TuxPaint 0.9.23 - en to it translation catalogue (266 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
it: Nero!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
it: Grigio scuro!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
it: Grigio chiaro!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
it: Bianco!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
it: Rosso!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
it: Arancione!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
it: Giallo!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
it: Verde chiaro!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
it: Verde scuro!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
it: Azzurro!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
it: Blu!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
it: Lavanda!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
it: Viola!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
it: Rosa!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
it: Marrone!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
it: Rossiccio!

note: If neccessary, translate any of following strings using at least two locale specific characters required to render your language. Then, the scores for those fonts having such characters will increase. You can use two different weight for scoring, 1 or 9, according to the importance.
en: <1>spare-1a
it: aa

en: <1>spare-1b
it: aa

en: <9>spare-9a
it: èòàì

en: <9>spare-9b
it: ÈÒÀÌ

note: Congratulations #1
en: Great!
it: Grandioso!

note: Congratulations #2
en: Cool!
it: Forte!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
it: Continua così!

note: Congratulations #4
en: Good job!
it: Ottimo lavoro!

note: Input Method: English mode
en: English
it: Inglese

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
it: Tailandese

en: A drawing program for children
it: Un programma di disegno per bambini

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
it: Quadrato

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
it: Rettangolo

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
it: Cerchio

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
it: Ellisse

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
it: Triangolo

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
it: Pentagono

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
it: Ottagono

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
it: Rombo

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagon star (5 points star)
en: Star
it: Stella

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
it: Un quadrato è un rettangolo con tutti i lati uguali.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
it: Un rettangolo ha quattro lati e quatto angoli retti.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
it: Un cerchio è una curva in cui tutti i punti hanno la stessa distanza dal centro.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
it: Un'ellisse è un cerchio allungato.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
it: Un triangolo ha tre lati.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
it: Un pentagono ha cinque lati.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
it: Un ottagono ha otto lati uguali.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
it: Un rombo ha quattro lati uguali e i lati opposti sono paralleli.

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
it: Una stella con 3 punte.

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
it: Una stella con 4 punte.

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
it: Una stella con 5 punte.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
it: Strumenti

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
it: Colori

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
it: Pennelli

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
it: Gomme

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
it: Timbri

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
it: Forme

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
it: Lettere

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
it: Magie

note: Freehand painting tool
en: Paint
it: Disegno

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
it: Timbro

note: Line drawing tool
en: Lines
it: Linee

note: Text tool
en: Text
it: Testo

note: Label tool
en: Label
it: Etichetta

note: Fill tool
en: Fill
it: Riempi

note: Undo last action
en: Undo
it: Annulla

note: Redo undone action
en: Redo
it: Ripeti

note: Eraser tool
en: Eraser
it: Gomma

note: Start a new picture
en: New
it: Nuovo

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
it: Apri

note: Save the current picture
en: Save
it: Salva

note: Print the current picture
en: Print
it: Stampa

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
it: Esci

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
it: Scegli un colore e una forma di pennello con cui disegnare.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
it: Scegli un'immagine da timbrare sul disegno.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
it: Fai clic per iniziare una linea. Lascia andare il tasto per completarla.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
it: Scegli uno stile per il testo. Fai clic sul disegno per iniziare a scrivere. Premi [Invio] o [Tab] per completare.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
it: Scegli un effetto magico da usare nel tuo disegno!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
it: Annulla!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
it: Ripeti!

note: Eraser tool
en: Eraser!
it: Gomma!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
it: Scegli un colore o un'immagine con cui iniziare un nuovo disegno.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
it: Apri…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
it: Il tuo disegno è stato salvato!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
it: Sto stampando…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
it: Arrivederci!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
it: Lascia andare il pulsante per completare la linea.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
it: Tieni premuto il pulsante per allungare la forma.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
it: Muovi il mouse per ruotare la forma. Fai clic per completare.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
it: Allora ok… continuiamo a disegnare questo!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
it: Vuoi veramente uscire?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
it: Sì, ho finito!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
it: No, torna indietro!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
it: Uscendo adesso, il disegno verrà perso! Vuoi salvarlo?

