tuxpaint - en to ga translation catalogue (400 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ga: Dubh!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ga: Dúliath!

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ga: Bánliath!

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ga: Bán!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ga: Dearg!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ga: Oráiste!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ga: Buí!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ga: Bánghlas!

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ga: Dúghlas!

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ga: Spéirghorm!

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ga: Gorm!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ga: Labhandar!

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ga: Corcairdhearg!

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ga: Bándearg!

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ga: Donn!

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
ga: Crón!

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
ga: Béasa!

en: Solid
ga: Dath Amháin

en: Brush
ga: Scuab

en: Linear
ga: Líneach

en: Radial
ga: Gathach

en: Shaped
ga: Deilbhithe

en: Click to fill an area with a solid color.
ga: Cliceáil chun limistéar a líonadh le dath amháin.

en: Click and drag to fill an area by hand, using a brush.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun limistéar a líonadh de láimh, le scuab.

en: Click and drag to fill an area with a linear gradient (from the chosen color to transparent).
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun limistéar a líonadh le grádán líneach (ón dath roghnaithe go trédhearcach).

en: Click to fill an area with a radial gradient (from the chosen color to transparent).
ga: Cliceáil chun limistéar a líonadh le grádán gathach (ón dath roghnaithe go trédhearcach).

en: Click to fill an area with a shaped gradient (from the chosen color to transparent).
ga: Cliceáil chun limistéar a líonadh le grádán deilbhithe (ón dath roghnaithe go trédhearcach).

note: Congratulations #1
en: Great!
ga: Thar Barr!

note: Congratulations #2
en: Cool!
ga: Togha!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ga: Coinnigh ort!

note: Congratulations #4
en: Good job!
ga: An-jab!

note: Input Method: English mode
en: English
ga: Béarla

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
ga: Hireagána

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
ga: Catacána

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
ga: Hangal

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
ga: Téalainnis

note: Add menu items
en: About Tux Paint
ga: Maidir le Tux Paint

en: Hide Tux Paint
ga: Cuir Tux Paint i bhFolach

en: Hide Others
ga: Cuir Gach Clár Eile i bhFolach

en: Show All
ga: Taispeáin Uile

en: Quit Tux Paint
ga: Scoir Tux Paint

note: Put menu into the menubar
en: Window
ga: Fuinneog

note: "Minimize" item
en: Minimize
ga: Íoslaghdaigh

en: A drawing program for children
ga: Clár líníochta le haghaidh páistí

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
ga: Cearnóg

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ga: Dronuilleog

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ga: Ciorcal

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
ga: Éilips

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
ga: Triantán

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
ga: Peinteagán

note: Hexagon shape tool (6 sides)
en: Hexagon
ga: Heicseagán

note: Heptagon (aka septagon) shape tool (7 sides)
en: Heptagon
ga: Heipteagán

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
ga: Ochtagán

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
ga: Rombas

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagon star (5 points star)
en: Star
ga: Réalta

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ga: Is éard atá i gcearnóg ná dronuilleog a bhfuil ceithre thaobh chothroma aige.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ga: Tá ceithre thaobh agus ceithre dhronuillinn ar dhronuilleog.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ga: Is cuar cruinn ceart é ciorcal, agus gach pointe comhfhad ón lár.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ga: Is ciorcal sínte é éilips.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ga: Tá trí thaobh ar thriantán.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ga: Tá cúig thaobh ar pheinteagán.

note: Description of a hexagon
en: A hexagon has six sides.
ga: Tá sé thaobh ar heicseagán.

note: Description of a heptagon
en: A heptagon has seven sides.
ga: Tá seacht dtaobh ar heipteagán.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ga: Tá ocht dtaobh cothroma ar ochtagán.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ga: Tá ceithre thaobh chothroma ar rombas, agus an dá thaobh ar aghaidh a chéile comhthreomhar.

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
ga: Réalta 3-rinneach.

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
ga: Réalta 4-rinneach.

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
ga: Réalta 5-rinneach.

