tuxpaint - en to pa translation catalogue (350 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
pa: ਕਾਲਾ!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
pa: ਫਿੱਕਾ ਗਰੇ

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
pa: ਚਿੱਟਾ!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
pa: ਲਾਲ!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
pa: ਸੰਤਰੀ!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
pa: ਪੀਲਾ!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
pa: ਫਿੱਕਾ ਹਰਾ!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
pa: ਗੂੜਾ ਹਰਾ!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
pa: ਅਸਮਾਨੀ!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
pa: ਨੀਲਾ!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
pa: ਜਾਮਨੀ!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
pa: ਫਿੱਕਾ ਜਾਮਨੀ!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
pa: ਗੁਲਾਬੀ!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
pa: ਭੂਰਾ!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
pa: ਫਿੱਕਾ ਭੂਰਾ!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
pa: ਫਿੱਕਾ ਸੰਤਰੀ!

en: Solid
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ

en: Brush
pa: ਬੁਰਸ਼

en: Linear
pa: ਰੇਖਿਕ

en: Radial
pa: ਰੇਡੀਅਲ

en: Click to fill an area with a solid color.
pa: ਗੂੜ੍ਹੇ ਰੰਗ ਨਾਲ ਖੇਤਰ ਭਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Click and drag to fill an area by hand, using a brush.
pa: ਬੁਰਸ਼ ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਹੱਥ ਨਾਲ ਖੇਤਰ ਭਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਤੇ ਖਿੱਚੋ।

note: Congratulations #1
en: Great!
pa: ਵਾਹ!

note: Congratulations #2
en: Cool!
pa: ਬੱਲੇ ਬੱਲੇ!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
pa: ਸਾਬਾਸ਼, ਲੱਗੇ ਰਹੋ!

note: Congratulations #4
en: Good job!
pa: ਬਹੁਤ ਵਧੀਆ!

note: Input Method: English mode
en: English
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
pa: ਹੀਰਾਗਾਨਾ

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
pa: ਕਾਟਾਕਾਨਾ

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
pa: ਹੁੰਗਲ

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
pa: ਥਾਈ

note: Add menu items
en: About Tux Paint
pa: ਟਕਸ ਪੇਂਟ ਬਾਰੇ

en: Hide Tux Paint
pa: ਟਕਸ ਪੇਂਟ ਓਹਲੇ

en: Hide Others
pa: ਹੋਰ ਓਹਲੇ ਕਰੋ

en: Show All
pa: ਸਭ ਵੇਖਾਓ

en: Quit Tux Paint
pa: ਟਕਸ ਪੇਂਟ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: Put menu into the menubar
en: Window
pa: ਵਿੰਡੋ

note: "Minimize" item
en: Minimize
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

en: Tux Paint
pa: ਟਕਸ ਪੇਂਟ

en: A drawing program for children
pa: ਬੱਚਿਆਂ ਵਾਸਤੇ ਪੇਂਟ ਕਰਨ ਵਾਲਾ ਡਰਾਇੰਗ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ

en: Tux Paint is a free, award-winning drawing program for children ages 3 to 12. Tux Paint is used in schools around the world as a computer literacy drawing activity. It combines an easy-to-use interface, fun sound effects, and an encouraging cartoon mascot who guides children as they use the program.
pa: ਟੱਕਸ ਪੇਂਟ ਮੁਫ਼ਤ, 3 ਤੋਂ 12 ਸਾਲਾਂ ਦੇ ਬੱਚਿਆਂ ਲਈ ਇਨਾਮ ਜੇਤੂ ਡਰਾਇੰਗ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਹੈ। ਟੱਕਸ ਪੇਂਟ ਨੂੰ ਸੰਸਾਰ ਭਰ ਦੇ ਸਕੂਲਾਂ ਅਤੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਡਰਾਇੰਗ ਸਿਖਲਾਈ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ। ਇਸ ਵਿੱਚ ਵਰਤਣ ਲਈ ਸੌਖਾ ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਇੰਟਰਫੇਸ, ਮਜ਼ੇਦਾਰ ਆਵਾਜ਼ਾਂ ਦੇ ਪ੍ਰਭਾਵ ਅਤੇ ਪ੍ਰੇਰਿਤ ਕਰਨ ਵਾਲਾ  ਕਾਰਟੂਨ ਮਸਖਰਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਬੱਚਿਆਂ ਨੂੰ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਵਰਤਣ ਦੌਰਾਨ ਸੇਧਾਂ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: Kids are presented with a blank canvas and a variety of drawing tools to help them be creative.
pa: ਬੱਚਿਆਂ ਨੂੰ ਕਾਲਾ ਕੈਨਵਸ ਅਤੇ ਕਈ ਕਿਸਮ ਦੇ ਡਰਾਇੰਗ ਕਰਨ ਵਾਲੇ ਟੂਲ ਦਿੱਤੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ, ਤਾਂ ਕਿ ਉਹ ਆਪਣੀ ਕਲਪਣਾ ਕਰ ਸਕਣ।

en: The Paint Brush tool lets you draw freehand, using various brushes and colors
pa: ਪੇਂਟ ਬੁਰਸ਼ ਟੂਲ ਤੁਹਾਨੂੰ ਹੱਥ ਨਾਲ ਕਈ ਬੁਰਸ਼ਾਂ ਤੇ ਰੰਗਾਂ ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਮਦਦਗਾਰ ਹੈ

en: The Stamp tool is like a set of rubber stamps or stickers
pa: ਮੋਹਰ ਟੂਲ ਰਬੜ ਦੀ ਮੋਹਰ ਜਾਂ ਸਟਿੱਕਰਾਂ ਦੇ ਸਮੂਹ ਵਰਗਾ ਹੈ