en: Yes, save it!
it: Sì, salva!

en: No, don’t bother saving!
it: No, non voglio salvare!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
it: Vuoi salvare il disegno, prima?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
it: Non è possibile aprire quel disegno!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
it: Non ci sono file salvati!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
it: Vuoi stampare il disegno adesso?

en: Yes, print it!
it: Sì, stampa!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
it: Il tuo disegno è stato stampato!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
it: Non è possibile stampare il tuo disegno!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
it: Non puoi ancora stampare!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
it: Vuoi cancellare il disegno?

en: Yes, erase it!
it: Sì, cancella!

en: No, don’t erase it!
it: No, non cancellare!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
it: Ricorda di usare il pulsante sinistro del mouse!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
it: Scegli i disegni che desideri e fai clic su «Mostra».

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
it: Audio disattivato.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
it: Audio attivato.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
it: Attendi…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
it: Cancella

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
it: Diapositive

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
it: Indietro

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
it: Mostra

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
it: Avanti

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
it: Sì

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
it: Vuoi sostituire il disegno precedente?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
it: Sì, sostituisci il vecchio disegno!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
it: No, crea un nuovo file!

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
it: Seleziona un colore dal tuo disegno.

en: Drawing program
it: Programma di disegno

en: Color Shift
it: Cambia colore

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per cambiare i colori di parti del tuo disegno.

en: Click to change the colors in your entire picture.
it: Fai clic per cambiare i colori di tutto il disegno.

en: Blind
it: Tendine

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
it: Fai clic verso il bordo del tuo disegno per far scendere delle tendine su di esso. Spostati perpendicolarmente per aprirle o chiuderle.

en: Blocks
it: Blocchi

en: Chalk
it: Gesso

en: Drip
it: Gocciola

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
it: Fai clic e trascina il mouse per per rendere il disegno a blocchi.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
it: Fai clic e trascina il mouse per trasformare il disegno in uno fatto a gessetto.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
it: Fai clic e trascina il mouse per far gocciolare il disegno.

en: Blur
it: Sfoca

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
it: Fai clic e trascina il mouse per rendere sfocata l'immagine.

en: Click to blur the entire image.
it: Fai clic per rendere sfocato tutto il disegno.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
it: Mattoni

en: Click and drag to draw large bricks.
it: Fai clic e trascina per disegnare dei mattoni grandi.

en: Click and drag to draw small bricks.
it: Fai clic e trascina per disegnare dei mattoni piccoli.

en: Calligraphy
it: Calligrafia

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
it: Fai clic e trascina il mouse per disegnare con un pennino.

en: Cartoon
it: Fumetto

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
it: Fai clic e trascina il mouse per trasformare il disegno in un fumetto.

en: Confetti
it: Coriandoli

en: Click to throw confetti!
it: Fai clic per lanciare i coriandoli!

en: Distortion
it: Distorsione

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per creare una distorsione nel tuo disegno.

en: Emboss
it: Rilievo

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per rendere il disegno in rilievo.

en: Lighten
it: Schiarisci

en: Darken
it: Scurisci

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per schiarire parti del tuo disegno.

en: Click to lighten your entire picture.
it: Fai clic per schiarire tutto il disegno.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per scurire parti del tuo disegno.

en: Click to darken your entire picture.
it: Fai clic per scurire tutto il disegno.

en: Fisheye
it: Ultragrandangolo

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
it: Fai clic su una parte del disegno per aggiungere un effetto ultragrandangolo.

en: Flower
it: Fiore

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
it: Fai clic e trascina il mouse per disegnare il gambo di un fiore. Lascia andare il tasto per completarlo.

en: Foam
it: Schiuma

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
it: Fai clic e trascina il mouse per coprire un'area con bolle di schiuma.

