tuxpaint - en to fa translation catalogue (195 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
fa: سیاه

note: Response to Dark grey (128, 128, 128) color selected
en: Dark grey! Some people spell it “dark gray”.
fa: خاکستری تیره

note: Response to Light grey (192, 192, 192) color selected
en: Light grey! Some people spell it “light gray”.
fa: خاکستری روشن

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
fa: سفید

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
fa: قرمز

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
fa: نارنجی

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
fa: زرد

note: Response to Light green (160, 228, 128) color selected
en: Light green!
fa: سبز روشن

note: Response to Dark green (33, 148, 70) color selected
en: Dark green!
fa: سبز تیره

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
fa: آبی آسمانی

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
fa: آبی

note: Response to Lavender (186, 157, 255) color selected
en: Lavender!
fa: بنفش‌ كمرنگ‌

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
fa: ارغوانى

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
fa: صورتى

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
fa: قهوه اى

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
fa: برنزه

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
fa: (کرمی)قهوه اي روشن

note: digits (e.g., '0', '1' and '7')
en: 017
fa: ۰۱۷

note: distinct line-like characters (e.g., 'l' (lowercase elle) vs. '1' (one) vs. 'I' (capital aye))
en: 1Il|
fa: ا۱

note: Congratulations #1
en: Great!
fa: عالی!

note: Congratulations #2
en: Cool!
fa: باحال!

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
fa: ادامه بده

note: Congratulations #4
en: Good job!
fa: آفرین

note: Input Method: English mode
en: English
fa: انگلیسی

note: Input Method: Japanese Romanized Hiragana mode
en: Hiragana
fa: هیراگانا

note: Input Method: Japanese Romanized Katakana mode
en: Katakana
fa: کاتاکانا

note: Input Method: Korean Hangul 2-Bul mode
en: Hangul
fa: هانگول

note: Input Method: Thai mode
en: Thai
fa: تایلندی

note: Input Method: Traditional Chinese mode
en: ZH_TW
fa: ‏ZH_TW

en: Tux Paint
fa: تاکس پینت

en: A drawing program for children
fa: یک برنامه نقاشی برای کودکان

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
fa: مربع

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
fa: مستطيل

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
fa: دایره

note: Ellipse shape tool (X radius and Y radius may differ)
en: Ellipse
fa: بيضي‌

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
fa: مثلث‌

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
fa: پنج ضلعی

note: Octagon shape tool (8 sides)
en: Octagon
fa: هشت ضلعی

note: Rhombus shape tool (4 sides, not at right angles)
en: Rhombus
fa: لوزي‌

note: Description of a square
en: A square is a rectangle with four equal sides.
fa:  مربع یک چهارگوش است که چهار ضلع مساوی دارد.

note: Description of a rectangle
en: A rectangle has four sides and four right angles.
fa: یک مستطیل چهار ضلع و چهار زاویه 90 درجه دارد.

note: Description of a circle
en: A circle is a curve where all points have the same distance from the center.
fa: دایره یک منحنی است که فاصله تمام نقاط روی آن تا مرکز منحنی مساوی است.

note: Description of an ellipse
en: An ellipse is a stretched circle.
fa: بیضی یک دایره کشیده شده است.

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
fa: یک مثلث سه ضلع دارد.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
fa: یک پنج ضلعی پنج ضلع دارد.

note: Description of an octagon
en: An octagon has eight equal sides.
fa: یک هشت ضلعی هشت ضلع دارد.

note: Description of a rhombus
en: A rhombus has four equal sides, and opposite sides are parallel.
fa: یک لوزی چهار ضلع مساوی دارد که ضلع های متقابل موازیند.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
fa: ابزار

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
fa: رنگ ها

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
fa: سر قلم ها

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
fa: پاک کن ها

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
fa: تمبر‌ها

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
fa: اشکال هندسی

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
fa: حروف

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
fa: جادویی

note: Freehand painting tool
en: Paint
fa: نقاشی

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
fa: تمبر

note: Line drawing tool
en: Lines
fa: خطوط

note: Text tool
en: Text
fa: متن

note: Label tool
en: Label
fa: برچسب

note: Fill tool
en: Fill
fa: پر کردن

note: Undo last action
en: Undo
fa: خنثی کردن

note: Redo undone action
en: Redo
fa: دوباره انجام دادن

note: Eraser tool
en: Eraser
fa: پاک کن

note: Start a new picture
en: New
fa: جدید

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
fa: باز کردن

note: Save the current picture
en: Save
fa: ذخیره

note: Print the current picture
en: Print
fa: چاپ

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
fa: خروج

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
fa: یک رنگ و یک قلم بدار و با آن نقاشی بکش.

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
fa: یک عکس بردار و آن را در نقاشیت بگذار.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
fa: کلیک کن و شروع به کشیدن خط کن.برو و آن را کامل کن.

en: Choose a style of text. Click on your drawing and you can start typing. Press [Enter] or [Tab] to complete the text.
fa: سبک متن را انتخاب کن. با کلیک روی نقاشی‌های خود می‌توانی شروع به نوشتن کنی.کلید ‪[‬Enter‪]‬ و ‪[‬Tab‪]‬ را برای کامل کردن متن فشار بده.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
fa: یک سر قلم جادویی بردار و با آن نقاشی بکش!

