tuxpaint - en to th translation catalogue (212 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
th: ดำ

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
th: เทาเข้ม

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
th: เทาอ่อน

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
th: ขาว

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
th: แดง

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
th: ส้ม

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
th: เหลือง

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
th: เขียวอ่อน

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
th: เขียวเข้ม

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
th: ฟ้า

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
th: น้ำเงิน

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
th: ม่วงอ่อน

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
th: ม่วง

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
th: ชมพู

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
th: น้ำตาล

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
th: แทน

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
th: น้ำตาลอ่อน

note: Congratulations #1
en: Great!
th: ยอดมาก

note: Congratulations #2
en: Cool!
th: เยี่ยม

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
th: อย่างนี้แหละ

note: Congratulations #4
en: Good job!
th: ดีมาก

note: Input Method: English mode
en: English
th: ภาษาอังกฤษ

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
th: ฮิรางานะ

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
th: คาตาคานะ

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
th: อังกูล

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
th: ภาษาไทย

en: Tux Paint
th: ทักซ์สอนวาดรูป

en: A drawing program for children
th: โปรแกรมวาดรูปสำหรับเด็ก

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
th: จัตุรัส

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
th: ผืนผ้า

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
th: วงกลม

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
th: วงรี

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
th: สามเหลี่ยม

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
th: ห้าเหลี่ยม

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
th: รูปแปดเหลี่ยม

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
th: ขนมเปียกปูน

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
th: สี่เหลี่ยมจัตุรัสประกอบด้วยด้าน 4 ด้าน ที่ยาวเท่ากัน

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
th: สี่เหลี่ยมผืนผ้าประกอบด้วยด้าน 4 ด้าน และมุมฉาก 4 มุม

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
th: วงกลมเส้นโค้งที่จุดที่ซึ่งมีระยะห่างจากจุดศูนย์กลาง

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
th: วงรีคือวงกลมที่ยืดตัวออก

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
th: สามเหลี่ยมจะต้องมีสามด้านนะจ๊ะ

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
th: รูปห้าเหลี่ยมมีห้าด้านนะจ๊ะ

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
th: รูปแปดเหลี่ยมมีแปดด้านเท่ากัน

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
th: สี่เหลี่ยมขนมเปียกปูนประกอบด้วยด้านสี่ด้านที่ยาวเท่ากัน และด้านตรงข้ามกันจะขนานกัน

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
th: เครื่องมือ

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
th: สี

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
th: พู่กัน

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
th: ยางลบ

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
th: ตราประทับ

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
th: รูปร่าง

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
th: อักษร

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
th: เวทมนตร์

note: Freehand painting tool
en: Paint
th: วาดรูป

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
th: ตราประทับ

note: Line drawing tool
en: Lines
th: เส้นตรง

note: Text tool
en: Text
th: ข้อความ

note: Fill tool
en: Fill
th: เติม

note: Undo last action
en: Undo
th: เรียกคืน

note: Redo undone action
en: Redo
th: ทำซ้ำ

note: Eraser tool
en: Eraser
th: ยางลบ

note: Start a new picture
en: New
th: ใหม่

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
th: เปิด

note: Save the current picture
en: Save
th: บันทึก

note: Print the current picture
en: Print
th: พิมพ์

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
th: ออก

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
th: เลือกสีและพู่กันสำหรับวาด

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
th: เลือกรูปมาประทับตราบนรูปวาด

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
th: คลิกเพื่อเริ่มวาดเส้นตรง ปล่อยเมาส์ที่จุดปลายเพื่อลากเส้น

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
th: เลือกชนิดของเวทมนตร์สำหรับวาดรูป

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
th: เรียกคืนนะ!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
th: ทำอีกครั้งนะ!

note: Eraser tool
en: Eraser!
th: ลบนะ!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
th: เลือกสีหรือรูปภาพที่มีการเริ่มต้นการวาดภาพใหม่

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
th: เปิด…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
th: รูปของคุณบันทึกแล้ว!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
th: กำลังพิมพ์…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
th: บ๊าย บาย!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
th: ปล่อยปุ่มเพื่อลากเส้น

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
th: กดปุ่มค้างเพื่อเพื่อยืดรูปร่าง

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
th: ขยับเมาส์เพื่อหมุนรูปร่าง แล้วคลิกเพื่อวาด

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
th: ตกลง จากนั้น..... วาดรูปนี้ต่อ

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
th: แน่ใจนะว่าต้องการออกจากโปรแกรม?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
th: ใช่, เรียบร้อยแล้ว!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
th: ไม่ นำฉันกลับ

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
th: ถ้าเธอออก ภาพของเธอจะหาย บันทึกหรือไม่?

en: Yes, save it!
th: ใช่ บันทึกมัน

en: No, don’t bother saving!
th: ไม่,ไม่ต้องบันทึก

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
th: บันทึกภาพก่อนหรือไม่?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
th: ไม่สามารถเปิดรูปได้!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
th: ตกลง