en: Fold
it: Piega

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
it: Scegli un colore per lo sfondo e fai clic e trascina per girare l'angolo della pagina.

en: Fretwork
it: Intarsio

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
it: Fai clic per contornare il tuo disegno con modelli ripetitivi.

en: Glass Tile
it: Mattonella di vetro

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per posizionare mattonelle di vetro sopra il tuo disegno.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
it: Fai clic per coprire con mattonelle di vetro tutto il tuo disegno.

en: Grass
it: Erba

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
it: Fai clic e trascina per disegnare dell'erba. Non dimenticare il terreno!

en: Halftone
it: Mezzatinta

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
it: Fai clic e trascina per trasformare il tuo disegno in un quotidiano.

en: Symmetric Left/Right
it: Simmetrico sinistra/destra

en: Symmetric Up/Down
it: Simmetrico sopra/sotto

en: Pattern
it: Modello

en: Tiles
it: Tessere

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
it: Caleidoscopio

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per disegnare con due pennelli che sono simmetrici nel lato destro e sinistro del tuo disegno.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per disegnare con due pennelli che sono simmetrici in alto e in basso nel tuo disegno.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per disegnare un modello nel tuo disegno.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per disegnare un modello che è simmetrico nel tuo disegno.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
it: Fai clic e trascina il mouse per disegnare con pennelli simmetrici (un caleidoscopio).

en: Light
it: Luce

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
it: Fai clic e trascina per disegnare un fascio di luce nel tuo disegno.

en: Metal Paint
it: Tinta metallizzata

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
it: Fai clic e trascina il mouse per pitturare con una tinta metallizzata.

en: Mirror
it: Specchio

en: Flip
it: Ribalta

en: Click to make a mirror image.
it: Fai clic per creare un'immagine speculare.

en: Click to flip the picture upside-down.
it: Fai clic per ribaltare il disegno sotto-sopra.

en: Mosaic
it: Mosaico

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per aggiungere un effetto mosaico a parti del tuo disegno.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
it: Fai clic per aggiungere un effetto mosaico a tutto il tuo disegno.

en: Square Mosaic
it: Mosaico con quadrati

en: Hexagon Mosaic
it: Mosaico con esagoni

en: Irregular Mosaic
it: Mosaico irregolare

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per aggiungere un mosaico a quadrati in parti del tuo disegno.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
it: Fai clic per aggiungere un mosaico a quadrati a tutto il tuo disegno.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per aggiungere un mosaico ad esagoni a parti del tuo disegno.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
it: Fai clic per aggiungere un mosaico a esagoni a tutto il tuo disegno.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per aggiungere un mosaico irregolare a parti del tuo disegno.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
it: Fai clic per aggiungere un mosaico irregolare a tutto il tuo disegno.

en: Negative
it: Negativo

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
it: Fai clic e trascina il mouse per trasformare il tuo disegno in negativo.

en: Click to turn your painting into its negative.
it: Fai clic per trasformare il tuo disegno nel suo negativo.

en: Noise
it: Rumore

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per aggiungere rumore a parti del tuo disegno.

en: Click to add noise to your entire picture.
it: Fai clic per aggiungere rumore a tutto il disegno.

en: Perspective
it: Prospettiva

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
it: Fai clic sugli angoli e trascina dove vuoi allungare il disegno.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
it: Fai clic e trascina in alto per ingrandire o in basso per rimpicciolire il disegno.