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
fa: برگرداندن آخرين عمل!

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
fa: دوباره انجام دادن!

note: Eraser tool
en: Eraser!
fa: پاک کن!

note: Response to 'start a new image' action
en: Pick a color or picture with which to start a new drawing.
fa: .ک رنگ یا عکس بردار و شروع کن به کشیدن نقاشی

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
fa: باز کردن...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
fa: تصویر شما ذخیره شد!

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
fa: چاپ...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
fa: خداحافظ!

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
fa: برای کامل کردن متن دکمه را رها کن.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
fa: کلیک کن و دکمه را نگه دار و موس را بکش تا شکل کشیده شود!

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
fa: موس را برای چرخاندن شکل حرکت بده.کلیک کن تا رسم شود.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
fa: خب حالا… بزار این یکی رو بکشیم!

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
fa: آیا واقعاً می خواهی خارج شوی؟

note: Quit prompt negative response (don't quit)
en: No, take me back!
fa: !نه،من را برگردان

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
fa: اگر خارج شوید تصویر شما از بین میرود!می خواهید آن را ذخیره کنید؟

en: Yes, save it!
fa: بله،ذخیره کن!

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
fa: اول تصویر ذخیره شود؟

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
fa: نمی توانی آن تصویر را باز کنی!

note: Generic dialog dismissal
en: OK
fa: قبول

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
fa: فایل ذخیره شده ای موجود نیست!

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
fa: تصویر را چاپ کنم؟

en: Yes, print it!
fa: بله،آن را چاپ کن!

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
fa: تصویر شما چاپ شد!

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
fa: شما هنوز نمی توانید تصویر را چاپ کنید!

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
fa:  تصویر را پاک کنم؟

en: Yes, erase it!
fa: بله،آن را پاک کن!

note: Reminder that Mouse Button 1 is the button to use in Tux Paint
en: Remember to use the left mouse button!
fa: یادت باشه از کلیلک چپ استفاده کنی!

note: Slideshow instructions
en: Choose the pictures you want, then click “Play”.
fa: تصویری که می خواهی را انتخاب کن و سپس روی "نمایش" کلیک کن.

note: Sound has been muted (silenced) via keyboard shortcut
en: Sound muted.
fa: صدا قطع شد.

note: Sound has been unmuted (unsilenced) via keyboard shortcut
en: Sound unmuted.
fa: صدا وصل است.

note: Wait while Text tool finishes loading fonts
en: Please wait…
fa: لطفاً کمی صبر کن

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
fa: پاك‌ كردن‌

note: Open dialog: 'Slides' button, to switch to slide show mode
en: Slides
fa: اسلاید

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
fa: بازگشت

note: Slideshow: 'Play' button, to begin a slideshow sequence
en: Play
fa: نمایش

note: Slideshow: 'Next' button, to load next slide (image)
en: Next
fa: بعدی

note: Use the localized label string (e.g., "あぁ" in Japanese)
en: Aa
fa: آا

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

note: Prompt to ask whether user wishes to save over old version of their file
en: Replace the picture with your changes?
fa: تصویر با تغییرات شما جایگزین شود؟

note: Positive response to saving over old version (like a 'File:Save' action in other applications)
en: Yes, replace the old one!
fa: بله،جایگزین قبلی کن!

note: Negative response to saving over old version (saves a new image) (like a 'File:Save As...' action in other applications)
en: No, save a new file!
fa: خیر،یک فایل جدید ذخیره کن!

en: Drawing program
fa: برنامه نقاشی

en: Blind
fa: کور

en: Click towards the edge of your picture to pull window blinds over it. Move perpendicularly to open or close the blinds.
fa: به سمت لبه های عکس خود کلیک کن تا پنجره‌های غیر‌قابل دیدن را روی آن بکشی. به‌صورت ۹۰ درجه حرکت بده تا غیر‌قابل دیدن‌ها را باز یا بسته کنی.

en: Blocks
fa: شطرنجی

en: Chalk
fa: گچ

en: Drip
fa: چکه

en: Blur
fa: محو کردن

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
fa: آجر

en: Calligraphy
fa: خوش نویسی

en: Cartoon
fa: کارتون

en: Confetti
fa: نقل

en: Click to throw confetti!
fa: کلیک کن تا نقل بپاشد.

en: Distortion
fa: اعوجاج

en: Emboss
fa: برجسته کردن

en: Click and drag the mouse to emboss the picture.
fa: برای ایجاد برجستگی در تصویر روی محل مورد نظر کلیک کن و موس را بکش.

en: Lighten
fa: درخشش

en: Darken
fa: تاریک کردن

en: Fisheye
fa: چشم‌ماهی

en: Click on part of your picture to create a fisheye effect.
fa: روی قسمتی از عکس خود کلیک کن تا اثر چشم‌ماهی اعمال شود.

