tuxpaint - en to br translation catalogue (93 entries)

note: Response to Black (0, 0, 0) color selected
en: Black!
br: Du !

note: Response to White (255, 255, 255) color selected
en: White!
br: Gwenn !

note: Response to Red (255, 0, 0) color selected
en: Red!
br: Ruz !

note: Response to Orange (255, 128, 0) color selected
en: Orange!
br: Orañjez !

note: Response to Yellow (255, 255, 0) color selected
en: Yellow!
br: Melen !

note: Response to "Sky" blue (138, 168, 205) color selected
en: Sky blue!
br: Glas oabl !

note: Response to Blue (50, 100, 255) color selected
en: Blue!
br: Glas !

note: Response to Purple (128, 0, 128) color selected
en: Purple!
br: Limestra !

note: Response to Pink (255, 165, 211) color selected
en: Pink!
br: Roz !

note: Response to Brown (128, 80, 0) color selected
en: Brown!
br: Kistin !

note: Response to Tan (226, 189, 166) color selected
en: Tan!
br: Rous !

note: Response to Beige (247, 228, 219) color selected
en: Beige!
br: Louet-gell !

note: Eraser tool
en: Eraser
br: Gomenn

note: Congratulations #1
en: Great!
br: Fiskal !

note: Congratulations #2
en: Cool!
br: Brav !

note: Congratulations #3
en: Keep it up!
br: Kalon vat !

note: Congratulations #4
en: Good job!
br: Labour mat !

en: A drawing program for children
br: Ur meziant tresañ evit ar vugale

note: Square shape tool (4 equally-lengthed sides at right angles)
en: Square
br: Karrezenn

note: Rectangle shape tool (4 sides at right angles)
en: Rectangle
br: Hirgarrezenn

note: Circle shape tool (X radius and Y radius are the same)
en: Circle
br: Kelc'h

note: Triangle shape tool (3 sides)
en: Triangle
br: Tric'horn

note: Pentagon shape tool (5 sides)
en: Pentagon
br: Pempkorn

note: Description of a triangle
en: A triangle has three sides.
br: Un tric'horneg en deus tri zu.

note: Description of a pentagon
en: A pentagon has five sides.
br: Ur pempkorneg en deus pemp tu.

note: Title of tool selector (buttons down the left)
en: Tools
br: Binvioù

note: Title of color palette (buttons across the bottom)
en: Colors
br: Livioù

note: Title of brush selector (buttons down the right for paint and line tools)
en: Brushes
br: Barroù-livañ

note: Title of eraser selector (buttons down the right for eraser tool)
en: Erasers
br: Gomennoù

note: Title of stamp selector (buttons down the right for stamps tool)
en: Stamps
br: Dielloù

note: Title of shape selector (buttons down the right for shapes tool) Shape creation tool (square, circle, etc.)
en: Shapes
br: Stummoù

note: Title of font selector (buttons down the right for text and label tools)
en: Letters
br: Lizherennoù

note: Title of magic tool selector (buttons down the right for magic (effect plugin) tool) "Magic" effects tools (blur, flip image, etc.)
en: Magic
br: Strobinellus

note: Freehand painting tool
en: Paint
br: Livañ

note: Stamp tool (aka Rubber Stamps)
en: Stamp
br: Diell

note: Line drawing tool
en: Lines
br: Linennoù

note: Text tool
en: Text
br: Testenn

note: Fill tool
en: Fill
br: Leuniañ

note: Undo last action
en: Undo
br: Nullañ

note: Redo undone action
en: Redo
br: Adober

note: Start a new picture
en: New
br: Nevez

note: Open a saved picture Buttons for the file open dialog Open dialog: 'Open' button, to load the selected picture
en: Open
br: Digeriñ

note: Save the current picture
en: Save
br: Gwarediñ

note: Print the current picture
en: Print
br: Moullañ

note: Quit/exit Tux Paint application
en: Quit
br: Kuitaat

note: Paint tool instructions
en: Pick a color and a brush shape to draw with.
br: Diuz ul liv hag ur moull-livañ evit tresañ

note: Stamp tool instructions
en: Pick a picture to stamp around your drawing.
br: Dibab ur skeudenn evit ensoc'hañ anezhi e-barzh da dresadenn.

note: Line tool instructions
en: Click to start drawing a line. Let go to complete it.
br: Klik evit kregiñ da dresañ ul linenn.