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
th: ไม่มีข้อมูลที่บันทึกไว้เลย

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
th: พิมพ์รูปตอนนี้หรือไม่?

en: Yes, print it!
th: ใช่ พิมพ์มันออกมา

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
th: พิมพ์รูปของคุณเสร็จแล้ว

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
th: ขอโทษ! รูปภาพปริ้นไม่ได้

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
th: ยังไม่สามารถพิมพ์ได้ตอนนี้

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
th: ลบรูปนี้หรือไม่?

en: Yes, erase it!
th: ใช่ ลบมัน

en: No, don’t erase it!
th: ไม่ต้องลบ

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
th: โปรดจำไว้ว่าใช้เมาส์ปุ่มซ้าย

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
th: เลือกรูปที่เธอต้องการ จากนั้นคลิก "เล่น"

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
th: เงียบ

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
th: ไม่เงียบ

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
th: โปรดรอ...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
th: ลบ

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
th: เลื่อน

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
th: ย้อนกลับ

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
th: เล่น

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
th: ถัดไป

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
th: บันทึกรูปที่เธอแก้ใขหรือไม่?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
th: ใช่, ทับอันเดิม

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
th: ไม่! บันทึกเป็นแฟ้มใหม่

en: Drawing program
th: โปรแกรมวาดรูป

en: Color Shift
th: เปลี่ยนสี

en: Click to change the colors in your entire picture.
th: คลิกที่นี่เพื่อเปลี่ยนสีในภาพของคุณ

en: Blocks
th: บล็อก

en: Chalk
th: ชอล์ก

en: Drip
th: หยด

en: Blur
th: มัว

en: Click to blur the entire image.
th: คลิ๊กเพื่อเบลอภาพทั้งหมด

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
th: อิฐ

en: Calligraphy
th: การประดิษฐ์ตัวอักษร

en: Cartoon
th: การ์ตูน

en: Confetti
th: เศษกระดาษสีที่ใช้โปรย

en: Click to throw confetti!
th: คลิ๊กเพื่อโยนเศษกระดาษสีที่ใช้โปรย!

en: Distortion
th: การบิดเบือน

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
th: คลิกและลากเมาส์เพื่อให้เกิดการบิดเบือนในรูปภาพ

en: Emboss
th: ทำให้เป็นภาพนูน

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
th: คลิกและลากเมาส์ไปที่ภาพนูน

en: Lighten
th: สว่าง

en: Darken
th: มืด

en: Click to lighten your entire picture.
th: คลิ๊กเพื่อให้ภาพสว่างทั้งหมด

en: Click to darken your entire picture.
th: คลิ๊กส่วนที่มืดของรูปภาพ

en: Fisheye
th: เลนส์มุมกว้าง

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
th: คลิกที่ส่วนหนึ่งของรูปภาพที่จะสร้างแบบเลนส์มุมกว้าง

en: Flower
th: ดอกไม้

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
th: คลิกและลากเพื่อวาดก้านดอก ไปจบดอกไม้

en: Foam
th: ฟอง

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
th: คลิกและลากเมาส์เพื่อให้คลุมพื้นที่ที่มีฟอง

en: Fold
th: พับ

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
th: เลือกสีพื้นหลังและคลิกเพื่อเปิดมุมของหน้า

en: Glass Tile
th: กระเบื้องแก้ว

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
th: คลิกและลากเมาส์ไปวางที่กระเบื้องแก้วของรูปภาพ

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
th: คลิกที่รูปภาพเพื่อให้ครอบคลุมในกระเบื้องแก้ว

en: Grass
th: หญ้า

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
th: กล้องคาเลโดสโคป

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
th: คลิกและลากเมาส์เพื่อวาดด้วยแปรงสมมาตร (กล้องคาเลโดสโคป)

en: Light
th: แสง

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
th: คลิกและลากเพื่อวาดแสงบนภาพ

en: Metal Paint
th: สีโลหะ

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
th: คลิกและลากเมาส์ในการวาดด้วยสีโลหะ

en: Mirror
th: กลับด้าน

en: Flip
th: พลิก

en: Click to make a mirror image.
th: คลิกเพื่อกลับรูปซ้ายขวา

en: Click to flip the picture upside-down.
th: คลิกเพื่อกลับรูปจากบนลงล่าง

en: Mosaic
th: ลวดลายโมเสค

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
th: คลิกเพื่อเพิ่มแบบกระเบื้องโมเสคยังรูปภาพของคุณ

en: Negative
th: กลับสี

en: Click to turn your painting into its negative.
th: คลิ๊กเพื่อเปลี่ยนภาพวาดของคุณให้กลับสี

en: Noise
th: เสียงรบกวน

en: Click to add noise to your entire picture.
th: คลิกเพื่อเพิ่มเสียงรูปภาพทั้งหมด

en: Rails
th: ทางรถไฟ

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
th: คลิกและลากเพื่อวาดรางรถไฟบนรูปภาพ.