en: Tux Paint's Shapes tool now offers hexagon (6-sided) and heptagon (7-sided) polygons. For shapes which can be stretched (rectangle, oval, etc.), the aspect ratio of the shape is displayed at the bottom while you make your adjustments. Instructional information shown while using some other tools has also been expanded.
pa: ਟੱਕਸ ਪੇਂਟ ਦਾ ਸ਼ਕਲਾਂ ਬਨਾਉਣ ਵਾਲਾ ਟੂਲ ਛੇ-ਭੁਜੀ (5-ਬਾਹੀਆਂ) ਅਤੇ ਸੱਤ-ਭੁਜੀ (7 ਬਾਹੀਆਂ) ਬਹੁ-ਭੁਜਾਂ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਮਦਦਗਾਰ ਹੈ। ਸ਼ਕਲਾਂ, ਜੋ ਕਿ ਖਿੱਚਿਆਂ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ (ਜਿਵੇਂ ਚਤੁਰਭੁਜ, ਅੰਡਾਕਾਰ ਆਦਿ), ਲਈ ਜਦੋਂ ਵੀ ਤੁਸੀਂ ਤਬਦੀਲੀ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਸ਼ਕਲ ਦੇ ਅਨੁਸਾਰੀ ਅਨੁਪਾਤ ਨੂੰ ਹੇਠਾਂ ਦਿਖਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ। ਢਾਂਚਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਖਾਈ ਜਾਂਦੀ ਹੈ, ਜਦ ਕਿ ਕੁਝ ਹੋਰ ਟੂਲਾਂ ਵਿੱਚ ਵਾਧਾ ਵੀ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Finally, this newest version adds options to export individual drawings and GIF animations, making it easy to share pictures, cartoons, and slideshows with others.
pa: ਆਖਰ ਵਿੱਚ, ਇਹ ਨਵੇਂ ਵਰਜ਼ਨ ਵਿੱਚ ਇਕੱਲੀਆਂ ਡਰਾਇੰਗਾਂ ਤੇ GIF ਐਨੀਮੇਸ਼ਨਾਂ ਨੂੰ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰਨ ਦੀ ਚੋਣ ਜੋੜੀ ਗਈ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤਸਵੀਰਾਂ, ਕਾਰਟੂਨਾਂ ਤੇ ਸਲਾਈਡ-ਸ਼ੋਅ ਹੋਰਾਂ ਨਾਲ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨਾ ਸੌਖਾ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Tux Paint also now makes it possible to disable stereo sound, which can benefit users with a hearing impairment, or in situations where only one speaker is available.
pa: ਟੱਕਸ ਪੇਂਟ ਨੇ ਹੁਣ ਸਟੀਰਿਓ ਸਾਊਂਢ ਨੂੰ ਅਸਮਰੱਥ ਕਰਨਾ ਸੰਭਵ ਕੀਤਾ ਹੈ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਬੋਲੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰਾਂ ਨੂੰ ਜਾਂ ਜਿੱਥੇ ਸਿਰਫ਼ ਇੱਕ ਸਪੀਕਰ ਮੌਜੂਦ ਹੋਵੇ, ਉੱਥੇ ਫਾਇਦਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
pa: ਵਰਗ

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
pa: ਆਇਤ

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
pa: ਚੱਕਰ

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
pa: ਤਿਕੋਣ

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
pa: ਪੰਜਭੁਜ

note: Hexagon shape tool (6 sides)
en: Hexagon
pa: ਛੇਭੁਜ

note: Heptagon (aka septagon) shape tool (7 sides)
en: Heptagon
pa: ਸੱਤਭੁਜ

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
pa: ਅੱਠਭੁਜ

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
pa: ਸਮ-ਚੁਤਰਭੁਜ

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagon star (5 points star)
en: Star
pa: ਤਾਰਾ

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
pa: ਵਰਗ ਚਾਰੇ ਬਰਾਬਰ ਭੁਜਾਵਾਂ ਵਾਲੀ ਆਇਤ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
pa: ਆਇਤ ਦੀਆਂ ਚਾਰ ਭੁਜਾਵਾਂ ਅਤੇ ਚਾਰ ਸਮਕੋਣ ਹੁੰਦੇ ਹਨ।

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
pa: ਚੱਕਰ ਅਜਿਹੀ ਚਾਪ ਹੁੰਦੀ ਹੈ, ਜਿਸ ਦੇ ਸਾਰੇ ਬਿੰਦੂ ਉਸ ਦੇ ਕੇਂਦਰ ਤੋਂ ਬਰਾਬਰ ਦੂਰੀ ਉੱਤੇ ਹੁੰਦੇ ਹਨ।

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
pa: ਅੰਡਾਕਾਰ ਸ਼ਕਲ ਖਿੱਚੇ ਹੋਏ ਅੰਡੇ ਦੀ ਤਰਾਂ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
pa: ਤਿਕੋਣ ਦੀਆਂ ਤਿੰਨ  ਭੁਜਾਵਾਂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ।

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
pa: ਪੰਜਭੁਜ ਦੀਆਂ ਪੰਜ ਭੁਜਾਵਾਂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ।

note: Description of a hexagon
en: A hexagon has six sides.
pa: ਛੇਭੁਜ ਦੀਆਂ ਛੇ ਭੁਜਾਵਾਂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ।

note: Description of a heptagon
en: A heptagon has seven sides.
pa: ਸੱਤਭੁਜ ਦੀਆਂ ਸੱਤ ਭੁਜਾਵਾਂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ।

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
pa: ਅੱਠਭੁਜ ਦੀਆਂ ਅੱਠ ਭੁਜਾਵਾਂ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ।

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
pa: ਸਮਚੁਤਰਭੁਜ ਦੀਆਂ ਚਾਰੇ ਭੁਜਾਵਾਂ ਬਰਾਬਰ ਹੁੰਦੀਆ ਹਨ ਅਤੇ ਸਾਹਮਣੀਆਂ ਭੁਜਾਵਾਂ ਸਮਾਂਤਰ ਹੁੰਦੀਆਂ ਹਨ।

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
pa: 3 ਬਿੰਦੂਆਂ ਵਾਲਾ ਤਾਰਾ ਹੈ।

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
pa: 4 ਬਿੰਦੂਆਂ ਵਾਲਾ ਤਾਰਾ ਹੈ।

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
pa: 5 ਬਿੰਦੂਆਂ ਵਾਲਾ ਤਾਰਾ ਹੈ।