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want. Move around to rotate it, and click again to draw it.
ga: Roghnaigh cruth. Cliceáil chun an lár a roghnú, tarraing, ansin scaoil an cnaipe nuair a bheidh an méid agus an cruth socraithe agat. Bog chun é a rothlú, agus cliceáil arís chun é a dhearadh.

en: Pick a shape. Click to start drawing, drag, and let go when it is the size and shape you want.
ga: Roghnaigh cruth. Cliceáil chun an lár a roghnú, tarraing, ansin scaoil an cnaipe nuair a bheidh an méid agus an cruth socraithe agat.

en: Draw shapes from the center.
ga: Cruthanna a dhearadh ón lár.

en: Draw shapes from a corner.
ga: Cruthanna a dhearadh ó chúinne.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
ga: Uirlisí

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ga: Dathanna

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ga: Scuaba

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ga: Léirscriosáin

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ga: Stampaí

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ga: Cruthanna

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ga: Litreacha

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
ga: Draíocht

note: Title of fill selector (buttons down the right for fill tool)
en: Fills
ga: Líonadh

note: Freehand painting tool
en: Paint
ga: Péint

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ga: Stampa

note: Line drawing tool
en: Lines
ga: Línte

note: Text tool
en: Text
ga: Téacs

note: Label tool
en: Label
ga: Lipéad

note: Fill tool
en: Fill
ga: Líon

note: Undo last action
en: Undo
ga: Cealaigh

note: Redo undone action
en: Redo
ga: Athdhéan

note: Eraser tool
en: Eraser
ga: Léirscriosán

note: Start a new picture
en: New
ga: Nua

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
ga: Oscail

note: Save the current picture
en: Save
ga: Sábháil

note: Print the current picture
en: Print
ga: Priontáil

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
ga: Scoir

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ga: Roghnaigh dath agus cruth scuaibe.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ga: Roghnaigh pictiúr le húsáid mar stampa ar do líníocht.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ga: Cliceáil chun líne a thosú. Scaoil an cnaipe chun é a chríochnú.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
ga: Roghnaigh stíl an téacs. Cliceáil ar do líníocht agus ansin is féidir leat clóscríobh. Brúigh [Enter] nó [Táb] chun an téacs a chur i gcrích.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text. By using the selector button and clicking an existing label, you can move it, edit it, and change its text style.
ga: Roghnaigh stíl an téacs. Cliceáil ar do phictiúr agus ansin is féidir leat clóscríobh. Brúigh [Enter] nó [Táb] chun an téacs a chur i gcrích. Úsáid an cnaipe roghnaithe agus cliceáil lipéad atá ann chun é a bhogadh, a chur in eagar, nó stíl an téacs a athrú.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ga: Roghnaigh maisíocht draíochta le húsáid ar do líníocht!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ga: Cealaigh!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ga: Athdhéan!

note: Eraser tool
en: Eraser!
ga: Léirscriosán!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ga: Roghnaigh dath nó pictiúr chun líníocht nua a thosú.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ga: Oscail…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ga: Sábháladh d'íomhá!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ga: Á Phriontáil…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ga: Slán!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ga: Scaoil an cnaipe chun an líne a chríochnú.

en: Let go of the button to complete the line. (Your line’s angle is %.0f degrees.)
ga: Scaoil an cnaipe chun an líne a chríochnú. (Is é %.0f céim uillinn na líne.)

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ga: Coinnigh an cnaipe síos chun an cruth a fhairsingiú.

en: Hold the button to stretch the shape. (It has an aspect ratio of "%.2g:1".)
ga: Coinnigh an cnaipe síos chun an cruth a fhairsingiú. (Is é "%.2g:1" an cóimheas crutha.)

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ga: Bog an luch chun an cruth a rothlú. Cliceáil chun é a dhearadh.

en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
ga: Bog an luch chun an cruth a rothlú. Cliceáil chun é a dhearadh. (Tá sé rothlaithe %d céim.)

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ga: OK… Bímis ag dearadh an chinn seo!

note: Instructions to show when the Label tool's selector mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose). Then, you can move it, edit it, and change its text style.
ga: Cliceáil ar lipéad atá ann (nó brúigh [Tab] chun dul tríothu agus [Enter] chun ceann amháin a roghnú). Ansin, beidh tú in ann é a bhogadh, a chur in eagar, nó stíl an téacs a athrú.

note: Instructions to show when a Label has been chosen with the selector
en: Click in your picture if you wish to reposition this label, type to change the text, and use the options to change its text style. Press [Enter] or [Tab] when you're finished.
ga: Cliceáil sa phictiúr más mian leat an lipéad seo a chur in áit nua, clóscríobh chun an téacs a athrú, agus bain triail as na roghanna chun stíl an téacs a athrú. Brúigh [Enter] nó [Tab] nuair a bheidh tú críochnaithe.

