tuxpaint - en to sv translation catalogue (590 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
sv: Svart!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
sv: Mörkgrå!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
sv: Ljusgrå!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
sv: Vit!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
sv: Röd!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
sv: Gul!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
sv: Ljusgrön!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
sv: Mörkgrön!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
sv: Himmelsblå!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
sv: Blå!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
sv: Lavendel!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
sv: Lila!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
sv: Rosa!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
sv: Brun!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
sv: Ljusbrun!

note: First, the blacklist. We list font families that can crash Tux Paint via bugs in the SDL_ttf library. We also test fonts to be sure that they have both uppercase and lowercase letters. Note that we do not test for "Aa", because it is OK if uppercase and lowercase are the same (but not nice -- such f
en: qx
sv: åäö

en: QX
sv: ÅÄÖ

note: distinct uppercase and lowercase (e.g., 'o' vs. 'O')
en: oO
sv: åÅäÄöÖéÈüÛ

note: If neccessary, translate any of following strings using at least two locale specific characters required to render your language. Then, the scores for those fonts having such characters will increase. You can use two different weight for scoring, 1 or 9, according to the importance.
en: <1>spare-1a
sv: <1>reserv-1a

en: <1>spare-1b
sv: <1>reserv-1b

en: <9>spare-9a
sv: <9>reserv-9a

en: <9>spare-9b
sv: <9>reserv-9b

en: Click to fill an area with a solid color.
sv: Klicka för att fylla ett område med en enda färg.

en: Click and drag to fill an area by hand, using a brush.
sv: Klicka och dra för att fylla ett område för hand med hjälp av en pensel.

en: Click and drag to fill an area with a linear gradient (from the chosen color to transparent).
sv: Klicka och dra för att fylla ett område med en linjär gradient (från den valda färgen till genomskinlig).

en: Click to fill an area with a radial gradient (from the chosen color to transparent).
sv: Klicka för att fylla ett område med en radiell gradient (från den valda färgen till genomskinlig).

en: Click to fill an area with a shaped gradient (from the chosen color to transparent).
sv: Klicka för att fylla ett område med en formad gradient (från den valda färgen till genomskinlig).

en: Click to erase an area, filling it with the background color or image.
sv: Klicka för att radera ett område och fylla det med bakgrundsfärgen eller bilden.

en: Solid
sv: Fast

en: Brush
sv: Pensel

en: Linear
sv: Linjär

en: Radial
sv: Radie

en: Shaped
sv: Formad

note: Eraser tool
en: Eraser
sv: Sudda

en: Click and drag to fill an area with a linear gradient (from the chosen color to transparent). (Your gradient’s angle is %.0f degrees.)
sv: Klicka och dra för att fylla ett område med en linjär gradient (från den valda färgen till genomskinlig). (Gradientens vinkel är %.0f grader)

note: Congratulations #1
en: Great!
sv: Perfekt!

note: Congratulations #2
en: Cool!
sv: Häftigt!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
sv: Fortsätt så!

note: Congratulations #4
en: Good job!
sv: Bra jobbat!

note: Input Method: English mode
en: English
sv: Engelska

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
sv: Thailändska

note: Add menu items
en: About Tux Paint
sv: Om Rita med Tux

en: Hide Tux Paint
sv: Dölj Rita med Tux

en: Hide Others
sv: Dölj övriga

en: Show All
sv: Visa alla

en: Quit Tux Paint
sv: Avsluta Rita med Tux

note: Put menu into the menubar
en: Window
sv: Fönster

note: "Minimize" item
en: Minimize
sv: Minimera

en: Tux Paint
sv: Rita med Tux

en: A drawing program for children
sv: Ett ritprogram för barn

en: Tux Paint is a free, award-winning drawing program for children ages 3 to 12. Tux Paint is used in schools around the world as a computer literacy drawing activity. It combines an easy-to-use interface, fun sound effects, and an encouraging cartoon mascot who guides children as they use the program.
sv: Rita med Tux är ett gratis, prisbelönt ritprogram för barn i åldrarna 3 till 12 år. Rita med Tux används i skolor runt om i världen som en teckningsaktivitet för datakunskap. Det kombinerar ett lättanvänt gränssnitt, roliga ljudeffekter och en uppmuntrande tecknad maskot som guidar barnen när de använder programmet.

en: Kids are presented with a blank canvas and a variety of drawing tools to help them be creative.
sv: Barnen får en tom målarduk och en mängd olika ritverktyg som hjälper dem att vara kreativa.

en: Bill Kendrick, et al.
sv: Bill Kendrick, m.fl.

en: Tux Paint comes with numerous pre-drawn coloring-book style images
sv: Rita med Tux levereras med många förritade bilder i målarboksstil

en: The Paint Brush tool lets you draw freehand, using various brushes and colors
sv: Med verktyget Målarpensel kan du rita på fri hand med olika penslar och färger

en: The Stamp tool is like a set of rubber stamps or stickers
sv: Stämpelverktyget är som en uppsättning gummistämplar eller klistermärken

en: New Magic tools: "Hearts", "Sparkles", and "Stars".
sv: Nya magiska verktyg: "Hjärtan", "Gnistrande" och "Stjärnor".

en: Improved color picker behavior
sv: Förbättrat beteende hos färgväljaren

en: Text and Label tools support pasting text from the copy/paste clipboard
sv: Text- och rubrikverktygen har stöd för att klistra in text från urklipp för kopiera/klistra in

en: Text and Label tools attempt to load fonts in locations specified in FontConfig &lt;dir&gt; entries now, too
sv: Text- och rubrikverktyg försöker nu också ladda teckensnitt på platser som anges i FontConfig &lt;dir&gt; -poster

en: New Fill mode: "Eraser" flood fill.
sv: Nytt fyllningsläge: "Sudda" överflödesfyllning.

en: New Magic tools: "Comic dots", "Rotate", various "ASCII" art, various "Fractals", "Crescent", "Spray Paint", "Spiral", "Square Spiral", "Concentric Circle", "Concentric Square", and a pair of "Tessellation" tools.
sv: Nya magiska verktyg: "Serietecknade prickar", "Rotera", olika "ASCII"-konst, olika "Fraktaler", "Halvmåne", "Sprayfärg", "Spiral", "Fyrkantig spiral", "Koncentrisk cirkel", "Koncentrisk fyrkant" och ett par "Tessellation"-verktyg.

en: New brushes: "Fluff (gradient)", "Graphite", "Impasto", "Paint splats", "Smoke", "Spines", "Water (still)", and "Watercolor splotches".
sv: Nya penslar: "Fluff (gradient)", "Grafit", "Impasto", "Målarstänk", "Rök", "Spines", "Vatten (stilla)" och "Akvarellfläckar".

en: New brush option: "Chaotic" (random direction).
sv: Nytt alternativ för pensel: "Kaotisk" (slumpmässig riktning).

en: New templates: "Clouds from an airplane" and "Lough Leane".
sv: Nya mallar: "Moln från ett flygplan" och "Lough Leane".

en: Transparent Erasers.
sv: Genomskinliga suddgummin.

en: Brushes support descriptions.
sv: Beskrivningar av penslarnas stöd.

en: New brushes: Pencil, Acrylic, Fluff.
sv: Nya penslar: Blyerts, Akryl, Fluff.

en: New Magic tools: Dither, Filled Polygon.
sv: Nya magiska verktyg: Dither, Fylld polygon.

en: Updated Magic tools: 3D Glasses (now offers different anaglyph color combinations).
sv: Uppdaterade magiska verktyg: 3D-glasögon (erbjuder nu olika anaglyfiska färgkombinationer).

en: Magic tools may be ungrouped ("ungroupmagictools").
sv: Magiska verktyg kan avgrupperas ("ungroupmagictools").

en: Name of files created by Open&gt;Export and Open&gt;Slideshow&gt;Export GIF are now displayed as well as placed in copy/paste clipboard.
sv: Namnet på filer som skapats av Öppna&gt;Exportera och Öppna&gt;Bildspel&gt;Exportera GIF visas nu och placeras i urklipp för kopiera/klistra in.

en: Localization updates.
sv: Uppdateringar av lokalisering.

en: Improved word wrapping in buttons (via hyphens and soft hyphens).
sv: Förbättrad ordbrytning i knappar (via bindestreck och mjuka bindestreck).

en: Drawings removed by the "Erase" option in the Open dialog are moved to the desktop Trash on Haiku now, too.
sv: Teckningar som tagits bort med alternativet "Radera" i dialogrutan Öppna flyttas nu också till papperskorgen på Haiku.

