tuxpaint - en to ff translation catalogue (267 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
ff: Ɓaleejo!

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
ff: Puro niɓɓo

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
ff: Puro lewɗuɗo

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
ff: Daneejo!

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
ff: Boɗeejo!

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
ff: Oraas!

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
ff: Oolo!

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
ff: Haako lewɗuɗo

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
ff: Haako niɓɓo

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
ff: Bulo asamaan

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
ff: Bulaajo!

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
ff: Lawannde

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
ff: Boru

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
ff: Rooso

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
ff: Sireejo

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
ff: Taano

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
ff: olɓuɗo

note: Congratulations #1
en: Great!
ff: Beeli njowii!

note: Congratulations #2
en: Cool!
ff: Ena hawri!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
ff: Ɓeydu tiiɗnaare!

note: Congratulations #4
en: Good job!
ff: Golle maa peewii!

note: Input Method: English mode
en: English
ff: Engeleere

en: A drawing program for children
ff: Topirde natgol nde sukaaɓe mbaɗanaa

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
ff: Nay kiɓɓal

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
ff: Cawpotal

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
ff: Kowol

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
ff: Kowɓeppol

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
ff: Tatiwal

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
ff: Joyiwal

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
ff: Jeetatiwal

note: Triangle star (3 points star) Rhombus star (4 points star) Pentagon star (5 points star)
en: Star
ff: Hoodere

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
ff: Nayikiɓɓal ko cawpotal ena wonndi e caŋɗe nayi potɗe.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
ff: Cawpotal jogii ko ceŋɗe nayi e lobbuɗi nayi peewɗi.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
ff: Kowol ko lompoodu ndu toɓɓe mum kala poti yolnde feewde hakkunde.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
ff: Kowɓeppol ko kowol ɗiirtangol.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
ff: Tatiwal jogii ko ceŋɗe tati.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
ff: Joyiwal jogii ko ceŋɗe joy.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
ff: Jeetatiwal jogii ko ceŋɗe jeetati potɗe.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
ff: Rhombus jogii ko ceŋɗe nay potɗe; ceŋɗe cawndondirɗe ena parlini.

note: Description of triangle star (3 points star)
en: A star with 3 points.
ff: Hoodere de toɓɓe 3.

note: Description of rhombus star (4 points star)
en: A star with 4 points.
ff: Hoodere de toɓɓe 4.

note: Description of pentagon star (5 points star)
en: A star with 5 points.
ff: Hoodere de toɓɓe 5.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
ff: Kuwtorɗe

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
ff: Goobi

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
ff: boroseeje

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
ff: Momtirɗe

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
ff: Temmbe

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
ff: Beeli

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
ff: Alkule

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
ff: Ñeŋngo

note: Freehand painting tool
en: Paint
ff: Diŋngo

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
ff: Temmbere

note: Line drawing tool
en: Lines
ff: Diidi

note: Text tool
en: Text
ff: Binndol

note: Label tool
en: Label
ff: Tikket

note: Fill tool
en: Fill
ff: Hebbin

note: Undo last action
en: Undo
ff: Firtu

note: Redo undone action
en: Redo
ff: Waɗtu

note: Eraser tool
en: Eraser
ff: Momtirgal

note: Start a new picture
en: New
ff: Fuɗɗo

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
ff: Uddit

note: Save the current picture
en: Save
ff: Danndu

note: Print the current picture
en: Print
ff: Winndito

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
ff: Uddu

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
ff: Suɓo goobol e mbeelu boros ngam natde.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
ff: Suɓo natal ngam ɗakkude e nder natngo maa.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
ff: Dobo ngam fuɗɗaade natde diidol. Daas ngam gaynude.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
ff: Labo mbaydi binndi maa. Dobo e natal maa  ngam fuɗɗaade tappude. Ñoƴƴu [ENTER] walla [TAB] ngam wortaade binndol ngol.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
ff: Suɓo feetere ñeggol ngam huutoraade e natngo maa!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
ff: Firtu!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
ff: Waɗtu!

note: Eraser tool
en: Eraser!
ff: Momtirgal!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
ff: Suɓo noorol walla natal ngam fuɗɗaade natngo heso.

