tuxpaint - en to si translation catalogue (223 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
si: කළු පැහැය!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
si: සුදු පැහැය!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
si: රතු පැහැය!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
si: තැඹිළි පැහැය!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
si: කහ පැහැය!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
si: ළා කොළ පැහැය!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
si: තද කොළ පැහැය!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
si: ළා නිල් පැහැය!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
si: නිල් පැහැය!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
si: ළා දම් පැහැය!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
si: දම් පැහැය!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
si: රෝස පැහැය!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
si: දුඹුරු පැහැය!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
si: ළා දුඹුරු පැහැය!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
si: වැලි දුඹුරු පැහැය!

note: Congratulations #1
en: Great!
si: විශිෂ්ටයි!

note: Congratulations #2
en: Cool!
si: නියමයි!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
si: දිගටම කරගෙන යන්න!

note: Congratulations #4
en: Good job!
si: විශිෂ්ට කාර්යයක්!

note: Input Method: English mode
en: English
si: ඉංග්‍රීසි

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
si: හිරගන

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
si: කටකන

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
si: හන්ගුල්

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
si: තායි

en: A drawing program for children
si: ළමයින් සඳහා ඇඳීමේ වැඩසටහන

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
si: සමචතුරස්‍රය

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
si: සෘජුකෝණාස්‍රය

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
si: වෘත්තය

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
si: ඉලිප්සය

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
si: ත්‍රිකෝණය

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
si: පංචාස්‍රය

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
si: අෂ්ටාස්‍රය

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
si: රොම්බසය

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
si: සමචතුරස්‍රය යනු පාද සතරම සමාන සෘජුකෝණාස්‍රයකි.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
si: සෘජුකෝණාස්‍රයට සතර පැත්තක් හා සෘජුකෝණ සතරක් තිබේ.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
si: වෘත්තයක් යනු මධ්‍යයේ සිට සළකුණු කරනු ලබන ඕනෑම ස්ථානයක් සම දුරින් පිහිටන්නා වූ වක්‍රයකි.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
si: ඉලිප්සයක් යනු එක් පැත්තකට අදිනු ලැබූ වෘත්තයකි.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
si: ත්‍රිකෝණයකට තුන් පැත්තතක් තිබේ.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
si: පංචාස්‍රයකට පාද පහක් තිබේ.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
si: අෂ්ටාස්‍රයකට සමාන පාද අටක් තිබේ.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
si: රොම්බසයේ පාද සතරම සමාන වන අතර සම්මුඛ පාද සමාන්තර වේ.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
si: මෙවලම්

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
si: වර්ණ

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
si: පින්සල්

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
si: මකන

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
si: මුද්‍රා

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
si: හැඩතල

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
si: අක්ෂර

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
si: මැජික්

note: Freehand painting tool
en: Paint
si: වර්ණක

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
si: රබර් මුද්‍රාව

note: Line drawing tool
en: Lines
si: රේඛා

note: Text tool
en: Text
si: වගන්තිය

note: Label tool
en: Label
si: ලේබලය

note: Fill tool
en: Fill
si: පුරවන්න

note: Undo last action
en: Undo
si: පසු පියවරට යන්න

note: Redo undone action
en: Redo
si: ඉදිරි පියවරට යන්න

note: Eraser tool
en: Eraser
si: මකනය

note: Start a new picture
en: New
si: නව ඇරඹුමක්

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
si: විවෘත කරන්න

note: Save the current picture
en: Save
si: සුරකින්න

note: Print the current picture
en: Print
si: මුද්‍රණය කරන්න

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
si: ඉවත් වන්න

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
si: ඇඳීම සඳහා වර්ණයක් හා පින්සලක් තෝරාගන්න.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
si: ඔබේ චිත්‍රය වටා මුද්‍රා තැබීම සඳහා පින්තූරයක් තෝරාගන්න.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
si: රේඛාවක් ඇඳීම සඳහා මෙය තෝරාගෙන එය සම්පූර්ණ කරන්න.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
si: සුදුසු වගන්ති ශෛලිය තෝරාගන්න. ඔබේ චිත්‍රය මත ක්ලික් කර ටයිප් කරගෙන යන්න. වගන්තිය අවසාන කිරීමට [Enter] හෝ [Tab] ඔබන්න.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
si: ඔබේ චිත්‍රයේ භාවිතා කිරීමට මැජික් ඵලයක් තෝරාගන්න!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
si: පසු පියවරට යන්න!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
si: ඉදිරි පියවරට යන්න!

note: Eraser tool
en: Eraser!
si: මකනය!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
si: නව චිත්‍රයක් ආරම්භ කිරීම සඳහා වර්ණයක් හෝ පින්තූරයක් තෝරාගන්න.

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
si: ඔබගේ පින්තූරය සුරැකිනි!

