Bendera hijau.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/redflag.png
en: A red flag.
id: Bendera merah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/whiteflag.png
en: A white flag.
id: Bendera putih.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/flags/yellowflag.png
en: A yellow flag.
id: Bendara kuning.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/blacksmith.svg
en: The blacksmith shop.
id: Toko pandai besi.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cathedral.svg
en: Cathedral.
id: Catherdal.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cave_entrance.svg
en: Enter the cave.
id: Pintu masuk gua.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/circus.svg
en: Circus tent.
id: Tenda sirkus.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/city.svg
en: A medieval city.
id: Kota abad pertengahan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/cityhouse.svg
en: Two city houses.
id: Dua rumah kota.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fairytale_castle.svg
en: A fairytale castle.
id: Kastil dongeng.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/farm.svg
en: A farm.
id: Perkebunan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fishery.svg
en: A fishery.
id: Perikanan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fort.svg
en: A fort.
id: Benteng.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/fortress.svg
en: A fortress.
id: Benteng pertahanan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/hunter.svg
en: The house of the hunter.
id: Rumah pemburu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/igloo.svg
en: An igloo.
id: Igloo.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/inn.svg
en: An inn.
id: Penginapan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/jailhouse.svg
en: A jailhouse.
id: Rumah tahanan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/lighthouse.svg
en: A lighthouse.
id: Mercusuar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/medieval_tent.svg
en: A medieval tent.
id: Tenda abad pertengahan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/monastery.svg
en: A monastery.
id: Biaya.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/pinkhome.svg
en: A pink dream house.
id: Rumah impian berwarna pink

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/stables.svg
en: A stable.
id: Kandang kuda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/swisshome.svg
en: A Swiss house.
id: Rumah Swiss.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tavern.svg
en: A tavern.
id: Kedai.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tent.svg
en: A tent.
id: Tenda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tepee.svg
en: A tepee.
id: Tepee.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_flag_red.svg
en: A tower with a red flag.
id: Menara dengan bendera merah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round.svg
en: A round tower.
id: Menara bulat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_round_flag.svg
en: A round tower with a pink flag.
id: Menara bulat dengan bendera pink.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/tower_square.svg
en: A square tower.
id: Menara petak.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/townhall.svg
en: The town hall.
id: Balai kota.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/university.svg
en: A university.
id: Universitas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/warehouse.svg
en: A warehouse.
id: Gudang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/windmill.svg
en: A windmill.
id: Kincir Angin.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/houses/cartoon/wooden_cottage.svg
en: A wooden cottage.
id: Pondok kayu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-outline.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/inukshuk-photo.png
en: An inukshuk (or inuksuk), a landmark made of stones. It was used as a milestone or directional marker by the Inuit of the Canadian Artic.
id: Inukshuk (atau inuksuk), sebuah penanda terbuat dari batu. Inukshuk digunakan sebagai batu peringatan atau penuntuk arah oleh suku Inuit dari artic Kanada .

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/eiffel_tower.png
en: The Eiffel tower in Paris.
id: Menara Eiffel di Paris.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/graveyard.svg
en: A graveyard.
id: Perkuburan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/magic_stones.svg
en: Magic stones.
id: Batu sihir.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/obelisk.svg
en: An obelisk.
id: Obelisk.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/pyramid.svg
en: A pyramid.
id: Piramida.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/statue.svg
en: A statue.
id: Patung.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/sword_in_the_stone.svg
en: A sword in the stone.
id: Pedan dalam batu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/monuments/cartoon/totem.svg
en: A totem pole.
id: Tiang totem.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/arrow.png
en: “Arrow”.
id: “Panah”.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/blankroadsign.svg
en: An empty roadsign to draw on!
id: Tanda jalan kosong untuk digambar!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/crossroads.png
en: “Crossroads”.
id: “Persimpangan”.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/dead_end_sign.png
en: Dead end ahead!
id: Buntu didepan!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/give_way_sign.png
en: “Give Way” means you have to let other people go first.
id: “Give Way” berarti anda membiarkan orang lain untuk jalan duluan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/hospital.png
en: “Hospital”.
id: “Rumah Sakit”.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_entry_sign.png
en: No entry!
id: Tidak boleh masuk.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/no_uturn.png
en: “No U-Turn”.
id: “Tidak U-Turn”.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/railroad_crossing.png
en: A railroad crossing.
id: Persimpangan kereta api.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/roundabout.png
en: Roundabout ahead! Which way will you go?
id: Bundaran didepan! Kearah mana anda akan pergi?

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/school_sign.png
en: School ahead! Drive slowly!
id: Sekolah didepan! Kurangi Kecepatan!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stop.png
en: A “Stop” sign. Stop here, then go when it’s your turn.
id: Tanda berhenti. Berhenti disini, setelah itu jalan ketika giliranmu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_01_red.png
en: The red light means you must stop now.
id: Lampu merah berarti anda harus berhenti sekarang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_02_yellow.png
en: The yellow light means you should stop if it is safe to do so.
id: Lampu kuning berarti anda harus berhenti jika aman untuk melakukannya.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/stoplight_03_green.png
en: The green light means you can go if it is safe to do so.
id: Lampu hijau berarti anda dapat berjalan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/t-junction.png
en: “T-intersection”.
id: “Persimpangan-T”.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/toilets.png
en: “Toilets”.
id: “Toilet”.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/traffic_cone.png
en: A traffic cone.
id: Kerucut lalu lintas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/xing_school.png
en: “School Crossing”.
id: “Penyeberangan sekolah”.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/town/roadsigns/yield.png
en: “Yield” means you have to let other people go first.
id: “Yield” berarti anda harus membiarkan orang lain untuk jalan dahulu..

