tuxpaint 0.9.14 - en to hi translation catalogue (242 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
hi: काला!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
hi:  गहरा भूरा! कुछ लोग बोलते हैं “गहरा भूरा”.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
hi: हलका भूरा! कुछ लोग बोलते हैं “"हलका भूरा”|

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
hi: सफ्ेद

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
hi: लाल

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
hi: सन्तरा

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
hi: पीला

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
hi: हल्का हरा!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
hi: गहरा हरा!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
hi: आसमानी नीला!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
hi: नीला २

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
hi: लैवन्डर!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
hi: परपल

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
hi: गुलाबी

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
hi: भूरा

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
hi: पीला भूरा!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
hi: मटमैला!

note: Congratulations #1
en: Great!
hi: शाबाश

note: Congratulations #2
en: Cool!
hi: अच्छा

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
hi: वाह

note: Congratulations #4
en: Good job!
hi: स्वच्छ काम है

note: Input Method: English mode
en: English
hi: अंग्रेजी

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
hi: हिरागाना

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
hi: काटाकना

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
hi: हंगुल

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
hi: थाई

en: A drawing program for children
hi: बच्चों के लिए एक ड्राइंग कार्यक्रम|

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
hi: चोकार १

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
hi: चोकार २

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
hi: गोल १

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
hi: दीर्घवृत्त

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
hi: त्रिकाोन

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
hi: पेंण्टागन

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
hi: अष्टकोण

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
hi: विषमकोण

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
hi: एक वर्ग चार बराबर पक्षों के साथ एक आयत है|

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
hi: एक आयत में चार भुजाएं और चार सही कोण होते है|

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
hi: वृत्त एक ऐसा वक्र है जिसमे सभी बिन्दुओं की केंद्र से दूरी सामान होती है|

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
hi: दीर्घवृत्त एक खिंचा हुआ वृत्त है|

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
hi: यह त्रिकाोण है

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
hi: यह पेण्टागण है

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
hi: एक अष्टकोण में आठ बराबर भुजाएं होती हैं

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
hi: विषमकोण में चार बराबर भुजाएं होती हैं, एवं विपरीत भुजाएं समान्तर होती हैं|

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
hi: औजार

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
hi: रंग

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
hi: ब्रश

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
hi: रबड़

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
hi: टिकटें

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
hi: आकार

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
hi: अक्शर

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
hi: जादू

note: Freehand painting tool
en: Paint
hi: रंग

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
hi: टिकट

note: Line drawing tool
en: Lines
hi: रेखाऍं

note: Text tool
en: Text
hi: लिखना

note: Label tool
en: Label
hi: लेबल

note: Fill tool
en: Fill
hi: भरो

note: Undo last action
en: Undo
hi: अन्डू

note: Redo undone action
en: Redo
hi: रीडू

note: Eraser tool
en: Eraser
hi: रबर

note: Start a new picture
en: New
hi: नया काम

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
hi: खोलो

note: Save the current picture
en: Save
hi: सेव

note: Print the current picture
en: Print
hi: प्रिंट

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
hi: बंद करो

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
hi: रंग और ब्रुश उठाओ।

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
hi: ड्राइंग के चारों ओर  मोहर अंकित करने के लिए तस्वीर चुने

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
hi: एक रेखा खींचने के लिए क्लिक करे

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
hi: पाठ की एक शैली चुनें| अपने ड्राइंग पर क्लिक करें और आप लिखना प्रारंभ कर सकते हैं| पाठ पूरा करने के लिए [Tab] या [Enter] दबाएँ|

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
hi: जादू का औजार चुनो

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
hi: अन्डू

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
hi: रीडू

note: Eraser tool
en: Eraser!
hi: रबर

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
hi: नयी ड्राइंग शुरू करने के लिए एक रंग या चित्र का चयन करें|

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
hi: खालो

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
hi: आपका काम सेव हो गया है

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
hi: पृन्टिंग …

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
hi: अच्छा फिर मिलेंगे

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
hi: पूरी रेखा बनाने के लिए खीचों

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
hi: आकार को बडा करने के लिए खीचों

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
hi: आकार को घुमाने के लिए mouse घुमाओ। ड्रा करने के लिये क्लिक करें।

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
hi: चलो ड्राइंग को जारी रखते है