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want. Move around to rotate it, and click again to draw it.
pa: ਸ਼ਕਲ ਚੁਣੋ। ਵਹਾਉਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ, ਖਿੱਚੋ ਅਤੇ ਜਦੋਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਦਾ ਆਕਾਰ ਤੇ ਸ਼ਕਲ ਠੀਕ ਲੱਗੇ ਤਾਂ ਛੱਡ ਦਿਓ। ਇਸ ਨੂੰ ਘੁੰਮਾਉਣ ਲਈ ਏਧਰ ਓਧਰ ਹਿਲਾਓ ਅਤੇ ਮੁੜ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਫੇਰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want.
pa: ਸ਼ਕਲ ਚੁਣੋ। ਵਹਾਉਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ, ਖਿੱਚੋ ਅਤੇ ਜਦੋਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਦਾ ਆਕਾਰ ਤੇ ਸ਼ਕਲ ਠੀਕ ਲੱਗੇ ਤਾਂ ਛੱਡ ਦਿਓ।

en: Draw shapes from the center.
pa: ਕੇਂਦਰ ਤੋਂ ਸ਼ਕਲਾਂ ਵਾਹੋ।

en: Draw shapes from a corner.
pa: ਕੋਨੇ ਤੋਂ ਸ਼ਕਲਾਂ ਵਾਹੋ।

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
pa: ਟੂਲ

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
pa: ਰੰਗ

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
pa: ਬੁਰਸ਼

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
pa: ਰਬੜਾਂ

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
pa: ਮੋਹਰਾਂ

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
pa: ਸ਼ਕਲਾਂ

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
pa: ਅੱਖਰ

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
pa: ਜਾਦੂ

note: Title of fill selector (buttons down the right for fill tool)
en: Fills
pa: ਭਰੋ

note: Freehand painting tool
en: Paint
pa: ਪੇਂਟ

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
pa: ਮੋਹਰ

note: Line drawing tool
en: Lines
pa: ਲਕੀਰਾਂ

note: Text tool
en: Text
pa: ਅੱਖਰ

note: Label tool
en: Label
pa: ਚਿੱਟ

note: Fill tool
en: Fill
pa: ਭਰੋ

note: Undo last action
en: Undo
pa: ਵਾਪਸ ਲਵੋ

note: Redo undone action
en: Redo
pa: ਪਰਤਾਓ

note: Eraser tool
en: Eraser
pa: ਰਬੜ

note: Start a new picture
en: New
pa: ਨਵਾਂ

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

note: Save the current picture
en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

note: Print the current picture
en: Print
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
pa: ਰੰਗ ਤੇ ਬੁਰਸ਼ ਚੱਕ ਕੇ ਉਹਨਾਂ ਨਾਲ ਵਾਹੋ।

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
pa: ਆਪਣੀ ਡਰਾਇੰਗ ਦੁਆਲੇ ਮੋਹਰ ਲਾਉਣ ਲਈ ਤਸਵੀਰ ਚੁਣੋ।

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
pa: ਲਕੀਰ ਵਹਾਉਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ। ਇਸ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਲਈ ਛੱਡੋ।

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
pa: ਲਿਖਤ ਲਈ ਸਟਾਈਲ ਚੁਣੋ। ਆਪਣੀ ਡਰਾਇੰਗ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਤੁਸੀਂ ਲਿਖਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਲਿਖਤ ਪੂਰੀ ਕਰਨ ਲਈ [Enter] ਜਾਂ [Tab] ਦਬਾਓ।

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text. By using the selector button and clicking an existing label, you can move it, edit it, and change its text style.
pa: ਲਿਖਤ ਲਈ ਸਟਾਈਲ ਚੁਣੋ। ਆਪਣੀ ਡਰਾਇੰਗ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਤੁਸੀਂ ਲਿਖਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਲਿਖਤ ਪੂਰੀ ਕਰਨ ਲਈ [Enter] ਜਾਂ [Tab] ਦਬਾਓ। ਚੋਣਕਾਰ ਬਟਨ ਨੂੰ ਵਰਤ ਕੇ ਅਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਲੇਬਲ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਹਿਲਾ, ਸੋਧ ਅਤੇ ਇਸ ਦੀ ਲਿਖਤ ਸਟਾਈਲ ਨੂੰ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
pa: ਆਪਣੀ ਡਰਾਇੰਗ ਉੱਤੇ ਵਰਤਣ ਲਈ ਜਾਦੂਗਰੀ ਪ੍ਰਭਾਵ ਚੁਣੋ!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
pa: ਵਾਪਸ ਲਵੋ!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
pa: ਪਰਤਾਓ!

note: Eraser tool
en: Eraser!
pa: ਰਬੜ!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
pa: ਨਵੀਂ ਡਰਾਇੰਗ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਰੰਗ ਤਾਂ ਤਸਵੀਰ ਚੁਣੋ।

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
pa: …ਖੋਲ੍ਹੋ

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
pa: ਪਰਿੰਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
pa: ਬਾਏ ਬਾਏ!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
pa: ਲਕੀਰ ਪੂਰੀ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਊਸ ਦੇ ਬਟਨ ਨੂੰ ਛੱਡੋ।

en: Let go of the button to complete the line. (Your line’s angle is %.0f degrees.)
pa: ਲਕੀਰ ਪੂਰੀ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਊਸ ਦੇ ਬਟਨ ਨੂੰ ਛੱਡੋ (ਤੁਹਾਡੀ ਲਕੀਰ ਦਾ ਕੋਣ %.0f ਹੈ।)

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
pa: ਸ਼ਕਲ ਨੂੰ ਖਿੱਚਣ ਲਈ ਬਟਨ ਨੂੰ ਫੜੀ ਰੱਖੋ।

en: Hold the button to stretch the shape. (It has an aspect ratio of "%.2g:1".)
pa: ਸ਼ਕਲ ਨੂੰ ਖਿੱਚਣ ਲਈ ਬਟਨ ਨੂੰ ਫੜੀ ਰੱਖੋ। (ਇਸ ਦਾ ਅਕਾਰ ਅਨੁਪਾਤ "%.2g:1" ਹੈ।)

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
pa: ਸ਼ਕਲ ਨੂੰ ਘੁੰਮਾਉਣ ਲਈ ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਹਿਲਾਓ। ਇਹ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
pa: ਸ਼ਕਲ ਨੂੰ ਘੁੰਮਾਉਣ ਲਈ ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਹਿਲਾਓ। ਇਹ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ। (ਇਹ %d ਡਿਗਰੀ ਘੁੰਮਿਆ ਹੈ।)