note: Instructions to show when the Label tool's apply mode is activated
en: Clicking an existing label (or press [Tab] to cycle through them and [Enter] to choose) to permanently apply the text to the canvas.
ga: Cliceáil lipéad atá ann (nó brúigh [Tab] chun dul tríothu agus [Enter] chun ceann amháin a roghnú) chun an téacs a chur i bhfeidhm ar an gcanbhás.

note: Instructions to show when choosing brushes, depending on the brush's feature (if there are none, show_brush_tip() will show the current tool's tip)
en: This brush is animated; its shape changes as you draw!
ga: Scuab bheoite atá inti; athraíonn an cruth de réir mar a dhearann tú!

en: This brush changes depending on the angle.
ga: Athraíonn an scuab seo ag brath ar an uillinn.

en: This brush changes depending on the angle, and is animated; its shape changes as you draw!
ga: Athraíonn an scuab seo ag brath ar an uillinn, agus tá sí beoite chomh maith; athraíonn a cruth de réir mar a dhearann tú!

en: This brush's spacing is now 1 pixel!
ga: Picteilín amháin atá i spásáil na scuaibe anois!

en: This brush's spacing is now about %1$d/%2$d the size of the brush shape.
ga: Thart ar %1$d/%2$d méid na scuaibe atá i spásáil na scuaibe anois.

en: This brush's spacing is now about the size of the brush shape.
ga: Is ionann spásáil na scuaibe agus méid na scuaibe anois.

en: This brush's spacing is now about %d times as big as the brush shape.
ga: Tá spásáil na scuaibe thart ar %d uair níos mó ná méid na scuaibe anois.

en: This brush's spacing is now about %1$d %2$d/%3$d times as big as the brush shape.
ga: Tá spásáil na scuaibe thart ar %1$d %2$d/%3$d uair níos mó ná méid na scuaibe anois.

note: Instructions to show when rotating stamps
en: Drag the mouse to rotate the stamp. Click to draw it. (It is rotated %d degrees.)
ga: Tarraing an luch chun an stampa a rothlú. Cliceáil chun é a dhearadh. (Tá sé rothlaithe %d céim.)

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ga: An bhfuil tú cinnte gur mhaith leat scor?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
ga: Tá, táim críochnaithe!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ga: Níl, ba mhaith liom dul ar ais!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ga: Má scoireann tú, caillfidh tú an pictiúr seo! Sábháil?

en: Yes, save it!
ga: Sábháil!

en: No, don’t bother saving!
ga: Ná sábháil!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ga: Ar mhaith leat an pictiúr a shábháil ar dtús?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ga: Ní féidir an pictiúr sin a oscailt!

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ga: Níl aon chomhad sábháilte ann!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ga: Ar mhaith leat an pictiúr a phriontáil anois?

en: Yes, print it!
ga: Ba mhaith!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ga: Priontáladh do phictiúr!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
ga: Ár leithscéal! Níorbh fhéidir do phictiúr a phriontáil!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ga: Ní féidir leat priontáil fós!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
ga: Ar mhaith leat an pictiúr seo a scriosadh?

en: Yes, erase it!
ga: Ba mhaith, scrios é!

en: No, don’t erase it!
ga: Níor mhaith, ná scrios!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ga: Bí cinnte an cnaipe ar chlé a úsáid!

note: We got an error exporting
en: Sorry! Your picture could not be exported!
ga: Ár leithscéal! Níorbh fhéidir do phictiúr a easpórtáil!

en: Sorry! Your slideshow GIF could not be exported!
ga: Ár leithscéal! Níorbh fhéidir do thaispeántas GIF a easpórtáil!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ga: Roghnaigh na pictiúir is mian leat a oscailt, agus ansin cliceáil “Seinn”.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ga: Gan fuaim.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ga: Le fuaim.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ga: Fan go fóill…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
ga: Scrios

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ga: Sleamhnáin

note: Open dialog: 'Export' button, to copy an image to an easily-accessible location
en: Export
ga: Easpórtáil

