tuxpaint - en to gu translation catalogue (334 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
gu: કાળું!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
gu: ઘેરો રાખોડી! કેટલાક લોકો તેને આછો ભૂખરો પણ કહે છે.

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
gu: આછો રાખોડી! કેટલાક લોકો તેને આછો ભૂખરો પણ કહે છે.

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
gu: સફેદ!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
gu: લાલ!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
gu: નારંગી!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
gu: પીળો!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
gu: આછો લીલો!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
gu: ઘેરો લીલો!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
gu: આકાશી વાદળી!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
gu: વાદળી!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
gu: આછો જાંબલી

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
gu: જાંબલી

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
gu: ગુલાબી!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
gu: છીંકણી!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
gu: રાતો!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
gu: આછો પીળો

note: digits (e.g., '0', '1' and '7')
en: 017
gu: ૦૧૭

note: distinct circle-like characters (e.g., 'O' (capital oh) vs. '0' (zero))
en: O0
gu: O૦

note: distinct line-like characters (e.g., 'l' (lowercase elle) vs. '1' (one) vs. 'I' (capital aye))
en: 1Il|
gu: ૧Il|

en: Solid
gu: ઘાટું

en: Brush
gu: પીંછી

en: Linear
gu: રેખીય

en: Radial
gu: ગોળાકાર

en: Shaped
gu: આકારીત

en: Click and drag to fill an area by hand, using a brush.
gu: પીંછીનો ઉપયોગ કરીને વિસ્તારને રંગથી ભરવાં માટે ક્લિક કરો.

note: Congratulations #1
en: Great!
gu: અદભુત!

note: Congratulations #2
en: Cool!
gu: વાહ!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
gu: તેને ચાલુ રાખો!

note: Congratulations #4
en: Good job!
gu: સરસ કામ!

note: Input Method: English mode
en: English
gu: અંગ્રેજી

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
gu: હિરાગાના

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
gu: કાટાકાના

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
gu: હંગુલ

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
gu: થાઇ

note: Add menu items
en: About Tux Paint
gu: ટક્સ પેન્ટ વિશે

en: Hide Tux Paint
gu: ટક્સ પેન્ટ છુપાવો

en: Hide Others
gu: અન્યને છુપાવો

en: Show All
gu: બધું દર્શાવો

en: Quit Tux Paint
gu: ટક્સ પેન્ટમાંથી બહાર નીકળો

note: Put menu into the menubar
en: Window
gu: વિન્ડો

note: "Minimize" item
en: Minimize
gu: નાનું કરો

en: Tux Paint
gu: ટક્સ પેન્ટ

en: A drawing program for children
gu: બાળકો માટેનો ચિત્ર કાર્યક્રમ

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
gu: ચોરસ

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
gu: ચતુષ્કોણ

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
gu: વર્તુળ

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
gu: ઉપવલય

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
gu: ત્રિકોણ

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
gu: પંચકોણ

note: Hexagon shape tool (6 sides)
en: Hexagon
gu: હેક્સાગોન

note: Heptagon (aka septagon) shape tool (7 sides)
en: Heptagon
gu: હેક્સાગોન

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
gu: અષ્ટકોણ

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
gu: સમચતુર્ભુજ

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagon star (5 points star)
en: Star
gu: તારો

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
gu: ચોરસ ચારેય સરખી બાજુઓ ધરાવતો ચતુષ્કોણ છે.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
gu: ચતુષ્કોણને ચાર સરખી બાજુઓ અને ચાર સરખા ખૂણાઓ હોય છે.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
gu: ગોળ એ વક્ર છે કે જેમાં બધાં બિંદુઓ કેન્દ્રથી સમાન અંતરે આવેલાં હોય છે.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
gu: ઉપવલય ખેંચાયેલ વર્તુળ છે.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
gu: ત્રિકોણને ત્રણ બાજુઓ છે.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
gu: પંચકોણને પાંચ બાજુઓ છે.

note: Description of a hexagon
en: A hexagon has six sides.
gu: ષટ્કોણને પાંચ બાજુઓ છે.

note: Description of a heptagon
en: A heptagon has seven sides.
gu: સપ્તકોણને પાંચ બાજુઓ છે.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
gu: અષ્ટકોણને આઠ સરખી બાજુઓ છે.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
gu: સમચતુર્ભુજને ચાર સરખી બાજુઓ છે, અને સામસામેની બાજુઓ સમાંતર છે.