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
pa: ਚਲੋ, ਠੀਕ ਹੈ... ਇਸ ਨੂੰ ਬਣਾਉਂਦੇ ਹਾਂ!

note: Instructions to show when the Label tool's selector mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose). Then, you can move it, edit it, and change its text style.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲੇਬਲ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ (ਜਾਂ ਉਹਨਾਂ ਵਿੱਚ ਜਾਣ ਲਈ [Tab] ਅਤੇ ਚੁਣਨ ਲਈ [Enter] ਦਬਾਓ)। ਤਦ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਹਿਲਾ, ਸੋਧ ਅਤੇ ਇਸ ਦੀ ਲਿਖਤ ਸ਼ੈਲੀ ਨੂੰ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: Instructions to show when the Label tool's apply mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose) to permanently apply the text to the canvas.
pa: ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਕੈਨਵਸ ਉੱਤੇ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਲੇਬਲ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨਾ (ਜਾਂ ਉਹਨਾਂ ਵਿੱਚ ਜਾਣ ਲਈ [Tab] ਅਤੇ ਚੁਣਨ ਲਈ [Enter] ਦਬਾਓ)।

note: Instructions to show when choosing brushes, depending on the brush's feature (if there are none, show_brush_tip() will show the current tool's tip)
en: This brush is animated; its shape changes as you draw!
pa: ਇਹ ਬੁਰਸ਼ ਐਨੀਮੇਟ ਹੈ; ਇਸ ਦੀ ਸ਼ਕਲ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਵਹਾਉਣ ਦੇ ਨਾਲ ਬਦਲ ਜਾਂਦੀ ਹੈ!

en: This brush changes depending on the angle.
pa: ਇਹ ਬੁਰਸ਼ ਕੋਣ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ ਬਦਲ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: This brush changes depending on the angle, and is animated; its shape changes as you draw!
pa: ਇਹ ਬੁਰਸ਼ ਕੋਣ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ ਬਦਲਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਐਨੀਮੇਟ ਹੈ; ਇਸ ਦੀ ਸ਼ਕਲ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਵਹਾਉਣ ਦੇ ਨਾਲ ਬਦਲ ਜਾਂਦੀ ਹੈ!

en: This brush's spacing is now 1 pixel!
pa: ਇਸ ਬੁਰਸ਼ ਦਾ ਫ਼ਾਸਲਾ ਹੁਣ 1 ਪਿਕਸਲ ਹੈ!

en: This brush's spacing is now about %1$d/%2$d the size of the brush shape.
pa: ਇਹ ਬੁਰਸ਼ ਲਈ ਫਾਸਲਾ ਹੁਣ ਬੁਰਸ਼ ਦੇ ਆਕਾਰ ਦਾ %1$d/%2$d ਹੋਵੇਗਾ।

en: This brush's spacing is now about the size of the brush shape.
pa: ਇਹ ਬੁਰਸ਼ ਲਈ ਫਾਸਲਾ ਹੁਣ ਬੁਰਸ਼ ਦੇ ਆਕਾਰ ਜਿੰਨਾ ਹੋਵੇਗਾ।

en: This brush's spacing is now about %d times as big as the brush shape.
pa: ਇਹ ਬੁਰਸ਼ ਲਈ ਫਾਸਲਾ ਹੁਣ ਬੁਰਸ਼ ਦੇ ਆਕਾਰ ਦੇ %d ਗੁਣਾ ਹੋਵੇਗਾ।

en: This brush's spacing is now about %1$d %2$d/%3$d times as big as the brush shape.
pa: ਇਹ ਬੁਰਸ਼ ਲਈ ਫਾਸਲਾ ਹੁਣ ਬੁਰਸ਼ ਦੇ ਆਕਾਰ ਦੇ %1$d %2$d/%3$d ਗੁਣਾ ਹੋਵੇਗਾ।

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਬਾਹਰ ਜਾਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
pa: ਹਾਂ ਜੀ, ਮੈਂ ਪੂਰਾ ਕਰ ਲਿਆ!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
pa: ਨਹੀਂ, ਵਾਪਸ ਜਾਣਾ ਹੈ!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਗੁਆ ਦਿਉਂਗੇ! ਇਸ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣਾ ਹੈ?

en: Yes, save it!
pa: ਹਾਂ, ਇਹ ਸੰਭਾਲੋ!

en: No, don’t bother saving!
pa: ਨਹੀਂ, ਸੰਭਾਲਣ ਦੀ ਖੇਚਲ ਨਾ ਕਰੋ!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਤੁਹਾਡੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਣਾ ਹੈ?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
pa: ਉਸ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
pa: ਕੋਈ ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਫ਼ਾਈਲਾਂ ਨਹੀਂ ਹਨ!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਹੁਣੇ ਪਰਿੰਟ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: Yes, print it!
pa: ਹਾਂ ਹੁਣੇ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਤਸਵੀਰ ਪਰਿੰਟ ਕੀਤੀ ਜਾ ਚੁੱਕੀ ਹੈ!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ! ਤੁਹਾਡੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਪਰਿੰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
pa: ਤੁਸੀਂ ਹਾਲੇ ਇਸ ਨੂੰ ਪਰਿੰਟ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
pa: ਇਹ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਮਿਟਾਉਣਾ ਹੈ?

en: Yes, erase it!
pa: ਹਾਂ, ਇਸ ਨੂੰ ਮਿਟਾਓ!

en: No, don’t erase it!
pa: ਨਹੀਂ, ਇਸ ਨੂੰ ਨਾ ਮਿਟਾਓ!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
pa: ਖੱਬੇ ਮਾਊਸ ਬਟਨ ਨੂੰ ਵਰਤਣਾ ਯਾਦ ਰੱਖੋ!

note: Confirmation of successful (we hope) image export
en: Your picture has been exported!
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ!

en: Your slideshow GIF has been exported!
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸਲਾਈਡ-ਸ਼ੋਅ GIF ਐਕਸਪੋਰਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ!

note: We got an error exporting
en: Sorry! Your picture could not be exported!
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ! ਤੁਹਾਡੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਐਕਸਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ!