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
ga: Siar

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ga: Seinn

note: Slideshow: 'GIF Export' button, to create an animated GIF
en: GIF Export
ga: Easpórtáil GIF

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
ga: Ar Aghaidh

note: Color mixer dialog: 'Clear' button, to reset the mixed color
en: Clear
ga: Glan

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
ga: Tá

en: No
ga: Níl

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ga: Forscríobh an pictiúr le do chuid athruithe?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ga: Forscríobh é!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ga: Ná forscríobh, sábháil i gcomhad nua!

note: None selected? Too dangerous to automatically select all (like we do for slideshow playback). Only 1 selected?  No point in saving as GIF.
en: Select 2 or more drawings to turn into an animated GIF.
ga: Roghnaigh dhá líníocht, nó níos mó, chun GIF beoite a dhéanamh díobh.

note: Descriptions (names) of the color mixer tool's primary colors and shades
en: red
ga: dearg

en: yellow
ga: buí

en: blue
ga: gorm

en: white
ga: bán

en: grey
ga: liath

en: black
ga: dubh

note: Tool tip text describing a mixed color (e.g., "1/3 red and 1/2 yellow", or "1/3 blue and 2/3 white", etc.)
en: Your color is %1$s %2$s.
ga: Dath: %1$s %2$s.

en: Your color is %1$s %2$s and %3$s %4$s.
ga: Dath: %1$s %2$s agus %3$s %4$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, and %5$s %6$s.
ga: Dath: %1$s %2$s, %3$s %4$s, agus %5$s %6$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, and %7$s %8$s.
ga: Dath: %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, agus %7$s %8$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, and %9$s %10$s.
ga: Dath: %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, agus %9$s %10$s.

en: Your color is %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s, and %11$s %12$s.
ga: Dath: %1$s %2$s, %3$s %4$s, %5$s %6$s, %7$s %8$s, %9$s %10$s, agus %11$s %12$s.

note: Color mixer; e.g., "Your color is entirely grey."
en: entirely
ga: go hiomlán

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
ga: Roghnaigh dath ón líníocht.

en: Pick a color. Hues go top to bottom. Saturation/intensity goes left (pale) to right (pure). Value (lightness/darkness): grey bar.
ga: Roghnaigh dath. Téann na líocha ó bhun go barr. Téann an sáithiú ó chlé (níos báine) go deas (lándaite). Gile/dorchadas: an barra liath.

en: Click the primary colors (red, yellow, and blue), white (to tint), grey (to tone), and black (to shade), to mix together a new color.
ga: Cliceáil na príomhdhathanna (dearg, buí, agus gorm), bán (imir), liath (ton), agus dubh (scáthú), chun dath nua a mheascadh.

en: Drawing program
ga: Clár líníochta

en: Color Shift
ga: Athrú Dathanna

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun na dathanna a athrú i gcuid den phictiúr.

en: Click to change the colors in your entire picture.
ga: Cliceáil chun na dathanna a athrú ar fud an phictiúir.

en: Blind
ga: Dallóga

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
ga: Cliceáil ciumhais an phictiúir chun dallóga a chur ar do líníocht. Bog aníos nó anuas chun na dallóga a oscailt nó a dhúnadh.

en: Blocks
ga: Blocanna

en: Chalk
ga: Cailc

en: Drip
ga: Sil

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun maisíocht blocanna a chur i bhfeidhm ar an bpictiúr.

en: Click to make the entire picture blocky.
ga: Cliceáil chun maisíocht blocanna a chur i bhfeidhm ar an bpictiúr iomlán.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun líníocht chailce a dhéanamh den phictiúr.

en: Click to turn the entire picture into a chalk drawing.
ga: Cliceáil chun líníocht chailce a dhéanamh den phictiúr.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun maisíocht silte a chur i bhfeidhm ar an bpictiúr.

en: Click to make the entire picture drip.
ga: Cliceáil chun maisíocht silte a chur i bhfeidhm ar an bpictiúr iomlán.

en: Bloom
ga: Bláth

en: Click and drag to apply a glowing "bloom" effect to parts of your image.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun "bláthú" a chur i bhfeidhm ar chuid den phictiúr.

en: Click to apply a glowing "bloom" effect to your entire image.
ga: Cliceáil chun "bláthú" a chur i bhfeidhm ar an bpictiúr iomlán.