en: Flower
fa: گل

en: Click and drag to draw a flower stalk. Let go to finish the flower.
fa: برای کشیدن گل کلیک کن و موس را بکش.

en: Foam
fa: کف

en: Click and drag the mouse to cover an area with foamy bubbles.
fa: برای پوشاندن یک ناحیه با حباب های کف کلیک کن و موس را بکش.

en: Fold
fa: تا کردن

en: Choose a background color and click to turn the corner of the page over.
fa: رنگ پس‌زمینه را انتخاب کن سپس کلیک کن تا گوشه‌های تصویر رویش برگردد.

en: Fretwork
fa: برجسته کاری

en: Glass Tile
fa: کف

en: Click and drag the mouse to put glass tile over your picture.
fa: برای گذاشتن شیشه های کوچک کلیک کن و موس را بکش.

en: Click to cover your entire picture in glass tiles.
fa: برای پوشش کاشیکاری شیشه ای بر روی تمام عکس کلیک کن.

en: Grass
fa: چمن‌

en: Halftone
fa: ترام

en: Symmetric Left/Right
fa: راست/چپ متقارن

en: Symmetric Up/Down
fa: پايین/بالا متقارن

en: Pattern
fa: الگو

en: Tiles
fa: کاشی‌ها

note: KAL_BOTH
en: Kaleidoscope
fa: لوله‌ شكل‌ نما

note: KAL_BOTH
en: Click and drag the mouse to draw with symmetric brushes (a kaleidoscope).
fa: برای رسم با سرقلم متقارن کلیک کن و موس را بکش.

en: Light
fa: نور

en: Click and drag to draw a beam of light on your picture.
fa: برای ایجاد پرتوهای نور در تصویر کلیک کن و موس را بکش.

en: Metal Paint
fa: سرقلم متال

en: Click and drag the mouse to paint with a metallic color.
fa: برای نقاشی کردن با یک رنگ متالیک، کلیک کن و موس را بکش.

en: Mirror
fa: آینه

en: Flip
fa: وارونه کردن

en: Click to make a mirror image.
fa: کلیک کن تا تصویر برعکس شود.

en: Click to flip the picture upside-down.
fa: کلیک کن تا تصویر وارونه شود.

en: Hexagon Mosaic
fa: موزائیک شش‌گوش

en: Irregular Mosaic
fa: موزائید بی‌ ترتیب

en: Negative
fa: نگاتیو

en: Click to turn your painting into its negative.
fa: برای نگاتیو کردن نقاشیت کلیک کن.

en: Noise
fa: سر و صدا

en: Perspective
fa: چشم انداز

en: Zoom
fa: زوم

en: Rainbow
fa: رنگين‌ كمان

en: You can draw in rainbow colors!
fa: تو می تونی با رنگ های رنگین کمان نقاشی کنی!

en: Click where you want your rainbow to start, drag to where you want it to end, and then let go to draw a rainbow.
fa: جایی که می‌خواهی رنگین‌کمان شروع بشه را کلیک کن بعد به جایی که می‌خواهی تمام بشه بکش و بعد برای رسم  رنگین‌کمان آماده شو.

en: Ripples
fa: امواج

en: Click to make ripples appear over your picture.
fa: کلیک کن تا روی تصویرت موج ایجاد شود.

en: Rosette
fa: گل و بوته

en: Picasso
fa: پیکاسو

en: Edges
fa: لبه ها

en: Silhouette
fa: نقاشی سیاه

en: Shift
fa: جابجایی

en: Click and drag to shift your picture around on the canvas.
fa: کلیک کن و موس را بکش تا تصویر در صفحه نقاشی جابجا شود.

en: Smudge
fa: لک

en: Snow Ball
fa: توپ برقی

en: Snow Flake
fa: پوسته برفی

en: String edges
fa: لبه های رشته‌ای

en: String corner
fa: گوشه رشته ای

en: String 'V'
fa: رشته ‪'‬V‪'‬

en: Click and drag to draw string art. Drag top-bottom to draw less or more lines, left or right to make a bigger hole.
fa: برای ترسیم کارهای هنری با رشته کلیک کن و بکش. برای ترسیم خط‌های کم‌تر یا بیشتر به بالا-پایین و برای حفره‌های بزرگتر به چپ-راست بکش.

en: Draw string art arrows with free angles.
fa: ترسیم کارهای هنری جهت‌دار با رشته زاویه آزاد.

en: Tint
fa: سایه رنگ کردن

en: Color & White
fa: رنگ و سفید

en: Click to turn your entire picture into white and a color you choose.
fa: برای تغیر تصویر شما به رنگ سفید و رنگ انتخابی شما کلیک کن.

en: Toothpaste
fa: خمیر‌دندون

en: Tornado
fa: توفان

en: TV
fa: تلویزیون

en: Click to make your picture look like it's on television.
fa: برای شبه کردن عکس شما به شکل تلویزیونیش کلیک کن.

en: Waves
fa: امواج