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
hi: क्या आप सही मे टक्सपेंट को बंद करना चाहते है ऋ

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
hi: हाँ, मैं पूरा कर चूका हूँ!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
hi: नहीं, मुझे वापस ले जाएं!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
hi: आपका काम सेव करे ऋ

en: Yes, save it!
hi: हाँ, इसे सुरक्षित करें!

en: No, don’t bother saving!
hi: नहीं, इसे सुरक्षित करने का कष्ट न करें!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
hi: कया पहले काम को सेव करे ऋ

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
hi: तस्वीर नहीं खुल रही है

note: Generic dialog dismissal
en: OK
hi: हॉंं

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
hi: वहाँ कोई फ़ाइलें बची नही है

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
hi: प्रिन्ट करू क्या

en: Yes, print it!
hi: हाँ, इसे प्रिंट करें!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
hi: प्रिन्ट हो गयी

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
hi: क्षमा करें! आपका चित्र मुद्रित नहीं किया जा सका|

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
hi: अभी प्रिन्ट नहीं कर सकते

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
hi: नष्ट करू क्या ऋ

en: Yes, erase it!
hi: हाँ, इसे मिटाएं!

en: No, don’t erase it!
hi: नहीं, इसे मत मिटाएं!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
hi: बाएँ माउस बटन का उपयोग करना न भूलें!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
hi: जो चित्र आप चाहते हैं उसे चुने और "चलायें" पर क्लिक करें

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
hi: आवाज बंद किया गया|

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
hi: आवाज शुरू किया गया|

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
hi: कृपया प्रतीक्षा करें...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
hi: नष्ट कर

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
hi: स्लाइड

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
hi: पीछे

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
hi: चलायें

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
hi: अगला

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
hi: हॉं

en: No
hi: नहीं

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
hi: आपके परिवर्तनों के साथ चित्र बदलें?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
hi: हाँ, पुराने को बदलें!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
hi: नहीं, नयी फाइल सुरक्षित करें|

en: Drawing program
hi: ड्राइंग कार्यक्रम

en: Color Shift
hi: रंग परिवर्तन

en: Click to change the colors in your entire picture.
hi: अपने पूरे चित्र में रंग बदलने के लिए क्लिक करें|

en: Blind
hi: परदा

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
hi: परदे को खींचने के लिए अपनी छवि की भुजा पर क्लिक करें| परदे खोलने या बंद करने के लिए लम्ब्वात रूप से स्थानांतरित करें|

en: Blocks
hi: ब्लाक्स

en: Chalk
hi: चाक

en: Drip
hi: गिरता हुआ

en: Blur
hi: धुंध्ला

en: Click to blur the entire image.
hi: पूरी छवि पर धब्बा बनाने के लिए क्लिक करें|

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
hi: इटें

en: Calligraphy
hi: सुलेख

en: Cartoon
hi: हास्यचित्र

en: Confetti
hi: कंफ़ेद्दी

en: Click to throw confetti!
hi: कंफ़ेद्दी फेंकने के लिए क्लिक करें!

en: Distortion
hi: विकृति

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
hi: चित्र में विकृति लाने के लिए क्लिक करें और स्थानांतरित करें

en: Emboss
hi: उभारदार नक्क़ाशी

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
hi: उभरे हुए चित्र बनाने के लिए क्लिक करें और स्थानांतरित करें

en: Lighten
hi: हल्का करना

en: Darken
hi: गहरा करें

en: Click to lighten your entire picture.
hi: पूरे चित्र को हलका करने के लिए क्लिक करें|

en: Click to darken your entire picture.
hi: पूरी तस्वीर को गहरा करने के लिए क्लिक करें|

en: Fisheye
hi: फिश-आई

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
hi: तस्वीर के हिस्से जहाँ फिश-आई प्रभाव बनाना चाहते हैं क्लिक करें|

en: Flower
hi: फूल

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
hi: फूल डंठल बनाने के लिए क्लिक करके खीचें| फूल ख़तम करें|

en: Foam
hi: झाग

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
hi:  फेनयुक्त बुलबुले के साथ एक क्षेत्र को ढकने के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Fold
hi: मोड़ें