en: Blur
ga: Geamhaigh

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun an pictiúr a gheamhú.

en: Click to blur the entire image.
ga: Cliceáil chun an pictiúr iomlán a gheamhú.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ga: Brící

en: Click and drag to draw large bricks.
ga: Cliceáil agus tarraing chun brící móra a dhearadh.

en: Click and drag to draw small bricks.
ga: Cliceáil agus tarraing chun brící beaga a dhearadh.

en: Calligraphy
ga: Callagrafaíocht

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun callagrafaíocht a dhéanamh.

en: Cartoon
ga: Cartún

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun cartún a dhéanamh den phictiúr.

en: Click to turn the entire picture into a cartoon.
ga: Cliceáil chun cartún a dhéanamh den phictiúr.

en: Checkerboard
ga: Seicear

en: Click and drag to fill the canvas with a checkerboard pattern.
ga: Cliceáil agus tarraing chun an canbhás a líonadh le seicear.

en: Clone
ga: Clónáil

en: Click once to pick a spot to begin cloning. Click again and drag to clone that part of the picture.
ga: Cliceáil uair amháin chun áit a roghnú. Cliceáil arís agus tarraing an luch chun an chuid sin den phictiúr a chlónáil.

en: 3D Glasses
ga: Gloiní 3T

en: Color Sep.
ga: Scaradh Dathanna

en: Double Vision
ga: Radharc Dúbailte

en: Click and drag to separate your picture's colors.
ga: Cliceáil agus tarraing chun dathanna an phictiúir a scaradh.

en: Click and drag to simulate double vision.
ga: Cliceáil agus tarraing chun radharc dúbailte a chur i bhfeidhm.

en: Click and drag left and right to separate your picture's red and cyan, to make anaglyphs you can view with 3D glasses!
ga: Cliceáil agus tarraing an luch ar chlé agus ar dheis chun dearg agus cian a scaradh sa bpictiúr sa chaoi gur féidir leat breathnú air trí ghloiní 3T.

en: Confetti
ga: Coinfití

en: Click to throw confetti!
ga: Cliceáil chun coinfití a chaitheamh!

en: Distortion
ga: Díchumadh

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ga: Cliceáil agus bog an luch chun an pictiúr a dhíchumadh.

en: Emboss
ga: Cabhair

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ga: Cliceáil agus bog an luch chun an pictiúr a chabhradh.

en: Click to emboss the entire picture.
ga: Cliceáil chun an pictiúr iomlán a chabhradh.

en: Lighten
ga: Sorchaigh

en: Darken
ga: Dorchaigh

en: Desaturate
ga: Dísháithigh

en: Saturate
ga: Sáithigh

en: Remove Color
ga: Bain an Dath

en: Keep Color
ga: Coinnigh an Dath

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun cuid den phictiúr a shorchú.

en: Click to lighten your entire picture.
ga: Cliceáil chun an pictiúr iomlán a shorchú.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun cuid den phictiúr a dhorchú.

en: Click to darken your entire picture.
ga: Cliceáil chun an pictiúr iomlán a dhorchú.

en: Click and drag the mouse to desaturate parts of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun cuid den phictiúr a dhísháithiú.

en: Click to desaturate your entire picture.
ga: Cliceáil chun an pictiúr iomlán a dhísháithiú.

en: Click and drag the mouse to saturate parts of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun cuid den phictiúr a sháithiú.

en: Click to saturate your entire picture.
ga: Cliceáil chun an pictiúr iomlán a sháithiú.

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that match the chosen color.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun cuid den phictiúr a dhísháithiú go hiomlán, aon áit a bhfuil an dath roghnaithe ann.

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that match the chosen color.
ga: Cliceáil chun cuid den phictiúr a dhísháithiú go hiomlán, aon áit a bhfuil an dath roghnaithe ann.

en: Click and drag the mouse to entirely desaturate parts of your picture that don't match the chosen color.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun cuid den phictiúr a dhísháithiú go hiomlán, aon áit nach bhfuil an dath roghnaithe ann.

en: Click to entirely desaturate the parts of your picture that don't match the chosen color.
ga: Cliceáil chun cuid den phictiúr a dhísháithiú go hiomlán, aon áit nach bhfuil an dath roghnaithe ann.

en: Fisheye
ga: Súil an éisc

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ga: Cliceáil cuid den phictiúr chun maisíocht shúil an éisc a dhéanamh.