en: New Magic tools: 1-, 2-, and 3-Point Perspective line-drawing tools (and corresponding vanishing point editors).
sv: Nya magiska verktyg: 1-, 2- och 3-punkts perspektivlinjeverktyg (och motsvarande försvinnandepunktsredigerare).

en: New Magic tools: Isometric, Dimetric, Trimetric, and Oblique line-drawing tools (and corresponding angle editors).
sv: Nya magiska verktyg: Isometriska, dimetriska, trimetriska och sneda verktyg för linjedragning (och motsvarande vinkelredigerare).

en: New Magic tools: Epitrochoid and Hypotrochoid generators.
sv: Nya magiska verktyg: Epicykloid- och Hypotrochoid-generatorer.

en: New configuration option, "complexity", which affects the behavior (or availability) of some Magic tools.
sv: Nytt konfigurationsalternativ, "complexity", som påverkar beteendet (eller tillgängligheten) för vissa magiska verktyg.

en: Magic tools reorganized (previously ordered alphabetically by localized name).
sv: Magiska verktyg omorganiserade (tidigare ordnade i alfabetisk ordning efter lokaliserat namn).

en: Font name and size shown when selecting fonts in Text and Label tools.
sv: Teckensnittsnamn och -storlek visas när du väljer teckensnitt i text- och rubrikverktygen.

en: Bug-fixes and localization updates.
sv: Buggfixar och uppdateringar av lokalisering.

en: New Magic tools: Loops, Ribbon, Smooth, and Squiggles.
sv: Nya magiska verktyg: Slingor, Band, Utjämna och Krumelur.

en: Eraser tool now offers fuzzy (soft-edged) erasers.
sv: Sudda-verktyget erbjuder nu luddiga (mjuka kanter) suddgummin.

en: Turn saved drawings into Templates (found in the New dialog) from within Tux Paint itself (via the Open dialog). (They may subsequently be deleted from the New dialog.)
sv: Du kan omvandla sparade teckningar till mallar (finns i dialogrutan Ny) i själva Rita med Tux (via dialogrutan Öppna). (De kan sedan raderas från dialogrutan Ny)

en: "Erase" option to remove saved drawings from the Open dialog and exported templates from the New dialog may be disabled, via "noerase" configuration option.
sv: Alternativet "Radera" för att ta bort sparade teckningar från dialogrutan Öppna och exporterade mallar från dialogrutan Ny kan avaktiveras via konfigurationsalternativet "noerase".

en: Specify the user interface font, via "uifont" configuration option. (List available fonts with "--listfonts" on the command-line.)
sv: Ange teckensnittet för användargränssnittet via konfigurationsalternativet "uifont". (Lista tillgängliga teckensnitt med "--listfonts" på kommandoraden.)

en: Different (default) user interface fonts are once again used for under different locales.
sv: Olika (standard-)teckensnitt för användargränssnittet används återigen för olika lokaliteter.

en: Minor improvements to the selection buttons for the 'special' colors (pipette, HSV picker, and color mixer).
sv: Mindre förbättringar av knapparna för val av "specialfärger" (pipett, HSV-väljare och färgblandare).

en: Many Magic tools now offer size settings.
sv: Många magiska verktyg erbjuder nu storleksinställningar.

en: Button labels word-wrap when possible (improves legibility).
sv: Knapprubriker ordbryts när så är möjligt (förbättrar läsbarheten).

en: Fifteen new magic tools have been added: Maze, Googly Eyes, Fur, Circles, Rays, 3D Glasses, Color Sep., Saturate, Desaturate, Remove Color, Keep Color, Kaleido-4, Kaleido-6, Kaleido-8, and Bloom.
sv: Femton nya magiska verktyg har lagts till: Labyrint, Rörliga ögon, Päls, Cirklar, Strålar, 3D-glasögon, Färgsep., Mätta, Avmätta, Ta bort färg, Behåll färg, Kaleido-4, Kaleido-6, Kaleido-8 och Blommande.

en: Stamps may be rotated before being applied to the canvas.
sv: Stämplarna kan roteras innan de appliceras på målarduken.

en: Shapes tool, in drag-from-corner mode, has been improved.
sv: Formverktyget i läget dra från hörnet har förbättrats.

en: Fill tool now offers a shaped gradient (bevel) mode.
sv: Fyll-verktyget har nu ett läge för formad gradient (avfasning).

en: A quick Eraser mode can be accessed via keyboard shortcut.
sv: Ett snabbt Sudda-läge kan nås via ett kortkommando på tangentbordet.

en: The rainbow palette (HSV color picker) can now load the built-in color, or the colors from the pipette tool or color mixer.
sv: Regnbågspaletten (HSV-färgväljare) kan nu ladda den inbyggda färgen, eller färgerna från pipettverktyget eller färgblandaren.

en: Starter and Template images can specify how they should stretch, to avoid smearing when the canvas aspect ratio differs from that of the image.
sv: Startbilder och mallbilder kan ange hur de ska sträckas ut för att undvika utsmetning när målardukens bildförhållande skiljer sig från bildens.

en: The "buttonsize" configuration option now offers an "auto" setting.
sv: Konfigurationsalternativet "buttonsize" erbjuder nu en "auto"-inställning.

en: A quick start guide has been added.
sv: En snabbstartsguide har lagts till.

en: Tux Paint's Color palette includes a new Color Mixer option, which allows users to combine different proportions of primary colors (red, yellow, and blue) and shades (white, grey, and black) to create new colors, similar to mixing paints.
sv: Rita med Tux färgpalett innehåller ett nytt Färgblandning-alternativ, som gör det möjligt för användare att kombinera olika proportioner av primärfärger (röd, gul och blå) och nyanser (vit, grå och svart) för att skapa nya färger, på samma sätt som när man blandar färger.

en: The Color Picker option, which previously offered a static palette of around sixty-five thousand color choices, now supports separate hue, saturation, and value settings, allowing users to choose from over sixteen million colors.
sv: Alternativet Färgväljare, som tidigare erbjöd en statisk palett med cirka sextiofemtusen färgval, stöder nu separata inställningar för nyans, mättnad och värde, vilket gör att användarna kan välja mellan över sexton miljoner färger.

en: Also, a keyboard shortcut is now available for quick access to the Color Selector — the "pipette" tool used for picking colors from the current drawing.
sv: Dessutom finns det nu en kortkommando för snabb åtkomst till Färgväljare - "pipettverktyget" som används för att välja färger från den aktuella teckningen.

en: The Paint and Lines tools now provide a way to adjust the spacing of brushes, allowing dotted lines or smearing effects to be made. Many brushes have been given better default spacing values, as well.
sv: Verktygen Rita och Linjer ger nu möjlighet att justera avståndet mellan penslarna, vilket gör det möjligt att skapa prickiga linjer eller smetningseffekter. Många penslar har också fått bättre standardvärden för avstånd.

en: Two new variations of the Zoom Magic Tool, Tile Zoom and Rush, have been added. When shrinking a drawing with Tile Zoom, it replicates the drawing across the canvas in tiles, rather than filling the canvas with a solid background color. The Rush tool blurs the results.
sv: Två nya varianter av det magiska zoomverktyget, Kakelzoom och Rusa, har lagts till. När du krymper en teckning med Kakelzoom replikeras teckningen över duken i kakelrutor, i stället för att duken fylls med en solid bakgrundsfärg. Rusa-verktyget suddar ut resultatet.

en: Tux Paint's Shapes tool now offers hexagon (6-sided) and heptagon (7-sided) polygons. For shapes which can be stretched (rectangle, oval, etc.), the aspect ratio of the shape is displayed at the bottom while you make your adjustments. Instructional information shown while using some other tools has also been expanded.
sv: Former-verktyget i Rita med Tux erbjuder nu hexagon (6-sidiga) och heptagon (7-sidiga) polygoner. För former som kan sträckas ut (rektangel, oval, etc.) visas formens bildförhållande längst ner medan du gör dina justeringar. Instruktionsinformationen som visas när du använder vissa andra verktyg har också utökats.

en: Keyboard shortcuts, such as [Control]+[S] to save a drawing, are now accessed with the more traditional [⌘ Command] key when using Tux Paint on macOS. Sizing of Tux Paint's built-in on-screen keyboard has been improved. The look and feel of the user documentation has been improved.
sv: Kortkommandon, som [Control]+[S] för att spara en teckning, nås nu med den mer traditionella [⌘ Command]-tangenten när du använder Rita med Tux på macOS. Storleksanpassningen av Rita med Tuxs inbyggda skärmtangentbord har förbättrats. Utseendet och känslan i användardokumentationen har förbättrats.