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
hi: एक पृष्ठभूमि रंग चुनें एवं प्रष्ठ के कोने को मोड़ने के लिए क्लिक करें|

en: Fretwork
hi: नक्काशी

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
hi: पैटर्न को अपनी तस्वीर के चारों ओर दोहराने के लिए क्लिक करें

en: Glass Tile
hi: ग्लास टाइल

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
hi: चित्र पर कांच की परत रखने के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
hi: पूरे चित्र पर कांच की परत रखने के लिए क्लिक करें|

en: Grass
hi: घास

en: Halftone
hi: आंशिक रंग

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
hi: अपनी तस्वीर को समाचार पत्र में परिवर्तित करने के लिए क्लिक और ड्रैग करें|

en: Symmetric Left/Right
hi: सममित बाएँ/दाएं

en: Symmetric Up/Down
hi: सममित ऊपर/नीचे

en: Pattern
hi: पैटर्न

en: Tiles
hi: टाइल्स

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
hi: बहुरूपदर्शक

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
hi: दो ब्रशों से बनाने के लिए जो आपके चित्र के दायें/बाएं सममित है क्लिक करें और खीचें|

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
hi: दो ब्रशों से बनाने के लिए जो आपके चित्र के ऊपर/निचे सममित है क्लिक करें और खीचें|

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
hi: पैटर्न को चित्र के चारो ओर बनाने के लिए क्लिक और ड्रैग करें|

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
hi: सममित ब्रशों (एक बहुरूपदर्शक) से बनाने के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Light
hi: प्रकाश

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
hi: प्रकाश की एक किरण बनाने  के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Metal Paint
hi: धातु रंग

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
hi: धातु रंग से बनाने  के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Mirror
hi: शीशा

en: Flip
hi: ऊल्टा

en: Click to make a mirror image.
hi: mirror image बनाने के लिये यहँा click करे

en: Click to flip the picture upside-down.
hi: image उल्टा बनाने के लिये यहा click करे

en: Mosaic
hi: मौज़ेक

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
hi: पूरे चित्र में मोजेक प्रभाव जोड़ने के लिए क्लिक करें|

en: Square Mosaic
hi: वर्ग मोज़ेक

en: Hexagon Mosaic
hi: षट्भुज मोज़ेक

en: Irregular Mosaic
hi: अनियमित मोज़ेक

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
hi: पूरे चित्र में वर्ग मोज़ेक जोड़ने के लिए क्लिक करें|

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
hi: पूरी तस्वीर में हेक्सागोनल मोज़ेक जोडने के लिए क्लिक करें|

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
hi: पूरी तस्वीर में अनियमित मोज़ेक जोड़ने के लिए क्लिक करें|

en: Negative
hi: उल्टे रंग

en: Click to turn your painting into its negative.
hi: अपने चित्र को नकारात्मक में बदलने के लिए क्लिक करें|

en: Noise
hi: शोर

en: Click to add noise to your entire picture.
hi: पूरी तस्वीर में शोर जोड़ने के लिए क्लिक करें|

en: Perspective
hi: परिप्रेक्ष्य

en: Zoom
hi: ज़ूम

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
hi: कोने पर क्लिक करें और खींचें जहाँ आप चित्र खिंचाव चाहते हैं|

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
hi: जूम इन या जूम आउट करने के लिए क्लिक करें  और ऊपर/निचे खीचें|

en: Puzzle
hi: पहेली

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
hi: अपने चित्र का हिस्सा है जहाँ आप एक पहेली करना चाहते हैं क्लिक करें|

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
hi: पूरी स्क्रीन पर पहेली बनाने के लिए क्लिक करें|

en: Rails
hi: रेल

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
hi: तस्वीर पर ट्रेन ट्रैक बनाने के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Rainbow
hi: सतरंगी

en: You can draw in rainbow colors!
hi: तुम इंद्रधनुष के रंग में ड्रा कर सकते हैं!

