tuxpaint 0.9.29 - en to ja translation catalogue (603 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ja: くろ！

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ja: くらい はいいろ！ ダークグレーともいうよ。

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ja: あかるい はいいろ！ ライトグレーともいうよ。

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ja: しろ！

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ja: あか！

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ja: だいだいいろ！

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ja: きいろ！

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ja: きみどり！

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ja: ふかみどり！

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ja: みずいろ！

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ja: あお！

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ja: うすむらさき！

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ja: むらさき！

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ja: ももいろ！

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ja: ちゃいろ！

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
ja: はだいろ！

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
ja: ベージュいろ！

note: If neccessary, translate any of following strings using at least two locale specific characters required to render your language. Then, the scores for those fonts having such characters will increase. You can use two different weight for scoring, 1 or 9, according to the importance.
en: <1>spare-1a
ja: 漢¥

en: <9>spare-9a
ja: あア

en: Click to fill an area with a solid color.
ja: クリックしたところを ひとつのいろで ぬりつぶします。

en: Click and drag to fill an area by hand, using a brush.
ja: クリックしたまま マウスを うごかして ふでで いろを ぬろう。

en: Click and drag to fill an area with a linear gradient (from the chosen color to transparent).
ja: クリックしてからドラッグすると ひとつのむきにグラデーションをつけて ぬりつぶします。

en: Click to fill an area with a radial gradient (from the chosen color to transparent).
ja: クリックしてからドラッグすると まわりにむかってグラデーションをつけて ぬりつぶします。

en: Click to fill an area with a shaped gradient (from the chosen color to transparent).
ja: クリックしたところの かたちにあわせてグラデーションをつけて ぬりつぶします。

en: Click to erase an area, filling it with the background color or image.
ja: クリックしたところと おなじ いろで つながったところが ぜんぶ きえます。

en: Solid
ja: なし

en: Brush
ja: ふで

en: Linear
ja: リニア

en: Radial
ja: ほうしゃ

en: Shaped
ja: あわせる

note: Eraser tool
en: Eraser
ja: けしゴム

en: Click and drag to fill an area with a linear gradient (from the chosen color to transparent). (Your gradient’s angle is %.0f degrees.)
ja: クリックしてからドラッグすると ひとつのむきにグラデーションをつけて ぬりつぶします。（いまの かくど：%.0f °）

note: Congratulations #1
en: Great!
ja: すごい！

note: Congratulations #2
en: Cool!
ja: うまいね！

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ja: そのちょうし！

note: Congratulations #4
en: Good job!
ja: じょうでき！

note: Input Method: English mode
en: English
ja: えいご

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
ja: ひらがな

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
ja: カタカナ

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
ja: ハングル

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
ja: タイご

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
ja: ちゅうごくご

note: Add menu items
en: About Tux Paint
ja: タックスペイントについて

en: Hide Tux Paint
ja: タックスペイントを隠す

en: Hide Others
ja: ほかを隠す

en: Show All
ja: 全て表示

en: Quit Tux Paint
ja: タックスペイントを終了

note: Put menu into the menubar
en: Window
ja: ウインドウ

note: "Minimize" item
en: Minimize
ja: 最小化

en: Tux Paint
ja: タックスペイント

en: A drawing program for children
ja: 子供向けお絵描きプログラム

en: Tux Paint is a free, award-winning drawing program for children ages 3 to 12. Tux Paint is used in schools around the world as a computer literacy drawing activity. It combines an easy-to-use interface, fun sound effects, and an encouraging cartoon mascot who guides children as they use the program.
ja: Tux Paintは、3歳から12歳までの子供を対象とした、受賞歴のある無料のお絵かきプログラムです。Tux Paint は、コンピュータ・リテラシーのためのお絵かき教材として世界中の学校で使用されています。使いやすいインターフェイス、楽しいサウンドエフェクトを備え、頼もしいマスコットが、プログラムを使う子供たちをガイドしてくれます。

en: Kids are presented with a blank canvas and a variety of drawing tools to help them be creative.
ja: 真っ白なキャンバスとさまざまな描画ツールが用意されており、子供達が創造力を発揮するのを助けます。

en: Tux Paint comes with numerous pre-drawn coloring-book style images
ja: Tux Paint には、たくさんの塗り絵のスタイルの画像があらかじめ用意されています

en: The Paint Brush tool lets you draw freehand, using various brushes and colors
ja: 「ふで」ツールでは、さまざまなブラシや色を使って、フリーハンドで絵を描くことができます

en: The Stamp tool is like a set of rubber stamps or stickers
ja: 「はんこ」ツールは、スタンプやシールのセットのようなものです

en: New Magic tools: "Hearts", "Sparkles", and "Stars".
ja: 「まほう」ツールの追加: ハート、ひばな、ほし。

en: Improved color picker behavior
ja: カラーセレクタの操作を改良しました

en: Text and Label tools support pasting text from the copy/paste clipboard
ja: テキストツールで、クリップボートからの貼り付けをサポートしました

en: Text and Label tools attempt to load fonts in locations specified in FontConfig &lt;dir&gt; entries now, too
ja: テキストツールで、FontConfigの設定ファイルを読み込むようになりました

en: New Fill mode: "Eraser" flood fill.
ja: 塗りつぶしの新しい機能: "けしゴム" モード。

en: New Magic tools: "Comic dots", "Rotate", various "ASCII" art, various "Fractals", "Crescent", "Spray Paint", "Spiral", "Square Spiral", "Concentric Circle", "Concentric Square", and a pair of "Tessellation" tools.
ja: 「まほう」ツールの追加: みずたま、かいてん、アスキーアート、フラクタル、みかづき、スプレー、うずまき、どうしんえん、どうしんのしかく、くりかえしもよう。

en: New brushes: "Fluff (gradient)", "Graphite", "Impasto", "Paint splats", "Smoke", "Spines", "Water (still)", and "Watercolor splotches".
ja: 「ふで」ツールの追加: 毛ブラシ（階調）、炭、厚塗り、スプラット、けむり、うずまき、みなも、水彩。

en: New brush option: "Chaotic" (random direction).
ja: ブラシの機能追加: "カオティック" （ランダムな方向に変化）。

en: New templates: "Clouds from an airplane" and "Lough Leane".
ja: テンプレートの追加: 飛行機からみる雲海、レイン湖。

en: Transparent Erasers.
ja: 透明な消しゴムを追加しました。

en: Brushes support descriptions.
ja: いくつかのブラシについて、特徴の説明を表示するようになりました。

en: New brushes: Pencil, Acrylic, Fluff.
ja: ブラシの追加: 鉛筆、アクリル絵の具、毛羽だったブラシ。

en: New Magic tools: Dither, Filled Polygon.
ja: 「まほう」ツールの追加: 「ディザ」「たかっけい」

en: Updated Magic tools: 3D Glasses (now offers different anaglyph color combinations).
ja: 「まほう」ツールの「りったいめがね」で、色の組み合わせを選べるようになりました。

en: Magic tools may be ungrouped ("ungroupmagictools").
ja: 「まほう」ツールをグループ化しないオプションを追加しました。

en: Name of files created by Open&gt;Export and Open&gt;Slideshow&gt;Export GIF are now displayed as well as placed in copy/paste clipboard.
ja: 「ひらく」&gt;「かきだす」や「ひらく」&gt;「スライド」&gt;「かきだす」で書き出される作品のファイル名が表示され、また、クリップボードにコピーされるようになりました。

en: Localization updates.
ja: 翻訳の更新。

en: Improved word wrapping in buttons (via hyphens and soft hyphens).
ja: ボタンの文字列の折り返しを改良しました（ハイフンやソフト・ハイフン）

en: Drawings removed by the "Erase" option in the Open dialog are moved to the desktop Trash on Haiku now, too.
ja: Haiki 版でも「ひらく」ダイアログの「けす」で削除した作品がデスクトップのごみ箱に移動するようになりました。

en: New Magic tools: 1-, 2-, and 3-Point Perspective line-drawing tools (and corresponding vanishing point editors).
ja: 「まほう」ツールの追加: 透視図法による作図ツール（「１てんとうし」「２てんとうし」「３てんとうし」）と、それぞれの消失点を設定するためのツール。

en: New Magic tools: Isometric, Dimetric, Trimetric, and Oblique line-drawing tools (and corresponding angle editors).
ja: 「まほう」ツールの追加: 各種投影法による作図ツール（「とうかく」「２とうかく」「ふとうかく」「しゃとうえい」）と、それぞれの基準角を設定するためのツール。