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
ff: Uddit…

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
ff: Natal maa danndaama!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
ff: Nana winnditoo…

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
ff: A salminaama!!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
ff: Ñoƴƴit uure ndee ngam wortaade diidol ngol.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
ff: Ñoƴƴu uure ndee ngam ɗiirtude mbeelu nguu.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
ff: Dirtin doombel ngel ngam yiiltude mbeelu nguu. Dodo ngam natde ngu.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
ff: Eey wadde… Njokken e natde ngoo-ɗoo!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
ff: Aɗa teeŋtini yiɗde yaltude?

note: Quit prompt positive response (quit)
en: Yes, I’m done!
ff: Eey, mi gaynii!

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
ff: Alaa, ndutto-ɗen!

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
ff: So a yaltii jooni, ko nat-ɗaa fof mototo! Aɗa yiɗi danndude?

en: Yes, save it!
ff: Eey ndannden tawo!

en: No, don’t bother saving!
ff: Alaa, soklaani danndude!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
ff: Ndannden natngo maa tawo?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
ff: Ngal natal jaɓaani udditaade!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
ff: AWA

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
ff: Hay piilol gootol danndaaka!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
ff: Aɗa winnditoo natal maa jooni?

en: Yes, print it!
ff: Eey, winndito!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
ff: Natal maa winnditaama!

note: We got an error printing
en: Sorry! Your picture could not be printed!
ff: Njaafo-ɗaa, natal maa horiima winnditeede.

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
ff: A waawaa winnditaade tawo!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
ff: Aɗa momta natal ngal??

en: Yes, erase it!
ff: Eey, momtu ngal!

en: No, don’t erase it!
ff: Alaa, hoto momtu!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
ff: Hoto yejjit huutoraade uure nanre doombel ngel!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
ff: Suɓo nate njiɗ-ɗaa, ndobo-ɗaa "Dognu"

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
ff: Hito muumɗinaama.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
ff: Hito muuɗitii.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
ff: Tiiɗno abbo seeɗa…

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
ff: Momtu

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
ff: Japooje

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
ff: Rutto

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
ff: Dognu

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
ff: Dewwo

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
ff: Eey

en: No
ff: Alaa

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
ff: Lomtin natal ngal ko mbayluɗaa koo?

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
ff: Eey, lomtin natal ɓooyngal ngal!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
ff: Alaa, danndu natal kesal!

note: Add "Color Select" color:
en: Select a color from your drawing.
ff: Labo goobol iwde e natol maa.

en: Drawing program
ff: Topirde natgol

en: Color Shift
ff: Baylugol Goobol

en: Click and drag the mouse to change the colors in parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam waylude goobi bannge e natal maa.

en: Click to change the colors in your entire picture.
ff: Dobo ngam waylude goobi e natal ngal fof.

en: Blind
ff: Rido

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
ff: Dobo e saraaji natal maa ngam fooɗde ridooji e dow maggal. Dirtin fayde les walla dow ngam udditde walla uddude.

en: Blocks
ff: Urtule

en: Chalk
ff: Kere

en: Drip
ff: Waadere

en: Click and drag the mouse around to make the picture blocky.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam waɗtude natal ngal natngo tuufeewo.

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a chalk drawing.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam waɗtude natal ngal natgno kereewo.

en: Click and drag the mouse around to make the picture drip.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam waɗtude natal ngal natgno baade.

en: Blur
ff: Iirɗol

en: Click and drag the mouse around to blur the image.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam iirɗinde natal ngal.

en: Click to blur the entire image.
ff: Dobo ngam irrɗinde natal ngal fofo.