en: Tux Paint's Paint and Line tools now support brushes that rotate based on the angle of the stroke. This new rotation feature, as well as the older directional and animated brush features, are now visually indicated by the brush shape selector. Additionally, the Fill tool now offers a freehand painting mode for interactively coloring within a confined area.
sv: Rita med Tuxs verktyg Rita och Linje har nu stöd för penslar som roterar baserat på penselns vinkel. Denna nya roteringsfunktion, liksom de äldre riktade och animerade penselfunktionerna, indikeras nu visuellt av penselformväljaren. Dessutom erbjuder Fyll-verktyget nu ett frihandsmålningsläge för interaktiv färgläggning inom ett begränsat område.

en: Six new Magic tools have been added to Tux Paint. Panels shrinks and duplicates the drawing into a 2-by-2 grid, which is useful for making four-panel comics. Opposite produces complementary colors. Lightning interactively draws a lightning bolt. Reflection creates a lake-like reflection on the drawing. Stretch stretches and squashes the picture like a fun-house mirror. Lastly, Smooth Rainbow provides a more gradual variation of Tux Paint's classic Rainbow tool.
sv: Sex nya magiska verktyg har lagts till i Rita med Tux. Rutor krymper och duplicerar teckningen till ett 2-plus-2 rutnät, vilket är användbart för att göra serietidning med fyra rutor. Motsats skapar komplementära färger. Blixten ritar interaktivt en blixt. Reflektion skapar en sjöliknande reflektion på teckningen. Sträck ut sträcker ut och pressar ihop bilden som en lustiga huset-spegel. Slutligen ger Mjuk regnbåge en mer gradvis variation av Rita med Tuxs klassiska Regnbåge-verktyg.

en: A number of existing Magic tools have been updated, as well. Improvements were made to Halftone, which simulates photographs on newsprint; Cartoon, which makes an image look like a cartoon drawing; and TV, which simulates a television screen. Additionally, Cartoon and Halftone, along with Blocks, Chalk, and Emboss, now offer the ability to alter the entire image at once!
sv: Ett antal av de befintliga magiska verktygen har också uppdaterats. Förbättringar har gjorts i Halvton, som simulerar fotografier på tidningspapper, Serietidning, som får en bild att se ut som en tecknad serie, och TV, som simulerar en TV-skärm. Dessutom erbjuder Serietidning och Halvton, tillsammans med Block, Krita och Relief, nu möjligheten att ändra hela bilden på en gång!

en: Finally, Magic tools are now grouped into collections of similar effects — painting, distorts, color filters, picture warps, pattern painting, artistic, and picture decorations — making it easier to find the tool you need.
sv: Slutligen är de magiska verktygen nu grupperade i samlingar med liknande effekter - målning, förvrängningar, färgfilter, bildförvrängningar, mönstermålning, konstnärliga och bilddekorationer - vilket gör det lättare att hitta det verktyg du behöver.

en: Tux Paint's Fill tool now offers options to fill an area with color gradients. The "Radial" fill creates a circular gradient centered around the mouse click, while the "Linear" fill allows the interactive creation of gradients at different angles and sizes.
sv: Fyll-verktyget i Rita med Tux erbjuder nu alternativ för att fylla ett område med färggradienter. "Radie"-fyllningen skapar en cirkulär gradient centrerad runt musklicket, medan "Linjär"-fyllningen gör det möjligt att interaktivt skapa gradienter i olika vinklar och storlekar.

en: New Magic tools have been added to Tux Paint: "Pixels" makes it easier to create retro-gaming style pixel art, "Checkerboard" fills the entire canvas with a check pattern, and "Clone" allows duplicating parts of the picture via brush strokes.
sv: Nya magiska verktyg har lagts till i Rita med Tux: "Bildpunkter" gör det enklare att skapa bildpunktskonst i retrospelsstil, "Schackbräde" fyller hela målarduken med ett rutmönster och "Klona" gör det möjligt att duplicera delar av bilden med hjälp av penseldrag.

en: Tux Paint's user documentation has been overhauled, making localization easier. Parties interested in helping with localization are encouraged to contact the Tux Paint team.
sv: Rita med Tuxs användardokumentation har setts över, vilket gör lokalisering enklare. Personer som är intresserade av att hjälpa till med lokalisering uppmuntras att kontakta Rita med Tux-teamet.

en: Finally, a new pair of accessibility options have been added. The entire user interface can now be enlarged benefiting users with impaired vision, and making the program more suitable to very high density displays. This feature, along with a new option to re-organize the color palette, can also be helpful to users of coarse input devices, such as eye-gaze tracking systems.
sv: Slutligen har ett par nya hjälpmedelsalternativ lagts till. Hela användargränssnittet kan nu förstoras, vilket gynnar användare med nedsatt syn och gör programmet mer lämpligt för skärmar med mycket hög densitet. Denna funktion, tillsammans med ett nytt alternativ för att omorganisera färgpaletten, kan också vara till hjälp för användare av avancerade inmatningsenheter, t.ex. ögonstyrningssystem.

en: A major improvement has been made to the Shapes tool, which now provides options to choose whether shapes are drawn from the center or a corner, making it easier to use in any situation.
sv: En stor förbättring har gjorts av Former-verktyget, som nu ger möjlighet att välja om formerna ska ritas från mitten eller ett hörn, vilket gör det enklare att använda i alla situationer.

en: The on-screen keyboard, an accessibility feature optionally available when using the Text and Label tools, now appears larger on bigger displays; helpful for users of coarser input devices, such as eye-tracking systems.
sv: Tangentbordet på skärmen, en hjälpmedelsfunktion som är tillgänglig som tillval när du använder verktygen Text och Rubrik, visas nu större på större skärmar, vilket är till hjälp för användare av avancerade inmatningsenheter, t.ex. ögonstyrningssystem.

en: The Eraser tool adds new, smaller eraser sizes, and applies smoother, contiguous strokes when the pointer is moved quickly.
sv: Verktyget Sudda lägger till nya, mindre suddgummistorlekar och ger mjukare, sammanhängande streck när pekaren flyttas snabbt.

en: Finally, this newest version adds options to export individual drawings and GIF animations, making it easy to share pictures, cartoons, and slideshows with others.
sv: Slutligen har den senaste versionen lagt till möjligheter att exportera enskilda teckningar och GIF-animationer, vilket gör det enkelt att dela med sig av bilder, tecknade serier och bildspel till andra.

en: The latest version has promoted the "Fill" tool, previously found under the "Magic" section of Tux Paint, to the main toolbar, where it's easier to find. It also includes some performance improvements during start-up and when bringing up the "New" drawing dialog. The solid background colors can also be placed at the end of that dialog, allowing emphasis of template images.
sv: I den senaste versionen har verktyget "Fyll", som tidigare fanns under avsnittet "Magi" i Rita med Tux, flyttats till huvudverktygsfältet där det är lättare att hitta. Den innehåller också vissa prestandaförbättringar under uppstart och när du tar fram ritdialogen "Ny". De fasta bakgrundsfärgerna kan också placeras i slutet av den dialogen, vilket gör det möjligt att framhäva mallbilder.

en: Tux Paint also now makes it possible to disable stereo sound, which can benefit users with a hearing impairment, or in situations where only one speaker is available.
sv: Rita med Tux gör det nu också möjligt att inaktivera stereoljud, vilket kan vara till nytta för användare med hörselnedsättning eller i situationer där endast en högtalare är tillgänglig.

en: New in this version are a "color picker", which allows any color within a drawing to be chosen using the pointer, and a set of three-, four-, and five-pointed star shapes.
sv: Nytt i den här versionen är en "färgväljare", som gör det möjligt att välja vilken färg som helst i en teckning med hjälp av pekaren, och en uppsättning tre-, fyra- och femuddiga stjärnformer.

en: The latest version also incorporates a number of new translations, bringing the number of supported languages up to nearly 130: Bengali, Bodo, Dogri, Kabyle, Urdu, and Devanagari and Perso-Arabic variations of Kashmiri and Sindhi. Thirty other translations have been updated, as well.
sv: Den senaste versionen innehåller också ett antal nya översättningar, vilket innebär att antalet språk som stöds nu uppgår till nästan 130: bengali, bodo, dogri, kabyliska, urdu samt devanagari och persarabiska varianter av kashmiri och sindhi. Trettio andra översättningar har också uppdaterats.