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
si: සුභ දවසක්	!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
si: රේඛාව සම්පූර්ණ කිරීමට බොත්තම අතහරින්න.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
si: හැඩය පැතිරීම සඳහා බොත්තම තදකර සිටින්න.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
si: හැඩය භ්‍රමණය කිරීමට මූසිකය චලනය කරන්න. ඇඳීමට මූසික ක්ලිකය කරන්න.

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
si: ඔබට ඇත්තටම ඉවත්වීමට අවශ්‍යද ?

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
si: නැහැ.  නැවත මාව කැඳවන්න!

en: Yes, save it!
si: ඔව්, සුරකින්න.!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
si: ප්‍රථමයෙන් ඔබගේ පින්තූරය සුරකින්නද?

note: Generic dialog dismissal
en: OK
si: හරි

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
si: සුරකින ලද ගොනු නොමැත!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
si: ඔබගේ පින්තූරය දැන් මුද්‍රණය කරන්නද?

en: Yes, print it!
si: ඔව්, මුද්‍රණය කරන්න!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
si: ඔබගේ පින්තූරය මුද්‍රණය කරන ලදී!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
si: සමාවන්න! ඔබගේ පින්තූරය මුද්‍රණය කිරීමට නොහැක!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
si: මෙම පින්තූරය මකන්නද?

en: Yes, erase it!
si: ඔව්, මකන්න!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
si: වාම මූසික බොත්තම භාවිතා කිරීමට මතක තබා ගන්න!

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
si: ශබ්දය ඉවත් කරන ලදී.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
si: ශබ්දය නැවත ඇති කරන ලදී.

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
si: මකන්න

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
si: ස්ලයිඩ

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
si: ආපසු

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
si: ක්‍රියා කරවන්න

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
si: ඉදිරියට

note: Use the localized label string (e.g., "あぁ" in Japanese)
en: Aa
si: අකුරු

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
si: ඔව්

en: No
si: නැහැ

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
si: ඔබගේ වෙනස් කිරීම් සමඟින් පින්තූරය ප්‍රතිස්ථාපනය කරන්නද?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
si: ඔව්, පරණ පින්තූරය ප්‍රතිස්ථාපනය කරන්න!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
si: නැහැ, අලුත් ගොනුවක් සුරකින්න!

en: Drawing program
si: ඇඳීමේ වැඩසටහන

en: Color Shift
si: පාට මාරු කරන්න

en: Click to change the colors in your entire picture.
si: මුලු පින්තූරයේ පාට මාරු කිරීමට මූසික ක්ලිකය කරන්න.

en: Blind
si: වැස්ම

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
si: පින්තූරයේ මායිම දක්වා ජනේලයේ වැස්ම වැටීමට සලස්වන්න.වැස්ම ඇරීමට හෝ වැසීමට ලම්භකව එහා මෙහා ගෙන යන්න.

en: Blocks
si: අච්චු

en: Chalk
si: පාට කූරු

en: Drip
si: ස්‍රාවය

en: Blur
si: බොඳ කරන්න

en: Click to blur the entire image.
si: මුලු පින්තූරයම අඳුරු කිරීමට මූසික ක්ලිකය කරන්න.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
si: ගඩොල්

en: Calligraphy
si: විචිත්‍ර අක්ෂර කලාව

en: Cartoon
si: කාටූනය

en: Confetti
si: මංගල මල්පෙති

en: Click to throw confetti!
si: මංගල මල්පෙති විසි කිරීමට මූසික ක්ලිකය කරන්න!

en: Distortion
si: විකෘතිය

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
si: ඔබේ පින්තූරයේ විකෘතියක් ඇතිකිරීමට මූසික ක්ලිකය කර අදින්න.

en: Emboss
si: කැටයම් මතුකර පෙන්වීම

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
si: පින්තූරය කැටයම් ලෙස මතුකර පෙන්වීමට මූසික ක්ලිකය කර අදින්න.

en: Lighten
si: එළිය කරන්න

en: Darken
si: අඳුරු කරන්න

en: Click to lighten your entire picture.
si: ඔබේ පින්තූරයම එළිය කිරීමට මූසික ක්ලිකය කරන්න.

en: Click to darken your entire picture.
si: ඔබේ පින්තූරයම අඳුරු කිරීමට මූසික ක්ලිකය කරන්න.

en: Fisheye
si: මාලු ඇස

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
si: මාලු ඇස බලපෑම ඇති කිරීමට ඔබගේ පින්තූරයේ කොටස් මත මූසික ක්ලිකය කරන්න.

en: Flower
si: මල

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
si: මල් නටුව ඇඳීමට මූසික ක්ලිකය කර අදින්න. මල සම්පූර්ණ වීමට ඉඩහරින්න.

en: Foam
si: පෙණ

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
si: පෙණ සහිත බුබුළු මගින් ප්‍රදේශය ආවරණය කිරීමට මූසික ක්ලිකය කර අදින්න.