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
gu: ત્રણ બિંદુઓ વાળો તારો.

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
gu: ૪ બિંદુઓ વાળો તારો.

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
gu: ૫ બિંદુઓ વાળો તારો.

en: Draw shapes from the center.
gu: મધ્યમાંથી આકારો દોરો.

en: Draw shapes from a corner.
gu: ખૂણામાંથી આકારો દોરો.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
gu: સાધનો

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
gu: રંગો

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
gu: પીંછીઓ

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
gu: રબર

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
gu: છાપ

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
gu: આકારો

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
gu: અક્ષરો

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
gu: જાદુ

note: Title of fill selector (buttons down the right for fill tool)
en: Fills
gu: ભરો

note: Freehand painting tool
en: Paint
gu: રંગ

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
gu: છાપ

note: Line drawing tool
en: Lines
gu: રેખાઓ

note: Text tool
en: Text
gu: લખાણ

note: Label tool
en: Label
gu: લેબલ

note: Fill tool
en: Fill
gu: ભરો

note: Undo last action
en: Undo
gu: પાછું લાવો

note: Redo undone action
en: Redo
gu: ફરી લાવો

note: Eraser tool
en: Eraser
gu: રબર

note: Start a new picture
en: New
gu: નવું

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
gu: ખોલો

note: Save the current picture
en: Save
gu: સાચવો

note: Print the current picture
en: Print
gu: છાપો

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
gu: બહાર નીકળો

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
gu: રંગ પસંદ કરો અને દોરવા માટે પીંછીનો આકાર પસંદ કરો.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
gu: તમારા ચિત્રની આજુબાજુ છાપ મુકવા ચિત્ર પસંદ કરો.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
gu: રેખા દોરવા માટે ક્લિક કરો. પૂરી કરવા તેનાથી દૂર જઇને ક્લિક કરો.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
gu: લખાણની પધ્ધતિ પસંદ કરો. તમારા ચિત્રમાં ક્લિક કરો અને તમે લખવાનું શરૂ કરી શકો છો. લખાણને પુરું કરવા માટે [Enter] અથવા [Tab] દબાવો.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
gu: તમારા ચિત્રમાં જાદુઇ અસર ઉમેરવા પસંદ કરો!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
gu: પાછું લાવો!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
gu: ફરી લાવો!

note: Eraser tool
en: Eraser!
gu: રબર!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
gu: નવું ચિત્રકામ બનાવવા માટેનો રંગ અથવા છબી પસંદ કરો.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
gu: ખોલો...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
gu: તમારૂં ચિત્ર સચવાઇ ગયું છે!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
gu: છાપે છે...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
gu: આવજો!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
gu: રેખાને પૂરી કરવા માટે બટનથી છોડી જાવ.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
gu: આકારને ખેંચવા બટનને પકડી રાખો.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
gu: આકારને ફેરવવા માઉસને ખસેડો. તેને દોરવા ક્લિક કરો.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
gu: બરાબર ત્યારે... ચાલો આ દોરવાનું ચાલુ રાખીએ!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
gu: તમે ખરેખર બહાર નીકળવા માંગો છો?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
gu: હા, મેં પૂરૂં કર્યું!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
gu: ના, મને પાછા લઇ જાવ!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
gu: જો તમે બહાર નીકળશો, તો તમે તમારૂ ચિત્ર ગુમાવશો! તેને સાચવશો?

en: Yes, save it!
gu: હા, તેને સાચવો!

en: No, don’t bother saving!
gu: ના, સાચવશો નહી!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
gu: પહેલાં તમારૂં ચિત્ર સાચવશો?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
gu: ચિત્ર ખોલી શકાતું નથી!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
gu: બરાબર

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
gu: કોઇ ફાઇલો સાચવેલ નથી!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
gu: તમારૂં ચિત્ર અત્યારે છાપશો?