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
sv: Kvadrat

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
sv: Rektangel

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
sv: Cirkel

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
sv: Ellips

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
sv: Triangel

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
sv: Femhörning

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
sv: Oktogon

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
sv: Romb

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagon star (5 points star)
en: Star
sv: Stjärna

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
sv: En kvadrat är en rektangel med fyra lika sidor.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
sv: En rektangel har fyra sidor och fyra räta vinklar.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
sv: En cirkel är en kurva där alla punkter har samma avstånd till mitten.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
sv: En ellips är en utsträckt cirkel.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
sv: En triangel har tre sidor.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
sv: En femhörning har fem sidor.

note: Description of a hexagon
en: A hexagon has six sides.
sv: En hexagon har sex sidor.

note: Description of a heptagon
en: A heptagon has seven sides.
sv: En heptagon har sju sidor.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
sv: En oktogon har åtta lika långa sidor.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
sv: En romb har fyra lika sidor och motstående sidor är parallella.

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
sv: En stjärna med 3 hörn.

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
sv: En stjärna med 4 hörn.

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
sv: En stjärna med 5 hörn.

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want. Move around to rotate it, and click again to draw it.
sv: Välj en form. Klicka för att börja rita, dra och släpp när den har den storlek och form du vill ha. Flytta runt den för att rotera den och klicka igen för att rita den.

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want.
sv: Välj en form. Klicka för att börja rita, dra och släpp när den har den storlek och form du vill ha.

en: Draw shapes from the center.
sv: Rita former från mitten.

en: Draw shapes from a corner.
sv: Rita former från ett hörn.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
sv: Verktyg

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
sv: Färger

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
sv: Penslar

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
sv: Suddan

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
sv: Stämplar

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
sv: Former

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
sv: Bokstäver

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
sv: Magi

note: Title of fill selector (buttons down the right for fill tool)
en: Fills
sv: Fyllningar

note: Freehand painting tool
en: Paint
sv: Rita

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
sv: Stämpel

note: Line drawing tool
en: Lines
sv: Linjer

note: Label tool
en: Label
sv: Rubrik

note: Fill tool
en: Fill
sv: Fyll

note: Undo last action
en: Undo
sv: Ångra

note: Redo undone action
en: Redo
sv: Gör om

note: Start a new picture
en: New
sv: Ny

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
sv: Öppna

note: Save the current picture
en: Save
sv: Spara

note: Print the current picture
en: Print
sv: Skriv ut

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
sv: Avsluta

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
sv: Välj en färg och pensel att rita med.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
sv: Välj vilken stämpel du vill använda för att stämpla på din bild.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
sv: Klicka där du vill att din linje ska börja. Släpp där du vill att den ska sluta.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
sv: Välj stil på texten. Klicka på din bild och du kan börja skriva. Tryck på [Enter] eller [Tab] för att slutföra texten.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text. By using the selector button and clicking an existing label, you can move it, edit it, and change its text style.
sv: Välj en textstil. Klicka på din teckning så kan du börja skriva. Tryck på [Enter] eller [Tab] för att slutföra texten. Genom att använda väljarknappen och klicka på en befintlig rubrik kan du flytta den, redigera den och ändra dess textstil.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
sv: Välj en magisk effekt som ska användas på din bild!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
sv: Ångra!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
sv: Gör om!

note: Eraser tool
en: Eraser!
sv: Sudda!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
sv: Välj en färg eller bild som början på en ny teckning.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
sv: Öppna…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
sv: Din bild har sparats!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
sv: Skriver ut…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
sv: Hej då!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
sv: Släpp knappen för att avsluta linjen.

en: Let go of the button to complete the line. (Your line’s angle is %.0f degrees.)
sv: Släpp knappen för att slutföra linjen. (Din linjes vinkel är %.0f grader.)

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
sv: Håll ner knappen för att sträcka ut formen.

en: Hold the button to stretch the shape. (It has an aspect ratio of "%.2g:1".)
sv: Håll knappen intryckt för att sträcka ut formen. (Den har ett bildförhållande på "%.2g:1".)

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
sv: Dra med musen för att rotera formen. Klicka för att rita den.

en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
sv: Flytta musen för att rotera formen. Klicka för att rita den. (Den är roterad %d grader.)

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
sv: Okej.. Vi fortsätter med att rita den här!

note: Instructions to show when the Label tool's selector mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose). Then, you can move it, edit it, and change its text style.
sv: Klicka på en befintlig rubrik (eller tryck på [Tab] för att bläddra igenom dem och [Enter] för att välja). Sedan kan du flytta den, redigera den och ändra dess textstil.

note: Instructions to show when a Label has been chosen with the selector
en: Click in your picture if you wish to reposition this label, type to change the text, and use the options to change its text style. Press [Enter] or [Tab] when you're finished.
sv: Klicka på bilden om du vill flytta rubriken, skriv för att ändra texten och använd alternativen för att ändra textstilen. Tryck på [Enter] eller [Tab] när du är klar.

note: Instructions to show when the Label tool's apply mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose) to permanently apply the text to the canvas.
sv: Klicka på en befintlig rubrik (eller tryck på [Tab] för att bläddra igenom dem och [Enter] för att välja) för att permanent lägga till texten på målarduken.

note: Instructions to show when choosing brushes, depending on the brush's feature (if there are none, show_brush_tip() will show the current tool's tip)
en: This brush is animated; its shape changes as you draw!
sv: Denna penseln är animerad; dess form ändras när du ritar!

en: This brush changes depending on the angle.
sv: Denna penseln ändras beroende på vinkeln.

en: This brush changes depending on the angle, and is animated; its shape changes as you draw!
sv: Denna penseln ändras beroende på vinkeln och är animerad; dess form ändras när du ritar!

en: This brush's spacing is now 1 pixel!
sv: Den här penselns avstånd är nu 1 bildpunkt!

en: This brush's spacing is now about %1$d/%2$d the size of the brush shape.
sv: Den här penselns avstånd är nu ungefär %1$d/%2$d lika stort som penselns form.

en: This brush's spacing is now about the size of the brush shape.
sv: Den här penselns avstånd är nu ungefär lika stort som penselns form.

en: This brush's spacing is now about %d times as big as the brush shape.
sv: Den här penselns avstånd är nu ungefär %d gånger så stort som penselformen.

en: This brush's spacing is now about %1$d %2$d/%3$d times as big as the brush shape.
sv: Den här penselns avstånd är nu ungefär %1$d %2$d/%3$d gånger så stort som penselformen.

note: Instructions to show when rotating stamps
en: Drag the mouse to rotate the stamp. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
sv: Dra musen för att rotera stämpeln. Klicka för att rita den. (Den är roterad %d grader.)

note: Text tool instructions after changing font
en: The font is "%1$s (%2$s)", %3$d pixels tall. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
sv: Typsnittet är "%1$s (%2$s)", %3$d bildpunkter högt. Klicka på din teckning så kan du börja skriva. Tryck på [Enter] eller [Tab] för att slutföra texten.

note: Label tool instructions after changing font
en: The font is "%1$s (%2$s)", %3$d pixels tall. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text. By using the selector button and clicking an existing label, you can move it, edit it, and change its text style.
sv: Typsnittet är "%1$s (%2$s)", %3$d bildpunkter högt. Klicka på din teckning så kan du börja skriva. Tryck på [Enter] eller [Tab] för att slutföra texten. Genom att använda väljarknappen och klicka på en befintlig rubrik kan du flytta den, redigera den och ändra dess textstil.