en: New Magic tools: Epitrochoid and Hypotrochoid generators.
ja: 「まほう」ツールの追加: コロイド曲線描画ツール（「エピコロイド」「ハイポコロイド」）

en: New configuration option, "complexity", which affects the behavior (or availability) of some Magic tools.
ja: 新規オプションとして「難易度」の設定を追加。設定したレベルに応じて「まほう」ツールの動作を変更したり、いくつかの「まほう」ツールを無効にしたりします。

en: Magic tools reorganized (previously ordered alphabetically by localized name).
ja: 「まほう」ツールの並びを変更（これまでは、翻訳後のツール名の順に表示されていました）

en: Font name and size shown when selecting fonts in Text and Label tools.
ja: 「もじ」ツール、「ラベル」ツールで、フォント名とフォントサイズを表示するようになりました。

en: Bug-fixes and localization updates.
ja: バグ修正と翻訳の更新。

en: New Magic tools: Loops, Ribbon, Smooth, and Squiggles.
ja: 「まほう」ツールの追加: 「ループ」「リボン」「なめらかなせん」「くしゃくしゃ」

en: Eraser tool now offers fuzzy (soft-edged) erasers.
ja: 周囲をぼかした消しゴムを追加しました。

en: Turn saved drawings into Templates (found in the New dialog) from within Tux Paint itself (via the Open dialog). (They may subsequently be deleted from the New dialog.)
ja: 「ひらく」ダイアログから、保存した作品をテンプレートに変換できます（「さいしょから」ダイアログに表示されます）。「さいしょかｒ」ダイアログで、あとから削除することもできます。

en: "Erase" option to remove saved drawings from the Open dialog and exported templates from the New dialog may be disabled, via "noerase" configuration option.
ja: "noerase" オプションにより、「ひらく」ダイアログから保存した作品を削除したり、「さいしょから」ダイアログから自作のテンプレートを削除する「けす」ボタンを無効にすることができます。

en: Specify the user interface font, via "uifont" configuration option. (List available fonts with "--listfonts" on the command-line.)
ja: "uifont" オプションでユーザーインターフェースのフォントを指定できます。また、"listfonts" オプションで利用可能なフォントがリストアップされます。

en: Different (default) user interface fonts are once again used for under different locales.
ja: 言語環境ごとの規定のユーザーインターフェースフォントが使用されます。

en: Minor improvements to the selection buttons for the 'special' colors (pipette, HSV picker, and color mixer).
ja: 「スポイト」「レインボーパレット」「カラーミキサー」のボタンの表示を改善しました。

en: Many Magic tools now offer size settings.
ja: 「まほう」ツールの多くは、サイズが変更できるようになりました。

en: Button labels word-wrap when possible (improves legibility).
ja: ボタンのラベルは可能な場合は折り返し表示されます。

en: Fifteen new magic tools have been added: Maze, Googly Eyes, Fur, Circles, Rays, 3D Glasses, Color Sep., Saturate, Desaturate, Remove Color, Keep Color, Kaleido-4, Kaleido-6, Kaleido-8, and Bloom.
ja: 「めいろ」「めだま」「けがわ」「えんけい」「ほうしゃ」「りったいメガネ」「いろぶんかい」「ほうわ」「ひほうわ」「だっしょく」「いろのこし」「まんげきょう4」「まんげきょう6」「っまんげきょう」「かがやき」の15種類のまほうツールが追加されています。

en: Stamps may be rotated before being applied to the canvas.
ja: はんこは、キャンバスに貼り付ける前に回転できるようになりました。

en: Shapes tool, in drag-from-corner mode, has been improved.
ja: 「かたち」ツールの図形の角から広げるモードの動作を改良しました。

en: Fill tool now offers a shaped gradient (bevel) mode.
ja: 塗りつぶしツールに、エリアの輪郭にそってグラデーションをつけるモードが追加されました。

en: A quick Eraser mode can be accessed via keyboard shortcut.
ja: キーボードショートカットで素早くけしゴムが使えるようになりました。

en: The rainbow palette (HSV color picker) can now load the built-in color, or the colors from the pipette tool or color mixer.
ja: レインボーパレット（HSV色選択）ツールに、組み込みカラーパレットやスポイトツール又はカラーミキサーで選択した色を取り込めるようになりました。

en: Starter and Template images can specify how they should stretch, to avoid smearing when the canvas aspect ratio differs from that of the image.
ja: スターター画像とテンプレート画像の属性に、画像と縦横比が異なるキャンバスに読み込む際、どのように拡大するかを設定できるようになりました。

en: The "buttonsize" configuration option now offers an "auto" setting.
ja: UIボタンの大きさを画面サイズに応じて自動設定するオプションが追加されました。

en: A quick start guide has been added.
ja: 「クイックスタートガイド」が同梱されました。

en: Tux Paint's Color palette includes a new Color Mixer option, which allows users to combine different proportions of primary colors (red, yellow, and blue) and shades (white, grey, and black) to create new colors, similar to mixing paints.
ja: Tux Paint のカラーパレットには、新たに「カラーミキサー」オプションが加わり、絵の具を混ぜるように、異なる割合の原色（赤、黄、青）とシェード（白、グレー、黒）を組み合わせて、新しい色を作り出すことができるようになりました。

en: The Color Picker option, which previously offered a static palette of around sixty-five thousand color choices, now supports separate hue, saturation, and value settings, allowing users to choose from over sixteen million colors.
ja: カラーピッカーは、従来は約6万5千色の固定パレットでしたが、色相、彩度、明度の個別設定に対応し、1600万色以上の色を選択できるようになりました。

en: Also, a keyboard shortcut is now available for quick access to the Color Selector — the "pipette" tool used for picking colors from the current drawing.
ja: また、カラーセレクター（絵の中から色を抽出するためのピペットツール）に素早くアクセスするためのキーボードショートカットが利用できるようになりました。

en: The Paint and Lines tools now provide a way to adjust the spacing of brushes, allowing dotted lines or smearing effects to be made. Many brushes have been given better default spacing values, as well.
ja: 「ふで」ツールと「せん」ツールでは、描画の間隔を調整する方法が追加され、点線やスミアの効果を作ることができるようになりました。また、多くのブラシでデフォルトの間隔が改善されました。

en: Two new variations of the Zoom Magic Tool, Tile Zoom and Rush, have been added. When shrinking a drawing with Tile Zoom, it replicates the drawing across the canvas in tiles, rather than filling the canvas with a solid background color. The Rush tool blurs the results.
ja: 「まほう」ツールの「ズーム」に、「タイルズーム」と「ワープ」の2つのバリエーションが追加されました。「タイルズーム」は、キャンバスを背景色で塗りつぶすのではなく、キャンバス全体にタイル状に描画を複製します。ラッシュツールは、ズーム後に結果をぼかします。

en: Tux Paint's Shapes tool now offers hexagon (6-sided) and heptagon (7-sided) polygons. For shapes which can be stretched (rectangle, oval, etc.), the aspect ratio of the shape is displayed at the bottom while you make your adjustments. Instructional information shown while using some other tools has also been expanded.
ja: 「かたち」ツールで、六角形と七角形が描けるようになりました。長方形、楕円など、引き伸ばせる図形は、下部に縦横比を表示しながら調整できるようになりました。その他、一部のツールで表示される操作説明も充実させました。

en: Keyboard shortcuts, such as [Control]+[S] to save a drawing, are now accessed with the more traditional [⌘ Command] key when using Tux Paint on macOS. Sizing of Tux Paint's built-in on-screen keyboard has been improved. The look and feel of the user documentation has been improved.
ja: macOS で Tux Paint を使用する場合、[Control]+[S] による図面の保存などのキーボードショートカットは、より標準的な [⌘ Command] キーでアクセスするようになりました。タックスペイントに内蔵された画面キーボードのサイズ調整が改良されました。ユーザードキュメントの見映えが改善されました。

en: Tux Paint's Paint and Line tools now support brushes that rotate based on the angle of the stroke. This new rotation feature, as well as the older directional and animated brush features, are now visually indicated by the brush shape selector. Additionally, the Fill tool now offers a freehand painting mode for interactively coloring within a confined area.
ja: 「ふで」ツールと「せん」ツールは、線を描く角度に応じて回転するブラシをサポートするようになりました。この新しい回転機能は、これまでの方向を持つブラシやアニメーションするブラシと同様に、セレクタ上でわかりやすくに表示されるようになりました。また、塗りつぶしツールにはフリーハンドモードが追加され、塗りつぶしたい範囲にインタラクティブに色を塗ることができるようになりました。