en: Sorry! Your slideshow GIF could not be exported!
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ! ਤੁਹਾਡੀ ਸਲਾਈਡ-ਸ਼ੋਅ GIF ਨੂੰ ਐਕਸਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
pa: ਜੋ ਤਸਵੀਰਾਂ ਤੁਸੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਨੂੰ ਚੁਣੋ ਅਤੇ "ਚਲਾਓ" ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
pa: ਆਵਾਜ਼ ਮਿਊਟ ਹੈ।

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
pa: ਆਵਾਜ਼ ਚੱਲਦੀ ਹੈ।

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
pa: ਉਡੀਕੋ ਜੀ…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
pa: ਮਿਟਾਓ

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
pa: ਸਲਾਈਡਾਂ

note: Open dialog: 'Export' button, to copy an image to an easily-accessible location
en: Export
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
pa: ਚਲਾਓ

note: Slideshow: 'GIF Export' button, to create an animated GIF
en: GIF Export
pa: GIF ਐਕਸਪੋਰਟ

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
pa: ਅੱਗੇ

note: Color mixer dialog: 'Clear' button, to reset the mixed color
en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
pa: ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਤੁਹਾਡੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨਾਲ ਬਦਲਣਾ ਹੈ?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
pa: ਹਾਂ, ਪੁਰਾਣੀ ਨੂੰ ਬਦਲ ਦਿਓ!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
pa: ਨਹੀਂ, ਨਵੀਂ ਫ਼ਾਈਲ ਸੰਭਾਲੋ!

note: None selected? Too dangerous to automatically select all (like we do for slideshow playback). Only 1 selected?  No point in saving as GIF.
en: Select 2 or more drawings to turn into an animated GIF.
pa: ਐਨੀਮੇਟ ਕੀਤੇ GIF ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ 2 ਜਾਂ ਵੱਧ ਡਰਾਇੰਗਾਂ ਚੁਣੋ।

note: Descriptions (names) of the color mixer tool's primary colors and shades
en: red
pa: ਲਾਲ

en: yellow
pa: ਪੀਲਾ

en: blue
pa: ਨੀਲਾ

en: white
pa: ਚਿੱਟਾ

en: grey
pa: ਸਲੇਟੀ

en: black
pa: ਕਾਲਾ

note: Tool tip text describing a mixed color (e.g., "1/3 red and 1/2 yellow", or "1/3 blue and 2/3 white", etc.)
en: Your color is %1$s %2$s.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਰੰਗ %1$s %2$s ਹੈ।

en: Your color is %1$s %2$s and %3$s %4$s.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਰੰਗ %1$s %2$s ਅਤੇ %3$s %4$s ਹੈ।

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, and %5$s %6$s.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਰੰਗ %1$s %2$s, %3$s %4$s, ਅਤੇ %5$s %6$s ਹੈ।

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, and %7$s %8$s.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਰੰਗ %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, ਅਤੇ %7$s %8$s ਹੈ।

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, and %9$s %10$s.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਰੰਗ %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, ਅਤੇ %9$s %10$s ਹੈ।

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s, and %11$s %12$s.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਰੰਗ %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s, ਅਤੇ %11$s %12$s।

note: Color mixer; e.g., "Your color is entirely grey."
en: entirely
pa: ਪੂਰਾ

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
pa: ਆਪਣੀ ਡਰਾਇੰਗ ਵਿੱਚੋਂ ਰੰਗ ਚੁਣੋ।

en: Pick a color. Hues go top to bottom. Saturation/intensity goes left (pale) to right (pure). Value (lightness/darkness): grey bar.
pa: ਰੰਗ ਚੁਣੋ। ਰੰਗਤ ਉੱਤੇ ਤੋਂ ਹੇਠਾਂ ਵੱਲ ਹੈ। ਸੰਤ੍ਰਿਪਤਾ/ਤੀਬਰਤਾ ਖੱਬੇ (ਪੀਲੀ ਭਾਅ) ਤੋਂ ਸੱਜੇ (ਸ਼ੁੱਧ) ਵੱਲ ਹੈ। ਮੁੱਲ (ਹਲਕਾ/ਗੂੜ੍ਹਾ): ਸਲੇਟੀ ਪੱਟੀ।

en: Click the primary colors (red, yellow, and blue), white (to tint), grey (to tone), and black (to shade), to mix together a new color.
pa: ਮੂਲ ਰੰਗ (ਲਾਲ, ਪੀਲਾ ਤੇ ਨੀਲਾ), ਚਿੱਟਾ (ਦਾਗ), ਸਲੇਟੀ (ਤੋਂ ਟੋਨ) ਅਤੇ ਕਾਲਾ (ਤੋਂ ਛਾਂ) ਨਵੇਂ ਰੰਗਾਂ ਨਾਲ ਮਿਲਾਉਣ ਲਈ ਚੁਣੋ।

en: Drawing program
pa: ਡਰਾਇੰਗ ਪਰੋਗਰਾਮ

en: Color Shift
pa: ਰੰਗ ਬਦਲੋ

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸਿਆਂ ਵਿੱਚ ਰੰਗ ਬਦਲਣ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to change the colors in your entire picture.
pa: ਆਪਣੀ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਵਿੱਚ ਰੰਗ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Blind
pa: ਪੜਦੇ

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਉੱਤੇ ਖਿੜਕੀ ਦੇ ਪੜਦਿਆਂ ਦਾ ਪ੍ਰਭਾਵ ਪਾਉਣ ਲਈ ਕੋਨਿਆਂ ਵਿੱਚ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ। ਪੜਦੇ ਖੋਲ੍ਹਣ ਜਾਂ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ ਲੰਬਕਾਰੀ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਹਿਲਾਓ।

en: Blocks
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ

en: Chalk
pa: ਚਾਕ

en: Drip
pa: ਬੂੰਦ

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
pa: ਤਸਵੀਰ ਗੂੜ੍ਹੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਦੁਆਲੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to make the entire picture blocky.
pa: ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਗੂੜ੍ਹਾ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
pa: ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਚਾਕ ਵਾਲੀ ਡਰਾਇੰਗ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਦੁਆਲੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to turn the entire picture into a chalk drawing.
pa: ਸਾਰੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਚਾਕ ਡਰਾਇੰਗ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
pa: ਤਸਵੀਰ ਡਰਿੱਪ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਦੁਆਲੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to make the entire picture drip.
pa: ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਡਰਿੱਪ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Blur
pa: ਧੁੰਦਲਾ