en: Fold
si: නැම්ම

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
si: පිටුවේ කොන හැරවීමට ක්ලික් කර පසුබිම් වර්ණයක් තෝරාගන්න.

en: Fretwork
si: කැටයම්

en: Glass Tile
si: වීදුරු ගඩොළු

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
si: ඔබගේ පින්තූරය පුරාවට වීදුරු ගඩොළු යෙදීමට මූසික ක්ලිකය කර අදින්න.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
si: ඔබගේ පින්තූරය වීදුරු ගඩොළු වලින් ආවරණය කිරීමට මූසික ක්ලිකය කරන්න.

en: Grass
si: තණකොළ

en: Symmetric Left/Right
si: සමමිතික වම/දකුණ

en: Symmetric Up/Down
si: සමමිතික ඉහළ පහළ

en: Pattern
si: රටාව

en: Tiles
si: ගඩොළු

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
si: බහුරූපේක්ෂය

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
si: මුසිකය තද කරමින් ඇදගෙන යාමෙන් සමමිතික බුරුසු ඇදිම(කෙලිය්දොස්කප්).

en: Light
si: ආලෝකය

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
si: ඔබේ පින්තුරයේ ප්‍රකාශ ආලෝක දණ්ඩක් ඇදිමට තද කරගෙන එහා මෙහා ගෙනයන්න.

en: Metal Paint
si: ලෝහ පාට

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
si: චිත්‍රය ලෝහමය වර්ණ ගැන්වීමට මුසිකය තද කරගෙන එහා මෙහා ගෙන යන්න.

en: Mirror
si: කඩපත

en: Flip
si: විසි කිරීම

en: Click to make a mirror image.
si: කැඩපත් දර්ශනයක් ලබාගැනීමට තද කරන්න.

en: Click to flip the picture upside-down.
si: පින්තුරය ඉහල-පහල විසි කිරීමට තද කරන්න.

en: Mosaic
si: විචිත්‍ර හැඩතල

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
si: ඔබගේ සම්පුර්ණ පින්තුරයට විචිත්‍ර පෙනුමක් එකතු කිරීමට තද කරන්න.

en: Square Mosaic
si: හතරැස් හැඩ

en: Hexagon Mosaic
si: සයකොන් හැඩ

en: Irregular Mosaic
si: අවිදිමත් හැඩ

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
si: ඔබගේ මුලු පින්තුරයට විචිත්‍ර හතරැස් හැඩයක් එකතු කිරීමට තද කරන්න.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
si: විචිත්‍ර මුලු හයක් ලබාගැනීමට තද කරන්න.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
si: ඔබගේ මුලු පින්තුරයම අවිදිමත් විදියට දැක්වීමට තද කරන්න.

en: Negative
si: ජායාරුප පිටපත

en: Click to turn your painting into its negative.
si: ඔබේ පින්තුරය ජායාරුපයක පිටපතක් ලෙස දැක්වීමට තද කරන්න.

en: Noise
si: ශබ්දය

en: Click to add noise to your entire picture.
si: ඔබේ පින්තුරය ශබ්දය එකතු කිරීමට තද කරන්න.

en: Perspective
si: පෙනෙන දර්ශනය

en: Zoom
si: විශාල හෝ කුඩා කිරීම

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
si: පින්තුරය දික් කිරීමට මායිම් මත තද කිරීමෙන් සහ ඇදගෙන යාමෙන් කල හැක.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
si: ඉහලට ඇදගෙන යාමෙන් පින්තුරය විශාල කිරීම හෝ පහලට ඇදගෙන යාමෙන් පින්තුරය කුඩා කිරීම.

en: Puzzle
si: ප්‍රහේලිකාව

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
si: ඔබේ පින්තුරයේ කොටසක ප්‍රහේලිකාව ඇතුලත් විය යුතු ස්ථානයේ තද කරන්න.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
si: ප්‍රහේලිකාව සම්පුර්ණ තිරයේ පෙනීමට තද කරන්න.

en: Rails
si: රේල් පීලි

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
si: එබීමෙන් සහ ඇදගෙන යාමෙන් ඔබේ පින්තුරයට රේල් පිලි පාරක් ඇදිය හැක.

en: Rainbow
si: දේදුන්න

en: You can draw in rainbow colors!
si: ඔබට දැන් දේදුන්නේ පාටවලින් ඇදිය හැක!

en: Rain
si: වැස්ස

en: Click to place a rain drop onto your picture.
si: ඔබගේ පින්තුරයේ වැහි බින්දු එකතු කලයුතු ස්ථානය මත තද කරන්න.

en: Click to cover your picture with rain drops.
si: ඔබගේ පින්තුරය වැහි බින්දු වලින් ආවරණය කිරීමට තද කරන්න.