en: Rainbow
th: รุ้ง

en: You can draw in rainbow colors!
th: เธอสามารถวาดสีรุ้งได้

en: Rain
th: ฝน

en: Click to place a rain drop onto your picture.
th: คลิกเพื่อวางหยดน้ำฝนบนรูปภาพ.

en: Click to cover your picture with rain drops.
th: คลิกเพื่อครอบคลุมรูปภาพกับหยดน้ำฝน.

en: Real Rainbow
th: รุ้งจริง

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
th: คลิกไปยังที่ที่คุณต้องการให้รุ่งเริ่มต้น,ลากไปยังที่ที่ต้องการให้จบ,และปล่อยให้รุ้งวาด.

en: Ripples
th: ระลอกคลื่น

en: Click to make ripples appear over your picture.
th: คลิกเพื่อทำให้ระลอกคลื่นปรากฎบนรูปภาพ.

en: Rosette
th: ลายดอกกุหลาบ

en: Picasso
th: ปิกัสโซ

en: Click and start drawing your rosette.
th: คลิกและเริ่มวาดรูปลายดอกกุหลาบ.

en: You can draw just like Picasso!
th: คุณสามารถวาดรูปได้เหมือนปิกัสโซ!

en: Edges
th: ขอบ

en: Sharpen
th: ความคมชัด

en: Silhouette
th: โครงร่าง

en: Click to trace edges in your entire picture.
th: คลิกไปยังขอบรูปภาพทั้งหมดของคุณ.

en: Click to sharpen the entire picture.
th: คลิกเพื่อให้เกิดความคมชัดของภาพทั้งหมด.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
th: คลิกเพื่อสร้างภาพโครงร่างเงาดำและขาว.

en: Shift
th: เคลื่อนย้าย

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
th: คลิกและลากเพื่อย้ายรูปภาพไปรอบๆบนผ้าใบ.

en: Smudge
th: เกลี่ย

en: Snow Ball
th: ลูกบอลหิมะ

en: Snow Flake
th: เกล็ดหิมะ

en: Click to add snow balls to your picture.
th: คลิกเพื่อเพิ่มลูกบอลหิมะในรูปภาพของคุณ.

en: Click to add snow flakes to your picture.
th: คลิกเพื่อเพิ่มเกล็ดหิมะในรูปภาพของคุณ.

en: String edges
th: ขอบของเส้น

en: String corner
th: มุมของเส้น

en: String 'V'
th: เส้น'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
th: คลิกและลากเพื่อวาดเส้นศิลปะ.ลากปุ่มด้านบนและด้านล่างหรือเส้นที่มากกว่า,ซ้ายหรือขวาเพื่อทำให้เกิดหลุดที่ใหญ่ขึ้น.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
th: คลิกและลากเพื่อวาดลูกศรให้เป็นเส้นศิลปะ.

en: Draw string art arrows with free angles.
th: วาดเส้นลูกศรที่เป็นศิลปะโดยมุมอิสระ.

en: Tint
th: ทาสีจาง

en: Color & White
th: สีและสีขาว

en: Click to change the color of your entire picture.
th: คลิกเพื่อเปลี่ยนสีรูปภาพของคุณทั้งหมด.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
th: คลิกเพื่อเปลี่ยนรูปภาพของคุณทั้งหมดให้เป็นสีขาวและสีที่คุณเลือก.

en: Toothpaste
th: ยาสีฟัน

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
th: คลิกและลากเพื่อบีบยาสีฟันไปยังบนรูปภาพของคุณ.

en: Tornado
th: ทอร์นาโด

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
th: คลิกและลากเพื่อวาดรูปกรวยทอร์นาโดบนรูปภาพของคุณ.

en: TV
th: ทีวี

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
th: คลิกและลากเพื่อให้ชิ้นส่วนของภาพของคุณเหมือนอยู่ในจอโทรทัศน์.

en: Click to make your picture look like it's on television.
th: คลิกที่นี่เพื่อทำให้ภาพของคุณดูเหมือนอยู่ในจอโทรทัศน์.

en: Waves
th: คลื่น

en: Wavelets
th: คลื่นระลอกเล็ก

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
th: คลิ๊กเพื่อทำรูปภาพในแนวนอนเป็นคลื่น คลิ๊กที่ด้านบนสำหรับคลื่นสั้น,ด้านล่างสำหรับคลื่นสูง,ด้านซ้ายสำหรับคลื่นขนาดเล็ก,และด้านขวาสำหรับคลื่นยาว

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
th: คลิ๊กเพื่อทำรูปภาพในแนวตั้งเป็นคลื่น คลิ๊กที่ด้านบนสำหรับคลื่นสั้น,ด้านล่างสำหรับคลื่นสูง,ด้านซ้ายสำหรับคลื่นขนาดเล็ก,และด้านสำหรับคลื่นยาว