en: Flower
ga: Bláth

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ga: Cliceáil agus tarraing chun bláthchos a dhearadh. Scaoil é chun an bláth a chríochnú.

en: Foam
ga: Sobal

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun limistéar a chlúdach le boilgeoga coipeacha.

en: Fold
ga: Fill

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ga: Roghnaigh dath an chúlra agus cliceáil chun cúinne an leathanaigh a fhilleadh.

en: Fretwork
ga: Crinnghréas

en: Click and drag to draw repetitive patterns.
ga: Cliceáil agus tarraing chun patrún athfhillteach a dhearadh.

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
ga: Cliceáil chun patrún athfhillteach a chur timpeall an phictiúir.

en: Glass Tile
ga: Tíl Ghloine

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun tíl ghloine a chur ar an bpictiúr.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ga: Cliceáil chun tíleanna gloine a chur ar an bpictiúr iomlán.

en: Googly Eyes
ga: Súile Greannmhara

en: Grass
ga: Féar

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
ga: Cliceáil agus tarraing chun féar a dhearadh. Ná déan dearmad ar an ithir!

en: Halftone
ga: Leath-thon

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
ga: Cliceáil agus tarraing chun páipéar nuachta a dhéanamh den phictiúr.

en: Click to turn your drawing into a newspaper.
ga: Cliceáil chun páipéar nuachta a dhéanamh den phictiúr.

en: Kaleido-4
ga: Cailéideascóp-4

en: Kaleido-6
ga: Cailéideascóp-6

en: Kaleido-8
ga: Cailéideascóp-8

en: Click and drag around your picture to look through it with a kaleidoscope!
ga: Cliceáil agus tarraing ar an bpictiúr chun cuma chailéideascópach a chur air!

en: Symmetric Left/Right
ga: Siméadrach Clé/Deas

en: Symmetric Up/Down
ga: Siméadrach Suas/Síos

en: Pattern
ga: Patrún

en: Tiles
ga: Tíleanna

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
ga: Cailéideascóp

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun dearadh le dhá scuab shiméadracha ar an taobh clé agus an taobh deas.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun dearadh le dhá scuab shiméadracha ar an mbarr agus ar an mbun.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun patrún a dhearadh ar an bpictiúr.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun patrún agus cóip shiméadrach a dhearadh ar an bpictiúr.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun scuaba siméadracha a úsáid (cailéideascóp).

en: Light
ga: Solas

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing chun léas solais a dhearadh ar an bpictiúr.

en: Lightning
ga: Tintreach

en: Click, drag, and release to draw a lightning bolt between two points.
ga: Cliceáil, tarraing, agus scaoil chun splanc thintrí a dhearadh idir dhá phointe.

en: Maze
ga: Cathair Ghríobháin

en: Click and drag to paint a maze on your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing chun cathair ghríobháin a dhearadh ar an bpictiúr.

en: Click to turn your entire picture into a maze.
ga: Cliceáil chun cathair ghríobháin a dhéanamh den phictiúr iomlán.

en: Metal Paint
ga: Péint Mhiotalach

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun péinteáil le dath miotalach.

en: Mirror
ga: Scáthán

en: Flip
ga: Smeach

en: Click to make a mirror image.
ga: Cliceáil le haghaidh íomhá scáthánach.

en: Click to flip the picture upside-down.
ga: Cliceáil chun an pictiúr a chur bunoscionn.

en: Mosaic
ga: Mósáic

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun maisíocht mhósáice a dhéanamh ar chuid den phictiúr.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ga: Cliceáil chun maisíocht mhósáic a dhéanamh ar fud an phictiúir.

en: Square Mosaic
ga: Mósáic Chearnógach

en: Hexagon Mosaic
ga: Mósáic Heicseagánach

en: Irregular Mosaic
ga: Mósáic Neamhrialta

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun mósáic chearnógach a dhéanamh ar chuid den phictiúr.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
ga: Cliceáil chun mósáic chearnógach a dhéanamh ar fud an phictiúir.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun mósáic heicseagánach a dhéanamh ar chuid den phictiúr.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
ga: Cliceáil chun mósáic heicseagánach a dhéanamh ar fud an phictiúir.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun mósáic neamhrialta a dhéanamh ar chuid den phictiúr.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
ga: Cliceáil chun mósáic neamhrialta a dhéanamh ar fud an phictiúir.