en: Yes, print it!
gu: હા, તેને છાપો!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
gu: તમારૂં ચિત્ર અત્યારે છપાઇ રહ્યું છે!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
gu: માફ કરશો! તમારૂં ચિત્ર છાપી શકાતું નથી!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
gu: તમે તેને અત્યારે છાપી શકતા નથી!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
gu: આ ચિત્રને ભૂંસી નાખવા માંગો છો?

en: Yes, erase it!
gu: હા, તેને ભૂંસી નાખો!

en: No, don’t erase it!
gu: ના, તેને ભૂંસો નહી!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
gu: જમણાં માઉસ બટનનો ઉપયોગ કરવાનું યાદ રાખો!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
gu: તમારે જોઇતું ચિત્ર પસંદ કરો, અને “ચાલુ” પર ક્લિક કરો.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
gu: અવાજ બંધ કરેલ છે.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
gu: અવાજ શરુ કરેલ છે.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
gu: મહેરબાની કરી રાહ જુઓ...

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
gu: ભૂંસો

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
gu: સ્લાઇડો

note: Open dialog: 'Export' button, to copy an image to an easily-accessible location
en: Export
gu: નિકાસ

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
gu: પાછા

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
gu: ચાલુ

note: Slideshow: 'GIF Export' button, to create an animated GIF
en: GIF Export
gu: GIF નિકાસ

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
gu: આગળ

note: Color mixer dialog: 'Clear' button, to reset the mixed color
en: Clear
gu: સાફ કરો

note: Use the localized label string (e.g., "あぁ" in Japanese)
en: Aa
gu: આ

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
gu: હા

en: No
gu: ના

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
gu: ચિત્રને તમે કરેલા ફેરફારો સાથે બદલશો?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
gu: હા, જુની ફાઇલને બદલો!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
gu: ના, નવી ફાઇલને સાચવો!

note: Descriptions (names) of the color mixer tool's primary colors and shades
en: red
gu: લાલ

en: yellow
gu: પીળો

en: blue
gu: વાદળી

en: white
gu: સફેદ

en: grey
gu: ભૂખરો

en: black
gu: કાળું

note: Tool tip text describing a mixed color (e.g., "1/3 red and 1/2 yellow", or "1/3 blue and 2/3 white", etc.)
en: Your color is %1$s %2$s.
gu: તમારો રંગ %1$s %2$s છે.

en: Your color is %1$s %2$s and %3$s %4$s.
gu: તમારો રંગ %1$s %2$s અને %3$s %4$s છે.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, and %5$s %6$s.
gu: તમારો રંગ %1$s %2$s, %3$s %4$s, અને %5$s %6$s છે.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, and %7$s %8$s.
gu: તમારો રંગ %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, અને %7$s %8$s છે.

note: Color mixer; e.g., "Your color is entirely grey."
en: entirely
gu: સંપૂર્ણ

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
gu: તમારા ચિત્રમાંથી રંગ પસંદ કરો.

en: Drawing program
gu: ચિત્ર કાર્યક્રમ

en: Color Shift
gu: રંગ ફેરફાર

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
gu: તમારા ચિત્રનાં રંગનાં ભાગોમાં ફેરફાર કરવા માઉસને ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Click to change the colors in your entire picture.
gu: તમારા આખાં ચિત્રનાં રંગો બદલવાં માટે ક્લિક કરો.

en: Blind
gu: અંધ

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
gu: તમારા ચિત્રની ઉપર બારી બંધ કરવા માટે ખૂણાઓ તરફ ખેંચો. બંધ કરવા અથવા ખોલવા માટે સમાંતરે ખસેડો.

en: Blocks
gu: ચોકઠાંઓ

en: Chalk
gu: ચોક

en: Drip
gu: ટીપાં

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
gu: ચિત્રને ચોકઠાંવાળું બનાવવા માટે માઉસ ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
gu: ચિત્રને ચોક ચિત્રમાં ફેરવવા માઉસ ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
gu: ચિત્રમાં ટીપાં બનાવવા માટે માઉસ ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Blur
gu: ઝાંખુ

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
gu: ચિત્રને અસ્પષ્ટ કરવા માટે ક્લિક કરો અને આજુ-બાજુ ખેંચો.