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
sv: Vill du verkligen avsluta?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
sv: Ja, jag är färdig!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
sv: Nej, ta mig tillbaka!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
sv: Om du avslutar så kommer du att förlora bilden! Vill du spara den?

en: Yes, save it!
sv: Ja, spara den!

en: No, don’t bother saving!
sv: Nej, spara inte!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
sv: Spara bilden först?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
sv: Kan inte öppna den här bilden!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
sv: Det finns inga sparade filer!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
sv: Vill du skriva ut bilden nu?

en: Yes, print it!
sv: Ja, skriv ut den!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
sv: Din bild har skrivits ut!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
sv: Tyvärr, din bild kunde inte skrivas ut!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
sv: Du kan inte skriva ut än!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
sv: Radera den här bilden?

en: Erase this template?
sv: Radera den här mallen?

en: Yes, erase it!
sv: Ja, ta bort den!

en: No, don’t erase it!
sv: Nej, ta inte bort den!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
sv: Kom ihåg att använda vänster musknapp!

note: Confirmation of successful (we hope) image export
en: Your picture has been exported to "%s"!
sv: Din bild har exporterats till "%s"!

en: Your slideshow GIF has been exported to "%s"!
sv: Din bildspels-GIF har exporterats till "%s"!

note: We got an error exporting
en: Sorry! Your picture could not be exported!
sv: Jag beklagar! Din bild kunde inte exporteras!

en: Sorry! Your slideshow GIF could not be exported!
sv: Jag beklagar! Din bildspels-GIF kunde inte exporteras!

note: Confirmation of successful (we hope) image-to-template conversion
en: Your picture is now available as a template in the “New“ dialog!
sv: Din bild finns nu tillgänglig som mall i dialogrutan "Ny"!

note: We got an error doing image-to-template conversion
en: You already turned this picture into a template. Look for it in the “New“ dialog!
sv: Du har redan gjort en mall av den här bilden. Leta efter den i dialogrutan "Ny"!

en: Sorry! Your picture could not turned into a template!
sv: Jag beklagar! Din bild kunde inte omvandlas till en mall!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
sv: Välj de bilder som du vill ha, klicka sedan på "Spela".

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
sv: Tyst läge.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
sv: Ljud på.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
sv: Vänta…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
sv: Radera

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
sv: Bildspel

note: Open dialog: 'Template' button, to make a template out of a drawing
en: Template
sv: Mall

note: Open dialog: 'Export' button, to copy an image to an easily-accessible location
en: Export
sv: Exportera

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
sv: Bakåt

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
sv: Spela

note: Slideshow: 'GIF Export' button, to create an animated GIF
en: GIF Export
sv: GIF-export

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
sv: Nästa

note: Color mixer dialog: 'Clear' button, to reset the mixed color
en: Clear
sv: Töm

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
sv: Ersätt bilden med dina ändringar?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
sv: Ja, skriv över den gamla!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
sv: Nej, spara en ny fil!

en: Choose a picture and then click “Open”, “Export”, “Template“, or “Erase”. Click “Slides” to create a slideshow animation or “Back“ to return to your current picture.
sv: Välj en bild och klicka sedan på "Öppna", "Exportera", "Mall" eller "Radera". Klicka på "Bildspel" för att skapa en bildspelsanimation eller på "Bakåt" för att återgå till den aktuella bilden.

en: Choose a picture and then click “Open”, “Export”, or “Erase”. Click “Slides” to create a slideshow animation or “Back“ to return to your current picture.
sv: Välj en bild och klicka sedan på "Öppna", "Exportera" eller "Radera". Klicka på "Bildspel" för att skapa ett animerat bildspel eller på "Bakåt" för att återgå till den aktuella bilden.

note: None selected? Too dangerous to automatically select all (like we do for slideshow playback). Only 1 selected?  No point in saving as GIF.
en: Select 2 or more drawings to turn into an animated GIF.
sv: Välj 2 eller fler teckningar som du vill göra om till en animerad GIF.

note: Descriptions (names) of the color mixer tool's primary colors and shades
en: red
sv: röd

en: yellow
sv: gul

en: blue
sv: blå

en: white
sv: vit

en: grey
sv: grå

en: black
sv: svart

note: Tool tip text describing a mixed color (e.g., "1/3 red and 1/2 yellow", or "1/3 blue and 2/3 white", etc.)
en: Your color is %1$s %2$s.
sv: Din färg är %1$s %2$s.

en: Your color is %1$s %2$s and %3$s %4$s.
sv: Din färg är %1$s %2$s och %3$s %4$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, and %5$s %6$s.
sv: Din färg är %1$s %2$s, %3$s %4$s och %5$s %6$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, and %7$s %8$s.
sv: Din färg är %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s och %7$s %8$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, and %9$s %10$s.
sv: Din färg är %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s och %9$s %10$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s, and %11$s %12$s.
sv: Din färg är %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s och %11$s %12$s.

note: Color mixer; e.g., "Your color is entirely grey."
en: entirely
sv: helt och hållet

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
sv: Välj en färg från din teckning.

en: Pick a color. Hues go top to bottom. Saturation/intensity goes left (pale) to right (pure). Value (lightness/darkness): grey bar.
sv: Välj en färg. Nyanser går uppifrån och ner. Mättnad/intensitet går från vänster (blek) till höger (ren). Värde (ljushet/mörker): grå stapel.

en: Click the primary colors (red, yellow, and blue), white (to tint), grey (to tone), and black (to shade), to mix together a new color.
sv: Klicka på primärfärgerna (rött, gult och blått), vitt (för att nyansera), grått (för att tona) och svart (för att skugga) för att blanda ihop en ny färg.

en: Drawing program
sv: Ritprogram

en: Tux Paint (Fullscreen)
sv: Rita med Tux (helskärm)

en: Color Shift
sv: Färgväxling

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att ändra färgen i delar av din bild.

en: Click to change the colors in your entire picture.
sv: Klicka för att ändra färgerna för hela din bild.

en: Typewriter
sv: Skrivmaskin

en: Computer
sv: Dator

en: Color Computer
sv: Färgdator

en: Click and drag to transform parts of your drawing to ASCII art (%s style).
sv: Klicka och dra för att omvandla delar av din teckning till ASCII-konst (%s-stil).

en: Click to transform your entire drawing to ASCII art (%s style).
sv: Klicka för att omvandla hela teckningen till ASCII-konst (%s-stil).

en: Blind
sv: Persienner

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
sv: Klicka mot kanten av din bild för att dra persienner över den. Rör musen vinkelrätt för att öppna eller stänga persiennerna.

en: Blocks
sv: Block

en: Chalk
sv: Krita

en: Drip
sv: Droppa

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
sv: Klicka och dra med musen för att göra bilden kantig.

en: Click to make the entire picture blocky.
sv: Klicka för att göra hela bilden blockig.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
sv: Klicka och dra med musen för att omvandla bilden till kritteckning.

en: Click to turn the entire picture into a chalk drawing.
sv: Klicka för att förvandla hela bilden till en kritteckning.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
sv: Klicka och dra med musen för att göra så att bilden "droppar".

en: Click to make the entire picture drip.
sv: Klicka för att få hela bilden att droppa.

en: Bloom
sv: Blommande

en: Click and drag to apply a glowing "bloom" effect to parts of your image.
sv: Klicka och dra för att lägga till en glödande "blommande"-effekt på delar av bilden.

en: Click to apply a glowing "bloom" effect to your entire image.
sv: Klicka för att lägga på en glödande "blommande"-effekt på hela bilden.

en: Blur
sv: Suddig

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
sv: Klicka och dra med musen för att göra bilden suddig.

en: Click to blur the entire image.
sv: Klicka för att göra hela bilden suddig.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
sv: Tegelstenar

en: Click and drag to draw large bricks.
sv: Klicka och dra med musen för att rita stora tegelstenar.

en: Click and drag to draw small bricks.
sv: Klicka och dra med musen för att rita små tegelstenar.

en: Click and drag to draw bricks.
sv: Klicka och dra för att rita tegelstenar.

en: Calligraphy
sv: Kalligrafi

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
sv: Klicka och dra med musen för att rita med kalligrafipensel.

en: Cartoon
sv: Seriefigur

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
sv: Klicka och dra med musen för att omvandla bilden till en serieteckning.

en: Click to turn the entire picture into a cartoon.
sv: Klicka för att förvandla hela bilden till en tecknad film.

en: Checkerboard
sv: Schackbräde

en: Click and drag to fill the canvas with a checkerboard pattern.
sv: Klicka och dra för att fylla målarduken med ett schackmönster.

en: Clone
sv: Klona

en: Click once to pick a spot to begin cloning. Click again and drag to clone that part of the picture.
sv: Klicka en gång för att välja en plats att börja klona. Klicka igen och dra för att klona den delen av bilden.

en: 3D Glasses
sv: 3D-glasögon

en: Color Sep.
sv: Färgsep.

en: Double Vision
sv: Dubbelsyn

en: Click and drag left and right to separate your picture's red and cyan, to make anaglyphs you can view with 3D glasses! Use the size option to choose different types.
sv: Klicka och dra åt vänster och höger för att separera bildens röda och cyanfärgade delar och skapa anaglyfer som du kan titta på med 3D-glasögon! Använd storleksalternativet för att välja olika typer.

en: Click and drag to separate your picture's colors.
sv: Klicka och dra för att separera färgerna i din bild.