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
ff: Tuufeeje

en: Click and drag to draw large bricks.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde tuufeeje mawɗe.

en: Click and drag to draw small bricks.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde tuufeeje tokoose.

en: Calligraphy
ff: Ŋeñol Binndi

en: Click and drag the mouse around to draw in calligraphy.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam narde ŋeñi binndi.

en: Cartoon
ff: Daarnatol

en: Click and drag the mouse around to turn the picture into a cartoon.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam waɗtude natal ngal daarnatol.

en: Confetti
ff: Konfetti

en: Click to throw confetti!
ff: Dobo ngam weddaade konfetti.

en: Distortion
ff: Ooñol

en: Click and drag the mouse to cause distortion in your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam waɗde ooñol e natal maa.

en: Emboss
ff: Ƴuugnugol

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam ƴuugnude natal ngal.

en: Lighten
ff: Fooyin

en: Darken
ff: Niɓɓiɗin

en: Click and drag the mouse to lighten parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam fooyinde ɗo njiɗ-ɗaa e natal ngal.

en: Click to lighten your entire picture.
ff: Dobo ngam fooyinde natal ngal fof.

en: Click and drag the mouse to darken parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde niɓɓiɗinde ɗo njiɗ-ɗaa e natal ngal.

en: Click to darken your entire picture.
ff: Dobo ngam niɓɓiɗinde natal ngal fof.

en: Fisheye
ff: Yiytere Liingu

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
ff: Dobo e hakkunde natal maa ngam siñcude piltol yitere liingu.

en: Flower
ff: Piindi

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
ff: dobo, ndaasaa doombel ngam natde piindol, ñoƴƴit ngam wortaade.

en: Foam
ff: Ngufa

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam huurde ɗoon paali ngufa.

en: Fold
ff: Kofol

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
ff: Labo goobol cakkitol, ndobo-ɗaa ngam waklitde ɗerewol ngol.

en: Fretwork
ff: Gillere

en: Click to surround your picture with repetitive patterns.
ff: Dobo ngam taarnude natal maa ŋeñ-ŋeñi.

en: Glass Tile
ff: Keeɗe Weer

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam huurde ɗoon keeɗe weer.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
ff: dobo ngam huurde natal ngal fof keeɗe weer.

en: Grass
ff: Huɗo

en: Click and drag to draw grass. Don’t forget the dirt!
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde huɗo.Hoto yejjit leydi ndii!

en: Halftone
ff: Mbeelunnde

en: Click and drag to turn your drawing into a newspaper.
ff: Dobo ndaasaa ngam waɗtude natannde maa jaaynde.

en: Symmetric Left/Right
ff: Cawtondiral Nano/Ñaamo

en: Symmetric Up/Down
ff: Cawtondiral Dow/Less

en: Pattern
ff: Ŋeñ-ŋeñol

en: Tiles
ff: Keeɗe

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
ff: Kalaydoskoop

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the left and right of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam natirde borosaaji ɗiɗi cawtondirɗi ñaamo haa nano e nder natal maa.

en: Click and drag the mouse to draw with two brushes that are symmetric across the top and bottom of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam natirde borosaaji ɗiɗi cawtondirɗi ñaamo haa dow haa les e nder natal maa.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern across the picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde ŋeñ-ŋenol tacco natal ngal.

en: Click and drag the mouse to draw a pattern that is symmetric across the picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam natde ŋeñ-ŋeñol ponndodingol tacco natal maa.

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde borosaaji cawpondiiɗi.

en: Light
ff: Fooyre

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam natde loocol fooyre e natal maa.

en: Metal Paint
ff: Goobol Njamndi

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam goobde natal ngal goobol njamndi.

en: Mirror
ff: Daatoɗin

en: Flip
ff: Waklit

en: Click to make a mirror image.
ff: dobo ngam daartonɗinde natal ngal.

en: Click to flip the picture upside-down.
ff: Dobo ngam waklitde natal ngal dow e les.

en: Mosaic
ff: Patiwal

en: Click and drag the mouse to add a mosaic effect to parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa ngam ɓeydude patiwal e bannge e natal maa.

en: Click to add a mosaic effect to your entire picture.
ff: Dobo ngam ɓeydude.

en: Square Mosaic
ff: Patiwal cawpotngal

en: Hexagon Mosaic
ff: Patiwal Jeegoɓiiwal

en: Irregular Mosaic
ff: Patiwal pottoral

en: Click and drag the mouse to add a square mosaic to parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam ɓeydude patiwal cawpotngal bannge e natal maa.