en: Click to blur the entire image.
gu: આખા ચિત્રને ઝાંખું બનાવવા ક્લિક કરો.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
gu: ઇંટો

en: Click and drag to draw large bricks.
gu: મોટી ઇંટો દોરવા માટે ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Click and drag to draw small bricks.
gu: નાની ઇંટો દોરવા માટે ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Calligraphy
gu: કેલ્લિગ્રાફી

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
gu: કેલ્લિગ્રાફીમાં દોરવા માટે ક્લિક કરો અને માઉસ ખેંચો.

en: Cartoon
gu: કાર્ટૂન

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
gu: ચિત્રને કાર્ટૂનમાં ફેરવવા માટે ક્લિક કરો અને માઉસ આજુબાજુ ખેંચો.

en: 3D Glasses
gu: ૩-ડી ચશ્મા

en: Confetti
gu: કોનફેટ્ટી

en: Click to throw confetti!
gu: કોનફેટ્ટી ફેંકવા માટે ક્લિક કરો!

en: Distortion
gu: અસ્તવ્યસ્ત

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
gu: તમારા ચિત્રમાં અસ્તવ્યસ્તતા લાવવા માટે માઉસને ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Emboss
gu: ઉપસેલ

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
gu: ચિત્રને ઉપસેલું કરવા માટે માઉસને ક્લિક કરો અને આજુ-બાજુ ખેંચો.

en: Lighten
gu: આછું

en: Darken
gu: ઘેરું

en: Remove Color
gu: રંગ દૂર કરો

en: Keep Color
gu: રંગ રાખો

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
gu: ચિત્રનાં ભાગોને ઝાંખું કરવા માટે ક્લિક કરો અને આજુ-બાજુ ખેંચો.

en: Click to lighten your entire picture.
gu: આખાં ચિત્રને પ્રકાશિત કરવા માટે ક્લિક કરો.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
gu: તમારા ચિત્રનાં ભાગોને ઘાટાં કરવા માટે ક્લિક કરો અને આજુ-બાજુ ખેંચો.

en: Click to darken your entire picture.
gu: તમારા સમગ્ર ચિત્રને ઘાટું કરવા માટે ક્લિક કરો.

en: Fisheye
gu: માછલી જેવી આંખો

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
gu: તમારા ચિત્રનાં ભાગમાં માછલીમાઉસને ક્લિક કરો અને આજુ-બાજુ ખસેડો.

en: Flower
gu: ફૂલ

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
gu: ફૂલ દાંડી દોરવા માટે ક્લિક કરો અને ખસેડો. ચાલો ફ્લને પૂર્ણ કરીએ.

en: Foam
gu: ફોમ

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
gu: વિસ્તારને ફોમ પરપોટાંથી ભરી દેવા માટે માઉસને ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Fold
gu: વાળો

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
gu: તમારો પાશ્વભાગ રંગ પસંદ કરો અને ફેરવવા માટે પાનાંનાં ખૂણાં પર ક્લિક કરો.

en: Fretwork
gu: કરવતકામ

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
gu: ફરીથી બનતી ભાતો વડે ઢાંકી દેવા માટે ક્લિક કરો.

en: Glass Tile
gu: કાચ તકતી

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
gu: વિસ્તારને કાચ તકતીથી ભરવા માટે માઉસને ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
gu: તમારા સમગ્ર ચિત્રને કાચની તકતીઓ વડે ઢાંકી દેવા માટે ક્લિક કરો.

en: Googly Eyes
gu: ગુગલી આંખો

en: Grass
gu: ઘાસ

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
gu: ઘાસ દોરવા માટે ક્લિક કરો અને ખેંચો. ધૂળને ભૂલશો નહી!