en: Six new Magic tools have been added to Tux Paint. Panels shrinks and duplicates the drawing into a 2-by-2 grid, which is useful for making four-panel comics. Opposite produces complementary colors. Lightning interactively draws a lightning bolt. Reflection creates a lake-like reflection on the drawing. Stretch stretches and squashes the picture like a fun-house mirror. Lastly, Smooth Rainbow provides a more gradual variation of Tux Paint's classic Rainbow tool.
ja: 6つの新しい「まほう」ツールが追加されました。「パネル」は、描画を 2×2 のグリッドに縮小して複製するので、4 コマ漫画の作成に便利です。「いろはんてん」は補色を生成します。「いなずま」 は、稲妻をインタラクティブに描画します。「はんしゃ」は、湖のような反射を描画します。「のびちぢみ」は、絵を伸ばしたり縮めたりすることができます。「なめらかなにじ」は、以前からある「にじ」ツールよりもスムーズなグラデーションの虹を描きます。

en: A number of existing Magic tools have been updated, as well. Improvements were made to Halftone, which simulates photographs on newsprint; Cartoon, which makes an image look like a cartoon drawing; and TV, which simulates a television screen. Additionally, Cartoon and Halftone, along with Blocks, Chalk, and Emboss, now offer the ability to alter the entire image at once!
ja: また、既存の「まほう」ツールの多くが改良されました。新聞紙に写真を貼ったような「ハーフトーン」、漫画のような画像にする「まんが」、テレビ画面のような「テレビ」などが改良されました。さらに、「まんが」「ハーフトーン」「ブロック」「チョーク」「うきぼり」では、画像全体を一度に変更できるようになりました！

en: Finally, Magic tools are now grouped into collections of similar effects — painting, distorts, color filters, picture warps, pattern painting, artistic, and picture decorations — making it easier to find the tool you need.
ja: 「まほう」ツールは、効果の特徴ごとにグループ分けされて、使いたいツールを簡単に見つけることができるようになりました。

en: Tux Paint's Fill tool now offers options to fill an area with color gradients. The "Radial" fill creates a circular gradient centered around the mouse click, while the "Linear" fill allows the interactive creation of gradients at different angles and sizes.
ja: 塗りつぶしツールに、グラデーションで領域を塗りつぶすオプションが追加されました。「ほうしゃ」は、クリック位置を中心とした放射状のグラデーションを作成し、「リニア」は、さまざまな方向や大きさのグラデーションをインタラクティブに作成できます。

en: New Magic tools have been added to Tux Paint: "Pixels" makes it easier to create retro-gaming style pixel art, "Checkerboard" fills the entire canvas with a check pattern, and "Clone" allows duplicating parts of the picture via brush strokes.
ja: 新しい「まほう」ツールが追加されました。「ピクセル」はレトロゲーム風のピクセルアートを簡単に作成でき、「チェッカーボード」はキャンバス全体をチェック柄で塗りつぶし、「クローン」はマウス操作で絵の一部を複製することが可能です。

en: Tux Paint's user documentation has been overhauled, making localization easier. Parties interested in helping with localization are encouraged to contact the Tux Paint team.
ja: ユーザードキュメントが一新され、各種言語への翻訳がより簡単になりました。翻訳にご興味のある方は、タックスペイントチームまでご連絡ください。

en: Finally, a new pair of accessibility options have been added. The entire user interface can now be enlarged benefiting users with impaired vision, and making the program more suitable to very high density displays. This feature, along with a new option to re-organize the color palette, can also be helpful to users of coarse input devices, such as eye-gaze tracking systems.
ja: 新しいアクセシビリティオプションが追加されました。ユーザーインターフェース全体を拡大表示できるようになり、昨今の高解像度ディスプレイにおいても視力の弱いユーザーに適したソフトウェアになっています。この機能は、カラーパレットを再構成する新しいオプションとともに、視線追跡システムのような、細かい操作が難しい入力デバイスを利用するユーザーにも役立ちます。

en: A major improvement has been made to the Shapes tool, which now provides options to choose whether shapes are drawn from the center or a corner, making it easier to use in any situation.
ja: 図形ツールの大きな改良点として、図形を中心から描くか端から描くかを選択できるようになり、あらゆる場面で使いやすくなりました。

en: The on-screen keyboard, an accessibility feature optionally available when using the Text and Label tools, now appears larger on bigger displays; helpful for users of coarser input devices, such as eye-tracking systems.
ja: 画面キーボードは画面のサイズに応じて大きく表示されるようになり、視線入力システムなどの細かい操作が難しい入力デバイスを利用するユーザーにとって使いやすくなりました。

en: The Eraser tool adds new, smaller eraser sizes, and applies smoother, contiguous strokes when the pointer is moved quickly.
ja: 「けしゴム」ツールには、新たに小さな消しゴムサイズが追加され、ポインターを素早く動かしたときに、より滑らかで連続した動きをするようになりました。

en: Finally, this newest version adds options to export individual drawings and GIF animations, making it easy to share pictures, cartoons, and slideshows with others.
ja: 最新バージョンでは、個々の作品やGIFアニメーションをエクスポートするオプションが追加され、作品を簡単に他の人と共有することができます。

en: The latest version has promoted the "Fill" tool, previously found under the "Magic" section of Tux Paint, to the main toolbar, where it's easier to find. It also includes some performance improvements during start-up and when bringing up the "New" drawing dialog. The solid background colors can also be placed at the end of that dialog, allowing emphasis of template images.
ja: これまでは「まほう」ツールに含まれていた塗りつぶしツールを、見つけやすくなるよう、メインのツールバーに移動しました。また、起動時や「さいしょから」ダイアログを表示する際のパフォーマンスの改善も行われています。また、「さいしょから」ダイアログで様々なテンプレート画像の方を目立たせたい場合には、単色のキャンバスを末尾に配置することができるようになりました。

en: Tux Paint also now makes it possible to disable stereo sound, which can benefit users with a hearing impairment, or in situations where only one speaker is available.
ja: また、聴覚に障害のあるユーザーや、スピーカーが1つしかない場合に有効な、ステレオサウンドの無効化も可能になりました。

en: New in this version are a "color picker", which allows any color within a drawing to be chosen using the pointer, and a set of three-, four-, and five-pointed star shapes.
ja: このバージョンでは、マウスを用いて画像の中の任意の色を選択できる「カラーピッカー」と、「かたち」ツールに、三芒星、四芒星、五芒星が新たに追加されています。

en: The latest version also incorporates a number of new translations, bringing the number of supported languages up to nearly 130: Bengali, Bodo, Dogri, Kabyle, Urdu, and Devanagari and Perso-Arabic variations of Kashmiri and Sindhi. Thirty other translations have been updated, as well.
ja: また、最新版では、対応する言語は130近くまで増えました。新たに翻訳が追加された言語は、ベンガル語、ボド語、ドグリ語、カビル語、ウルドゥー語、また、デーヴァナーガリー及びペルソ・アラビア語バリエーションのカシミール語、そしてシンド語です。その他にも、30種類の翻訳が更新されました。

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
ja: ましかく

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ja: ながしかく

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ja: まる

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
ja: ながまる

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
ja: さんかく

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
ja: ごかっけい

note: Hexagon shape tool (6 sides)
en: Hexagon
ja: ろっかっけい

note: Heptagon (aka septagon) shape tool (7 sides)
en: Heptagon
ja: ななかっけい

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
ja: はちかっけい

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
ja: ダイヤ

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagon star (5 points star)
en: Star
ja: ほし

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ja: ましかくは ４つの「へん」が ぜんぶ おんなじ ながさの ながしかくだ。

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ja: ながしかくには ４つの「へん」と ４つの「ちょっかく」があるんだ。

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ja: 「まる」は「えん」とも いうよ。どの「てん」も ちゅうしんから おなじきょりだけ はなれているんだ。

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ja: 「ながまる」は「だえん」とも いうよ。「まる」を ひきのばしたものなんだ。

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ja: さんかっけいには ３つの「へん」が あるんだ。

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ja: ごかっけいには ５つの「へん」が あるんだ。

note: Description of a hexagon
en: A hexagon has six sides.
ja: ろっかっけいには ６つの「へん」が あるんだ。

note: Description of a heptagon
en: A heptagon has seven sides.
ja: ななかっけいには ７つの「へん」が あるんだ。