en: Click to add a square mosaic to your entire picture.
ff: Dobo ngam ɓeydude patiwal e natal ngal fof.

en: Click and drag the mouse to add a hexagonal mosaic to parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam ɓeydude patiwal jeegoɓiiwal bannge e natal maa.

en: Click to add a hexagonal mosaic to your entire picture.
ff: Dobo ngam ɓeydude patiwal jeegoɓiiwal e natal ngal fof.

en: Click and drag the mouse to add an irregular mosaic to parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam ɓeydude patiwal pottoral bannge e natal maa.

en: Click to add an irregular mosaic to your entire picture.
ff: Dobo  ngam ɓeydude patiwal pottoral e natal ngal fof.

en: Negative
ff: Haylitaare

en: Click and drag the mouse around to make your painting negative.
ff: Dobo,ndaasaa doombel ngel e natal maa ngam waɗtude ngal niɓɓoral.

en: Click to turn your painting into its negative.
ff: Dobo ngam waɗtude natannde maa niɓɓoral.

en: Noise
ff: Iirɗol

en: Click and drag the mouse to add noise to parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngel ngam ɓeydude iirɗol e bannge e natal maa.

en: Click to add noise to your entire picture.
ff: Dobo ngam ɓeydude iirɗol e natal ngal fof.

en: Perspective
ff: Tiimtorol

en: Click on the corners and drag where you want to stretch the picture.
ff: Dobo e lobbuli hee, ndaasaa fayde to njiɗ-ɗaa ɗiirtude nataal ngal.

en: Click and drag up to zoom in or drag down to zoom out the picture.
ff: Dobo, ndaasaa fayde dow ngam mawninde walla fayde les ngam famɗinde natal maa.

en: Puzzle
ff: Jiiɓorol

en: Click the part of your picture where would you like a puzzle.
ff: Dobo bannge e natal maa ɗo njiɗ-ɗaa waɗde jiiɓorol.

en: Click to make a puzzle in fullscreen mode.
ff: Dobo ngam waɗde jiiɓorol e njaajeendi yaynirde.

en: Rails
ff: Lappi njoorndi

en: Click and drag to draw train track rails on your picture.
ff: Dobo, ndaasaa ngam natde lappi laana njoorndi e natal maa.

en: Rainbow
ff: Timtimol

en: You can draw in rainbow colors!
ff: Aɗa waawi natde ɗoon goobi timtimol.

en: Rain
ff: Toɓo

en: Click to place a rain drop onto your picture.
ff: Dobo ngam naatnude waadere toɓo e natal maa.

en: Click to cover your picture with rain drops.
ff: Dobo ngam huurde natal maa baade toɓo.

en: Real Rainbow
ff: Timtimol jaati

en: ROYGBIV Rainbow
ff: Timtimol ROYGBIV

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
ff: Dobo ɗo njiɗ-ɗaa timtimol ngol fuɗɗoo, ndaasaa fayde ɗo njiɗ-ɗaa ngol gasa, kisa ñoƴƴitaa doombel ngam natde timtimol ngol.

en: Ripples
ff: Ñorɓolli

en: Click to make ripples appear over your picture.
ff: Dobo ngam waɗde ñoɓolli e natal ngal.

en: Rosette
ff: Woñjuru

en: Picasso
ff: Pikasso

en: Click and start drawing your rosette.
ff: Dobo ngam fuɗɗaade natde woñjuru maa.

en: You can draw just like Picasso!
ff: Aɗa waawi natde nannda e Pikasso.

en: Edges
ff: Kommbi

en: Sharpen
ff: Seeɓnu

en: Silhouette
ff: Mbeelturu

en: Click and drag the mouse to trace edges in parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam diide kommbi e natal maa.

en: Click to trace edges in your entire picture.
ff: Dobo  ngam diide kommbi e natal ngal fof.

en: Click and drag the mouse to sharpen parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam seeɓndude goobi bannge e natal maa.