en: Halftone
gu: હાફટોન

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
gu: તમારાં ચિત્રને સમાચારપત્રમાં ફેરવવા માટે ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Kaleido-4
gu: કેલિડો-૪

en: Kaleido-6
gu: કેલિડો-૬

en: Kaleido-8
gu: કેલિડો-૫

en: Symmetric Left/Right
gu: સપ્રમાણ ડાબે/જમણે

en: Symmetric Up/Down
gu: સપ્રમાણ ઉપર/નીચે

en: Pattern
gu: ભાત

en: Tiles
gu: તકતીઓ

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
gu: કેલિડોસ્કોપ

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
gu: સમાન બ્રશ (કેલિડોસ્કોપ) સાથે દોરવા માટે ક્લિક કરીને ખસેડો.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
gu: ઉપર અને નીચે સપ્રમાણ એવાં બે બ્રશ સાથે તમારું ચિત્ર દોરવા માટે ક્લિક કરીને ખસેડો.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
gu: ચિત્રની આજુ-બાજુ ભાત દોરવા માટે માઉસને ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
gu: આખા ચિત્રમાં ભાત તેમજ તેની સમાન દોરવા માટે ક્લિક કરીને ખેંચો.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
gu: સપ્રમાણ બ્રશ (કેલિડોસ્કોપ) સાથે દોરવા માટે ક્લિક કરીને ખસેડો.

en: Light
gu: આછું

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
gu: તમારા ચિત્રકામમાં પ્રકાશનું કિરણ દોરવા માટે માઉસને ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Maze
gu: જાળી

en: Click and drag to paint a maze on your picture.
gu: તમારા ચિત્રમાં જાળી દોરવા માટે માઉસને ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Click to turn your entire picture into a maze.
gu: તમારા સમગ્ર ચિત્રને જાળીમાં ફેરવવા માઉસ ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Metal Paint
gu: ધાતુ રંગ

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
gu: રંગોને ઘેરાં કરવાં ક્લિક કરો અને ખસેડો.

en: Mirror
gu: અરીસો

en: Flip
gu: ફ્લીપ

en: Click to make a mirror image.
gu: અરીસા ચિત્ર બનાવવા ક્લિક કરો.

en: Click to flip the picture upside-down.
gu: ચિત્રને ઉપર-નીચે ફ્લીપ કરવા માટે ક્લિક કરો.

en: Mosaic
gu: મોઝેઇક

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
gu: તમારા ચિત્રના ભાગોમાં તકતી અસર ઉમેરવા માટે માઉસને ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
gu: તમારા સમગ્ર ચિત્રમાં તકતી અસર ઉમેરવા માટે ક્લિક કરો.

en: Square Mosaic
gu: ચોરસ મોઝેઈક

en: Hexagon Mosaic
gu: હેક્સાગોન મોઝેઈક

en: Irregular Mosaic
gu: અયોગ્ય મોઝેઈક

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
gu: તમારા ચિત્રના ભાગોમાં ચોરસ તકતી ઉમેરવા માટે માઉસને ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
gu: તમારા સમગ્ર ચિત્રમાં ચોરસ તકતી ઉમેરવા માટે ક્લિક કરો.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
gu: તમારા ચિત્રના ભાગોમાં હેક્સાગોનલ તકતી ઉમેરવા માટે માઉસને ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
gu: તમારા સમગ્ર ચિત્રમાં હેક્સાગોનલ તકતી અસર ઉમેરવા માટે ક્લિક કરો.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
gu: તમારા ચિત્રના ભાગોમાં અયોગ્ય તકતી ઉમેરવા માટે માઉસને ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
gu: તમારા સમગ્ર ચિત્રમાં અયોગ્ય તકતી અસર ઉમેરવા માટે ક્લિક કરો.

en: Negative
gu: ઋણ

en: Opposite
gu: વિરોધી

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
gu: તમારા ચિત્રને ઋણ બનાવવા માટે ક્લિક કરો અને માઉસ ખેંચો.

en: Click to turn your painting into its negative.
gu: તમારાં ચિત્રને તેની નેગેટીવમાં ફેરવવા માટે ક્લિક કરો.

en: Noise
gu: ઘોંઘાટ

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
gu: તમારા ચિત્રનાં ભાગોમાં ઘોંઘાટ માટે ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Click to add noise to your entire picture.
gu: તમારા સમગ્ર ચિત્રમાં ઘોંઘાટ ઉમેરવા માટે ક્લિક કરો.