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ja: はちかっけいには ８つの「へん」が あるんだ。

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ja: 「ダイヤ」は「ひしがた」とも いうよ。４つの「へん」が おなじながさで むかいあった「へん」が へいこうなんだ。

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
ja: とんがりが ３つの ほし。

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
ja: とんがりが ４つの ほし。

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
ja: とんがりが ５つの ほし。

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want. Move around to rotate it, and click again to draw it.
ja: まず、すきなかたちをえらんで かきたいばしょでクリック。 ドラッグして、おおきさとかたちがきまったらボタンをはなす。マウスをうごかしてすきなむきにまわして、さいごに クリックしたら、できあがり。

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want.
ja: まず、すきなかたちをえらんで かきたいばしょでクリック。 ドラッグして、おおきさとかたちがきまったらボタンをはなして、できあがり。

en: Draw shapes from the center.
ja: ずけいを まんなかから ひろげます。

en: Draw shapes from a corner.
ja: ずけいを ひだりうえの かどから ひろげます。

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
ja: どうぐ

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ja: いろ

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ja: ふで

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ja: けしごむ

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ja: はんこ

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ja: かたち

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ja: もじ

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
ja: まほう

note: Title of fill selector (buttons down the right for fill tool)
en: Fills
ja: グラデーション

note: Freehand painting tool
en: Paint
ja: ふで

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ja: はんこ

note: Line drawing tool
en: Lines
ja: せん

note: Text tool
en: Text
ja: もじ

note: Label tool
en: Label
ja: ラベル

note: Fill tool
en: Fill
ja: ぬる

note: Undo last action
en: Undo
ja: とりけし

note: Redo undone action
en: Redo
ja: やりなおし

note: Start a new picture
en: New
ja: さいしょから

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
ja: ひらく

note: Save the current picture
en: Save
ja: セーブ

note: Print the current picture
en: Print
ja: いんさつ

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
ja: やめる

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ja: つかういろと ふでのかたちを えらぼう。

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ja: はんこをえらぼう。

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ja: クリックして せんを ひこう。

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
ja: じのかたちをえらんで、クリックしたあと キーをおして じをかこう。 [Enter] か [Tab] をおせば かきおわり。

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text. By using the selector button and clicking an existing label, you can move it, edit it, and change its text style.
ja: じのかたちをえらんで、クリックしたあと キーをおして じをかこう。 [Enter] か [Tab] をおせば かきおわり。 ゆびのマークの せんたくボタンを おしてから ラベルを クリックすれば うごかしたり かきなおしたり かたちを かえたり できるよ。

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ja: つかいたい まほうのこうかを えらぼう！

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ja: いまの なし！

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ja: やっぱり やりなおし！

note: Eraser tool
en: Eraser!
ja: けしゴム！

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ja: かみの いろや もようや しゃしんや えを えらぼう。

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ja: ひらく…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ja: えをセーブしたよ！

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ja: いんさつちゅう…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ja: バイバーイ！

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ja: ボタンをはなすと せんを ひきおわるよ。

en: Let go of the button to complete the line. (Your line’s angle is %.0f degrees.)
ja: ボタンをはなすと せんを ひきおわるよ。（いまの かくど：%.0f °）

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ja: ボタンをおしたまま かたちを ひろげよう。

en: Hold the button to stretch the shape. (It has an aspect ratio of "%.2g:1".)
ja: ボタンをおしたまま かたちを ひろげよう。（たてと よこの わりあい：%.2g:1）

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ja: マウスをうごかして かたちをまわそう。クリックしたら できあがり。

en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
ja: マウスをうごかして かたちをまわそう。クリックしたら できあがり。（いまの かくど： %d °）

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ja: オッケー。 じゃあ このままつづけよう！

note: Instructions to show when the Label tool's selector mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose). Then, you can move it, edit it, and change its text style.
ja: ラベルを クリックすれば うごかしたり かきなおしたり かたちを かえたり できるよ。[Tab] キーを おして ラベルを えらんでから [Enter] をおしても いいよ。

note: Instructions to show when a Label has been chosen with the selector
en: Click in your picture if you wish to reposition this label, type to change the text, and use the options to change its text style. Press [Enter] or [Tab] when you're finished.
ja: ラベルの ばしょを かえるには うごかしたいところを クリックします。ラベルを かきかえるには キーボードで にゅうりょくします。また、ボタンで えらんで じの かたちを かえることも できます。さいごに [Enter] か [Tab] をおして できあがり。

note: Instructions to show when the Label tool's apply mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose) to permanently apply the text to the canvas.
ja: ラベルを クリックすると えに はりつけられるよ。[Tab] キーを おして はりつける ラベルを えらんでから [Enter] をおしても いいよ。

note: Instructions to show when choosing brushes, depending on the brush's feature (if there are none, show_brush_tip() will show the current tool's tip)
en: This brush is animated; its shape changes as you draw!
ja: アニメーションする ふで; せんを かく あいだに かたちがかわるよ！

en: This brush changes depending on the angle.
ja: このふでは せんのむきにあわせて かたちがかわるよ。

en: This brush changes depending on the angle, and is animated; its shape changes as you draw!
ja: このふでは せんのむきにあわせて アニメーションしながら へんかするよ！

en: This brush's spacing is now 1 pixel!
ja: あいだの おおきさは 1 ピクセル だよ！

en: This brush's spacing is now about %1$d/%2$d the size of the brush shape.
ja: あいだの おおきさは ふでのおおきさの %2$d ぶんの %1$d ぐらいだよ。

en: This brush's spacing is now about the size of the brush shape.
ja: あいだの おおきさは ふでのおおきさと おなじぐらいだよ。

en: This brush's spacing is now about %d times as big as the brush shape.
ja: あいだの おおきさは ふでのおおきさの %d ばい ぐらいだよ。

en: This brush's spacing is now about %1$d %2$d/%3$d times as big as the brush shape.
ja: あいだの おおきさは ふでのおおきさの %1$d と %3$d ぶんの %2$d ぐらいだよ。

note: Instructions to show when rotating stamps
en: Drag the mouse to rotate the stamp. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
ja: マウスをうごかして はんこをまわそう。クリックしたら できあがり。（いまの かくど： %d °）

note: Text tool instructions after changing font
en: The font is "%1$s (%2$s)", %3$d pixels tall. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
ja: フォントは たかさ %3$d ピクセルの %1$s (%2$s) です。じのかたちをえらんで、クリックしたあと キーをおして じをかこう。 [Enter] か [Tab] をおせば かきおわり。

note: Label tool instructions after changing font
en: The font is "%1$s (%2$s)", %3$d pixels tall. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text. By using the selector button and clicking an existing label, you can move it, edit it, and change its text style.
ja: フォントは たかさ %3$d ピクセルの %1$s (%2$s) です。じのかたちをえらんで、クリックしたあと キーをおして じをかこう。 [Enter] か [Tab] をおせば かきおわり。 ゆびのマークの せんたくボタンを おしてから ラベルを クリックすれば うごかしたり かきなおしたり かたちを かえたり できるよ。

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ja: ほんとうにやめる？

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
ja: はい、やめます！

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ja: いいえ、まえに もどります！

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ja: やめると えがきえちゃうよ！ セーブする？

en: Yes, save it!
ja: はい、セーブします！

en: No, don’t bother saving!
ja: いいえ、セーブしなくても いいです！

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ja: そのまえに いまのえを セーブする？

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ja: そのえはひらけないよ！

note: Generic dialog dismissal
en: OK
ja: オッケー

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ja: セーブされた えは なかったよ！

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ja: いんさつする？

en: Yes, print it!
ja: はい、いんさつします！

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ja: えを いんさつしたよ！

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
ja: いんさつ できませんでした！

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ja: まだ いんさつは できないよ！

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
ja: このえを けす？

en: Erase this template?
ja: この テンプレートを けしますか？

en: Yes, erase it!
ja: はい、けします！

en: No, don’t erase it!
ja: いいえ、けしません！

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ja: マウスの ひだりのボタンを つかってね！

note: Confirmation of successful (we hope) image export
en: Your picture has been exported to "%s"!
ja: えを "%s" に かきだしたよ！

en: Your slideshow GIF has been exported to "%s"!
ja: スライドショーの GIF アニメを "%s" に かきだしたよ！

note: We got an error exporting
en: Sorry! Your picture could not be exported!
ja: かきだしできませんでした！

en: Sorry! Your slideshow GIF could not be exported!
ja: かきだしできませんでした！

note: Confirmation of successful (we hope) image-to-template conversion
en: Your picture is now available as a template in the “New“ dialog!
ja: このえを テンプレートにして 「さいしょから」 のところに いれておいたよ！

note: We got an error doing image-to-template conversion
en: You already turned this picture into a template. Look for it in the “New“ dialog!
ja: このえは まえに テンプレートに してあるよ。「さいしょから」のところを さがしてみてね！

en: Sorry! Your picture could not turned into a template!
ja: テンプレートを さくせい できませんでした！