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
pa: ਚਿੱਤਰ ਨੂੰ ਧੁੰਦਲਾ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਉਸ ਦੁਆਲੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to blur the entire image.
pa: ਪੂਰੇ ਚਿੱਤਰ ਨੂੰ ਧੁੰਦਲਾ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
pa: ਇੱਟਾਂ

en: Click and drag to draw large bricks.
pa: ਵੱਡੀਆਂ ਇੱਟਾਂ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਵਾਹੋ।

en: Click and drag to draw small bricks.
pa: ਛੋਟੀਆਂ ਇੱਟਾਂ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਵਾਹੋ।

en: Calligraphy
pa: ਕੈਲੀਗਰਾਫ਼ੀ

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
pa: ਕੈਲੀਗਰਾਫ਼ੀ ਵਿੱਚ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਉਸ ਦੁਆਲੇ ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Cartoon
pa: ਕਾਰਟੂਨ

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
pa: ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਕਾਰਟੂਨ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਉਸ ਦੁਆਲੇ ਮਾਊਂਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to turn the entire picture into a cartoon.
pa: ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਕਾਰਟੂਨ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Checkerboard
pa: ਡੱਬੀਆਂ ਵਾਲਾ ਬੋਰਡ

en: Click and drag to fill the canvas with a checkerboard pattern.
pa: ਕੈਨਵਸ ਨੂੰ ਡੱਬੀਆਂ ਵਾਲੇ ਬੋਰਡ ਤਰਤੀਬ ਨਾਲ ਭਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Clone
pa: ਕਲੋਨ ਕਰੋ

en: Confetti
pa: ਕਨਫ਼ੈਟੀ

en: Click to throw confetti!
pa: ਕਨਫ਼ੈਟੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ!

en: Distortion
pa: ਡਿਸਟੋਰਸ਼ਨ

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਵਿੱਚ ਡਿਸਟੋਰਸ਼ਨ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Emboss
pa: ਨੱਕਾਸ਼ੀ

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
pa: ਤਸਵੀਰ ਲਈ ਨੱਕਾਸ਼ੀ ਵਾਸਤੇ ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to emboss the entire picture.
pa: ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਲਈ ਨੱਕਾਸ਼ੀ ਵਾਸਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Lighten
pa: ਫਿੱਕਾ ਕਰੋ

en: Darken
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ ਕਰੋ

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
pa: ਆਪਣੇ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸਿਆਂ ਨੂੰ ਫਿੱਕਾ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to lighten your entire picture.
pa: ਆਪਣਾ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਫਿੱਕਾ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
pa: ਆਪਣੇ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸਿਆਂ ਨੂੰ ਗੂੜ੍ਹਾ ਕਰਨ ਲਈ ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to darken your entire picture.
pa: ਆਪਣਾ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਗੂੜ੍ਹਾ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Fisheye
pa: ਮੱਛੀ-ਅੱਖ

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
pa: ਮੱਛੀ-ਅੱਖ ਪ੍ਰਭਾਵ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸੇ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Flower
pa: ਫੁੱਲ

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
pa:  ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਫੁੱਲ ਚੁਕੋ ਅਤੇ ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਰਖੋ

en: Foam
pa: ਬੁਲਬੁਲੇ

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
pa:  ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਬੁਲਬੁਲੇ ਬਨਾਓ

en: Fold
pa: ਫੋਲਡ ਕਰੋ

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
pa: ਤਸਵੀਰ ਦਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਬਦਲੋ

en: Fretwork
pa: ਫਰੇਟਵਰਕ

en: Click and drag to draw repetitive patterns.
pa: ਦੁਹਰਾਏ ਜਾਣ ਵਾਲੀਆਂ ਤਰਤੀਬਾਂ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Glass Tile
pa:  ਗਲਾਸ ਟਾਈਲ

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਗਲਾਸ ਟਾਈਟਲ ਬਨਾਓ

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ  ਗਲਾਸ ਟਾਈਟਲ ਬਨਾਓ

en: Grass
pa: ਘਾਹ

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
pa: ਘਾਹ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ। ਮਿੱਟੀ ਪਾਉਣਾ ਨਾ ਭੁੱਲੋ!

en: Halftone
pa: ਅਰਧ-ਟੋਨ

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
pa: ਆਪਣੀ ਡਰਾਇੰਗ ਨੂੰ ਅਖ਼ਬਾਰ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to turn your drawing into a newspaper.
pa: ਆਪਣੀ ਡਰਾਇੰਗ ਨੂੰ ਅਖ਼ਬਾਰ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Symmetric Left/Right
pa: ਇਕਸਾਰ ਖੱਬੇ/ਸੱਜੇ

en: Symmetric Up/Down
pa: ਇਕਸਾਰ ਉੱਤੇ/ਹੇਠਾਂ

en: Pattern
pa: ਪੈਟਰਨ

en: Tiles
pa: ਟਾਈਲਾਂ

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
pa: ਕੈਲੀਡਿਓਸਕੋਪ

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
pa: ਦੋ ਬੁਰਸ਼, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਖੱਬੇ ਅਤੇ ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ ਇੱਕ ਸਾਰ ਹੋਣ, ਨਾਲ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
pa: ਦੋ ਬੁਰਸ਼, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਉੱਤਲੇ ਅਤੇ ਹੇਠਲੇ ਪਾਸੇ ਇੱਕ ਸਾਰ ਹੋਣ, ਨਾਲ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਮਾਊਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
pa: ਤਸਵੀਰ ਦੁਆਲੇ ਇੱਕ ਤਰਤੀਬ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
pa: ਤਸਵੀਰ ਦੁਆਲੇ ਇਕਸਾਰ ਤਰਤੀਬ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਖਿੱਚੋ।