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
it: Fai clic nella parte del disegno dove desideri un puzzle.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
it: Fai clic per creare un puzzle a tutto schermo.

en: Rails
it: Rotaie

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
it: Fai clic e trascina per disegnare le rotaie del treno nel tuo disegno.

en: Rainbow
it: Arcobaleno

en: You can draw in rainbow colors!
it: Puoi disegnare con i colori dell'arcobaleno!

en: Rain
it: Pioggia

en: Click to place a rain drop onto your picture.
it: Fai clic per mettere una goccia di pioggia sul tuo disegno.

en: Click to cover your picture with rain drops.
it: Fai clic per ricoprire di gocce di pioggia il tuo disegno.

en: Real Rainbow
it: Arcobaleno vero

en: ROYGBIV Rainbow
it: Arcobaleno coi colori dell'iride

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
it: Fai clic dove vuoi fare iniziare l'arcobaleno, trascina fino al punto finale e lascia andare il tasto per disegnare un arcobaleno.

en: Ripples
it: Increspature

en: Click to make ripples appear over your picture.
it: Fai clic per fare apparire increspature sul tuo disegno.

en: Rosette
it: Roselline

en: Click and start drawing your rosette.
it: Fai clic per disegnare la tua rosellina.

en: You can draw just like Picasso!
it: Puoi dipingere proprio come Picasso!

en: Edges
it: Contorni

en: Sharpen
it: Risalta

en: Silhouette
it: Sagoma

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per disegnare i contorni in parti del tuo disegno.

en: Click to trace edges in your entire picture.
it: Fai clic per disegnare i contorni delle forme in tutto il disegno.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
it: Fai clic e trascina per far risaltare parti del tuo disegno.

en: Click to sharpen the entire picture.
it: Fai clic per far risaltare tutto il disegno.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
it: Fai clic e trascina il mouse per creare una sagoma in bianco e nero.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
it: Fai click per creare una sagoma in bianco e nero di tutto il tuo disegno.

en: Shift
it: Sposta

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
it: Fai clic e trascina per spostare il disegno sulla tela.

en: Smudge
it: Sfuma

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
it: Tinta bagnata

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per sfumare il disegno.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
it: Fai clic e trascina il mouse per disegnare con una pittura liquida che cola.

en: Snow Ball
it: Palle di neve

en: Snow Flake
it: Fiocchi di neve

en: Click to add snow balls to your picture.
it: Fai clic per aggiungere palle di neve al tuo disegno.

en: Click to add snow flakes to your picture.
it: Fai clic per aggiungere fiocchi di neve al tuo disegno.

en: String edges
it: Bordi di fili

en: String corner
it: Angolo di fili

en: String 'V'
it: "V" di fili

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
it: Fai clic e trascina per disegnare arte fatta con i fili. Trascina in basso o in alto per disegnare più o meno linee, a sinistra o destra per creare un foro centrale più piccolo o grande.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
it: Fai clic e trascina per disegnare frecce con arte fatta con i fili.

en: Draw string art arrows with free angles.
it: Disegna frecce ad angolo libero con arte fatta con i fili.

en: Tint
it: Tinta

en: Color & White
it: Colore e bianco

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
it: Fai clic e trascina il mouse per cambiare i colori di parte del tuo disegno.

en: Click to change the color of your entire picture.
it: Fai clic per cambiare il colore di tutto il tuo disegno.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
it: Fai clic e trascina il mouse per trasformare parti del tuo disegno in bianco e in un colore a tua scelta.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
it: Fai clic per trasformare tutto il tuo disegno in bianco e in un colore a tua scelta.

en: Toothpaste
it: Dentifricio

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
it: Fai clic e trascina per spruzzare dentifricio sul tuo disegno.

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
it: Fai clic e trascina per disegnare il vortice di un tornado sul tuo disegno.

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
it: Fai clic e trascina per far sembrare parti del tuo disegno come se fossero in televisione.

en: Click to make your picture look like it's on television.
it: Fai clic per far sembrare il tuo disegno in televisione.

en: Waves
it: Onde

en: Wavelets
it: Increspature

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
it: Fai clic per ottenere un effetto di onde orizzontali. Fai clic verso l'alto per onde corte, verso il basso per onde alte, verso sinistra per onde piccole e verso destra per onde lunghe.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
it: Fai clic per ottenere un effetto di onde verticali. Fai clic verso l'alto per onde corte, verso il basso per onde alte, verso sinistra per onde piccole e verso destra per onde lunghe.

en: Xor Colors
it: Colori XOR