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ja: えを えらんでから 「かいし」をクリックしてね。

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ja: おとが ならないように しました。

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ja: おとが なるように しました。

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ja: もうちょっと まってね…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
ja: けす

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ja: スライド

note: Open dialog: 'Template' button, to make a template out of a drawing
en: Template
ja: テンプレート

note: Open dialog: 'Export' button, to copy an image to an easily-accessible location
en: Export
ja: かきだす

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
ja: もどる

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ja: かいし

note: Slideshow: 'GIF Export' button, to create an animated GIF
en: GIF Export
ja: かきだす

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
ja: つぎ

note: Color mixer dialog: 'Clear' button, to reset the mixed color
en: Clear
ja: さいしょから

note: Use the localized label string (e.g., "あぁ" in Japanese)
en: Aa
ja: あア

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ja: いまかいたえと まえのえを いれかえる？

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ja: はい、まえのえと いれかえます！

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ja: いいえ、あたらしく セーブします！

en: Choose a picture and then click “Open”, “Export”, “Template“, or “Erase”. Click “Slides” to create a slideshow animation or “Back“ to return to your current picture.
ja: さくひんをえらんで、"ひらく"、"かきだす"、"テンプレート"、または "けす" をクリックします。スライドショーやアニメーションをさくせいするには "スライド" を、キャンバスにもどるには "もどる" をクリックしてください。

en: Choose a picture and then click “Open”, “Export”, or “Erase”. Click “Slides” to create a slideshow animation or “Back“ to return to your current picture.
ja: さくひんをえらんで、"ひらく"、"かきだす"、または "けす" をクリックします。スライドショーやアニメーションをさくせいするには "スライド" を、キャンバスにもどるには "もどる" をクリックしてください。

note: None selected? Too dangerous to automatically select all (like we do for slideshow playback). Only 1 selected?  No point in saving as GIF.
en: Select 2 or more drawings to turn into an animated GIF.
ja: ２ついじょうのえをえらんで GIFアニメをかきだします。

note: Descriptions (names) of the color mixer tool's primary colors and shades
en: red
ja: あか

en: yellow
ja: きいろ

en: blue
ja: あお

en: white
ja: しろ

en: grey
ja: はいいろ

en: black
ja: くろ

note: Tool tip text describing a mixed color (e.g., "1/3 red and 1/2 yellow", or "1/3 blue and 2/3 white", etc.)
en: Your color is %1$s %2$s.
ja: %1$s %2$s です。

en: Your color is %1$s %2$s and %3$s %4$s.
ja: %2$sが%1$sで %4$sが%3$sの いろ。

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, and %5$s %6$s.
ja: %2$sが%1$sで %4$sが%3$sで %6$sが%5$sの いろ。

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, and %7$s %8$s.
ja: %2$sが%1$sで %4$sが%3$sで %6$sが%5$sで %8$sが%7$sの いろ。

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, and %9$s %10$s.
ja: %2$sが%1$sで %4$sが%3$sで %6$sが%5$sで %8$sが%7$sで %10$sが%9$sの いろ。

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s, and %11$s %12$s.
ja: %2$sが%1$sで %4$sが%3$sで %6$sが%5$sで %8$sが%7$sで %10$sが%9$sで %12$sが%11$sの いろ。

note: Color mixer; e.g., "Your color is entirely grey."
en: entirely
ja: かんぜんな

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
ja: えの なかから いろを えらぼう。

en: Pick a color. Hues go top to bottom. Saturation/intensity goes left (pale) to right (pure). Value (lightness/darkness): grey bar.
ja: いろの えらびかた：いろあいは うえから したへ、あざやかさは ひだり（あわい いろ）から みぎ（あざやかな いろ）へ。みぎの バーで あかるさを えらびます。

en: Click the primary colors (red, yellow, and blue), white (to tint), grey (to tone), and black (to shade), to mix together a new color.
ja: もとになる いろ（あか、きいろ、あお）に、しろ、はいいろ、くろ をまぜて あたらしい いろを つくろう。

en: Drawing program
ja: お絵かきプログラム

en: Color Shift
ja: へんしょく

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えのいろをかえよう。

en: Click to change the colors in your entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいの いろをかえよう。

en: Typewriter
ja: タイプライター

en: Computer
ja: しろくろ

en: Color Computer
ja: カラー

en: ASCII %s
ja: アスキー %s

en: Click and drag to transform parts of your drawing to ASCII art (%s style).
ja: クリックしたまま マウスを うごかして なぞったところを アスキーアートに しよう。（%s スタイル）

en: Click to transform your entire drawing to ASCII art (%s style).
ja: えを クリックして ぜんたいを アスキーアートに しよう。（%s スタイル）

en: Blind
ja: ブラインド

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
ja: えの はしを クリックして ブラインドをひきます。 マウスを うごかして あけたり しめたり できます。

en: Blocks
ja: ブロック

en: Chalk
ja: チョーク

en: Drip
ja: ぬらす

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして ちいさな しかくでできた ギザギザの えに しよう。

en: Click to make the entire picture blocky.
ja: えを クリックして ぜんたいを ちいさな しかくでできた ギザギザの えに しよう。

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
ja: クリックしたままマウスをうごかして チョークでかいたみたいに しよう。

en: Click to turn the entire picture into a chalk drawing.
ja: えを クリックして ぜんたいを チョークでかいたみたいに しよう。

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えを ぬらしたように しよう。

en: Click to make the entire picture drip.
ja: えを クリックして ぜんたいを ぬらしたように しよう。

en: Bloom
ja: かがやき

en: Click and drag to apply a glowing "bloom" effect to parts of your image.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして あかるく かがやかせよう。

en: Click to apply a glowing "bloom" effect to your entire image.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えの ぜんたいを あかるく かがやかせよう。

en: Blur
ja: ぼかす

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えを ぼかそう。

en: Click to blur the entire image.
ja: えを クリックして ぜんたいを ぼかそう。

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ja: レンガ

en: Click and drag to draw large bricks.
ja: おおきな レンガを かこう。

en: Click and drag to draw small bricks.
ja: ちいさな レンガを かこう。

en: Click and drag to draw bricks.
ja: レンガを かこう。

en: Calligraphy
ja: ふでもじ

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして ふでもじを かこう。

en: Cartoon
ja: まんが

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
ja: クリックしたままマウスをうごかして まんがみたいな えに しよう。

en: Click to turn the entire picture into a cartoon.
ja: えを クリックして ぜんたいを まんがみたいに しよう。

en: Checkerboard
ja: チェッカー ボード

en: Click and drag to fill the canvas with a checkerboard pattern.
ja: クリックしてからドラッグすると えのぜんたいに チェッカーボードのパターンを えがきます。

en: Clone
ja: クローン

en: Click once to pick a spot to begin cloning. Click again and drag to clone that part of the picture.
ja: えを ほかのばしょに うつしとります。まず うつしとりたい もとのところを クリックしてから うつしたいさきのところで ドラッグします。

en: 3D Glasses
ja: りったい メガネ

en: Color Sep.
ja: いろぶんかい。

en: Double Vision
ja: ふくし

en: Click and drag left and right to separate your picture's red and cyan, to make anaglyphs you can view with 3D glasses! Use the size option to choose different types.
ja: くりっくしてから みぎひだりに ドラッグして、いろを あかとあおに わけよう。あかあおメガネで りったいてきに みえるよ！サイズボタンで いろの くみあわせを かえられます。

en: Click and drag to separate your picture's colors.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして いろを ぶんかい しよう。

en: Click and drag to simulate double vision.
ja: クリックしたまま マウスを動かして ものが にじゅうにみえる「ふくし」を まねよう。

en: Click and drag left and right to separate your picture's red and cyan, to make anaglyphs you can view with 3D glasses!
ja: くりっくしてから みぎひだりに ドラッグして、いろを あかとあおに わけよう。あかあおメガネで りったいてきに みえるよ！