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਕੈਲੀਡਿਓ ਬਨਾਓ

en: Light
pa: ਰੌਸ਼ਨੀ

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਉੱਤੇ ਰੋਸ਼ਨੀ ਦੀ ਕਿਰਨ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Lightning
pa: ਰੌਸ਼ਨੀ ਪਾਉਣੀ

en: Click, drag, and release to draw a lightning bolt between two points.
pa: ਦੋ ਬਿੰਦੂਆਂ ਵਿਚਾਲੇ ਰੋਸ਼ਨੀ ਦੇ ਥਾਂ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ, ਖਿੱਚੋ ਤੇ ਛੱਡ ਦਿਓ।

en: Metal Paint
pa: ਧਾਤੂ ਵਾਲਾ ਪੇਂਟ

en: Mirror
pa: ਮਿੱਰਰ

en: Flip
pa: ਪਲਟੋ

en: Click to make a mirror image.
pa: ਮਿੱਰਰ ਚਿੱਤਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Click to flip the picture upside-down.
pa: ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਉੱਤਲੇ ਨੂੰ ਹੇਠਾਂ ਭੇਜਣ ਲਈ ਪਲਟੋ

en: Mosaic
pa: ਰੰਗੀਲਾ ਚਿੱਤਰ

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸਿਆਂ ਉੱਤੇ ਰੰਗੀਲਾ ਪ੍ਰਭਾਵ ਜੋੜਨ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨਾਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਤੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
pa: ਆਪਣੀ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਲਈ ਰੰਗੀਲਾ ਪ੍ਰਭਾਵ ਜੋੜਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Square Mosaic
pa: ਵਰਗਾਕਾਰ ਰੰਗੀਲਾ ਚਿੱਤਰ

en: Hexagon Mosaic
pa: ਛੇ-ਭੁਜੀ ਰੰਗੀਲਾ ਚਿੱਤਰ

en: Irregular Mosaic
pa: ਅਨਿਯਮਤ ਰੰਗੀਲਾ ਚਿੱਤਰ

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸਿਆਂ ਉੱਤੇ ਵਰਗਾਕਾਰ ਰੰਗੀਲਾ ਪ੍ਰਭਾਵ ਜੋੜਨ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨਾਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਤੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
pa: ਆਪਣੀ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਉੱਤੇ ਵਰਗਾਕਾਰ ਰੰਗੀਲਾ ਪ੍ਰਭਾਵ ਜੋੜਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸਿਆਂ ਉੱਤੇ ਛੇ-ਭੁਜਾ ਰੰਗੀਲਾ ਪ੍ਰਭਾਵ ਜੋੜਨ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨਾਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਤੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
pa: ਆਪਣੀ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਉੱਤੇ ਛੇ-ਭੁਜਾ ਰੰਗੀਲਾ ਪ੍ਰਭਾਵ ਜੋੜਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Negative
pa: ਨੈਗੇਟਿਵ

en: Opposite
pa: ਉਲਟ

en: Click to turn your painting into its negative.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਪੂਰੀ  ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਨੈਗੇਟਿਵ ਵਿਚ ਬਦਲੋ

en: Click to turn all colors in your painting into their opposites -- their complementary colors.
pa: ਆਪਣੀ ਪੇਂਟਿੰਗ ਵਿੱਚ ਸਾਰੇ ਰੰਗਾਂ ਨੂੰ ਉਹਨਾਂ ਦੇ ਉਲਟ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ -- ਉਹਨਾਂ ਦੇ ਪੂਰਕ ਰੰਗ।

en: Noise
pa: ਨੋਵਾਇਸ

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸਿਆਂ ਵਿੱਚ ਨੋਵਾਇਸ ਜੋੜਨ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨਾਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਤੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to add noise to your entire picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਪੂਰੀ  ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਆਵਾਜ਼ ਭਰੋ

en: Perspective
pa: ਪਰਿਪੇਖ

en: Panels
pa: ਪੈਨਲ

en: Tile Zoom
pa: ਟਾਈਲ ਜ਼ੂਮ

en: Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ

en: Rush
pa: ਝਰੀਟਾਂ

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
pa: ਕੋਨਿਆਂ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਤਸਵੀਰ ਉੱਤੇ ਜਿੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਝਰੀਟ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਵੱਲ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to turn your picture into 2-by-2 panels.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ 2x2 ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Click and drag up to zoom in the picture. Drag down to zoom out and tile the picture.
pa: ਤਸਵੀਰ ਵਿੱਚ ਜ਼ੂਮ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਖਿੱਚੋ। ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ ਲਈ ਅੰਦਰ ਵੱਲ ਖਿੱਚੋ ਤੇ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਟਿਲ ਕਰੋ।

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
pa: ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਜ਼ੂਮ ਇਨ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਉੱਤੇ ਵੱਲ ਖਿੱਚੋ ਤੇ ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅੰਦਰ ਵੱਲ ਖਿੱਚੋ।

en: Pixels
pa: ਪਿਕਸਲ

en: Click and drag to draw large pixels.
pa: ਵੱਡੇ ਪਿਕਸਲ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਤੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Puzzle
pa: ਬੁਝਾਰਤ

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸਿਆਂ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ, ਜਿੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਬੁਝਾਰਤ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਬੁਝਾਰਤ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Rails
pa: ਰੇਲਾਂ

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਉੱਤੇ ਰੇਲ ਗੱਡੀ ਦੀਆਂ ਲਾਈਨਾਂ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਤੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Rainbow
pa: ਸਤਰੰਗੀ ਪੀਂਘ

en: Smooth Rainbow
pa: ਇਕਸਾਰ ਸਤਰੰਗੀ ਪੀਂਘ

en: You can draw in rainbow colors!
pa: ਤੁਸੀਂ ਸਤਰੰਗੀ ਪੀਂਘ ਵਾਲੇ ਰੰਗ ਨਾਲ ਵਾਹ ਸਕਦੇ ਹੋ!