en: Rain
hi: बारिश

en: Click to place a rain drop onto your picture.
hi: चित्र पर एक बारिश की बूँद रखने के लिए क्लिक करें|

en: Click to cover your picture with rain drops.
hi: बारिश के बूंदों के साथ अपनी तस्वीर कवर पर क्लिक करें|

en: Real Rainbow
hi: असली इंद्रधनुष

en: ROYGBIV Rainbow
hi: ROYGBIV इंद्रधनुष

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
hi: इन्द्रधनुष जहाँ शुरू करना हो वहां क्लिक करें और जहाँ ख़तम करना हो वहां तक खींच कर इन्द्रधनुष पूर्ण होने दें|

en: Ripples
hi: रिपल्स

en: Click to make ripples appear over your picture.
hi: चित्र पर रिपेल्स बनाने के लिए क्लिक करें|

en: Rosette
hi: थाली

en: Picasso
hi: पिकासो

en: Click and start drawing your rosette.
hi: थाली ड्राइंग शुरू करने के लिए क्लिक करें|

en: You can draw just like Picasso!
hi: आप पिकासो की तरह ही बना सकते हैं!

en: Edges
hi: किनारे

en: Sharpen
hi: तीव्र करें

en: Silhouette
hi: छाया - आकृति

en: Click to trace edges in your entire picture.
hi: अपने पूरे चित्र में किनारों का पता लगाने पर क्लिक करें|

en: Click to sharpen the entire picture.
hi: पूरे चित्र में पैनापन लाने के लिए क्लिक करें|

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
hi: तस्वीर की पूरी सफ़ेद या काली छाया - आकृति बनाने के लिए क्लिक करें|

en: Shift
hi: खिसकाएं

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
hi: अपनी तस्वीर को कैनवास के आस पास लेन के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Smudge
hi: धब्बा

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
hi: गीला रंग

en: Snow Ball
hi: बर्फ की गेंद

en: Snow Flake
hi: बर्फ की परत

en: Click to add snow balls to your picture.
hi: तस्वीर में बर्फ की गेंदों को जोड़ने के लिए क्लिक्क करें|

en: Click to add snow flakes to your picture.
hi: तस्वीर में बर्फ के गुचे जोड़ने के लिए क्लिक्क करें|

en: String edges
hi: स्ट्रिंग किनारे

en: String corner
hi: स्ट्रिंग कोने

en: String 'V'
hi: स्ट्रिंग 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
hi: स्ट्रिंग कला बनाने के लिए क्लिक करें और खीचें| कम या ज्यादा लाइन बनाने के लिए ऊपर/नीचे खींचे एव बड़ा छेद बनाने के लिए दायें/बाएं|

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
hi: स्ट्रिंग कला से बने तीर बनाने के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Draw string art arrows with free angles.
hi: मुक्त कोण के साथ स्ट्रिंग कला तीर बनायें|

en: Tint
hi: आभा

en: Color & White
hi: रंग और सफ़ेद

en: Click to change the color of your entire picture.
hi: पूरी तस्वीर का रंग बदलने के लिए क्लिक करें|

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
hi: पूरी तस्वीर को  सफ़ेद रंग में या तोह रंग जिसका आप चयन करें उसमें बदलने के लिए क्लिक करें|

en: Toothpaste
hi: टूथपेस्ट

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
hi: चित्र पर टूथपेस्ट की दहर निकलने के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: Tornado
hi: बवंडर

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
hi: अपने चित्र पर बवंडर कीप बनाने के लिए क्लिक करें और खीचें|

en: TV
hi: टी वी

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
hi:  तस्वीर के कुछ हिस्सों को ऐसे बदलने के लिए जैसे वह टीवी पर हैं,इस तरह दिखाने के लिए क्लिक करें और माउस को स्थानांतरित करें|

en: Click to make your picture look like it's on television.
hi: तस्वीर को ऐसे दिखने के लिए जैसे कि यह टीवी पर हैं क्लिक करें|

en: Waves
hi: लहरें

en: Wavelets
hi: तरंगिकाए

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
hi: चित्र को क्षैतिज लहराती बनाने के लिए पर क्लिक करें| छोटी लहरों के लिए शीर्ष, लम्बे लहरों के लिए नीचे, छोटे लहरों के लिए बायीं, और लंबी तरंगों के लिए दायीं ओर क्लिक करें|

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
hi: चित्र को खड़ी लहराती बनाने के लिए पर क्लिक करें| छोटी लहरों के लिए शीर्ष, लम्बे लहरों के लिए नीचे, छोटे लहरों के लिए बाएँ, और लंबी तरंगों के लिए दायीं ओर क्लिक करें|

en: Xor Colors
hi: Xor रंग