en: Comic Dots
ja: みずたま

en: Click and drag to draw an a dot pattern on your picture
ja: クリックしたまま マウスをうごかして みずたま もようを かこう

en: Click to apply a dot pattern on your entire picture
ja: えを クリックして ぜんたいを みずたま もようで うめよう

en: Confetti
ja: かみふぶき

en: Click to throw confetti!
ja: クリックして かみふぶきを とばそう！

en: Crescent
ja: みかづき

en: Click and drag to draw a crescent shape. Use the size option to change the shape.
ja: クリックしたままマウスをうごかして みかづきを かこう。サイズセレクタで つきの かたちを かえられるよ。

en: Distortion
ja: ゆがめる

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えを ゆがめよう。

en: Dither
ja: ざらざら

en: Dither (Keep Color)
ja: ざらざら（カラー）

en: Click and drag to replace parts of your image with a dithered pattern of dots in your chosen color.
ja: クリックしたまま マウスを うごかして むかしの しろくろの ぱそこん みたいな ざらざらとした えに しよう。

en: Click to replace your entire image with a dithered pattern of dots in your chosen color.
ja: クリックして えの ぜんたいを むかしの しろくろの ぱそこん みたいな ざらざらとした えに しよう。

en: Click and drag to replace parts of your image with a dithered pattern of dots using the picture's original colors.
ja: クリックしたまま マウスを うごかして むかしの カラーの ぱそこん みたいな ざらざらとした えに しよう。

en: Click to replace your entire image with a dithered pattern of dots using the picture's original colors.
ja: クリックして えの ぜんたいを むかしの カラーの ぱそこん みたいな ざらざらとした えに しよう。

en: Emboss
ja: うきぼり

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えを うきぼりに しよう。

en: Click to emboss the entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいを うきぼりに しよう。

en: Hearts
ja: ハート

en: Sparkles
ja: ひばな

en: Stars
ja: ほし

en: hearts
ja: ハート

en: sparkles
ja: ひばな

en: stars
ja: ほし

en: Click and drag to draw a trail of %s on your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして %s の きせきを かこう。

en: Lighten
ja: うすく

en: Darken
ja: こく

en: Desaturate
ja: ひほうわ

en: Saturate
ja: ほうわ

en: Remove Color
ja: だっしょく

en: Keep Color
ja: いろのこし

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えのいろを うすくしよう。

en: Click to lighten your entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいの いろを うすくしよう。

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えのいろを こくしよう。

en: Click to darken your entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいの いろを こくしよう。

en: Click and drag the mouse to desaturate parts of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして くすんだ いろに しよう。

en: Click to desaturate your entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいを くすんだ いろに しよう。

en: Click and drag the mouse to saturate parts of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして あざやかな いろに しよう。

en: Click to saturate your entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいを あざやかな いろに しよう。

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that match the chosen color.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えらんだいろと おなじいろのところを しろくろに しよう。

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that match the chosen color.
ja: えを クリックして えらんだいろと おなじいろのところを ぜんぶ しろくろに しよう。

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that don't match the chosen color.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えらんだいろと ちがういろのところを しろくろに しよう。

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that don't match the chosen color.
ja: えを クリックして えらんだいろと ちがういろのところを ぜんぶ しろくろに しよう。

en: Fisheye
ja: ぎょがん レンズ

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ja: クリックしたばしょが さかなの めで みたように ゆがみます。

en: Flower
ja: はな

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ja: クリックしたままマウスをうごかして くきを かこう。 マウスを はなせば はなの できあがり。

en: Foam
ja: あわ

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ja: クリックしたまま マウスを うごかして あわを かこう。

en: Fold
ja: おりかえし

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ja: うらのいろを えらんでから、かどのちかくを クリックして おりかえそう。

en: Fractal #%d
ja: フラクタル #%d

en: Click and drag to sketch a shape. It will repeat, %1$s %2$d%% and rotating %3$d degrees.
ja: クリックしたまま マウスを うごかして かいた かたちが %2$d%% %1$s、%3$d° かいてん して くりかえされます。

en: scaling up
ja: かくだい

en: scaling down
ja: しゅくしょう

en: Click and drag to sketch a shape. It will repeat, %1$s %2$d%%.
ja: クリックしたまま マウスを うごかして かいた かたちが %2$d%% %1$s して くりかえされます。

en: Click and drag to sketch a shape. It will repeat, rotating %d degrees.
ja: クリックしたまま マウスを うごかして かたちを かこう。%d ど ずつ かいてんしながら くりかえします。

en: Fretwork
ja: らいもん もよう

en: Click and drag to draw repetitive patterns.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして くりかえしもようを かこう。

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
ja: えを クリックして ぜんたいに くりかえしもようを かこう。

en: Glass Tile
ja: ガラス タイル

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えに ガラスの タイルを かぶせよう。

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ja: えを クリックして ぜんたいに ガラスの タイルを かぶせよう。

en: Click to place a large googly eye, then drag and release to make it look that direction.
ja: おおきなめだまを かこう！ クリックして ばしょをきめたあと マウスをうごかして すきなむきで ボタンをはなします。

en: Click to place a small googly eye, then drag and release to make it look that direction.
ja: ちいさなめだまを かこう！ クリックして ばしょをきめたあと マウスをうごかして すきなむきで ボタンをはなします。

en: Googly Eyes
ja: めだま

en: Click to place a googly eye, then drag and release to make it look that direction.
ja: めだまを かこう！ クリックして ばしょをきめたあと マウスをうごかして すきなむきで ボタンをはなします。

en: Grass
ja: くさ

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
ja: くさを かこう。つちもわすれずにね！

en: Halftone
ja: ハーフトーン

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして しんぶん みたいに しよう。

en: Click to turn your drawing into a newspaper.
ja: えをクリックして しんぶんみたいに しよう。

en: Kaleido-4
ja: まんげきょう ４めん

en: Kaleido-6
ja: まんげきょう ６めん

en: Kaleido-8
ja: まんげきょう ８めん

en: Click and drag around your picture to look through it with a kaleidoscope!
ja: クリックしたまま マウスを うごかして まんげきょうで のぞいたように しよう！

en: Symmetric Left/Right
ja: さゆう たいしょう

en: Symmetric Up/Down
ja: じょうげ たいしょう

en: Pattern
ja: もよう

en: Tiles
ja: タイル

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
ja: まんげきょう

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして にほんの ふでで さゆうたいしょうの えを かこう。

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして にほんの ふでで じょうげたいしょうの えを かこう。

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えの ぜんたいに たくさんの おなじかたちの もようを かこう。

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えの ぜんたいに たくさんの たいしょうてきな もようを かこう。

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ja: クリックしたまま マウスをうごかして まんげきょう みたいに たいしょうの えを かこう。

en: Light
ja: てらす

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして かいちゅうでんとうの あかりで てらそう。

en: Lightning
ja: いなずま

en: Click, drag, and release to draw a lightning bolt between two points.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして いなずまを えがこう。

en: Maze
ja: めいろ

en: Click and drag to paint a maze on your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして めいろを かこう。

en: Click to turn your entire picture into a maze.
ja: えを クリックして ぜんたいを めいろに しよう。

en: Metal Paint
ja: かなもの

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして かなものの ような かんじで いろをぬろう。

en: Mirror
ja: はんてん

en: Flip
ja: さかさま

en: Click to make a mirror image.
ja: えをクリックして みぎとひだりを ひっくりかえそう。

en: Click to flip the picture upside-down.
ja: えをクリックして さかさまにしよう。

en: Mosaic
ja: モザイク

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして モザイクえのようにしよう。

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えの ぜんたいを モザイクえのようにしよう。

en: Square Mosaic
ja: タイル

en: Hexagon Mosaic
ja: はちのす

en: Irregular Mosaic
ja: モザイク

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして しかっけいの もざいくを かこう。

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいを しかくい モザイクに しよう。

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして ろっかっけいの モザイクを かこう。

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいを ろっかくけいの モザイクに しよう。

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして ふきそくな かたちの モザイクを かこう。

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいを ふきそくな モザイクに しよう。

en: Negative
ja: ネガ

en: Opposite
ja: いろはんてん

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして ネガポジにしよう。

en: Click to turn your painting into its negative.
ja: えを クリックして ぜんたいを ネガポジにしよう。

en: Click and drag the mouse around to change colors to their opposites -- their complementary colors.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして はんたいのいろにかえよう。（はんたいのいろのことを、むずかしいことばでは「ほしょく」といいます）