en: Click and drag to simulate double vision.
sv: Klicka och dra för att simulera dubbelseende.

en: Click and drag left and right to separate your picture's red and cyan, to make anaglyphs you can view with 3D glasses!
sv: Klicka och dra åt vänster och höger för att separera rött och cyan i din bild och skapa anaglyfer som du kan titta på med 3D-glasögon!

en: Comic Dots
sv: Serietecknade prickar

en: Click and drag to draw an a dot pattern on your picture
sv: Klicka och dra för att rita ett a-punktsmönster på din bild

en: Click to apply a dot pattern on your entire picture
sv: Klicka för att applicera ett punktmönster på hela din bild

en: Confetti
sv: Konfetti

en: Click to throw confetti!
sv: Klicka för att kasta konfetti!

en: Crescent
sv: Halvmåne

en: Click and drag to draw a crescent shape. Use the size option to change the shape.
sv: Klicka och dra för att rita en halvmåneform. Använd storleksalternativet för att ändra formen.

en: Distortion
sv: Förvrängning

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att skapa förvrängning i bilden.

en: Dither (Keep Color)
sv: Dither (behåll färg)

en: Click and drag to replace parts of your image with a dithered pattern of dots in your chosen color.
sv: Klicka och dra för att ersätta delar av din bild med ett ditherat mönster av prickar i den färg du valt.

en: Click to replace your entire image with a dithered pattern of dots in your chosen color.
sv: Klicka för att ersätta hela bilden med ett ditherat mönster av prickar i vald färg.

en: Click and drag to replace parts of your image with a dithered pattern of dots using the picture's original colors.
sv: Klicka och dra för att ersätta delar av bilden med ett ditherat mönster av prickar med bildens originalfärger.

en: Click to replace your entire image with a dithered pattern of dots using the picture's original colors.
sv: Klicka för att ersätta hela bilden med ett dithorerat mönster av prickar med bildens originalfärger.

en: Emboss
sv: Relief

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
sv: Klicka och dra med musen för att göra bilden till en relief.

en: Click to emboss the entire picture.
sv: Klicka för att göra en relief av hela bilden.

en: Hearts
sv: Hjärtan

en: Sparkles
sv: Gnistrande

en: Stars
sv: Stjärnor

en: hearts
sv: hjärtan

en: sparkles
sv: gnistrande

en: stars
sv: stjärnor

en: Click and drag to draw a trail of %s on your picture.
sv: Klicka och dra för att rita ett spår av %s på din bild.

en: Lighten
sv: Ljusare

en: Darken
sv: Mörkare

en: Desaturate
sv: Avmätta

en: Saturate
sv: Mättad

en: Remove Color
sv: Ta bort färg

en: Keep Color
sv: Behåll färg

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att göra delar av din bild ljusare.

en: Click to lighten your entire picture.
sv: Klicka för att göra hela din bild ljusare.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att göra delar av din bild mörkare.

en: Click to darken your entire picture.
sv: Klicka för att göra hela din bild mörkare.

en: Click and drag the mouse to desaturate parts of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att avmätta delar av bilden.

en: Click to desaturate your entire picture.
sv: Klicka för att avmätta hela din bild.

en: Click and drag the mouse to saturate parts of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att mätta delar av bilden.

en: Click to saturate your entire picture.
sv: Klicka för att mätta hela bilden.

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that match the chosen color.
sv: Klicka och dra med musen för att helt avmätta de delar av bilden som matchar den valda färgen.

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that match the chosen color.
sv: Klicka för att helt avmätta de delar av bilden som matchar den valda färgen.

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that don't match the chosen color.
sv: Klicka och dra med musen för att helt avmätta de delar av bilden som inte matchar den valda färgen.

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that don't match the chosen color.
sv: Klicka för att helt avmätta de delar av bilden som inte matchar den valda färgen.

en: Fisheye
sv: Fisköga

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
sv: Klicka på en del av din bild för att skapa en fisköga-effekt.

en: Flower
sv: Blomma

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
sv: Klicka och dra för att rita blommans stjälk. Släpp för att göra färdigt blomman.

en: Foam
sv: Skum

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
sv: Klicka och dra för att täcka området med bubblor.

en: Fold
sv: Vik

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
sv: Välj en bakgrundsfärg och klicka för att vika över hörnet av sidan.

en: Fractal #%d
sv: Fraktal #%d

en: Click and drag to sketch a shape. It will repeat, %1$s %2$d%% and rotating %3$d degrees.
sv: Klicka och dra för att skissa en form. Den kommer att upprepas, %1$s %2$d%% och roteras %3$d grader.

en: scaling up
sv: uppskalning

en: scaling down
sv: nedskalning

en: Click and drag to sketch a shape. It will repeat, %1$s %2$d%%.
sv: Klicka och dra för att skissa en form. Den kommer att upprepas, %1$s %2$d %%.

en: Click and drag to sketch a shape. It will repeat, rotating %d degrees.
sv: Klicka och dra för att skissa en form. Den kommer att upprepas och roteras %d grader.

en: Fretwork
sv: Figursågning

en: Click and drag to draw repetitive patterns.
sv: Klicka och dra för att rita repetitiva mönster.

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
sv: Klicka för att täcka din bild med repetitiva mönster.

en: Glass Tile
sv: Glaskakel

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att täcka bilden med glasblock.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
sv: Klicka för att täcka hela din bild i glasblock.

en: Click to place a large googly eye, then drag and release to make it look that direction.
sv: Klicka för att placera ett stort rörligt öga och dra och släpp sedan för att få det att se ut i den riktningen.

en: Click to place a small googly eye, then drag and release to make it look that direction.
sv: Klicka för att placera ett litet rörligt öga och dra och släpp sedan för att få det att se ut i den riktningen.

en: Googly Eyes
sv: Rörliga ögon

en: Click to place a googly eye, then drag and release to make it look that direction.
sv: Klicka för att placera ett par rörliga ögon, dra och släpp sedan för att få det att se ut i den riktningen.

en: Grass
sv: Gräs

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
sv: Klicka och dra för att rita gräs. Glöm inte jorden!

en: Halftone
sv: Halvton

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
sv: Klicka och dra för att göra om din teckning till en dagstidning.

en: Click to turn your drawing into a newspaper.
sv: Klicka för att göra din teckning till en nyhetstidning.

en: Click and drag around your picture to look through it with a kaleidoscope!
sv: Klicka och dra runt din bild för att titta igenom den med ett kalejdoskop!

en: Symmetric Left/Right
sv: Symmetrisk vänster/höger

en: Symmetric Up/Down
sv: Symmetrisk upp/ner

en: Pattern
sv: Mönster

en: Tiles
sv: Plattor

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
sv: Kaleidoskop

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att rita med två penslar som är symmetriska på vänster och höger sida av din bild.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att rita med två penslar som är symmetriska över och under din bild.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
sv: Klicka och dra med musen för att rita ett mönster över bilden.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
sv: Klicka och dra med musen för att rita ett mönster som är symmetriskt över bilden.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
sv: Klicka och dra med musen för att rita med symmetriska penslar (ett kaleidoskop).

en: Light
sv: Ljus

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
sv: Klicka och dra för att rita en ljusstråle på bilden.

en: Lightning
sv: Blixten

en: Click, drag, and release to draw a lightning bolt between two points.
sv: Klicka, dra och släpp för att rita en blixt mellan två punkter.

en: Maze
sv: Labyrint

en: Click and drag to paint a maze on your picture.
sv: Klicka och dra för att måla en labyrint på din bild.

en: Click to turn your entire picture into a maze.
sv: Klicka för att förvandla hela bilden till en labyrint.

en: Metal Paint
sv: Metallfärg

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
sv: Klicka och dra med musen för att rita med metallfärg.

en: Mirror
sv: Spegla

en: Flip
sv: Vänd

en: Click to make a mirror image.
sv: Klicka för att skapa en spegelbild.

en: Click to flip the picture upside-down.
sv: Klicka för att vända bilden upp-och-ner.

en: Mosaic
sv: Mosaik

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att lägga till en mosaikeffekt till delar av din bild.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
sv: Klicka för att lägga till en mosaikeffekt till hela din bild.

en: Square Mosaic
sv: Rutmosaik

en: Hexagon Mosaic
sv: Hexagonal mosaik

en: Irregular Mosaic
sv: Oregelbunden mosaik

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att lägga till rutmosaik till delar av din bild.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
sv: Klicka för att lägga rutmosaik till hela bilden.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att lägga till en hexagonal mosaik till delar av din bild.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
sv: Klicka för att lägga en hexagonal mosaik till hela bilden.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att lägga till en oregelbunden mosaik till delar av din bild.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
sv: Klicka för att lägga en oregelbunden mosaik till hela bilden.