en: Negative
ga: Diúltach

en: Opposite
ga: Comhlántach

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun pictiúr diúltach a dhéanamh.

en: Click to turn your painting into its negative.
ga: Cliceáil chun pictiúr diúltach a dhéanamh den phictiúr.

en: Click and drag the mouse around to change colors to their opposites -- their complementary colors.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch thart chun dathanna a athrú go dtí dathanna comhlántacha.

en: Click to turn all colors in your painting into their opposites -- their complementary colors.
ga: Cliceáil chun na dathanna go léir sa phictiúr a athrú go dtí dathanna comhlántacha.

en: Noise
ga: Torann

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun torann a chur le cuid den phictiúr.

en: Click to add noise to your entire picture.
ga: Cliceáil chun torann a chur leis an bpictiúr iomlán.

en: Perspective
ga: Peirspictíocht

en: Panels
ga: Painéil

en: Tile Zoom
ga: Tílzúmáil

en: Zoom
ga: Zúmáil

en: Rush
ga: Mearzúmáil

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
ga: Cliceáil ar na cúinní agus tarraing chun an pictiúr a shíneadh.

en: Click to turn your picture into 2-by-2 panels.
ga: Cliceáil chun painéil 2×2 a chur i bhfeidhm ar an bpictiúr.

en: Click and drag up to zoom in the picture. Drag down to zoom out and tile the picture.
ga: Cliceáil agus tarraing aníos chun zúmáil isteach. Tarraing anuas chun zúmáil amach agus an pictiúr a thíliú.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
ga: Cliceáil agus tarraing anuas chun zúmáil amach agus tarraing aníos chun zúmáil isteach.

en: Click and drag up to rush in or drag down to rush out the picture.
ga: Cliceáil agus tarraing aníos chun mearzúmáil isteach a dhéanamh, nó tarraing anuas chun mearzúmáil amach a dhéanamh.

en: Pixels
ga: Picteilíní

en: Click and drag to draw large pixels.
ga: Cliceáil agus tarraing chun picteilíní móra a dhearadh.

en: Puzzle
ga: Meascán Mearaí

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
ga: Cliceáil chun meascán mearaí a chur leis an bpictiúr.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
ga: Cliceáil chun meascán mearaí a dhéanamh sa mhód lánscáileáin.

en: Rails
ga: Ráillí

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing chun ráillí traenach a dhearadh ar an bpictiúr.

en: Rainbow
ga: Tua Cheatha

en: Smooth Rainbow
ga: Tua Cheatha Mín

en: You can draw in rainbow colors!
ga: Is féidir leat dearadh le gach dath na tua cheatha!

en: Rain
ga: Báisteach

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ga: Cliceáil chun braon báistí a chur ar an bpictiúr.

en: Click to cover your picture with rain drops.
ga: Cliceáil chun braonta báistí a chur ar fud an phictiúir.

en: Real Rainbow
ga: Fíor-Thua Cheatha

en: ROYGBIV Rainbow
ga: Tua Cheatha (Speictream)

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
ga: Cliceáil chun tús na tua cheatha a shocrú, tarraing go dtí a deireadh, agus scaoil an cnaipe chun an tua cheatha a dhearadh.

en: Reflection
ga: Frithchaitheamh

en: Click and drag the mouse around to add a reflection to your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch thart chun íomhá frithchaite a chur leis an bpictiúr

en: Ripples
ga: Cuilithíní

en: Click to make ripples appear over your picture.
ga: Cliceáil chun cuilithíní a chur ar an bpictiúr.

en: Rosette
ga: Róiséad

en: Click and start drawing your rosette.
ga: Cliceáil agus crom ar do róiséad a dhearadh.

en: You can draw just like Picasso!
ga: Is féidir leat dearadh díreach cosúil le Picasso!

en: Edges
ga: Ciumhaiseanna

en: Sharpen
ga: Géaraigh

en: Silhouette
ga: Scáthphictiúr

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun ciumhaiseanna a rianú i gcuid de do phictiúr.

en: Click to trace edges in your entire picture.
ga: Cliceáil chun ciumhaiseanna a rianú ar fud an phictiúir.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun cuid den phictiúr a ghéarú.