en: Click to turn all colors in your painting into their opposites -- their complementary colors.
ja: クリックして えのなかの ぜんぶのいろを はんたいのいろに かえよう。（はんたいのいろのことを、むずかしいことばで「ほしょく」といいます）

en: Noise
ja: ノイズ

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えを ざらざらに しよう。

en: Click to add noise to your entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいを ざらざらに しよう。

note: 1-point perspective
en: 1-Point Select
ja: １てんとうし せんたく

en: 1-Point Draw
ja: １てんとうし びょうが

note: 2-point perspective
en: 2-Point Select
ja: ２てんとうし せんたく

en: 2-Point Draw
ja: ２てんとうし びょうが

note: 3-point perspective
en: 3-Point Select
ja: ３てんとうし せんたく

en: 3-Point Draw
ja: ３てんとうし びょうが

en: 3-Point Draw Down
ja: ３てんとうし みあげる

en: Isometric Lines
ja: とうかく びょうが

note: Dimetric
en: Dimetric Select
ja: ２とうかく せんたく

en: Dimetric Draw
ja: ２とうかく びょうが

note: Trimetric
en: Trimetric Select
ja: ふとうかく せんたく

en: Trimetric Draw
ja: ふとうかく びょうが

note: Oblique
en: Oblique Select
ja: しゃとうえい せんたく

en: Oblique Draw
ja: しゃとうえい びょうが

en: Oblique Draw Left
ja: しゃとうえい はんてんびょうが

note: 1-point perspective
en: Click in your drawing to pick a vanishing point for the 1-point perspective painting tool.
ja: クリックして 「１てんとうし」で つかう とおくの てん（しょうしつてん）を １つ きめます。

en: Click and drag to draw lines with your 1-point perspective vanishing point.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして とおくの １つの てんに あつまる せんを ひこう。

note: 2-point perspective
en: Click two places in your drawing to pick vanishing points for the 2-point perspective painting tool.
ja: クリックして 「２てんとうし」で つかう とおくの てん（しょうしつてん）を ２つ きめます。

en: Click and drag to draw lines with your 2-point perspective vanishing points.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして とおくの ２つのてんに あつまる せんを ひこう。

en: Click three places in your drawing to pick vanishing points for the 3-point perspective painting tool.
ja: クリックして 「３てんとうし」で つかう とおくの てん（しょうしつてん）を ３つ きめます。

en: Click and drag to draw lines with your 3-point perspective vanishing points.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして とおくの ３つの てんに あつまる せんを ひこう。

en: Click and drag to draw lines with your 3-point perspective vanishing points (downward perspective).
ja: クリックしたまま マウスをうごかして とおくの ３つの てんに あつまる せんを ひこう。（したから みあげるように かけます）

en: Click and drag to draw lines with an isometric projection.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして 「とうかく」の とうえいほうで おくゆきのある ずを かこう。

note: Dimetric
en: Click in your drawing to adjust the angle used by the dimetric projection painting tool.
ja: クリックして 「２とうかく」の とうえいほうで つかう ２ほんの せんの かくどを きめます。

en: Click and drag to draw lines with dimetric projection.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして 「２とうかく」の とうえいほうで おくゆきのある ずを かこう。

note: Trimetric
en: Click in your drawing to adjust the angles used by the trimetric projection painting tool.
ja: クリックして 「ふとうかく」の とうえいほうで つかう ３ぼんの せんの かくどを きめます。

en: Click and drag to draw lines with trimetric projection.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして 「ふとうかく」の とうえいほうで おくゆきのある ずを かこう。

note: Oblique
en: Click in your drawing to adjust the angle used by the oblique projection painting tool.
ja: クリックして 「しゃとうえい」の とうえいほうで つかう ななめの せんの かくどを きめます。

en: Click and drag to draw lines with oblique projection.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして 「しゃとうえい」の とうえいほうで おくゆきのある ずを かこう。

en: Click and drag to draw lines with oblique projection (right-facing).
ja: クリックしたまま マウスをうごかして 「しゃとうえい」の とうえいほうで おくゆきのある ずを かこう。（はんたいむき）

en: Perspective
ja: とうしほう

en: Panels
ja: パネル

en: Tile Zoom
ja: タイルズーム

en: Zoom
ja: ズーム

en: Rush
ja: ワープ

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
ja: のびちぢみ させたい ばしょの かどを クリックしたまま マウスをうごかそう。

en: Click to turn your picture into 2-by-2 panels.
ja: クリックして えを ４まいのパネルにかえよう。

en: Click and drag up to zoom in the picture. Drag down to zoom out and tile the picture.
ja: クリックしたまま マウスを うえに うごかせば ズームイン。 マウスを したに うごかせば ズームアウトして、えを ならべて ひょうじします。

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
ja: クリックしたまま マウスを うえに うごかせば ズームイン。 マウスを したに うごかせば ズームアウト。

en: Click and drag up to rush in or drag down to rush out the picture.
ja: クリックしたままマウスを うえにドラッグしてワープイン、したにドラッグしてワープアウト。

en: Pixels
ja: ピクセル

en: Click and drag to draw large pixels.
ja: おおきなドットのふでで せんを かこう。

en: Filled Polygon
ja: たかっけい

en: Click multiple times in your picture to create a filled polygon. You may drag points to alter the shape. Drag adjacent points together to merge them. Connect the first and last points to complete the shape.
ja: じゅんばんに くりっくして たかっけいを かこう。とちゅうの てんを マウスで うごかして かたちを かえたり ２つの てんを くっつけたり できます。さいしょの てんを くりっくすると かたちが きまります。

en: Puzzle
ja: パズル

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えを パズルのように しよう。

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
ja: フルスクリーン モードで パズルを つくろう。

en: Rails
ja: せんろ

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして でんしゃの せんろを かこう。

en: Rainbow
ja: にじ

en: Smooth Rainbow
ja: なめらかな にじ

en: Rainbow Cycle
ja: にじいろ

en: You can draw in rainbow colors!
ja: にじいろで かこう！

en: Rain
ja: あめ

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ja: クリックしたばしょに あめを ふらせよう。

en: Click to cover your picture with rain drops.
ja: えを クリックして ぜんたいに あめを ふらせよう。

en: Real Rainbow
ja: リアルな にじ

en: ROYGBIV Rainbow
ja: なないろの にじ

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
ja: かきはじめる ばしょを クリックして かきおわりの ばしょまで ドラッグしよう。 ボタンを はなせば リアルな にじの できあがり。

en: Reflection
ja: はんしゃ

en: Click and drag the mouse around to add a reflection to your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして かがみにうつったような えに しよう。

en: Ribbon
ja: リボン

en: Add a flowing ribbon to your picture.
ja: ながれるような リボンを えがこう。

en: Ripples
ja: はもん

en: Click to make ripples appear over your picture.
ja: クリックして みずに いしを おとしたときの ような もようを かこう。

en: Rosette
ja: はなかざり

en: Picasso
ja: ピカソ

en: Click and start drawing your rosette.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして はなかざりを かこう。

en: You can draw just like Picasso!
ja: ピカソみたいな えが かけるよ！

en: Rotate
ja: かいてん

en: Click and drag to rotate your drawing.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えを かいてん させよう。

en: Edges
ja: ふちどり

en: Sharpen
ja: くっきり

en: Silhouette
ja: かげえ

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えを ふちどりだけに しよう。

en: Click to trace edges in your entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいを ふちどりだけに しよう。

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えを くっきり させよう。

en: Click to sharpen the entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいを くっきり させよう。