en: Click to sharpen the entire picture.
ff: Dobo ngam seeɓnude natal ngal fof.

en: Click and drag the mouse to create a black and white silhouette.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam ngam natde mbeelturu ɓaleeru-raneeru.

en: Click to create a black and white silhouette of your entire picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam ngam natde mbeelturu ɓaleeru-raneeru e natal ngal fof.

en: Shift
ff: Ummin

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam umminde natal maa e gallol ngol.

en: Smudge
ff: Ɓaaknugol

note: if (which == 1)
en: Wet Paint
ff: Goobol Leppungol

en: Click and drag the mouse around to smudge the picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam ɓaaknude natal ngal.

note: if (which == 1)
en: Click and drag the mouse around to draw with wet, smudgy paint.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam diidde goobol ciimtowol e natal maa.

en: Snow Ball
ff: Bal Nees

en: Snow Flake
ff: Ñaayre Nees

en: Click to add snow balls to your picture.
ff: Dobo ngam ɓeydude baluuji nees e natal maa.

en: Click to add snow flakes to your picture.
ff: Dobo ngam ɓeydude ñaaƴe nees e natal maa.

en: String edges
ff: Geese njabala

en: String corner
ff: Collo geese

en: String 'V'
ff: Geese 'V'

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
ff: Dobo, ndaasaa ngam natde geese. Daas fayde dow walla les ngam ɓeydude walla ustude didi ɗii, nano walla ñaamo ngam ɓeydude walla ustude yonlnde hakkunde ndee.

en: Click and drag to draw arrows made of string art.
ff: Dobo, ndaasaa ngam natde laañe baɗiraaɗe geese.

en: Draw string art arrows with free angles.
ff: Diid laañe geese ɗi lobbuli beeyooji.

en: Tint
ff: Tentugol

en: Color & White
ff: Goobol & Daneejo

en: Click and drag the mouse around to change the color of parts of your picture.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam waylude goobol bannge e natal maa.

en: Click to change the color of your entire picture.
ff: Dobo, njirlaa doombel ngam waylude goobol bannge e natal ngal fof

en: Click and drag the mouse around to turn parts of your picture into white and a color you choose.
ff: Dobo, ndaasaa doombel ngam waɗtude bannge e natal maa ko ranwi e goobol ngu mbela-ɗaa.

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
ff: Dobo, njirlaa doombel ngam waɗtude natal ngal fof  ko ranwi e goobol ngu mbela-ɗaa.

en: Toothpaste
ff: Patta ñiiƴe

en: Click and drag to squirt toothpaste onto your picture.
ff: Dobo, ndaasaa ngam fuƴƴitde patta ñiiƴe e natal maa.

en: Tornado
ff: Ƴiiwoonde

en: Click and drag to draw a tornado funnel on your picture.
ff: Dobo, ndaasaa ngam natde ƴiiwoonde e natal maa.

en: TV
ff: TELE

en: Click and drag to make parts of your picture look like they are on television.
ff: Dobo, ndaasaa ngam nanndidne bannge e natal maa e yaynirde tele.

en: Click to make your picture look like it's on television.
ff: Dobo, ndaasaa ngam nanndidne bannge e natal ngal fof e yaynirde tele.

en: Waves
ff: Bempeƴƴe

en: Wavelets
ff: Ñorpeƴƴi

en: Click to make the picture horizontally wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ff: Dobo ngam waɗtude natal maa bempeƴƴe leliiɗe. Dobo fayde dow ngam bembeƴƴe daɓɓe, fayde les ngam toowɗe, nano ngam tokoose, ñaamo ngam juutɗe.

en: Click to make the picture vertically wavy. Click toward the top for shorter waves, the bottom for taller waves, the left for small waves, and the right for long waves.
ff: Dobo ngam waɗtude natal maa bempeƴƴe dariiɗe. Dobo fayde dow ngam bembeƴƴe daɓɓe, fayde les ngam toowɗe, nano ngam tokoose, ñaamo ngam juutɗe.

en: Xor Colors
ff: Goobi Xor