en: Perspective
gu: દેખાવ

en: Panels
gu: પટ્ટીઓ

en: Tile Zoom
gu: તકતીકાર મોટું

en: Zoom
gu: મોટું

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
gu: જ્યાં તમે ચિત્ર ખેંચવા માંગતા હોવ ત્યાં ખૂણાઓ પર ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Click to turn your picture into 2-by-2 panels.
gu: તમારાં ચિત્રને ૨-૨ પટ્ટીઓમાં ફેરવવા માટે ક્લિક કરો.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
gu: મોટું કરવા માટે ક્લિક કરો અને ઉપર ખેંચો અને ચિત્રને નાનું કરવા નીચે ખેંચો.

en: Pixels
gu: પિક્સેલ

en: Click and drag to draw large pixels.
gu: મોટા પિક્સેલ દોરવા માટે ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Puzzle
gu: કોયડો

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
gu: તમારા ચિત્રને ખસેડવા માટે માઉસને ક્લિક કરો અને આજુ-બાજુ ખસેડો.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
gu: કોયડાને પૂર્ણસ્ક્રિન સ્થિતિમાં લાવવા માટે ક્લિક કરો.

en: Rails
gu: પાટાઓ

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
gu: તમારા ચિત્રમાં રેલ્વેનાં પાટાઓ દોરવા માટે માઉસને ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Rainbow
gu: મેઘધનુષ

en: Smooth Rainbow
gu: સરળ મેઘધનુષ

en: You can draw in rainbow colors!
gu: તમે મેઘધનુષ રંગોમાં દોરી શકો છો!

en: Rain
gu: વરસાદ

en: Click to place a rain drop onto your picture.
gu: તમારાં ચિત્રમાં વરસાદનાં ટીપાં મૂકવા માટે ક્લિક કરો.

en: Click to cover your picture with rain drops.
gu: તમારા ચિત્રને વરસાદનાં ટીપાંઓ વડે ઢાંકી દેવા માટે ક્લિક કરો.

en: Real Rainbow
gu: સાચું મેઘધનુષ

en: ROYGBIV Rainbow
gu: ROYGBIV મેઘધનુષ

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
gu: તમે જ્યાં મેઘધનુષ બનાવવા માંગતા હોવ ત્યાં ક્લિક કરો, જ્યાં પૂરું કરવું હોય ત્યાં લઇ જાવ, અને તમને મેઘધનુષ દોરવા મળશે.

en: Ripples
gu: તરંગો

en: Click to make ripples appear over your picture.
gu: તમારા ચિત્રકામમાં તરંગો બનાવવા માટે માઉસને ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Rosette
gu: રોસેટ્ટ

en: Picasso
gu: પિકાસો

en: Click and start drawing your rosette.
gu: તમારું રોઝેટ દોરવાનું શરૂ કરવા માટે ક્લિક કરો.

en: You can draw just like Picasso!
gu: તમે પિકાસોની જેમ જ દોરી શકો છો!

en: Edges
gu: ધારો

en: Sharpen
gu: તીક્ષ્ણ

en: Silhouette
gu: છાયાચિત્ર

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
gu: તમારા ચિત્રનાં ભાગોમાં ઉપસેલ ખૂણાઓ બનાવવા માટે ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Click to trace edges in your entire picture.
gu: તમારા સમગ્ર ચિત્રમાં ઉપસેલ ખૂણાઓ બનાવવા માટે ક્લિક કરો.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
gu: તમારા ચિત્રનાં ભાગોને ઘાટાં કરવા માટે ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Click to sharpen the entire picture.
gu: આખાં ચિત્રને તીક્ષ્ણ બનાવવા ક્લિક કરો.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
gu: ચિત્રનું કાળું અને સફેદ છાયાચિત્ર બનાવવા માટે ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
gu: તમારા સમગ્ર ચિત્રનું કાળું અને સફેદ છાયાચિત્ર બનાવવા માટે ક્લિક કરો.

en: Shift
gu: ખસેડો

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
gu: તમારા ચિત્રને ખસેડવા માટે માઉસને ક્લિક કરો અને આજુ-બાજુ ખસેડો.

en: Smudge
gu: ધબ્બો

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
gu: તાજો રંગ

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
gu: ચિત્રમાં ધબ્બાઓ ઉમેરવા માઉસને ક્લિક કરો અને આજુ-બાજુ ખેંચો.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
gu: તાજા રંગ સાથે દોરવા માટે ક્લિક કરો અને આજુ-બાજુ ખેંચો.