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして しろくろの かげえに しよう。

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいを しろくろの かげえに しよう。

en: Shift
ja: ずらす

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えの ぜんたいを うごかそう。

en: Smooth
ja: なめらかな せん

en: Squiggles
ja: くしゃくしゃ

en: Loops
ja: ループ

en: Click and drag the mouse around to draw in freehand; it will be smoothed when you let go.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして じゆうに せんを えがこう。マウスを はなすと なめらかに なるよ。

en: Click and drag the mouse around to draw squiggles.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして くしゃくしゃの ループを えがこう。

en: Click and drag the mouse around to draw loop-the-loops.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして ループを えがこう。

en: Smudge
ja: よごす

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
ja: よごれた ふで

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えを よごそう。

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして ぬれて よごれた ふでで えをかこう。

en: Snow Ball
ja: ゆきだま

en: Snow Flake
ja: ゆき

en: Click to add snow balls to your picture.
ja: えを クリックして ぜんたいに ゆきだまを かこう。

en: Click to add snow flakes to your picture.
ja: えを クリックして ぜんたいに ゆきを ふらせよう。

en: Spiral
ja: うずまき

en: Square Spiral
ja: うずまき

en: Concentric Circles
ja: どうしんえん

en: Concentric Squares
ja: どうしんの しかく

en: Click and drag to create a spiral.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして うずまきを かこう。

en: Click and drag to create a square spiral.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして しかくい うずまきを かこう。

en: Click and drag to create concentric circles.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして おなじ ちゅうしんの たくさんの えんを かこう。

en: Click and drag to create concentric squares.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして おなじ ちゅうしんの たくさんの せいほうけいを かこう。

en: Spray Paint
ja: スプレー

en: Click and drag to add a random spray of color onto your image.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えに スプレーを かけよう。

en: Stretch
ja: のびちぢみ

en: Click and drag to stretch part of your picture vertically or horizontally.
ja: クリックしたまま マウスを うごかして えを じょうげ さゆうに のびちぢみ させよう。

en: String edges
ja: いと(ふち)

en: String corner
ja: いと(かど)

en: String 'V'
ja: いと(Vじ)

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして あみめもようを かこう。 ４つの ふちから はった あみめだよ。

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして あみめもようの やじるしを かこう。

en: Draw string art arrows with free angles.
ja: すきな むきの あみめもようを かこう。

en: Circles
ja: えんけい

en: Rays
ja: ほうしゃ

en: Fur
ja: けがわ

en: Click and drag to transform parts of your picture to circular brushstrokes.
ja: クリックしたまま マウスを うごかして なぞったところを まるく けばけばに しよう。

en: Click to turn your entire picture into circular brushstrokes.
ja: クリックして えの ぜんたいを まるく けばけばに しよう。

en: Click and drag to transform parts of your picture to brushstroke rays.
ja: クリックしたまま マウスを うごかして なぞったところを こうせんみたいに けばけばに しよう。

en: Click to turn your entire picture into brushstroke rays.
ja: クリックして えの ぜんたいを こうせんみたいに けばけばに しよう。

en: Click and drag to add fur to your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして けがわを かこう。

en: Tessellation Pointy
ja: くりかえしもよう

note: which == TOOL_TESSELL_TOP_TOP
en: Tessellation Flat
ja: くりかえしもよう

en: Click and drag to draw a repeating tessellating pattern of pointy-topped hexagons.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして ちょうてんが うえの ろっかっけいの くりかえしもようを かこう。

note: which == TOOL_TESSELL_FLAT_TOP
en: Click and drag to draw a repeating tessellating pattern of flat-topped hexagons.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして へんが うえの ろっかっけいの くりかえしもようを かこう。

en: Tint
ja: そめる

en: Color & White
ja: いろ+しろ

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えの いろを かえよう。

en: Click to change the color of your entire picture.
ja: えを クリックして ぜんたいの いろを かえよう。

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
ja: いろを えらんだあと クリックしたままマウスをうごかして そのいろと しろいろ だけの えに しよう。

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ja: いろを えらんだあと えを クリックして ぜんたいを そのいろと しろいろ だけに しよう。

en: Toothpaste
ja: はみがきこ

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして えに はみがきこを しぼりだそう。

en: Tornado
ja: たつまき

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
ja: クリックしたまま マウスをうごかして たつまきを かこう。

en: Epitrochoid
ja: エピトロコイド

en: Epitrochoid Inside
ja: エピトロコイド ふち

en: Epitrochoid Edge
ja: エピトロコイド エッジ

en: Epitrochoid Outside
ja: エピトロコイド そと

en: Hypotrochoid
ja: ハイポトロコイド

en: Hypotrochoid Inside
ja: ハイポトロコイド なか

en: Hypotrochoid Edge
ja: ハイポトロコイド ふち

en: Hypotrochoid Outside
ja: ハイポトロコイド そと

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Use the size option to change where the pen is.
ja: まるのそとがわを まるがころがるときに できる かたち（エピコロイド）を かこう。 まず、クリックして かきはじめます。 みぎひだりにドラッグして うちがわの まるの おおきさを きめます。うえしたにドラッグして そとがわをころがる まるの おおきさを きめます。ペンのばしょをかえるには おおきさをかえるボタンを つかいます。

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Then pen is within the rolling circle.
ja: まるのそとがわを まるがころがるときに できる かたち（エピコロイド）を かこう。 まず、クリックして かきはじめます。 みぎひだりにドラッグして うちがわの まるの おおきさを きめます。うえしたにドラッグして そとがわをころがる まるの おおきさを きめます。ペンは そとがわのまるの なかにあります。

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Then pen is on the edge of the rolling circle.
ja: まるのそとがわを まるがころがるときに できる かたち（エピコロイド）を かこう。 まず、クリックして かきはじめます。 みぎひだりにドラッグして うちがわの まるの おおきさを きめます。うえしたにドラッグして そとがわをころがる まるの おおきさを きめます。ペンは そとがわのまるの ふちにあります。

en: Click to start drawing an epitrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling outside of it. Then pen is outside the rolling circle.
ja: まるのそとがわを まるがころがるときに できる かたち（エピコロイド）を かこう。 まず、クリックして かきはじめます。 みぎひだりにドラッグして うちがわの まるの おおきさを きめます。うえしたにドラッグして そとがわをころがる まるの おおきさを きめます。ペンは そとがわのまるの そとにあります。

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Use the size option to change where the pen is.
ja: まるのうちがわを まるがころがるときに できる かたち（ハイポコロイド）を かこう。 まず、クリックして かきはじめます。 みぎひだりにドラッグして そとがわの まるの おおきさを きめます。うえしたにドラッグして うちがわをころがる まるの おおきさを きめます。ペンのばしょをかえるには おおきさをかえるボタンを つかいます。

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Then pen is within the rolling circle.
ja: まるのうちがわを まるがころがるときに できる かたち（ハイポコロイド）を かこう。 まず、クリックして かきはじめます。 みぎひだりにドラッグして そとがわの まるの おおきさを きめます。うえしたにドラッグして うちがわをころがる まるの おおきさを きめます。ペンは うちがわのまるの なかにあります。

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Then pen is on the edge of the rolling circle.
ja: まるのうちがわを まるがころがるときに できる かたち（ハイポコロイド）を かこう。 まず、クリックして かきはじめます。 みぎひだりにドラッグして そとがわの まるの おおきさを きめます。うえしたにドラッグして うちがわをころがる まるの おおきさを きめます。ペンは うちがわのまるの ふちにあります。

en: Click to start drawing a hypotrochoid. Drag left/right to change the size of the fixed circle, and up/down to change the size of the circle rolling inside it. Then pen is outside the rolling circle.
ja: まるのうちがわを まるがころがるときに できる かたち（ハイポコロイド）を かこう。 まず、クリックして かきはじめます。 みぎひだりにドラッグして そとがわの まるの おおきさを きめます。うえしたにドラッグして うちがわをころがる まるの おおきさを きめます。ペンは うちがわのまるの そとにあります。

en: TV
ja: テレビ

en: TV (Bright)
ja: あかるい テレビ

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
ja: クリックしたまま マウスを うごかして テレビに うつったみたいに しよう。

en: Click to make your picture look like it's on television.
ja: えを クリックして テレビに うつったみたいに しよう。

en: Waves
ja: なみ

en: Wavelets
ja: なみ

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ja: クリックして よこの むきに えを なみうたせよう。 なみの ながさは うえのほうを クリックすれば みじかく したのほうを クリックすれば ながくなるよ。それから なみの たかさは ひだりのほうを クリックすれば おおきく みぎのほうを クリックすれば ひくくなるよ。

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ja: クリックして たての むきに えを なみうたせよう。 なみの ながさは うえのほうを クリックすれば みじかく したのほうを クリックすれば ながくなるよ。それから なみの たかさは ひだりのほうを クリックすれば おおきく みぎのほうを クリックすれば ひくくなるよ。

en: Xor Colors
ja: ちゃくしょく

en: Click and drag to draw an "Exclusive Or" (XOR) effect
ja: クリックしたまま マウスをうごかして カラフルなもようを かこう

en: Click to apply an "Exclusive Or" (XOR) effect on the whole picture
ja: えを くりっくして ぜんたいの いろを はんてんさせよう