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/7spoke256.png
en: A wheel! Put the brake calipers toward the rear.
id: Roda! Pasang kaliper rem ke belakang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/bikewheel.svg
en: A bicycle wheel.
id: Roda sepeda.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/blue_truck.svg
en: A blue truck.
id: Truk berwarna biru

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/garbagetruck.png
en: A garbage truck.
id: Truk sampah.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_bus.svg
en: A bus.
id: Bus

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_fireengine.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/firetruck.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/cartoon/fire_engine.png
en: A fire truck.
id: Truk pemadam kebakaran.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry1.svg
en: A logging truck.
id: Truk logging.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry2.svg
en: A tanker truck.
id: Truk tanker.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry3.svg
en: A container truck.
id: Truk kontainer.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/iso_lorry4.svg
en: A small dump truck.
id: Dump truk kecil.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/toy_truck.svg
en: A toy truck.
id: Truk mainan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/tyre_with_rim.svg
en: A tire.
id: Ban.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/wheel_tractor.png
en: A tractor wheel.
id: Roda traktor.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/beetle.png
en: A VW Beetle.
id: VW Beetle.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sedan.png
en: A sedan car.
id: Mobil sedan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar2.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/sportscar3.svg
en: A sports car.
id: Mobil sport.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/auto/truck.png
en: A pickup truck.
id: Truk pickup.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/dumper.png
en: A dumper. It carries its load in the front.
id: Dumper membawa muatan di bagian depan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/bulldozer.svg
en: A bulldozer. It pushes dirt with a big shovel.
id: Sebuah Bulldozer, yang mendorong tanah dengan sekop besarnya.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/cementMixer.png
en: A colorful toy cement truck.
id: Mainan truk Semen berwarna warni.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/forklift2.svg
en: A forklift truck.
id: Truk pengangkat barang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/terex.png
en: A huge dump truck.
id: Dump truk yang besar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/construction/cartoon/towTruck.png
en: A colorful toy tow truck.
id: Mainan truk gandeng berwarna warni.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/bluebike.svg
en: A blue bicycle.
id: Sepeda berwarna biru.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/motorbike.svg
en: A motor bike.
id: Sepeda motor.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/cycle/pink_tricycle.png
en: A pink tricycle.
id: Sepeda roda tiga berwarna pink

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/emergency/sedan_police.png
en: Police car emblems to put on the sedan.
id: Sirine polisi yang ditempatkan di mobil sedan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tractor.svg
en: A tractor.
id: Traktor.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/farming/cartoon/tux_tractor.png
en: Tux the penguin in a farm tractor!
id: Tux si pinguin di traktor pertanian!

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/balloon360.png
en: A hot air balloon.
id: Balon udara panas.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/cartoon/eddieCopter.png
en: Eddie the Helicopter.
id: Eddie si helikopter.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/747.png View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/flight/planes/plane.svg
en: An airplane.
id: Pesawat.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/white_train.svg
en: A white locomotive.
id: Lokomotif putih.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/boxcar.png
en: A boxcar is used to carry livestock.
id: Mobil box untuk membawa ternak.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/caboose.png
en: The caboose—a carriage for the guard.
id: Gerbong tukang rem—Sebuah gerbong untuk penjaga.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/carriage.png
en: A passenger carriage.
id: Kereta penumpang.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tanker.png
en: Tankers carry bulk liquids.
id: Tanker membawa banyak cairan.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/tender.png
en: The tender carries water and coal for the engine.
id: Tender membawa air dan batu bara untuk mesin.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/toy_train.png
en: A steam locomotive.
id: Lokomotif uap.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/locomotive/cartoon/trainSign.png
en: A train sign.
id: Tanda kereta api.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/green_korean_bus.png
en: A green bus.
id: Bus hijau.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/double_decker_bus.png
en: A double decker bus.
id: Bus decker dobel.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/masstransit/cartoon/schoolbus.svg
en: A yellow school bus.
id: Bus sekolah kuning.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/f1_car.svg
en: A formula one race car.
id: Mobil balap formula satu.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/race/indycar.png
en: A race car.
id: Mobil balap.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/chineseJunk.png
en: An old Chinese sailing ship.
id: Kapal layar tua Cina.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat1.svg View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/sail_boat2.svg
en: A sail boat.
id: Kapal layar.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/walnutBoat.png
en: A walnut sailboat.
id: Perahu layar walnut.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/bathyscape.png
en: UB2006 “Penguin II” deep sea research vessel.
id: UB2006 “Penguin II” kapal penelitian laut dalam.

note: View at https://tuxpaint.org/stamps/stamps/vehicles/ship/cartoon/tugboat.png
en: A colorful toy tugboat.
id: Mainan kapal penarik berwarna warni.