en: Negative
sv: Negativ

en: Opposite
sv: Motsats

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
sv: Klicka och dra med musen för att skapa ett negativ av din bild.

en: Click to turn your painting into its negative.
sv: Klicka för att göra om bilden till ett negativ.

en: Click and drag the mouse around to change colors to their opposites -- their complementary colors.
sv: Klicka och dra musen runt för att ändra färgerna till deras motsatser - deras komplementfärger.

en: Click to turn all colors in your painting into their opposites -- their complementary colors.
sv: Klicka för att förvandla alla färger i din målning till deras motsatser - deras komplementfärger.

en: Noise
sv: Brus

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att lägga till brus till delar av din bild.

en: Click to add noise to your entire picture.
sv: Klicka för att lägga till brus till hela din bild.

note: 1-point perspective
en: 1-Point Select
sv: 1-punktsval

en: 1-Point Draw
sv: 1-punktsritning

note: 2-point perspective
en: 2-Point Select
sv: 2-punktsval

en: 2-Point Draw
sv: 2-punktsritning

note: 3-point perspective
en: 3-Point Select
sv: 3-punktsval

en: 3-Point Draw
sv: 3-punktsritning

en: 3-Point Draw Down
sv: 3-punktsritning ner

en: Isometric Lines
sv: Isometriska linjer

note: Dimetric
en: Dimetric Select
sv: Dimetriskt val

en: Dimetric Draw
sv: Dimetrisk ritning

note: Trimetric
en: Trimetric Select
sv: Trimetrisk välj

en: Trimetric Draw
sv: Trimetrisk ritning

note: Oblique
en: Oblique Select
sv: Sned välj

en: Oblique Draw
sv: Snedritning

en: Oblique Draw Left
sv: Snedritning vänster

note: 1-point perspective
en: Click in your drawing to pick a vanishing point for the 1-point perspective painting tool.
sv: Klicka i din teckning för att välja en försvinnande punkt för målningsverktyget 1-punktsperspektiv.

en: Click and drag to draw lines with your 1-point perspective vanishing point.
sv: Klicka och dra för att rita linjer med din försvinnande punkt i 1-punktsperspektiv.

note: 2-point perspective
en: Click two places in your drawing to pick vanishing points for the 2-point perspective painting tool.
sv: Klicka på två ställen i din teckning för att välja försvinnande punkter för 2-punkts perspektivmålningsverktyget.

en: Click and drag to draw lines with your 2-point perspective vanishing points.
sv: Klicka och dra för att rita linjer med dina försvinnande punkter i 2-punktsperspektiv.

en: Click three places in your drawing to pick vanishing points for the 3-point perspective painting tool.
sv: Klicka på tre ställen i din teckning för att välja försvinnande punkter för målningsverktyget 3-punktsperspektiv.

en: Click and drag to draw lines with your 3-point perspective vanishing points.
sv: Klicka och dra för att rita linjer med dina försvinnande punkter i 3-punktsperspektiv.

en: Click and drag to draw lines with your 3-point perspective vanishing points (downward perspective).
sv: Klicka och dra för att rita linjer med försvinnande punkter i 3-punktsperspektivet (nedåtperspektiv).

en: Click and drag to draw lines with an isometric projection.
sv: Klicka och dra för att rita linjer med isometrisk projektion.

note: Dimetric
en: Click in your drawing to adjust the angle used by the dimetric projection painting tool.
sv: Klicka i din teckning för att justera vinkeln som används av målningsverktyget för dimetrisk projektion.

en: Click and drag to draw lines with dimetric projection.
sv: Klicka och dra för att rita linjer med dimetrisk projektion.

note: Trimetric
en: Click in your drawing to adjust the angles used by the trimetric projection painting tool.
sv: Klicka i din teckning för att justera vinklarna som används av verktyget för trimetrisk projektion.

en: Click and drag to draw lines with trimetric projection.
sv: Klicka och dra för att rita linjer med trimetrisk projektion.

note: Oblique
en: Click in your drawing to adjust the angle used by the oblique projection painting tool.
sv: Klicka i din teckning för att justera vinkeln som används av målningsverktyget för snedprojektion.

en: Click and drag to draw lines with oblique projection.
sv: Klicka och dra för att rita linjer med sned projektion.

en: Click and drag to draw lines with oblique projection (right-facing).
sv: Klicka och dra för att rita linjer med sned projektion (högervänd).

en: Perspective
sv: Perspektiv

en: Panels
sv: Paneler

en: Tile Zoom
sv: Kakelzoom

en: Zoom
sv: Zooma

en: Rush
sv: Rusa

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
sv: Klicka på hörnen och dra där du vill att sträcka bilden.

en: Click to turn your picture into 2-by-2 panels.
sv: Klicka för att förvandla din bild till 2-plus-2-paneler.

en: Click and drag up to zoom in the picture. Drag down to zoom out and tile the picture.
sv: Klicka och dra uppåt för att zooma in bilden. Dra nedåt för att zooma ut och kakla bilden.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
sv: Klicka och dra uppåt för att zooma in eller dra nedåt för att zooma ut bilden.

en: Click and drag up to rush in or drag down to rush out the picture.
sv: Klicka och dra uppåt för att rusa in i bilden eller dra nedåt för att rusa ut ur bilden.

en: Pixels
sv: Bildpunkter

en: Click and drag to draw large pixels.
sv: Klicka och dra för att rita stora bildpunkter.

en: Filled Polygon
sv: Fylld polygon

en: Click multiple times in your picture to create a filled polygon. You may drag points to alter the shape. Drag adjacent points together to merge them. Connect the first and last points to complete the shape.
sv: Klicka flera gånger på din bild för att skapa en fylld polygon. Du kan dra i punkterna för att ändra formen. Dra samman intilliggande punkter för att sammanfoga dem. Anslut den första och den sista punkten för att slutföra formen.

en: Puzzle
sv: Pussel

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
sv: Klicka på den del av din bild där du vill skapa ett pussel.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
sv: Klicka för att göra ett pussel i helskärmsläget.

en: Rails
sv: Räls

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
sv: Klicka och dra för att rita tågräls på bilden.

en: Rainbow
sv: Regnbåge

en: Smooth Rainbow
sv: Mjuk regnbåge

en: Rainbow Cycle
sv: Regnbågscykeln

en: You can draw in rainbow colors!
sv: Du kan rita i regnbågens färger!

en: Rain
sv: Regn

en: Click to place a rain drop onto your picture.
sv: Klicka för att placera ut en regndroppe på din bild.

en: Click to cover your picture with rain drops.
sv: Klicka för att täcka din bild med regndroppar.

en: Real Rainbow
sv: Riktig regnbåge

en: ROYGBIV Rainbow
sv: ROGGBIV Regnbåge

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
sv: Klicka där du vill att din regnbåge ska börja, dra dit du vill att den ska sluta och släpp sedan knappen för att rita en regnbåge.

en: Reflection
sv: Reflektion

en: Click and drag the mouse around to add a reflection to your picture.
sv: Klicka och dra musen runt för att lägga till en reflektion på din bild.

en: Ribbon
sv: Band

en: Add a flowing ribbon to your picture.
sv: Lägg till ett flödande band på din bild.

en: Ripples
sv: Krusningar

en: Click to make ripples appear over your picture.
sv: Klicka för att skapa krusningar på bilden.

en: Rosette
sv: Rosett

en: Click and start drawing your rosette.
sv: Klicka och börja rita din rosett.

en: You can draw just like Picasso!
sv: Du kan rita precis som Picasso!

en: Rotate
sv: Rotera

en: Click and drag to rotate your drawing.
sv: Klicka och dra för att rotera din teckning.

en: Edges
sv: Kanter

en: Sharpen
sv: Skärpa

en: Silhouette
sv: Silhuett

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att spåra kanterna i delar av din bild.

en: Click to trace edges in your entire picture.
sv: Klicka för att spåra kanterna i hela din bild.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att göra delar av din bild skarpare.

en: Click to sharpen the entire picture.
sv: Klicka för att göra hela bilden skarpare.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
sv: Klicka och dra med musen för att skapa en svartvit silhuett.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
sv: Klicka för att skapa en svartvit silhuett av hela din bild.

en: Shift
sv: Flytta

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
sv: Klicka och dra för att flytta runt bilden.