en: Real Rainbow
si: නියම දේදුන්න

en: ROYGBIV Rainbow
si: රතුතැබිලිකහකොලනිල්ඉන්දිගෝදම් දේදුන්න

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
si: දේදුන්න පටන් ගන්න ස්ථානය මත තද කරන්න, අවසාන වන ස්ථානයට ඇදගෙන යන්න, පසුව දේදුන්න අදින්න.

en: Ripples
si: කුඩා රැලි

en: Click to make ripples appear over your picture.
si: ඔබගේ පින්තුරයට කුඩා රැලි එකතු කිරීමට තද කරන්න.

en: Rosette
si: රෝස

en: Picasso
si: පිකාසෝ

en: Click and start drawing your rosette.
si: රෝස ඇදීමට ආරම්භ කිරීමට තද කරන්න.

en: You can draw just like Picasso!
si: ඔබට පිකාසෝ වගේ ඇදිය හැක.

en: Edges
si: මායිම්

en: Sharpen
si: මුවහත

en: Silhouette
si: සේයාව

en: Click to trace edges in your entire picture.
si: මුලු පින්තුරයේම මායිම ලකුණු කර ගැනීමට තද කරන්න.

en: Click to sharpen the entire picture.
si: මුලු පින්තුරයම මුවහත් කිරීමට තද කරන්න.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
si: තද කිරීමෙන් ඔබගේ පින්තුරයට කළු සහ සුදු සේයාවක් නිර්මාණය කර හැක.

en: Shift
si: මාරු කිරීම

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
si: එබීමෙන් සහ ඇදගෙන යාමෙන් ඔබගේ පින්තුරය කැන්වස් ඒක තුල එහා මෙහා කල හැක.

en: Smudge
si: පැල්ලම

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
si: තෙත පාට

en: Snow Ball
si: හිම බෝල

en: Snow Flake
si: හිම පතුරු

en: Click to add snow balls to your picture.
si: හිම බෝල ඔබගේ පින්තුරයට එකතු කිරීමට තද කරන්න.

en: Click to add snow flakes to your picture.
si: හිම පතුරු ඔබගේ පින්තුරයට එකතු කිරීමට තද කරන්න.

en: String edges
si: අකුරු ගැට්ට

en: String corner
si: අකුරු මුල්ල

en: String 'V'
si: අකුරු  'වී'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
si: එබීමෙන් සහ ඇදගෙන යාමෙන් අකුරු ඇදිය හැක. ඉහල-පහල ඇදගෙන යාමෙන් ඇදිය හැකිය අඩු හෝ වැඩි පේලි, දකුණට හෝ වමට ගෙනයාමෙන් විශාල හිලක් ඇදේ.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
si: එබීමෙන් සහ ඇදගෙන යාමෙන් අකුරු වල ඉරි ඇදිය හැක.

en: Draw string art arrows with free angles.
si: අකුරු නිදහස් ආකාරයෙන් ඇදීම.

en: Tint
si: අඩු වර්ණ

en: Color & White
si: වර්ණ  & සුදු

en: Click to change the color of your entire picture.
si: සම්පුර්ණ පින්තුරයේ වර්ණය වෙනස් කිරීමට තද කරන්න.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
si: එබීමෙන් ඔබගේ පින්තුරය සුදු සහ ඔබ තෝරා ගත් වර්ණ ගැන්විය හැක.

en: Toothpaste
si: දන්තාලේප

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
si: තද කිරීමෙන් සහ ඇදගෙන යාමෙන් බොරු  දන්තාලේප පාටක් ඔබගේ පින්තුරයට එකතු කර හැක.

en: Tornado
si: ටොනාඩෝ

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
si: ඔබගේ පින්තුරයට ටොනාඩෝ දුමක් එකතු කිරීමට ඔබන්න.

en: TV
si: ටීවී

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
si: එබීමෙන් ඔබගේ පින්තුරයේ කොටසක්  පෙනෙන ආකාරයරුපවහිනයේ.

en: Click to make your picture look like it's on television.
si: රුපවාහිනියේ ඔබගේ පින්තුරය පෙනෙන ආකාරය ලබාගැනීමට තද කරන්න.

en: Waves
si: රැලි

en: Wavelets
si: කුඩා දිය රැලි

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
si: එබීමෙන් පින්තුරයේ තිරස් අතට රැලි එක්කර හැක.තව දුරට තද කිරීමෙන් කෙටි  රැලි, උස රැලි, කුඩා රැලි වමට, සහ දකුණට විශාල රැලි.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
si: එබීමෙන් පින්තුරයේ සිරස් අතට රැලි එක්කර හැක.තව දුරට තද කිරීමෙන් කෙටි  රැලි, උස රැලි, කුඩා රැලි වමට, සහ දකුණට විශාල රැලි.