en: Rain
pa: ਮੀਂਹ

en: Click to place a rain drop onto your picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਮੀਹ ਦੀਆਂ ਬੂੰਦਾਂ ਭਰੋ

en: Click to cover your picture with rain drops.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਵਿਚ ਮੀਹ ਦੀਆਂ ਬੂੰਦਾਂ ਭਰੋ

en: Real Rainbow
pa: ਅਸਲ ਸਤਰੰਗੀ ਪੀਂਘ

en: ROYGBIV Rainbow
pa: ROYGBIV ਸਤਰੰਗੀ ਪੀਂਘ

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
pa: ਜਿਥੋ ਸਤਰੰਗੀ ਪੀਂਘ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨੀ ਹੈ ਓਥੇ ਕਲਿਕ ਕਰੋ ਜਿਥੇ ਬੰਦ ਕਰਨੀ ਹੈ ਓਥੇ ਬਟਨ ਸ਼ਡੋ

en: Reflection
pa: ਪਰਿਵਰਤਨ

en: Click and drag the mouse around to add a reflection to your picture.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਉੱਤੇ ਰੋਸ਼ਨੀ ਪਰਿਵਰਤਤ ਜੋੜਨ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ ਤੇ ਦੁਆਲੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Ripples
pa: ਲਹਿਰ

en: Click to make ripples appear over your picture.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਉੱਤੇ ਤਰੰਗਾਂ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Picasso
pa: ਪਿਕਾਸੋ

en: You can draw just like Picasso!
pa: ਤੁਸੀਂ ਪਿਕਾਸੋ ਦੀ ਤਰਾਂ ਵਾਹ ਸਕਦੇ ਹੋ!

en: Edges
pa: ਕੰਢੇ

en: Sharpen
pa: ਤਿੱਖੇ

en: Click to trace edges in your entire picture.
pa: ਆਪਣੀ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਕਿਨਾਰੇ ਲਭੋ

en: Click to sharpen the entire picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਤਿਖਾ ਕਰੋ

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
pa:  ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਬਲੈਕ ਏੰਡ ਵਾਈਟ ਕਰੋ

en: Shift
pa: ਬਦਲੋ

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸੇ ਨੂ ਬਦਲੋ

en: Smudge
pa: ਧੱਬਾ

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
pa: ਗਿੱਲਾ ਪੇਂਟ

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
pa: ਤਸਵੀਰ ਦੁਆਲੇ ਧੱਬੇ ਲਾਉਣ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨਾਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਦੁਆਲੇ ਖਿੱਚੋ।

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
pa: ਗਿੱਲੇ, ਧੱਬੇ ਵਾਲੇ ਪੇਂਟ ਨਾਲ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨਾਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਦੁਆਲੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Snow Ball
pa: ਬਰਫ਼ ਦਾ ਗੋਲਾ

en: Click to add snow balls to your picture.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਉੱਤੇ ਬਰਫ਼ ਦੀਆਂ ਗੇਂਦਾਂ ਜੋੜਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Stretch
pa: ਤਾਣੋ

en: Click and drag to stretch part of your picture vertically or horizontally.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸਿਆਂ ਨੂੰ ਖੜ੍ਹਵੇਂ ਜਾਂ ਲੇਟਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਤਾਣਨ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨਾਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਦੁਆਲੇ ਖਿੱਚੋ।

en: String edges
pa: ਸਤਰ ਕੋਨੇ

en: String corner
pa: ਸਤਰ ਕੋਨੇ

en: String 'V'
pa: ਸਤਰ 'V'

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
pa: ਸਤਰ ਕਲਾਕਾਰੀ ਨਾਲ ਤੀਰ ਵਹਾਉਣ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨਾਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਦੁਆਲੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Draw string art arrows with free angles.
pa: ਮਨਮਰਜ਼ੀ ਦੇ ਕੋਣਾਂ ਨਾਲ ਕਲਾਕਾਰੀ ਤੀਰ ਵਾਹੋ।

en: Tint
pa: ਰੰਗਤ

en: Color & White
pa: ਰੰਗ ਅਤੇ ਚਿੱਟਾ

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸਿਆਂ ਦੇ ਰੰਗ ਬਦਲਣ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨਾਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਦੁਆਲੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to change the color of your entire picture.
pa: ਆਪਣੀ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਰੰਗ ਬਦਲਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
pa: ਆਪਣੀ ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿੱਸਿਆਂ ਨੂੰ ਚਿੱਟੇ ਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਚੁਣੇ ਰੰਗ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨਾਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਦੁਆਲੇ ਖਿੱਚੋ।

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
pa: ਆਪਣੀ ਪੂਰੀ ਤਸਵੀਰ ਨੂੰ ਚਿੱਟੇ ਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਚੁਣੇ ਰੰਗ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਮਾਊਂਸ ਨਾਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Toothpaste
pa: ਟੂਥਪੇਸਟ

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਉਪਰ  ਟੂਥਪੇਸਟ ਪਾਓ

en: Tornado
pa: ਟਾਰਨੈਡੋ

en: TV
pa: ਟੀਵੀ

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਦੇ ਹਿਸੇਆਂ  ਨੂ ਟੈਲੀਵਿਜਨ ਵਿਚ ਫਿਟ ਕਰੋ

en: Click to make your picture look like it's on television.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਟੈਲੀਵਿਜਨ ਵਿਚ ਫਿਟ ਕਰੋ

en: Waves
pa: ਲਹਿਰਾਂ

en: Wavelets
pa: ਲੇਹਰਾਂ ਦੀਆਂ ਤਸਵੀਰਾਂ

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
pa: ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਸਜੇਓ-ਖੱਬੇ  ਪਾਣੀ ਦੀਆਂ ਲੇਹਰਾਂ ਵਾਂਗ ਬਨਾਓਤਸਵੀਰ ਦੇ ਉਪਰ ਛੋਟੀਆਂ ,ਥਲੇ ਵੱਡੀਆਂ ਖਬੇ ਛੋਟੀਆਂ ਅਤੇ ਸੱਜੇ ਵੱਡੀਆਂ ਲੇਹਰਾਂ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਓ

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
pa:  ਮਾਓਸ ਕਲਿਕ  ਦੀ ਮਦਦ ਨਾਲ  ਤਸਵੀਰ ਨੂ ਉਪਰੋਂ-ਥੱਲੇ  ਪਾਣੀ ਦੀਆਂ ਲੇਹਰਾਂ ਵਾਂਗ ਬਨਾਓਤਸਵੀਰ ਦੇ ਉਪਰ ਛੋਟੀਆਂ ,ਥਲੇ ਵੱਡੀਆਂ ਖਬੇ ਛੋਟੀਆਂ ਅਤੇ ਸੱਜੇ ਵੱਡੀਆਂ ਲੇਹਰਾਂ ਬਣਾ ਸਕਦੇ ਓ

en: Xor Colors
pa: Xor ਰੰਗ