en: Smooth
sv: Utjämna

en: Squiggles
sv: Krumelurer

en: Loops
sv: Slingor

en: Click and drag the mouse around to draw in freehand; it will be smoothed when you let go.
sv: Klicka och dra musen runt för att rita på fri hand; det blir utjämnat när du släpper.

en: Click and drag the mouse around to draw squiggles.
sv: Klicka och dra musen runt för att rita krumelurer.

en: Click and drag the mouse around to draw loop-the-loops.
sv: Klicka och dra musen runt för att rita slingor.

en: Smudge
sv: Kladda

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
sv: Våt färg

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
sv: Klicka och dra med musen för att kladda till bilden.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
sv: Klicka och dra med musen för att rita med våt, suddig färg.

en: Snow Ball
sv: Snöboll

en: Snow Flake
sv: Snöflinga

en: Click to add snow balls to your picture.
sv: Klicka för att lägga till snöbollar till din bild.

en: Click to add snow flakes to your picture.
sv: Klicka för att lägga till snöflingor till din bild.

en: Square Spiral
sv: Fyrkantig spiral

en: Concentric Circles
sv: Koncentriska cirklar

en: Concentric Squares
sv: Koncentriska fyrkanter

en: Click and drag to create a spiral.
sv: Klicka och dra för att skapa en spiral.

en: Click and drag to create a square spiral.
sv: Klicka och dra för att skapa en fyrkantig spiral.

en: Click and drag to create concentric circles.
sv: Klicka och dra för att skapa koncentriska cirklar.

en: Click and drag to create concentric squares.
sv: Klicka och dra för att skapa koncentriska fyrkanter.

en: Spray Paint
sv: Sprayfärg

en: Click and drag to add a random spray of color onto your image.
sv: Klicka och dra för att lägga till en slumpmässig färgspray på din bild.

en: Stretch
sv: Sträck ut

en: Click and drag to stretch part of your picture vertically or horizontally.
sv: Klicka och dra för att sträcka ut en del av bilden vertikalt eller horisontellt.

en: String edges
sv: Trådtavla (kanter)

en: String corner
sv: Trådtavla (hörnor)

en: String 'V'
sv: Trådtavla 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
sv: Klicka och dra för att rita trådtavlor. Dra upp och ned för att ändra antalet trådar, vänster och höger för att göra hålet större.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
sv: Klicka och dra för att rita trådtavlor i form av pilar.

en: Draw string art arrows with free angles.
sv: Klicka och dra för att rita trådtavlor i form av pilar med valfria vinklar.

en: Circles
sv: Cirklar

en: Rays
sv: Strålar

en: Fur
sv: Päls

en: Click and drag to transform parts of your picture to circular brushstrokes.
sv: Klicka och dra för att omvandla delar av bilden till cirkulära penseldrag.

en: Click to turn your entire picture into circular brushstrokes.
sv: Klicka för att förvandla hela bilden till cirkulära penseldrag.

en: Click and drag to transform parts of your picture to brushstroke rays.
sv: Klicka och dra för att omvandla delar av din bild till penseldragsstrålar.

en: Click to turn your entire picture into brushstroke rays.
sv: Klicka för att förvandla hela bilden till penseldragsstrålar.

en: Click and drag to add fur to your picture.
sv: Klicka och dra för att lägga till päls på din bild.

en: Tessellation Pointy
sv: Tessellation spetsig

note: which == TOOL_TESSELL_TOP_TOP
en: Tessellation Flat
sv: Tessellation platt

en: Click and drag to draw a repeating tessellating pattern of pointy-topped hexagons.
sv: Klicka och dra för att rita ett upprepande tessellatmönster av spetsiga hexagoner.

note: which == TOOL_TESSELL_FLAT_TOP
en: Click and drag to draw a repeating tessellating pattern of flat-topped hexagons.
sv: Klicka och dra för att rita ett upprepande tessellerande mönster av hexagoner med platta toppar.

en: Tint
sv: Tona

en: Color & White
sv: Färg och vitt

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
sv: Klicka och dra med musen för att ändra färgen i delar av din bild.

en: Click to change the color of your entire picture.
sv: Klicka för att ändra färgen för hela din bild.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
sv: Klicka och dra med musen för att göra delar av din bild till vit samt en färg som du själv väljer.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
sv: Klicka för att göra hela din bild till vitt och en färg du väljer.

en: Toothpaste
sv: Tandkräm

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
sv: Klicka och dra för att spruta tandkräm på din bild.

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
sv: Klicka och dra för att rita en tornado  på din bild.

en: Epitrochoid
sv: Epicykloid

en: Epitrochoid Inside
sv: Epicykloid insida

en: Epitrochoid Edge
sv: Epicykloid kant

en: Epitrochoid Outside
sv: Epicykloid utsida

en: Hypotrochoid
sv: Hypotrokoid

en: Hypotrochoid Inside
sv: Hypotrokoid insida

en: Hypotrochoid Edge
sv: Hypotrokoid kant

en: Hypotrochoid Outside
sv: Hypotrokoid utsida

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Use the size option to change where the pen is.
sv: Klicka för att börja rita en epicykloid. Dra åt vänster/höger för att ändra storleken på den fasta cirkeln, och uppåt/nedåt för att ändra storleken på cirkeln som rullar utanför den. Använd storleksalternativet för att ändra var pennan befinner sig.

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Then pen is within the rolling circle.
sv: Klicka för att börja rita en epicykloid. Dra åt vänster/höger för att ändra storleken på den fasta cirkeln, och uppåt/nedåt för att ändra storleken på cirkeln som rullar utanför den. Sedan är pennan inom den rullande cirkeln.

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Then pen is on the edge of the rolling circle.
sv: Klicka för att börja rita en epicykloid. Dra åt vänster/höger för att ändra storleken på den fasta cirkeln, och uppåt/nedåt för att ändra storleken på cirkeln som rullar utanför den. Då är pennan på kanten av den rullande cirkeln.

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Then pen is outside the rolling circle.
sv: Klicka för att börja rita en epicykloid. Dra åt vänster/höger för att ändra storleken på den fasta cirkeln, och uppåt/nedåt för att ändra storleken på cirkeln som rullar utanför den. Sedan är pennan utanför den rullande cirkeln.

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Use the size option to change where the pen is.
sv: Klicka för att börja rita en hypotrochoid. Dra åt vänster/höger för att ändra storleken på den fasta cirkeln, och uppåt/nedåt för att ändra storleken på cirkeln som rullar inuti den. Använd storleksalternativet för att ändra var pennan befinner sig.

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Then pen is within the rolling circle.
sv: Klicka för att börja rita en hypotrochoid. Dra åt vänster/höger för att ändra storleken på den fasta cirkeln, och uppåt/nedåt för att ändra storleken på cirkeln som rullar inuti den. Sedan är pennan inom den rullande cirkeln.

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Then pen is on the edge of the rolling circle.
sv: Klicka för att börja rita en hypotrochoid. Dra åt vänster/höger för att ändra storleken på den fasta cirkeln, och uppåt/nedåt för att ändra storleken på cirkeln som rullar inuti den. Sedan är pennan på kanten av den rullande cirkeln.

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Then pen is outside the rolling circle.
sv: Klicka för att börja rita en hypotrochoid. Dra åt vänster/höger för att ändra storleken på den fasta cirkeln, och uppåt/nedåt för att ändra storleken på cirkeln som rullar inuti den. Sedan är pennan utanför den rullande cirkeln.

en: TV (Bright)
sv: TV (ljus)

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
sv: Klicka och dra för att få delar av din bild att se ut som om de är på TV.

en: Click to make your picture look like it's on television.
sv: Klicka för att få din bild att se ut som om den var på tv.

en: Waves
sv: Vågor

en: Wavelets
sv: Små vågor

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
sv: Klicka för att göra bilden horisontellt vågig. Klicka högt uppe för kortare vågor, långt ner för högre vågor, till vänster för små vågor och till höger för långa vågor.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
sv: Klicka för att göra bilden vertikalt vågig. Klicka högt uppe för kortare vågor, långt ner för högre vågor, till vänster för små vågor och till höger för långa vågor.

en: Xor Colors
sv: Xor Färger

en: Click and drag to draw an "Exclusive Or" (XOR) effect
sv: Klicka och dra för att rita en XOR-effekt (Exklusivt Eller)

en: Click to apply an "Exclusive Or" (XOR) effect on the whole picture
sv: Klicka för att tillämpa en "Exklusivt eller"-effekt (XOR) på hela bilden