en: Click to sharpen the entire picture.
ga: Cliceáil chun an pictiúr iomlán a ghéarú.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun scáthphictiúr dubh is bán a chruthú.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ga: Cliceáil chun scáthphictiúr dubh is bán a dhéanamh den phictiúr iomlán.

en: Shift
ga: Aistrigh

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ga: Cliceáil agus tarraing chun an pictiúr a aistriú timpeall an chanbháis.

en: Smudge
ga: Smálaigh

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
ga: Péint Fhliuch

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun an pictiúr a smálú.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun dearadh le péint fhliuch.

en: Snow Ball
ga: Meall Sneachta

en: Snow Flake
ga: Cáithnín Sneachta

en: Click to add snow balls to your picture.
ga: Cliceáil chun meallta sneachta a chur leis an bpictiúr.

en: Click to add snow flakes to your picture.
ga: Cliceáil chun cáithníní sneachta a chur leis an bpictiúr.

en: Stretch
ga: Síneadh

en: Click and drag to stretch part of your picture vertically or horizontally.
ga: Cliceáil agus tarraing chun cuid den phictiúr a shíneadh go hingearach nó go cothrománach.

en: String edges
ga: Ciumhaiseanna téide

en: String corner
ga: Cúinne téide

en: String 'V'
ga: 'V' Téadealaíne

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
ga: Cliceáil agus tarraing chun téadealaín a dhearadh. Tarraing aníos-anuas le níos mó nó níos lú línte a dhearadh, aniar-anoir le poll níos mó a dhéanamh.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
ga: Cliceáil agus tarraing chun saighde déanta as téadealaín a dhearadh.

en: Draw string art arrows with free angles.
ga: Déan téadealaín le huillinneacha saora.

en: Circles
ga: Ciorcail

en: Rays
ga: Gathanna

en: Fur
ga: Fionnadh

en: Click and drag to transform parts of your picture to circular brushstrokes.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun buillí scuaibe ciorclacha a chur ar chuid den phictiúr.

en: Click to turn your entire picture into circular brushstrokes.
ga: Cliceáil chun buillí scuaibe ciorclacha a chur ar an bpictiúr iomlán.

en: Click and drag to transform parts of your picture to brushstroke rays.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun gathanna scuaibe a chur ar chuid den phictiúr.

en: Click to turn your entire picture into brushstroke rays.
ga: Cliceáil chun gathanna scuaibe a chur ar an bpictiúr iomlán.

en: Click and drag to add fur to your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing chun fionnadh a chur leis an bpictiúr.

en: Tint
ga: Imir

en: Color & White
ga: Dath agus Bán

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun an dath a athrú i gcuid den phictiúr.

en: Click to change the color of your entire picture.
ga: Cliceáil chun dath an phictiúir iomláin a athrú.

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
ga: Cliceáil agus tarraing an luch chun bán agus do rogha datha a úsáid ar chuid de do phictiúr.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ga: Cliceáil chun bán agus do rogha datha a úsáid ar an bpictiúr iomlán.

en: Toothpaste
ga: Taos Fiacla

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing chun taos fiacla a stealladh ar do phictiúr.

en: Tornado
ga: Tornádó

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
ga: Cliceáil agus tarraing chun tornádó a dhearadh ar do phictiúr.

en: TV
ga: Teilifís

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
ga: Cliceáil agus tarraing chun cuma teilifíse a chur ar chuid de do phictiúr.

en: Click to make your picture look like it's on television.
ga: Cliceáil chun cuma teilifíse a chur ar do phictiúr.

en: Waves
ga: Tonnta

en: Wavelets
ga: Tonnáin

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ga: Cliceáil chun tonnta cothrománacha a dhéanamh. Cliceáil i ngar don bharr le haghaidh tonnta níos giorra, an bun le haghaidh tonnta níos airde, ar chlé le haghaidh tonnta níos lú, agus ar dheis le haghaidh tonnta fada.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ga: Cliceáil chun tonnta ingearacha a dhéanamh. Cliceáil i ngar don bharr le haghaidh tonnta níos giorra, an bun le haghaidh tonnta níos airde, ar chlé le haghaidh tonnta níos lú, agus ar dheis le haghaidh tonnta fada.

en: Xor Colors
ga: Dathanna XOR