note: Magic tool instruction
en: Pick a magical effect to use on your drawing!
br: Dibab un efed strobinellus evit kemmañ da dresadenn !

note: Response to 'undo' action
en: Undo!
br: Nullañ !

note: Response to 'redo' action
en: Redo!
br: Adober !

note: Eraser tool
en: Eraser!
br: Diverkañ !

note: Response to 'open' action (while file dialog is being constructed)
en: Open…
br: Digeriñ ...

note: Response to 'save' action
en: Your image has been saved!
br: Gwaredet eo da skeudenn !

note: Response to 'print' action (while printing, or print dialog is being used)
en: Printing…
br: O voullañ...

note: Response to 'quit' (exit) action
en: Bye bye!
br: Kenavo !

note: Instruction while using Line tool (after click, before release)
en: Let go of the button to complete the line.
br: Dalc'h da bouezañ war an afell evit peurleuniañ al linenn.

note: Instruction while using Shape tool (after first click, before release)
en: Hold the button to stretch the shape.
br: Dalc'h da bouezañ war an afell evit astenn ar stumm.

note: Instruction while finishing Shape tool (after release, during rotation step before second click)
en: Move the mouse to rotate the shape. Click to draw it.
br: Fiñv al logodenn evit ober un dro gant ar stumm. Klik evit tresañ anezhañ.

note: Notification that 'New' action was aborted (current image would have been lost)
en: OK then… Let’s keep drawing this one!
br: Mat ! neuze kendalc'homp gant an dresadenn !

note: Prompt to confirm user wishes to quit
en: Do you really want to quit?
br: Fellout a ra dit mont kuit ?

note: Current picture is not saved; user is quitting
en: If you quit, you’ll lose your picture! Save it?
br: Kollet e vo da skeudenn mar kuitez ! Gwarediñ a rez ?

note: Current picture is not saved; user is opening another picture
en: Save your picture first?
br: Gwarediñ ar skeudenn e gentañ ?

note: Error opening picture
en: Can’t open that picture!
br: N'haller digeriñ ar skeudenn-se !

note: Generic dialog dismissal
en: OK
br: Mat eo !

note: Notification that 'Open' dialog has nothing to show
en: There are no saved files!
br: Restr ebet gwaredet !

note: Verification of print action
en: Print your picture now?
br: Moullañ ar skeudenn diouzhtu ?

note: Confirmation of successful (we hope) printing
en: Your picture has been printed!
br: Moullet eo bet da skeudenn !

note: Notification that it's too soon to print again (--printdelay option is in effect)
en: You can’t print yet!
br: N'hallan ket moullañ atav !

note: Prompt to confirm erasing a picture in the Open dialog, or exported template from the New dialog
en: Erase this picture?
br: Diverkañ an dresadenn-se ?

note: Open dialog: 'Erase' button, to erase/deleted the selected picture
en: Erase
br: Diverkañ

note: Open dialog: 'Back' button, to dismiss Open dialog without opening a picture
en: Back
br: Distro

note: Use the localized label string (e.g., "あぁ" in Japanese)
en: Aa
br: As

note: Admittedly stupid way of determining which keys can be used for positive and negative responses in dialogs (e.g., [Y] (for 'yes') in English)
en: Yes
br: Ya

en: No
br: Ne ra ket

en: Drawing program
br: Meziant tresañ

en: Blocks
br: Bloc'hadoù

en: Chalk
br: Kleiz

en: Drip
br: Beradenn

en: Blur
br: Luziañ

note: Both are named "Bricks", at the moment:
en: Bricks
br: Bloc'hadoù

en: Cartoon
br: Tresadenn-vev

en: Darken
br: Teñvaloc'h

en: Grass
br: Geot

en: Mirror
br: Melezour

en: Flip
br: Eilpennañ

en: Click to make a mirror image.
br: Klik evit kaout ar skeudenn en ur melezour.

en: Click to flip the picture upside-down.
br: Klik evit lakaat ar skeudenn war an tu gin.

en: Negative
br: Rakluc'henn

en: Rainbow
br: Gwareg ar Glav

en: You can draw in rainbow colors!
br: Gallout a rez tresañ gant livioù ar Garreg-ar-Glav !

en: Smudge
br: Displanaat

en: Tint
br: Livaj