en: Snow Ball
gu: બરફનો દડો

en: Snow Flake
gu: બરફનું પડ

en: Click to add snow balls to your picture.
gu: તમારા ચિત્રમાં બરફનાં ગોળાઓ ઉમેરવા માટે ક્લિક કરો.

en: Click to add snow flakes to your picture.
gu: તમારા ચિત્રકામમાં બરફના ટુકડાઓ ઉમેરવા માટે માઉસને ક્લિક કરો.

en: Stretch
gu: ખેંચો

en: Click and drag to stretch part of your picture vertically or horizontally.
gu: તમારા ચિત્રનાં ઊભું અથવ આડું લાંબુ કરવા માટે ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: String edges
gu: દોરી ધારો

en: String corner
gu: દોરી ખૂણા

en: String 'V'
gu: દોરી 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
gu: દોરી કળા દોરવા માટે ક્લિક કરો અને ખેંચો. મોટું કાણું બનાવવા માટે ઉપર-નીચે ખેંચીને ઓછી અથવા વધુ લીટીઓ, લીટીથી મધ્ય સુધી મૂકી શકો છો.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
gu: દોરી કળાનાં બનેલા તીરો દોરવા માટે ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: Draw string art arrows with free angles.
gu: મુક્ત ખૂણાઓ સાથેનાં તીરો દોરો.

en: Circles
gu: વર્તુળો

en: Rays
gu: કિરણો

en: Fur
gu: ફર

en: Tint
gu: આછો રંગ

en: Color & White
gu: રંગ અને ધોળું

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
gu: તમારા ચિત્રનાં રંગનાં ભાગોમાં ફેરફાર કરવા માઉસને ક્લિક કરો અને આજુ-બાજુ ખેંચો.

en: Click to change the color of your entire picture.
gu: તમારા ચિત્રનો રંગ બદલવા માટે ક્લિક કરો.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
gu: તમારા ચિત્રના ભાગોને સફેદ અને તમે પસંદ કરેલા રંગમાં ફેરવવા માટે ક્લિક કરો અને માઉસ આજુબાજુ ખેંચો.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
gu: તમારા સમગ્ર ચિત્રને સફેદ અને તમે પસંદ કરેલ રંગમાં ફેરવવા ક્લિક કરો.

en: Toothpaste
gu: ટૂથપેસ્ટ

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
gu: તમારા ચિત્ર પર ટૂથપેસ્ટ ખરડવા માટે માઉસને ક્લિક કરો અને આજુ-બાજુ ખસેડો.

en: Tornado
gu: ચક્રવાત

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
gu: તમારા ચિત્રમાં ચક્રવાતની ગળણી દોરવા માટે માઉસને ક્લિક કરીને ખેંચો.

en: TV
gu: ટીવી

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
gu: તમારા ચિત્રનાં ભાગોને ટેલિવિઝન પર હોય તેવું બનાવવા માટે ક્લિક કરો અને ખેંચો.

en: Click to make your picture look like it's on television.
gu: તમારું ચિત્ર ટેલિવિઝન પર હોય તેવું બનાવવા માટે ક્લિક કરો.

en: Waves
gu: મોજાઓ

en: Wavelets
gu: તરંગો

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
gu: ચિત્રને આડા મોજાંઓ વાળું બનાવવા માટે ક્લિક કરો. ઉપરની તરફ ક્લિક કરતાં મોજાં ટૂંકા થશે, નીચેની તરફ કરતાં લાંબા થશે, ડાબી બાજુ ક્લિક કરતાં મોજા નાનાં થશે, જમણી બાજુ ક્લિક કરતાં મોજાં પહોળા થશે.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
gu: ચિત્રને ઉભા મોજાંઓ વાળું બનાવવા માટે ક્લિક કરો. ઉપરની તરફ ક્લિક કરતાં મોજાં ટૂંકા થશે, નીચેની તરફ કરતાં લાંબા થશે, ડાબી બાજુ ક્લિક કરતાં મોજા નાનાં થશે, જમણી બાજુ ક્લિક કરતાં મોજાં પહોળા થશે.

en: Xor Colors
gu: Xor રંગો
